X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


18-24 листопада 2022 р. ВООЗ оголосила Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Щорічно в листопаді, починаючи з 2015 року, під девізом «Антибіотики: використовуйте обережно!» проводиться Всесвітній тиждень правильного використання антимікробних лікарських засобів, метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі про проблему стійкості до даної групи препаратів.

У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків. І хоча антибіотики вважають найвидатнішим відкриттям у медицині XX сторіччя й універсальною зброєю проти більшості патогенів, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в доантибіотикову еру. А якщо врахувати, що сучасне комфортне життя серйозно послабило імунітет людини, повернення в «допеніцилінову» еру може стати для світу тим самим апокаліпсисом, про який так багато говорять. Впродовж багатьох століть мільйони людей гинули від мікробів, жертвами яких стало куди більше людей, ніж загинуло у всіх війнах.

Стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) сьогодні є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я людей у всьому світі. Стійкість збільшується до загрозливого рівня у всіх країнах світу. Щоденно у світі виникають та розповсюджуються нові механізми стійкості, загрожуючи здатності лікувати розповсюджені інфекційні хвороби.

 

Чому виникає стійкість до антибіотиків:

Антибіотики використовуються для профілактики і лікування бактеріальних інфекційних захворювань. Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування цих препаратів змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не в організмі самої людини. Викликані такими бактеріями інфекції лікувати значно важче, аніж інфекції, спричинені бактеріями, які не мають антибіотикорезистентності.

Антибіотикорезистентність на сьогоднішній день виходить за рамки суто медичної проблеми, має величезне соціально-економічне значення й у розвинених країнах розглядається як загроза національній безпеці. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я уже через 10-20 років практично всі існуючі мікроорганізми набудуть стійкість до антибіотиків. При цьому, за даними Європейського співтовариства, вже зараз щорічно реєструється близько 400 тисяч інфекцій із множинною стійкістю до антибіотиків, від яких помирає понад 25 тисяч людей.

 

 

Причини стійкості до антибіотиків:

  •             Надмірне використання антибіотиків
  •             Недотримання курсу лікування
  •             Надмірне використання антибіотиків у тваринництві і рибництві
  •             Неналежний інфекційний контроль в лікарнях і клініках
  •             Неналежна гігієна і санітарія
  •             Відсутність нових антибіотиків

 

Дієвий інструмент ВООЗ — класифікація антибіотиків

Всесвітньою організацією охорони здоров’я створена класифікація антибіотиків «Access, Watch, Reserve — AWaRe»* задля зниження стійкості до протимікробних лікарських засобів. Класифікація — це дієвий інструмент управління антибіотиками на місцевому, національному та глобальному рівнях.

Класифікаційна база даних «Access, Watch, Reserve — AWaRe» включає 180 антибіотиків, які розподілені на три групи: доступні (Access), піднаглядові (Watch) та резервні (Reserve), із зазначенням їх фармакологічних класів, кодів анатомо-терапевтично-хімічної класифікації (ATC) та статусу у Примірному переліку основних лікарських засобів ВООЗ.

Група Access. До цієї групи відносять протимікробні засоби, які мають активність відносно широкого спектру патогенів і одночасно демонструють нижчий потенціал резистентності, ніж антибіотики інших груп. Група Access включає 48 антибіотиків, 19 з яких включені до переліку основних лікарських засобів ВООЗ як варіанти першого або другого емпіричного вибору для лікування певних інфекційних синдромів.

Група Watch. До цієї групи входять антибіотики з більш високим потенціалом резистентності, а також більшість найбільш пріоритетних препаратів серед критично важливих протимікробних лікарських засобів для медицини та/або антибіотики, які можуть викликати високий ризик розвитку бактеріальної резистентності. Антибіотики у групі Watch повинні бути пріоритетними як ключові цілі програм управління та моніторингу. Група Watch включає 110 антибіотиків, 11 з яких включені до Примірного переліку основних лікарських засобів ВООЗ як емпіричні варіанти першого або другого вибору для лікування певних інфекційних синдромів.

Група Reserve. До цієї групи входять антибіотики та їх класи, які слід зарезервувати для лікування підтверджених або підозрюваних інфекцій, спричинених мікроорганізмами з множинною лікарською стійкістю. Антибіотики в резервній групі слід розглядати як варіанти «останньої інстанції», які мають бути доступні, але їх застосування слід адаптувати до дуже специфічних пацієнтів та умов, коли всі альтернативи виявилися невдалими або не підходять. До групи Reserve віднесено 22 антибіотики, що входять до переліку основних лікарських засобів ВООЗ.

 

На рисунку зображена карта споживання антибіотиків згідно класифікації AwaRe**

Частка загального споживання антибіотиків за категоріями AWaRe

 

Профілактика антибіотикорезистентності

  • Аби запобігти та контролювати поширення резистентності до антибіотиків, пацієнтам варто:
  • Вживати тільки ті антибіотики, які були призначені лікарем.
  • Завжди слідкувати за порадами лікаря при використанні антибіотиків.
  • Ніколи не ділитися з кимось іншим своїми антибіотиками та не вживати антибіотики, які залишились із минулого курсу лікування.
  • Завжди завершувати курс лікування антибіотиками, навіть якщо стали почуватися краще, оскільки припинення прийому сприяє зростанню стійкості бактерій до ліків.
  • Запобігати інфекціям, регулярно миючи руки, уникаючи тісного контакту з хворими людьми, готуючи їжу безпечно тощо.

 


*The 2019 WHO AWaRe classification of antibiotics for evaluation and monitoring of use. Geneva: World Health Organization; 2019. 

** IQVIA research. Lancet

За матеріалами: https://www.who