X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Поговоримо про сезонну алергію

Сезонна алергія (поліноз) широко розповсюджена у всіх країнах світу та є серйозною

соціальною проблемою, так як в сезон цвітіння дерев, кущів і трав виводить з робочого стану мільйони людей внаслідок ураження слизових верхніх і нижніх дихальних шляхів, кон'юнктиви очей.

Незважаючи на загальну боротьбу з даним захворюванням, кожні 10 років число хворих на поліноз збільшується вдвічі. За прогнозами до 2017 року на поліноз в будь-якій формі буде страждати кожен четвертий житель Землі. Це не дивно, оскільки багато пацієнтів пускають процес на самотік, залишають його без контролю, і тоді може виникнути вже більш серйозна реакція — сезонна пилкова брохіальна астма.

Про «винуватців» захворювання

Як ми вже знаємо, причиною полінозів є пилок рослин. Однак, в даний час вчені світу вважають, що алергеном є не тільки пилок рослин, але і спори грибів. Цей факт ще не досить вивчений і заперечується. Відомо про існування понад 700 найменувань алергенів рослин і їх пилку. Для кліматичної зони нашої країни характерно чотири основні групи рослин з пилком, що має алергенні властивості і чотири періоди їх цвітіння.

TreksilNeo_TABLE

Як проявляється поліноз

TreksilNeo_IM_2

Як правило, сезонна алергія починається практично в один і той же час року, проявляючись рядом симптомів: нежить з рясним рідким виділенням, утруднене дихання через ніс, погіршення нюху, чхання, першіння в горлі, кашель, свербіж, сльозотеча, набряк і почервоніння кон'юнктиви очей.

У деяких пацієнтів відзначаються шкірні прояви полінозу: кропив'янка, набряк Квінке, дерматит. До рідкісних проявів полінозу відносяться ураження урогенітального тракту (вульвовагиніт, уретрит, цистит, нефрит) і шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота, болі в епігастрії, розлади травлення).

Поза періодом цвітіння симптоматика зменшується, зникає, і пацієнти відчувають себе здоровими.

Цікаво, що значний вплив на стан алергіків в період цвітіння рослин, дерев, трав надають метеофактори. При дощовій погоді пилок прибивається, і його концентрація в повітрі значно знижується, відповідно, симптоматика зменшується. У той же час вітряна, посушлива погода сприяє тривалому підтриманню високої концентрації пилку і посиленню симптомів.

Діагностика полінозу

Для діагностики полінозів використовують дані алергологічного анамнезу (вказівка пацієнта на контакт з можливим алергеном, сезонність і повторюваність виникнення, обтяжливі чинники), результати специфічного обстеження (шкірні проби або скарифікаційні, провокаційні тести) та лабораторні методи дослідження.

ЦІКАВО!

У більшості пацієнтів з полінозами проявляється «перехресна» алергія. При полінозі з реакцією на березовий пилок перехресною реакцією буде алергія на моркву, фундук, яблука, персики. З реакцією на злаки — реакція на щавель. З алергією на полин — реакція на цитрусові, мед, соняшникове насіння.

TreksilNeo_IM_1

Будемо лікувати!

Основні принципи лікування:

  • елімінація, тобто виключення, якщо це можливо, «винного» алергену;
  • медикаментозна патогенетична і симптоматична терапія;
  • специфічна передсезонна імуно-терапія, що проводиться в лікувальних установах.

Елімінація (виведення) пилкових алергенів вимагає проведення заходів, спрямованих на зменшення контакту з пилком. Бажано максимально зменшити час перебування на відкритому повітрі. На роботі і вдома, по можливості, не відкривати вікна, особливо в ранні години і, бажано, до раннього вечора, користуватися очисниками повітря, які ловлять пилок рослин в приміщенні.

У період загострення полінозу слід частіше стояти під душем, змиваючи пилок. Слід пам'ятати, що пилок може перебувати на вашому одязі або потрапити на постільну білизну під час сушіння на відкритому повітрі.

Застосовується також і алергенспецифічна імунотерапія (Асіта) або специфічна алерговакцинація, завдяки якій знижується тканинна чутливість до алергенів, зменшує-ться гіперреактивність тканин, зменшуються ознаки алергічного запалення.

Фармакотерапія полінозу полягає у використанні лікарських засобів, спрямованих на усунення основних симптомів риніту, кон'юнктивіту, бронхіальної астми. Проводиться така терапія за допомогою антигістамінних препаратів, які, конкурентно зв'язуючись з Н1-рецепторами, блокують ефекти гістаміну — головного медіатора, «винного» в розвитку симптомів полінозу.

