Іаріклін Спрей – забезпечує відмінну гігієну вух
За даними Всесвітньої організації здоров’я у світі приблизно 466 млн людей мають проблеми зі слухом, з них 34 млн дітей. В 60 % випадків втрата слуху є зворотньою [1]. Основною причиною зниження слуху є сірчані пробки. Проблема утворення сірчаних пробок досить актуальна для медичної практики в усьому світі і є однією з найбільш частих причин звернення пацієнтів до лікаря-оториноларинголога [2].
***
«Природа дала людині один язик і два вуха, щоб ми більше слухали інших, ніж говорили самі.»
Епіктет
З чого утворюється сірчана пробка?
Сірчана пробка — це скупчення вушної сірки, секрету сальних залоз та злущеного епітелію. Вушна сірка, у свою чергу, складається з двох основних складових. Жирна і більш щільна її частина виробляється сальними, а більш рідка частина сірчаними (церуменозними) залозами. Церуменозні (лат. cerumen — сірка) залози переважно розташовані в перетинчасто-хрящовому відділі зовнішнього слухового проходу. В склад вушної сірки входять білки, мінеральні солі, а також вільні жирні кислоти [4].
Цікавий факт!
В зовнішньому вусі знаходиться близько 2000 тисяч сірчаних залоз, які виділяють 12–20 мг вушної сірки в місяць [2].
Які функції виконує вушна сірка?
Вушна сірка виконує важливі фізіологічні функції, зокрема:
- Захисну. pH вушної сірки знаходиться на рівні 4,0–5,0, що протидіє росту бактеріальної та грибкової флори. Крім того, вушна сірка змащує зовнішній слуховий прохід, таким чином захищаючи шкіру від незначних травм і запобігає потраплянню води у вушний канал. Потрапляючи у вухо, дрібні сторонні тіла (наприклад, пил), зв’язуються із сіркою, а потім видаляються з вуха шляхом самоочищення. Вушна сірка висихає невеликими грудками, які рухаються до периферії, а потім випадають з вушного каналу.
- Імунну. Частина білків, що входять в структуру вушної сірки, є імуноглобулінами, які захищають слуховий прохід від розвитку інфекційного процесу.
- Слухову. Відомо, що вушна сірка гарантує адекватне проведення звуку. Вона забезпечує адекватну вологість і еластичність стінок слухового проходу та в середньому на 12 дБ посилює звукову хвилю, що проходить через слуховий прохід.
Втім, надлишок сірки, навпаки, призводить до утворення сірчаних пробок, які викликають неприємні відчуття і подразнюють шкіру зовнішнього слухового проходу [5].
Які причини утворення сірчаних пробок?
Основні причини надмірного накопичення вушної сірки включають [6]:
- надмірну продукцію (гіперсекрецію) сірчаного секрету церуменозними залозами;
- недостатньо ефективний процес самоочищення слухового проходу.
Це важливо!
Кількість вушної сірки, в основному, залежить від генетичних особливостей та є індивідуальною для кожної людини [7]!
Одним з важливих чинників, що призводять до гіперсекреції сірчаних залоз, є тривале подразнення шкіри слухового проходу сторонніми предметами (використання ватних паличок, навушників, слухових апаратів, беруш і т. д.) [6].
Неправильне використання гігієнічних паличок призводить до ущільнення сірчаної пробки. Вушні палички повинні використовуватися тільки для гігієни зовнішньої частини вуха.
До станів, що порушують процес самоочищення слухового проходу, відносять [6]:
- індивідуальні анатомічні особливості зовнішнього вуха (наприклад, вузькість та звивистість слухового проходу);
- уповільнення виведення сірки на фоні метаболічних порушень, які впливають на в’язкість вушної сірки (наприклад, цукровий діабет, тиреотоксикоз, хвороби нирок та ін.);
- надмірний ріст волосся в зовнішньому слуховому проході (гіпертрихоз).
Відомо 2 основних типи вушної сірки:
- м’який тип сірки, який зустрічається у європейців;
- сухий тип, характерний для людей з країн Азії.
Група дослідників на чолі з Kohichiro Yoshiura стверджує, що вологий тип сірки більш давній і виник до того, як людина покинула Африку (понад 50 тис. років тому). Сухий тип сірки з’явився пізніше на півночі Азії, а зараз поширений у жителів Північного Китаю і Кореї, також зустрічається в Північній Америці, що пояснюється міграцією з Сибіру через Берингову протоку понад 15 тис. років тому [9].
Які скарги виникають при закупорці слухового проходу?
Якщо сірчана пробка не повністю перекриває слуховий прохід, скарги, як правило, відсутні. У таких випадках її зазвичай виявляють лікарі-оториноларингологи при профілактичному огляді чи зверненні з приводу інших захворювань вуха, горла чи носа.
