X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДIАБЕТУ 2022 р.

14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом (World Diabetes Day) або Всесвітній день діабету. Кожної осені увесь світ об’єднується у величезне дружнє коло, підтримуючи людей з діагнозом «цукровий діабет»

Стрімкий ріст числа людей з діабетом наприкінці 80-х років ХХ століття викликав неабиякий резонанс у суспільстві. Саме тому Міжнародна діабетична федерація за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я вирішила привернути увагу усього світу на проблему, котра щороку набирає обертів.

14 листопада 1991 року був проведений перший в історії Всесвітній день діабету, який мав на меті скоординувати заходи лікування та профілактики діабету в усьому світі.

За прогнозами, в світі кількість людей, що страждає на цукровий діабет, зросте до 537 мільйонів в 2030 році, а до 2045 року буде складати близько 643 мільйони.

 

Чому саме 14 листопада?

Дата обрана не випадково. Саме в цей день у 1891 році народився Фредерік Бантінг – один з винахідників гормону інсуліну, котрий став справжнім порятунком у боротьбі з діабетом. Друг дитинства Бантінга помер від захворювання, яке називається тепер цукровий діабет. Цей трагічний випадок послужив поштовхом для пошуку ліків від цієї хвороби.

11 січня 1922 року Фредерік Бантінг (на фото) разом з канадським колегою Чарлзом Гербертом Бестом в лабораторії професора Джона Маклеода з Університету Торонто зробили першу ін’єкцію інсуліну (на той час «айлетіну») підліткові на ім’я Леонард Томпсон (якому було на той момент 14 років), котрий страждав на цукровий діабет. У хлопчика почалася алергічна реакція, оскільки препарат був недостатньо очищений. Незважаючи на зниження цукру в крові, ін’єкції довелося припинити. Через тиждень вже очищений інсулін ввели тому ж пацієнтові. Успіх був вражаючим, захворювання перестало прогресувати, побічні ефекти були відсутні, хлопчик пішов на поправку. Відтоді почалася нова ера – часи інсулінотерапії, що врятувала мільйони людей.

Сміливий медик за свої вдалі експерименти отримав Нобелівську премію, ставши наймолодшим лауреатом премії у галузі фізіології та медицини. На момент отримання нагороди у 1923-му Бантінгу було усього 32 роки.

 

Масове виробництво інсуліну

Влітку 1923 року Фредерік Бантінг познайомився з засновником фармацевтичної компанії Lilly полковником Елаєм Ліллі. Компанія взялася за розробку технології масового виробництва інсуліну, завдяки чому вдалося врятувати багатьох пацієнтів з цукровим діабетом. Вже восени 1923 року було випущено інсулін тваринного походження Ілетін. До кінця року компанія випустила майже 60 млн одиниць препарату і це фатальне захворювання перестало бути смертним вироком.

 

Розвиток ініціативи

Спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй № A/RES/61/225 від 20 грудня 2006 року цей день був взятий «під крило» ООН, і з 2007 року він проходить під егідою цієї впливової організації. Проголошена резолюція містила в собі головні аспекти діяльності, націлені на подолання темпів розвитку діабету – рекомендації щодо обов’язкової розробки національних програм з боротьби проти цукрового діабету та догляду за людьми з таким діагнозом.

На даний час у тематичних заходах 14 листопада беруть участь профільні організації близько 160-ти країн – це понад 1 млрд учасників. Щороку тематика заходів змінюється, охоплюючи все більш ширші горизонти життя людей з діабетом.

Першою темою у 1991 році стало гасло: «Проблема діабету виходить у світ». У 2022 році Всесвітній день боротьби з діабетом проходить під гаслом: «Обізнаність щодо діабету для захисту майбутнього». З цією метою Міжнародна діабетична асоціація проводить глобальне опитування щодо обізнаності медичних працівників та пацієнтів, що страждають на цукровий діабет, стосовно даної проблематики.

Всесвітній день діабету – голосне нагадування усьому прогресивному людству про наявність проблеми та невпинне збільшення її масштабів. Лише визнання існування небезпеки та постійні заходи, котрі вчать людей вчасно проводити профілактику та поводитися правильно у двобої з цукровим діабетом, можуть спинити зростання кількості людей, дотичних до проблеми.

 

Блакитне коло взаємодопомоги

З 2006 року логотипом Всесвітнього дня діабету є блакитне коло – символ життя, здоров’я, єдності. Його блакитне забарвлення повторює колір неба та прапору ООН – головного «двигуна» світового рупору, який ось вже майже 30 років знайомить нас із важливою інформацією стосовно усіх шарів життя світової діабетичної спільноти та новітніми методами протидії цукрового діабету.

 

За матеріалами https://diabet.org.ua

 

Поділитися статтею з друзями