Для системного купірування алергічних проявів найбільш часто застосовують пероральні антигістамінні препарати ІІ-го покоління. Слід зазначити, що вони мають ряд переваг перед представниками І-го покоління: виявляють високу вибірковість і спорідненість по відношенню до Н1-рецепторів; при використанні в терапевтичних дозах не блокують рецептори інших біологічно активних сполук, не викликають седативного ефекту і мають тривалий терапевтичний вплив.

Слід зазначити, що лікувальний ефект більшості антигістамінних препаратів ІІ-го покоління проявляється не вихідними діючими речовинами, а їх метаболітами, які утворюються в організмі за допомогою окислення системою цитохрому Р450. Важливо, що для утворення метаболітів і досягнення їх максимальної концентрації у плазмі крові необхідно приблизно у 2 рази більше часу, ніж для основної діючої речовини. Звичайно ж, це значно сповільнює початок наступу терапевтичного ефекту.

Саме тому, на основі антигістамінних препаратів ІІ-го покоління були розроблені неметаболізуючі Н1-антагоністи, які, в середньому, в 3 рази швидше починають проявляти свою фармакологічну дію, значно ефективніше попередників і крім антигістамінної активності мають також протизапальну і протиалергічну дію. Яскравим представником таких препаратів є ТРЕКСИЛ НЕО компанії SUN Pharma у формі таблеток.

Діючою речовиною препарату є дезлоратадин, з вмістом 5 мг в 1 таблетці. Речовина має здатність пригнічувати гостру фазу алергічної реакції за рахунок блокування H1-рецепторів і стабілізуючої  дії на мембрани тучних клітин і базофілів. Дезлоратадин гальмує секрецію тучними клітинами і базофілами гістаміну, триптази, ПГ D2, ЛТ С4. Важливою фармакологічною властивістю ТРЕКСИЛ НЕО є наявність у нього протизапальної активності за рахунок пригнічення секреції ефекторними клітинами прозапальних цитокінів, хемокінів, міжклітинних адгезивних молекул, гальмування хемотаксису і процесу активації еозинофілів.

ЦІКАВО!

Ефективність та безпечність дезлоратадину при алергічному риніті (АР) була досліджена в ран-домізованому подвійному сліпому дослідженні в паралельних групах з подвійним маскуванням, яке проводилося в 47 центрах США під час осіннього сезону алергії в 2000 році. Після 14-денного скринінгового періоду пацієнти за принципом рандомізації розподілялися на прийом дезлоратадину 5 мг (372 людини) або псевдоефедрину уповільненого вивільнення 240 мг (377 осіб) (для прийому 1 раз в день). Всі препарати використовувалися в ранкові години протягом 2 тижнів.

В даному дослідженні вперше вдалося засвідчити аналогічну ефективність дезлоратадину і псевдоефедрину щодо зменшення закладеності носа при АР, довівши наявність деконгестантних властивостей у дезлоратадину (Pleskow W., Grubbe R., Lutsky B. Ann Allergy Asthma Immunol. 2005; 94: 348-354).

TreksilNeo_MAKET

Дія ТРЕКСИЛ НЕО починає проявлятися вже протягом 30 хв. після прийому і досягає максимуму через 3 години. Період напіввиведення препарату ТРЕКСИЛ НЕО, в середньому, 27 годин, що забезпечує зручність його застосування — всього 1 раз на добу.

Важливо, що прийом їжі не впливає на фармакокінетику і доступність препарату.

ТРЕКСИЛ НЕО рекомендується дорослим та дітям після 12 років при: алергічному риніті (чхання, виділення з носа, свербіж, набряк і закладеність носа, а також свербіж та почервоніння очей, сльозотеча, свербіж піднебіння і кашель); кропивниці (свербіж, висипання).

Для проведення терапії рекомендується 1-кратний прийом на добу ТРЕКСИЛ НЕО. Для досягнення максимального ефекту рекомендується приймати препарат в один і той же час доби.

Отже, з огляду на вищесказане, ТРЕКСИЛ НЕО компанії SUN Pharma має ряд незаперечних переваг:

  • висока ефективність при алергічних станах,
  • високий профіль безпеки,
  • зручність застосування (1 раз на добу),
  • швидкий початок дії,
  • висока спорідненість до Н1-рецепторів,
  • відсутність седативної дії.
 

Ось, власне, і все, що я хотів розповісти Вам про проблему сезонної алергії, яка не втрачає своєї актуальності для суспільства і системи охорони здоров'я.

Пам'ятайте, що тільки завдяки спільним діям лікаря і пацієнта може бути досягнена ефективна індивідуальна терапія, здатна поліпшити якість життя кожного пацієнта! Успіхів.

Будьте здорові! Матвієнко С.О., ХМАПО