Втім, сірчана пробка може повністю перекривати зовнішній слуховий хід. Причиною зазвичай є вода. При потраплянні води у вухо сірчана пробка набухає та повністю перекриває зовнішній слуховий хід. Іноді це виникає миттєво, під час жування або маніпуляції у вусі.
При цьому відразу з’являються наступні симптоми [11]:
- закладеність вуха;
- посилене сприйняття власного голосу (аутофонія);
- шум у вусі;
- можливий сильний розпираючий біль у вусі;
- дезорієнтація в просторі;
- нудота та запаморочення.
Інколи при тривалому тиску щільної пробки подразнюються гілочки блукаючого нерва, що викликає кашльовий рефлекс, а іноді — порушення з боку серцево-судинної системи.
Враховуючи, що дані скарги значно погіршують якість життя пацієнтів, виникає необхідність видалення сірчаної пробки із зовнішнього слухового проходу, а ще краще своєчасна профілактика її утворення.
Які існують методи видалення сірчаної пробки?
В ЛОР-практиці застосовуються наступні методи видалення сірчаних пробок [12]:
- метод зрошення — вимивання сірчаної пробки теплою водою;
- ручний (сухий) метод — видалення сірчаної пробки за допомогою спеціального гачка;
- церуменолізис — видалення сірчаної пробки за допомогою засобів, що розчиняють сірку (церуменолітичних).
Інструментальними методами видалення сірчаних пробок володіє тільки лікар-оториноларинголог. Після огляду та ретельного збору анамнезу лікар повинен обрати найбільш безпечний та нетравматичний метод для кожного пацієнта.
Пацієнти з цукровим діабетом, злоякісними пухлинами, ВІЛ-інфекцією мають вищий ризик інфікування вуха навіть після незначних травм, зокрема, під час видалення сірчаної пробки. Таким пацієнтам не бажано видаляти пробку за допомогою гачка [13].
Недоліком ручного видалення є можлива потреба в спеціалізованих приладах для кращого огляду вуха: вушної воронки, отоскопа або бінокулярного мікроскопа [14].
Видалення сірчаної пробки за допомогою метода зрошення є відносно безпечним, але має певні недоліки. Під час виконання даного методу лікар має виключити порушення цілісності барабанної перетинки. При цьому дана процедура не завжди приємна та може викликати запаморочення через подразнення вестибулокохлеарного нерва під час маніпуляції [15].
В даний час одним з найбільш ефективних методів видалення сірчаних пробок є церуменолізис. Навіть якщо цей метод не є основним, інколи сірчана пробка буває такою сухою та щільною, що її неможливо видалити іншими способами, без попереднього використання церуменолітичних засобів.
Що таке церуменолітичні засоби?
Церуменолітичні засоби — це рідкі розчини, які допомагають розріджувати, розм’якшувати або розчиняти вушну сірку. На даний час існує достатня кількість засобів у вигляді крапель або спрея. Церуменолітичні препарати поділяють за хімічним складом на 2 групи [16]:
- засоби на водній основі (диоктил сульфосукцинат натрію, пероксид карбаміду, феназон, саліцилат холіну, пероксид сечовини, калій карбонат);
- засоби на масляній основі (поліпептид триетаноламіну, мигдальне масло, бензокаїн, хлорбутанол).
Клінічна ефективність церуменолітичних засобів
Вушні засоби, які мають церуменолітичні властивості, довели свою клінічну ефективність в багатьох випробуваннях. Проведено 9 рандомізованих клінічних досліджень (РКД), в які було включено 908 учасників усіх вікових груп з частковою або повною закупоркою зовнішнього слухового проходу сірчаною пробкою. В цих дослідженнях оцінювалась ефективність вушних крапель в порівнянні з фізіологічним розчином та відсутністю будь-якого лікування. Встановлено, що використання церуменолітичних засобів може допомогти очистити слуховий прохід від вушної сірки [17].
Найчастіше використовуються розчини на водній основі. Одним з таких засобів, складові якого мають надійну доказову базу в лікуванні пацієнтів з сірчаними пробками, є «Іаріклін Спрей» від компанії Organosyn.
Медичний виріб містить:
- диоктил сульфосукцинат натрію, який ефективно видаляє вушну сірку, особливо у дітей;
- екстракт алое вера, природний інгредієнт, відомий своїми зволожуючими властивостями;
- гіалуронат натрію, відповідальний за підтримання належного зволоження слизових оболонок вуха.
Продукт не містить консервантів, парабенів та пропелентів.
«Іаріклін Спрей» — м’який засіб, призначений для гігієни вух. Застосовується для видалення залишків вушної сірки, сірчаних пробок та запобігання їх утворенню. Проникаючи всередину сірчаної пробки, препарат розчиняє її, не викликаючи набухання. При цьому відбувається поступове розчиненння сірчаної пробки і нормалізація вироблення сірки без ризику вестибулярних і слухових порушень.
