X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Юлія Клименюк: Соціальна відповідальність — головний закон життя Аптечної мережі 9-1-1

 

Аптека — заклад охорони здоров’я, який забезпечує людям можливість лікуватися. Під час війни виконувати цю місію не завжди просто, але Аптечна мережа 9-1-1 робить все можливе, щоб українці могли залишатися здоровими і мали можливість придбати ліки. На початок вересня 2023 року, попри втрати, працює 1448 аптек мережі — навіть на територіях, які знаходяться поруч із зонами бойових дій. Про все, що робить компанія для забезпечення потреб громадян під час повномасштабного вторгнення, наша розмова з директором з маркетингу Аптечної мережі 9-1-1 Юлією Клименюк. 

 

Коли саме Аптечна мережа 9-1-1 обрала своїм пріоритетом соціальну відповідальність?

— Майже 28 років тому, коли народилася. «Завжди поруч, коли потрібно» — для нас це не просто слова, це закон нашого життя. 

Цього закону, певно, нелегко було дотримуватися, коли почалося повномасштабне вторгнення?

— Так, закон суворий. Але це закон! У перші дні повномасштабного вторгнення виникли дві вкрай серйозні проблеми — дефіцит персоналу, бо працівники почали виїжджати або йшли воювати, і дефіцит ліків, спричинений шаленим попитом і зруйнованою логістикою. 

 

 

Як вирішували проблему з персоналом?

— У Харкові 24 лютого більшість аптек залишилися зачиненими. А ті, що відкрилися, люди просто брали штурмом. Харків’яни стояли на вулиці в чергах, що розтягнулися на десятки метрів. А коли потрапляли до аптеки, скуповували все у величезній кількості. Ніхто не знав, на що чекати, і на який період необхідно запасати ліки. Наприклад, у харківській «Головній аптеці твого міста» на Пушкінській до 8-ї ранку «нічники» обслужили більше ніж 200 людей, які стали в чергу ще о 5-й ранку. До речі, ця аптека є єдиною в Харкові, що працює всю війну і зачиняється лише на комендантську годину. 

Ми звернулися до працівників, які залишилися в місті, і попросили їх вийти на роботу. Тих, хто погодився, вранці колеги або волонтери на власних автівках привозили до аптек. Серед них було чимало студентів Національного фармацевтичного університету з Бердянська, Маріуполя, Сєвєродонецька і вже окупованої на той час Харківської області. 

Також ми організували в офісі «хостел» для наших працівників. Були й ті, хто поселився у своїх аптеках разом з дітьми. Вікторія Макарова, Вікторія Резніченко і ще двоє їх колег до травня мешкали у підвалі аптеки на Салтівці, яка єдина працювала в цьому районі. Спали разом зі своїми дітьми на піддонах, їжу розігрівали на свічках, але попри все щодня відкривали аптеку. 

Чимало наших працівників годинами діставалися до аптек пішки під виття сирен і гудіння літаків. І не тільки в Харкові. Фармацевти Харківської, Сумської, Чернігівської, Миколаївської областей, де велися бойові дії, домовлялися з волонтерами або з сусідами, щоб їх довезли на роботу, адже людям були потрібні ліки. А ті, хто не мав такої можливості, сідали на велосипеди або йшли пішки через блокпости та напівзруйновані мости. 

Двоє наших колег з «Аптеки оптових цін» у Козачій Лопані — Наталія Олександрівна Демиденко та Світлана Павлівна Калиниченко, які вийшли 17 березня 2022 року роздати сільчанам ліки і загинули під ворожим обстрілом, посмертно нагороджені медалями «За врятоване життя».

Для мене кожний наш працівник аптеки, який в таких важких умовах залишається на своєму робочому місці, — справжній герой і найкращий зразок соціальної відповідальності! 

 

 

Щоб забезпечити аптеки ліками, створювали нові логістичні ланцюжки?

— Вивозили товар із зачинених аптек мережі і доставляли до працюючих. Іноді зачиняли аптеки, де вичерпувався запас товару, і переводили фармацевтів до найближчої, де товар був в наявності. Були навіть випадки, коли фармацевти бігали разом з пацієнтами з працюючої аптеки в зачинену за необхідними ліками. Рішення щодо кожної аптеки приймалося індивідуально щодня, з огляду на ситуацію.

