X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Стопмiгрен — ефективне лiкування нападу мiгренi

Головний біль є частою скаргою серед людей. За даними ВООЗ, поширеність головного болю серед дорослих становить близько 50 %, з клінічними проявами, щонайменше, один раз протягом останнього року. В світі приблизно 50–75 % людей віком від 18 до 65 років відчували головний біль протягом останнього року і понад 30 % з них страждають від мігрені. Мігрень вивчають ­понад 3 тис. років, адже перші згадування були ще в старо­давньому Єгипті. У 1981 році була створена спеціальна організація — International Headache Society (Міжнародне товариство головного болю). Фахівці даної організації створили сучасну Міжнародну класифікацію та працюють над пошуком ефективного лікування.


Це цiкаво!

Мігрень має сімейний характер, і приблизно 80  % усіх хворих на мігрень мають близького родича, який хворіє на мігрень. Жінки страждають у три рази частіше, ніж чоловіки, ймовірною причиною цього є гормональний фон.


 

Що таке мігрень?

Наразі мігрень одна з найпоширеніших і соціально значущих хвороб, адже у світі близько 12  % людей страждають від неї. В 2000 році мігрень було включено до списку захворювань, що мають глобальне значення і є соціальним тягарем для людства. Нерідко хворі приходять до аптеки в пошуках ефективних ліків від головного болю. Наразі фармацевти та провізори займають серединне положення між пацієнтом та лікарем, тому гостро постає питання «Як допомогти пацієнту?».

Мігрень — це напади головного болю, які періодично повторюються, пульсуючого характеру, частіше з одного боку та локалізуються переважно у лобно-скроневій ділянці, що супроводжуються фото- і фонофобією, нудотою, блюванням. Незважаючи на сприятливий прогноз, мігрень займає 3-є місце серед всіх існуючих захворювань за ступенем зниження працездатності, значно випереджаючи цереброваскулярні і онкологічні захворювання, цукровий діабет, травми та інфекції. Зазвичай мігрень виникає у молодому та середньому віці (18–50 років) та призводить до зниження фізичної активності та працездатності під час нападу.

Згідно сучасної класифікації, виділяють 2 основних типи мігрені: з аурою та без неї. Найчастіше серед пацієнтів зустрічається мігрень без аури, яка спостерігається приблизно у 80% випадків.

 

Мігренозна аура — це тимчасові неврологічні симптоми, після яких настає головний біль. Ознаки аури можуть бути наявні усі разом або кожний самостійно:

  • зорові порушення;
  • відчуття «повзання мурашок», поколювання та оніміння в руці, нозі;
  • слабкість у кінцівках на одній половині тіла;
  • розлад мови (афазія).

До 99  % повідомлених аур включають зорові порушення. Останні повністю зворотні, а окремі симптоми, зазвичай, тривають від 5 до 60 хвилин.

 

Які фактори провокують напад мігрені?

Часто напад мігрені може бути спровокованим. До таких провокуючих факторів відносять:

  • психотравмуючі ситуації, що здатні легко викликати нестійкість судинного тонусу;
  • вживання алкоголю (особливо червоного вина), надмірне вживання кави, чаю, кока-коли;
  • порушення сну (як нестача, так і надлишок);
  • недотримання режиму харчування та питного режиму;
  • фізіологічні гормональні зміни (менструація, овуляція), а також зміни, викликані прийомом пероральних контрацептивів або естрогенів як замісної терапії;
  • фізичні навантаження і втома;
  • зміна погодних умов, холод;
  • яскраве чи мерехтливе світло, шум або гучні звуки, перебування на висоті;
  • різкі запахи (парфумерія).

 

Як лікувати мігрень?

Пацієнти, які страждають частою епізодичною або хронічною (головний біль більше ніж 15 днів на місяць) мігренню, часто втрачають роботу, мають проблеми із взаємовідносинами в сім’ї. Напад мігрені може початися в будь-який момент, іноді найвідповідальніший, тому ефективне лікування нападу мігрені є пріоритетним завданням.

 

Серед препаратів для купірування мігрені можна виділити кілька лікарських груп:

1) прості анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) у високих дозах (парацетамол, ібупрофен, напроксен);
2) комбіновані анальгетики, що містять різні комбінації простих анальгетиків і НПЗЗ, з можливим додаванням засобів, що підсилюють анальгетичний ефект — кофеїну, барбітуратів, кодеїну;
3) препарати ерготаміну;
4) триптани (агоністи 5НТ1В /1D-серотонінових рецепторів);
5) препарати для зменшення нудоти і блювоти, що прискорюють всмоктування протимігренозних препаратів (метоклопрамід, домперидон).
Прості і комбіновані анальгетики відносяться до неспецифічних, а триптани і препарати ерготаміну — до специфічних засобів для купірування нападу мігрені.

 

 

Існують дві основні стратегії вибору засобу для купірування нападу мігрені:

Стратифікований підхід, передбачає оцінку тяжкості нападу на підставі аналізу інтенсивності болю та ступеня порушення працездатності. Відповідно цього, легкі та помірні напади мігрені купіруються простими та комбінованими анальгетиками, НПЗЗ. У пацієнтів з тяжкими нападами лікування відразу слід починати з сильніших препара-
тів — наприклад, триптанів або комбінацій триптанів і НПЗЗ [10].

