X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


РемМакс-КВ + Моторикс – успішний тандем на захисті вашого травлення

 
«Щастя — це хороший рахунок в банку, хороший кухар і хороше травлення». Жан-Жак Руссо

За вікном вже справжня весна, а разом з нею наближаються великодні та травневі свята. На жаль, у цей час, який хочеться провести у сімейному колі та насолодитися пробудженням природи навколо, можна стикнутися з неприємною проблемою. Надмірне споживання святкових страв та щоденні пікніки можуть стати причиною появи симптомів з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ), особливо у тих, хто дотримувався посту. Скарги при цьому варіюються від легкого дискомфорту чи відчуття переповнення до більш неприємних болю, печії і нудоти. Втім, цього можна легко уникнути.


Це цiкаво!

Короткочасне переїдання — це звична звичка людини, пов’язана із бенкетами та святкуваннями. У прадавні часи це не приносило шкоди, а навпаки, було корисним. В давнину переїдання під час свят поповнювало запаси жиру в організмі в умовах навколишнього середовища, в яких сезонність не дозволяла споживати достатньо їжі протягом усього року.


Які симптоми з боку ШКТ виникають при переїданні?

Найчастішими скаргами при прийомі великої кількості калорійної їжі є:

  • печія;
  • регургітація (закидання шлункового вмісту у шлунок);
  • біль у верхній третині живота;
  • здуття живота;
  • закреп або діарея.

Часто ці симптоми об’єднують терміном диспепсія.

 

Що відбувається в організмі при диспепсії?

Споживання надмірної кількості їжі призводить до перерозтягнення шлунку, що і викликає симптоми болю у верхній третині живота та важкості. Відчуття важкості та її тривалість насамперед залежить від того, що ви з’їли, а не скільки. Їжа з високим вмістом жиру та клітковини перетравлюється довше. Отже, якщо ви переїли смаженого, біль та дискомфорт у шлунку можуть тривати довго.

Перерозтягнений шлунок починає давити на діафрагму. Звідси виникає відчуття неспроможності зробити глибокий вдих. З іншого боку, тиск діафрагми на шлунок може стимулювати закидання вмісту шлунку в стравохід і ротову порожнину, що і викликає печію та регургітацію.

Таким чином, епізодична диспепсія при переїданні зумовлена поєднанням різноманітних механізмів, зокрема:

  • порушенням евакуаторної функції шлунку;
  • порушенням здатності шлунку розслаблятися після прийому їжі, адже він не звик до такого перерозтягнення;
  • закидом кислого шлункового вмісту в стравохід і ротову порожнину.

 

На фармацевтичному ринку України широко представлений ефективний комбінований препарат РемМакс-КВ, виробництва АТ «КИЇВСЬКИЙ ВІТАМІННИЙ ЗАВОД».

Препарат випускається у формі жувальних таблеток з м’ятним, апельсиновим, або малиновим смаком, що містять 680 мг карбонату кальцію, 80 мг карбонату магнію. Комбінація двох антацидів, які чинять місцеву дію за рахунок нейтралізації кислоти шлунка, забезпечує тривалу та сильну нейтралізуючу активність РемМакс-КВ. Кислотозв’язуюча здатність однієї таблетки становить 16 мЕкв.

 

Які препарати приймати при диспепсії під час свят та виходу з посту?

Так як в основі симптомів лежить порушення моторики ШКТ та закидання кислого вмісту шлунку у стравохід (рефлюкс), для зменшення цих проявів слід використовувати препарати, які нормалізують перистальтику та зменшують кислотність.

На сьогодні існує 3 групи препаратів, які викорстовують для зниження кислотності: інгібітори протонової помпи (ІПП), блокатори H₂-гістамінових рецепторів та антациди. Перші 2 групи препаратів є рецептурними, відповідно повинні призначатися лише за призначенням лікаря.

 

Слід пам’ятати, що ІПП мають потенціал для виникнення різних побічних ефектів, частота яких хоч і невисока, але, тим не менше, підвищується в міру подовження термінів лікування.

 

До них відноситься:

  • зменшення всмоктування заліза, кальцію, магнію і вітаміну В12;
  • підвищення ризику розвитку пневмоній та кишкових інфекцій;
  • зростання частоти остеопорозу і переломів кісток;
  • розвиток пухлин;
  • інтерстиційний нефрит.

Саме тому, рішення про призначення цих препаратів має приймати виключно лікар, а не фармацевт і, тим паче, пацієнт.

 

Фармацевту слід рекомендувати лікарський засіб, який би діяв максимально швидко, міг прийматися епізодично «на вимогу» та мав мінімальний потенціал для виникнення побічних реакцій. Усім цим характеристикам відповідають антациди.

Всі антациди діють в просвіті шлунка і / або безпосередньо біля його стінки і мають схожий механізм дії. Він полягає в безпосередній взаємодії з соляною кислотою шлункового соку, що приводить до зниження її активності. При цьому зменшується подразнюючий вплив шлункового соку на слизову шлунку, а внутрішньошлунковий рН підвищується до 4–5. Підвищення рН в шлунку супроводжується зниженням активності ряду протеолітичних ферментів і ослабленням дії агресивних чинників.

Антациди мають деякі властивості, які дають їм перевагу над іншими антисекреторними препаратами, основною з яких є швидкість дії. Антациди є найбільш швидкодіючими антисекреторними засобами, ефект яких відмічається уже через кілька хвилин після прийому.