А як опікувалися харків’янами, які жили в метро? 

— Вже 26 лютого 2022 року ми передали на кожну з 28 станцій Харківського метрополітену, куди були змушені перебратися харків’яни цілими родинами, аптечки з лікарськими засобами. Кожна була розрахована на надання допомоги для ста людей. Крім ліків, дитячого харчування і предметів гігієни, ми налагодили регулярне забезпечення кормами для тварин, адже харків’яни змушені були поселитися в метро зі своїми пухнастими вихованцями. 

Гостра проблема з нестачею лікарських засобів виникла і в лікувальних закладах міста. Ми збирали і передавали Червоному Хресту вцілілі ліки з аптек, що постраждали від обстрілів, і не тільки своїх, а й інших мереж за домовленістю з ними. Відповідальність за чуже життя стає приводом об’єднатися під час війни!

Приміром, в Палаці Праці на Площі Конституції, куди 2 березня влучила ракета, знаходилися наша аптека «Центральна №1» й «Аптека Доброго дня». Вони обидві стали жертвами обстрілу. Колеги тоді віддали нам все, що вдалося врятувати. Цей безцінний вантаж волонтери доставили до представництва Червоного Хреста, звідки він поїхав у лікарні. 

 

 

Розкажіть про відновлення роботи аптек на звільнених територіях.

— Аптечна мережа 9-1-1 втратила більше ніж 150 торгових точок, понад 60 були розбиті або пограбовані. Ця кількість, на жаль, постійно збільшується, бо війна триває. Лише за минулий місяць під обстріл потрапили наші аптеки в Дніпрі, Кураховому та інших населених пунктах.

Коли ЗСУ почали звільняти наші міста і села, попри всі втрати і збитки, ми першими взялися відновлювати роботу аптек, бо усвідомлювали, що там залишилися люди, які довгий час були позбавлені можливості придбати лікарські засоби. 

Алгоритм був плюс-мінус такий: знайомство з військовою адміністрацією, отримання дозволу і перепустки на в’їзд в населений пункт для групи, що мала дослідити стан аптеки. Цю групу потрібно було забезпечити транспортом. 

Аптечна мережа закупила бронежилети і каски для своїх працівників. Ми їх одягали, коли їхали на деокуповану територію. В такому вбранні я разом з військовими приїжджала в Ізюм, Балаклею, Куп’янськ, Вовчанськ, Липці, Циркуни, щоб оцінити стан аптеки і з’ясувати, чи є що взагалі відновлювати. 

До прикладу, в Ізюм ми потрапили на 5-й день після визволення, коли туди ще не допускали мирних жителів, лише саперів. В аптеку зайти було неможливо, бо розмінування ще не розпочиналося. Проводили огляд будівлі ззовні. На порозі аптеки знаходили протитанкові міни, розтяжки, міни-пелюстки, залишені ворогом. 

Якщо приймалося рішення про відновлення аптеки, надсилали заявку на розмінування. Після того, як відпрацюють сапери, наші будівельники розпочинали ремонт. Все намагалися робити якнайшвидше, адже люди і так довгий час не мали доступу до ліків. 

Щоб допомогти місцевим протриматися і дочекатися, поки запрацює аптека, ми збирали так звані «аптечки для села» і роздавали людям лікарські засоби безкоштовно. Ми не влаштовували гучні акції зі збору коштів серед відвідувачів наших аптек, розуміючи, що зараз кожна копійка в людей на вагу золота. Ліки закуповували власним коштом. Наприклад, тільки жителі Циркунів отримали від Аптечної мережі 9-1-1 препаратів на суму 1,2 мільйони гривень. 

 

 

Коли після деокупації відкрилися перші аптеки вашої мережі на Харківщині і в Херсоні?

— Першою на деокупованій території відновила роботу «Аптека 9-1-1» в Ізюмі — на 19-й день після звільнення міста! Тоді ще не було зв’язку, тепла й електрики, аптеку запускали на генераторі, а інтернет забезпечував старлінк. За місяць ізюмчани мали вже 3 аптеки. 