Ступінчастий підхід передбачає початок терапії з простих анальгетиків і НПЗЗ, потім при неефективності цих препаратів призначають комбіновані анальгетики, а при неефективності останніх — триптани.

 


Це важливо!
Препарат вважається ефективним, якщо біль і супутні симптоми повністю регресують або зменшуються до легкого ступеня протягом 2 годин після прийому препарату принаймні в двох нападах з трьох.


 

У 90-х роках почалася нова ера терапії мігрені за допомогою ефективних протимігренозних засобів — триптанів, які є селективними агоністами 5НТ1В/D-рецепторів. В даний час на фармакологічному ринку України для клінічного застосування доступні наступні пероральні триптани:

■ Суматриптан  ■ Золмітриптан ■ Елетриптан ■ Різатриптан.

 

Який механізм дії триптанів?

Вже давно визначена роль серотоніну в патогенезі мігрені. Було виявлено, по-перше, що серотонін, який вивільняється з тромбоцитів, викликає розширення судин, по-друге, що внутрішньовенне введення серотоніну може зняти напад мігрені. Ці властивості серотоніну лягли в основу створення селективних протимігренозних препаратів — триптанів. Протимігренозна дія триптанів пов’язана з наступними механізмами:

Судинний механізм — внаслідок блокади 5НТ1В-серотонінових рецепторів вибірково звужуються судини твердої мозкової оболонки, знижується проникність судинної стінки і зменшується набряк.

Нейрональний механізм — внаслідок блокади 5НТ1D-серотонінових рецепторів пресинаптичної мембрани трійчастого нерва триптани зупиняють виділення прозапальних медіаторів розвитку мігрені — субстанції Р, CGRP, нейрокініна А.

Також було доведено, що триптани перешкоджають розвитку центральної сенситизації за рахунок блокади CGRP на рівні ганглія і хвостатого ядра трійчастого нерва. Це пояснює ефективність триптанів щодо супутніх симптомів мігрені — нудоти, блювоти, світло- і звукобоязні.

 
Суматриптан — препарат вибору!

Суматриптан, перший з цієї групи препаратів, був створений на початку 80-х років, а в практичній медицині його застосовують з 1990 року.

В даний час на фармацевтичному ринку України представлений препарат Стопмігрен від фармацевтичної компанії «Київський вітамінний завод», створений на основі субстанції суматриптану.

Перші клінічні дослідження показали, що суматриптан ефективно купірує напади мігрені за допомогою вибіркової активації 5НТ1В/D-рецепторів, що викликало велику зацікавленість до цього препарату.

Суматриптан — це селективний агоніст 5НТ1В/D-рецепторів, який не впливає на інші 5НТ-рецептори. Дані рецептори містяться, головним чином, в черепно-мозкових кровоносних судинах. В ході експериментальних досліджень було встановлено, що суматриптан чинить селективну судинозвужуючу дію в системі сонних артерій, але не впливає на мозковий кровообіг. Система сонних артерій постачає кров у екстра- та інтракраніальні тканини, наприклад, в мозкові оболонки. Внаслідок розширення цих судин розвивається мігрень. Додатково за допомогою експериментальних даних було доведено, що суматриптан гальмує активність трійчастого нерва. Це два можливих механізми, за допомогою яких виявляється антимігренозна активність суматриптану.

У міжнародних рекомендаціях суматриптан в дозуванні 50–100 мг є «золотим стандартом» лікування нападу мігрені.

Згідно з рекомендаціями Канадського товариства головного болю, суматриптан повинен використовуватися як препарат вибору для лікування мігрені середнього та тяжкого ступеня. Триптани, як правило, призначаються пацієнтам з типовими нападами мігрені і тривалим анамнезом захворювання. У систематичному Кокранівському огляді, опублікованому в 2015 р., були проаналізовані дані 133 рандомізованих контрольованих досліджень по ефективності триптанів при мігрені. Стандартні дози триптанів зменшували інтенсивність нападу протягом 2 год. у 42–76 % пацієнтів, повне купірування болю спостерігалося у 29–50 % пацієнтів. Всі триптани перевершували по ефективності препарати ерготаміну (зменшували інтенсивність нападу протягом 2 год у 38 % пацієнтів), а також НПЗЗ і парацетамол (зменшували інтенсивність нападу протягом 2 год. у 46–52 % пацієнтів).

 

Ерготамін і дигідроерготамін — перші агоністи серотонінових рецепторів, які використовуються для лікування мігрені з 30–40-х років ХХ століття. Дана група препаратів може викликати широкий спектр небажаних побічних ефектів:

  • порушення з боку органів шлунково-кишкового тракту, в тому числі нудота або блювота (11 %), запаморочення (4 %), нездужання, слабкість (3 %);
  • спазм периферичних судин, що може призвести до порушення кровообігу в кінцівках.