Клінічна ефективність діоктил сульфосукцинат натрію, що входить до складу препарату «Іаріклін Спрей», підтверджена в 5 РКД [17]:
- 3 РКД виявили, що діоктил сульфосукцинат натрію був ефективнішим, ніж хлорбутанол та триетаноламін;
- 2 РКД виявили, що діоктил сульфосукцинат натрію був ефективнішим, ніж триетаноламін у дітей у віці 5 років або менше.
Біоактивні компоненти алое вера чинять протизапальну та антиоксидантну дію і при зовнішньому використанні прискорюють процеси заживлення пошкодженої шкіри. Унікальні властивості рослини були доведені в багатьох дослідженнях [18].
Як використовувати препарат «Іаріклін Спрей»?
-
- для регулярної гігієни вух: використовувати спрей 1–2 рази на тиждень;
- для видалення вушної сірки та сірчаної пробки: використовувати щодня протягом 3–4 днів.
Перевагами «Іаріклін Спрею» є:
- зручність використання;
- можливість застосування уже з 1 року життя;
- швидкість настання ефекту: Іаріклін Спрей розм’якшує сірчану пробку вже з 5-ї хвилини (за рахунок діоктил сульфосукцинат натрію);
- можливість застосування з профілактичною метою.
Додатковою перевагою даної форми препарату є висока точність дозування: одне натискання — одна доза.
За допомогою «Іаріклін Спрей» слуховий прохід утримується в чистоті, що запобігає накопиченню вушної сірки, а також запобігає можливим ускладненням, наприклад, інфікування вуха. Сірчана пробка і в даний час залишається актуальною проблемою в оториноларингології, а «Іаріклін Спрей» є саме тим засобом, який можна вважати засобом вибору для лікування та профілактики даного порушення.
«Іаріклін Спрей» — асистент здорового слуху!
Літературні джерела:
-
- Основные сведения о глухоте и потере слуха. ВОЗ. 20 марта 2019 г. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/deafness-and-hearing-loss
- Пальчун В.Т., Крюков А.И. Оториноларингология: Руководство для врачей. — М.: Медицина, 2001. — 616 с.
- Roeser R.J., Ballachanda B.B. Physiology, pathophysiology, and anthropology/epidemiology of human earcanal secretions. J Am Acad Audiol. 1997 Dec;8(6):391-400. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15256605/
- Okuda I., Bingham B., Stoney P. The organic composition of earwax. J. Otolaryngol., 2003: 212—2150.
- Пальчун В.Т., Крюков А.И. Оториноларингология: Руководство для врачей, М.: Медицина, 2001, 616.
- В.Т. Пальчун, А.И. Крюков// Серные пробки и их осложнения // 2001.- С. 108.
- Заболевания наружного уха / под ред. проф. С.А. Карпищенко. — СПб: Диалог, 2012.
- Богомильский М.Р., Радциг Е.Ю., Рахманова И.В. Значение гигиены наружного уха у новорожденных и грудных детей в профилактике заболеваемости // Педиатрия. — 2012. — № 4 (91). — С. 54–57.
- Stoeckelhuber M., Matthais M., Andtatsschke M. Human ceruminous gland: ultrastructure and histоemical analysis of antimicrobial and cytoskeletal components // Anat Rec (Part A). 2006. Р. 877—884.
- Карпова Е.П., Вагина Е.Е. Серные пробки // Педиатрия. — 2013. — №2 — с.22-25.
- Синдромно-орієнтована оториноларингологія у загальній практиці. Діагностика та раціональна фармакотерапія: довідник / В.І. Попович и др. — Київ: Б-ка «Здоров’я України», 2014. — 354 с.
- Schumann J.A., Toscano M.L., Pfleghaar N. StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL): Sep 25, 2020. Ear Irrigation. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29083577/
- Driscoll PV, Ramachandrula A, Drezner DA, Hicks TA, Schaffer SR. Characteristics of cerumen in diabetic patients: a key to understanding malignant external otitis? Otolaryngol Head Neck Surg. 1993 Oct;109(4):676-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8233503/
- Justin O. Sevy; Anumeha Singh. Cerumen Impaction. Last Update: March 2, 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448155/
- Casale J., Agarwal A. StatPearls. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL): Aug 10, 2020. Anatomy, Head and Neck, Ear Endolymph. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30285400/
- Богомильский М.Р., Радциг Е.Ю., Вязьменов Э.О. Новые возможности церуменолизиса у детей // Педиатрия. — 2008. — № 2 (87). — С. 104–105.
- Somerville G. The most effective products available to facilitate ear syringing. British Journal of Community Nursing 2002; 7(2): 94-101. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11865218/
- Sánchez M., González-Burgos E., Iglesias I., Gómez-Serranillos M.P. Pharmacological Update Properties of Aloe Vera and its Major Active Constituents. 2020 Mar 13;25(6):1324.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32183224/
Надія Бойко, лікар