Крім того, існують деякі категорії пацієнтів, у яких застосування ІПП обмежене або заборонене, наприклад вагітні, пацієнти з індивідуальною непереносимістю і / або побічними ефектами при лікуванні. У таких випадках єдиною групою кислотознижуючих препаратів залишаються антациди.

Різноманітність антацидів створює певні труднощі при виборі препарату в клінічній практиці. В результаті безлічі досліджень були підібрані вимоги для ідеального антациду:

  • швидка і тривала дія;
  • буферність дії в рамках рH 3,0–5,0;
  • висока здатність адсорбувати соляну кислоту, пепсин і жовчні кислоти;
  • мала кількість і низька частота побічних ефектів;
  • відсутність феномена скасування і газоутворення;
  • хороші органолептичні властивості.
 
Як уникнути симптомів диспепсії під час свят та виходу з посту: поради гастроентеролога

Не поспішайте. Якщо ви будете їсти повільно, ваш шлунок буде поступово адаптовуватися до розтягнення. Крім того, якщо їжа належно пережована та змочена слиною, вона легше перетравлюється.

Рухайтеся. «Поїли — можна і поспати» — не найкращий девіз у період свят. Звичайно, не потрібно бігти у спортзал відразу після застілля, однак прогулянка у повільному темпі або активні ігри на свіжому повітрі не лише допоможуть вам гарно провести час, але й пришвидшать проходження харчової грудки по ШКТ.

Уникайте газованих напоїв. Бульбашки стимулюють закидання вмісту шлунку в стравохід, викликаючи печію, а також зумовлюють відчуття здуття живота.

Використовуйте безрецептурні препарати для полегшення травлення. У всіх світових рекомендаціях епізодична диспепсія, особливо якщо її появу можна пояснити переїданням або виходом з посту, не потребує додаткових обстежень і лікується симптоматично.

 

 

Тепер поговоримо про полегшення моторики ШКТ

Для зменшення симптомів епізодичної диспепсії доцільно призначити прокінетик. Одним з найбільш популярних в клінічній практиці прокінетиків є домперидон. Чинячи антагоністичну дію по відношенню до периферичних дофамінових D2-рецепторів, домперидон усуває інгібуючий вплив дофаміну на моторну функцію шлунка, що призводить до підвищення евакуаторної активності, порушення якої лежить в основі як ФД, так і ГЕРХ.

Основними ефектами домперидона є:

  • підвищення тонусу нижнього стравохідного сфінктера;
  • прискорення евакуації вмісту шлунку;
  • поліпшення антродуоденальної моторної синергії;
  • зменшення симптомів нудоти, гикавки, блювання.

Домперидон є порівняним або більш ефективним, ніж інші препарати цієї групи. Так, було показано, що домперидон на 37 % ефективніше усуває симптоми диспепсії в порівнянні з ітопрідом і на 51 % в порівнянні з акотіамідом. Цікаво відзначити, що домперидон полегшує не тільки денні, а й нічні симптоми диспепсії.

Накопичені результати численних досліджень свідчать, що домперидон відноситься до лікарських препаратів з відносно невеликою кількістю побічних ефектів. Так, дані плацебо-контрольованих досліджень, у яких домперидон вживався тривало (до 6 місяців) та у високих дозах (80–120 мг / добу) свідчать про ефективність і безпеку препарату при відсутності протипоказань до призначення.

Результати постмаркетингового спостереження за безпекою домперидону, яке було проведено в семи популяційних базах даних охорони здоров’я в трьох країнах (Данія, Італія та Нідерланди), показали, що ризик серйозних серцевих реакцій при прийомі метоклопраміду, феноксиметилпеніциліну і еритроміцину в 1,6 рази вище в порівнянні з домперидоном, а цефтріаксону — в 3 рази вище.

Домперидон високої якості випускається АТ «КИЇВСЬКИЙ ВІТАМІННИЙ ЗАВОД» під торговою назвою Моторикс.

 

Як приймати РемМакс-КВ та Моторикс?

РемМакс-КВ призначають дорослим та дітям віком від 15 років для полегшення симптомів, пов’язаних з підвищеною кислотністю шлункового соку (наприклад, печія, шлунково-стравохідний рефлюкс), що призводять до порушення травлення та диспепсії.

 

Звичайна добова доза становить:

  • 1–2 таблетки жувальні в період больових відчуттів або печії;
  • у випадку болю дозу можна збільшити на короткий період до 5 таблеток на добу.

Тривалість лікування не повинна перевищувати 10 днів.

 

Моторикс використовують для полегшення симптомів нудоти та блювання, у тому числі, при дискомфортному травленні, пов’язаному з переїданням під час свят та при виході з посту.

Рекомендується приймати лікарський засіб Моторикс перед прийомом їжі. Дорослим і дітям віком від 12 років і масою тіла не менше 35 кг призначають по 1 таблетці (10 мг) 3 рази на добу, максимальна добова доза складає 3 таблетки (30 мг на добу). Тривалість лікування не повинна перевищувати 1 тиждень. Пацієнтам віком від 60 років перед прийомом лікарського засобу слід проконсультуватися з лікарем.

Таким чином, комбінована терапія препаратами РемМакс-КВ та Моторикс дозволяє зменшити симптоми печії, важкості та нудоти при епізодичних порушеннях травлення у період свят та при виході з посту. Отримайте від свят лише задоволення, а про комфорт у шлунку подбають РемМакс-КВ та Моторикс!

 

 

 

Ганна Кирпач, лікар загальної практики