Під час досліджень у пацієнтів, які приймали препарати ерготаміну відмічалось значне підвищення числа нападів, що потребували додаткового застосування лікарських препаратів.
Також великою помилкою є широке використання НПВС та анальгетиків під час нападів мігрені середнього та важкого ступеня. В більшості випадків таке лікування виявляється неефективним в боротьбі з головним болем та призводить до зловживання препаратами даних груп. Як наслідок, виникає ускладнення мігрені у вигляді абузисного головного білю (індукованого ліками). Вкрай небезпечно приймати знеболюючі препарати у великій кількості і довше 15 днів в місяць, а комбіновані анальгетики – довше 10 днів. При цьому конкретного лікарського засобу, який провокує розвиток цього захворювання, немає. Значення має лише тривалість застосування і доза медикаментозного препарату.

 


Це важливо!
Пацієнтам необхідно рекомендувати розпочинати лікування головного болю якомога раніше для того, щоб зменшити інтенсивність і тривалість нападу та зменшити прояв додаткових симптоми, таких як нудота, блювання, зниження праце­здатності, загальна слабкість і т. д.


 

В одному систематичному Кокранівському огляді аналізували ефективність суматриптану в різних лікарських формах. Було виявлено, що незважаючи на високу ефективність ін’єкційного суматриптану, а також наявність інших лікарських форм (назальний спрей, свічки), таблетована форма суматриптану в дозі 50 мг є найпопулярнішим засобом для купірування мігрені. Таблетована форма суматриптану в дозі 50 мг має оптимальний профіль ефективності та безпеки, а також краща з економічної точки зору.

 

Як обрати «найкращий» триптан?

Для кожного пацієнта найкращий препарат той, який має найбільшу ефективність та найкращу переносимість. Враховуючи вище перераховані властивості суматриптану та дані багатьох клінічних досліджень, Стопмігрен може бути рекомендований для лікування хворих з важкими нападами мігрені з аурою або без.

Після перорального застосування Стопмігрен 100 мг препарат швидко всмоктується, досягаючи 70 % максимальної концентрації через 45 хвилин, середня максимальна концентрація в плазмі крові становить 45 нг/мл. Клінічний ефект спостерігається через 30 хвилин після перорального прийому 100 мг лікарського засобу.

Препарат Стопмігрен випускається в двох дозуваннях 50 та 100 мг, що дозволяє вибрати необхідну дозу відповідно ступеню важкості і інтенсивності головного болю.

Таким чином, Стопмігрен є високоефективним та безпечним засобом для купірування нападів мігрені, який:

  • швидко і надійно усуває напад та створює умови для уникнення його повторного розвитку;
  • знижує ризик виникнення побічних реакцій, притаманних препаратам ерготаміну;
  • допомагає відновити адаптацію хворого в особистій, соціальній і професійній сферах життя.

 

Особливості застосування препарату Стопмігрен
  • При призначенні Стопмігрен слід пам’ятати, що всі триптани зменшують просвіт коронарних судин на 10–20 % в терапевтичних дозах, тому препарати цієї групи не слід призначати хворим із захворюваннями серцево-судинної системи та порушеннями мозкового кровообігу.
  • Прийом препарату в перші 30–40 хвилин підвищує ефективність лікування.
  • Не слід перевищувати рекомендовані дози (разова доза — 50–100 мг, добова — 300 мг.
  • Якщо прийом однієї дози препарату групи суматриптану не чинив ефекту, прийом повторної дози можливий не раніше ніж через 3 години.
  • Стопмігрен не призначається з метою профілактики нападів головного болю.

 

Таким чином, застосування Стопмігрен дозволяє не тільки усунути головний біль і супутні симптоми нападу, але і швидко відновити загальний стан пацієнта. Препарат найбільш ефективний у пацієнтів з повільним зростанням інтенсивності головного болю.

Ранній прийом Стопмігрен, в перші 30 хв. нападу, дозволяє запобігти розвитку сенситизації больових структур, що лежать в основі хронізації мігрені.

 
Tест. Чи страждаєте Ви на мігрень?

Головні болі почали турбувати вас в підлітковому віці?
1. так
2. ні
Ваш головний бiль частiше пульсуючий та односторонній?
1. так
2. ні
Найменше фізичне навантаження посилює головний біль?
1. так
2. ні
Чи були випадки, коли головний біль був настільки сильний, що Вам довелось пропустити роботу чи навчання?
1. так
2. ні
Звичайні таблетки Вам не допомагають і біль може продовжуватись декілько годин чи навіть днів?
1. так
2. ні
Головний біль настільки сильний, що виникає нудота або блювота?
1. так
2. ні
Яскраве світло, голосні звуки та різкі запахи посилають головний біль?
1. так
2. ні
Перед нападом головного болю у вас погіршується зір, паморочиться голова, знижується концентрація уваги?
1. так
2. ні

! Якщо Ви відповіли на 4 і більше запитання “так”, то вірогідність мігрені дуже висока!

 

Стопмігрен - швидке і безпечне позбавлення від нападу мігрені.
Бережіть себе і будьте здорові!

Надія Бойко, лікар-невролог