У Боровій відкрили аптеку через три тижні після того, як вигнали ворога, а в Балаклеї аптека запрацювала на 21-й день. У Липцях, поруч з кордоном з росією, наша аптека відновила роботу 21 листопада 2022 року — вона єдина працює в селищі, хоча вже після відкриття кілька разів потрапляла під обстріл! Там досі інтернет є тільки завдяки старлінку. 

Для нас стало правилом в усіх аптеках на звільненій території одразу встановлювати генератор і старлінк, бо на момент відкриття електрики і зв’язку ще немає. І обов’язково проводити «тренінг» для працівників аптеки, навчати їх заправляти та чистити генератор.

Повністю відремонтували ми й «Аптеку 9-1-1» в Циркунах, у дах якої влучив снаряд. Після влучення ласі до чужого добра окупанти винесли не лише ліки, а й комп’ютери, техніку і навіть особисті речі фармацевтів та сантехніку. Не залишилося нічого. А меблі, недоламані мародерами, «добили» сніг і дощ. Питання відновлення аптеки почали розглядати лише після 11 вересня, бо до того в Циркунах тривали обстріли. Почався ремонт — потрібно було не лише відновити дах і стіни, а й наново облаштувати приміщення. Потім завезли меблі, а невдовзі й ліки. 29 листопада 2022 року аптека відчинила свої двері для відвідувачів. І хоча ситуація в селищі досі залишається небезпечною, аптека працює. 

В Херсоні вже на 20-й день після деокупації відновили роботу дві «Аптеки оптових цін». На сьогодні в регіоні працює одинадцять аптек нашої мережі, сім з них — в обласному центрі. Фармацевти аптеки працюють, і людям є, де придбати ліки. 

Ми відновлюємо аптеки не лише в Харківській та Херсонській областях, а й на Донеччині. «Аптека оптових цін» у Святогірську залишилася без даху, вікон і дверей. Все відремонтували, і 19 вересня наші фармацевти почали обслуговувати відвідувачів, які більш як 100 днів залишалися сам-на-сам зі своїми хворобами.

Процес відновлення аптек триває постійно: торгові точки в Куп’янську-Вузловому, Ківшарівці, Липцях, Шевченковому, Вовчанську, Нікополі на Дніпропетровщині, Краматорську, Херсоні, Кураховому на Донеччині вже не один раз зазнавали пошкоджень через обстріли.

 

 

Товар у ці аптеки доставляють дистриб’ютори чи ваші водії?

— Спочатку логістику повністю забезпечували ми. Зараз вже і постачальники везуть, але не всюди: Куп’янський напрямок вони не обслуговують. Доставляти ліки туди допомагає Харківська обласна військова адміністрація. 

Певно, не в усіх населених пунктах є аптеки?

— Так, і таких селищ багато на Харківщині. Там зазвичай і лікувальних закладів немає. Тому наша аптечна мережа разом з Департаментом охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації організувала надання телемедичних консультацій, завдяки яким пацієнти можуть отримати рецепти на необхідні препарати, зокрема і за програмою «Доступні ліки». До речі, в усіх відновлених аптеках нашої мережі державна програма реімбурсації працює з першого дня. 

Потрапити на прийом до «телелікаря» можна в аптеках мережі, які вже відновили свою роботу в сусідніх населених пунктах. А також в машині «швидкої», обладнаної генератором і старлінком, яка приїздить туди, де немає аптек. 

Ще одним виходом зі скрутного становища для жителів деокупованих територій став спільний проєкт Аптечної мережі 9-1-1 та «Укрпошти». Спеціально надруковані листівки-замовлення розповсюджують листоноші. Місцеві мешканці вписують туди необхідні препарати і повертають у поштові відділення. Працівники пошти зв’язуються з саll-центром клієнтської підтримки нашої мережі, і фармацевти якнайшвидше збирають замовлення, а потім відправляють замовнику. Доставка безкоштовна. 

 

 

Фармацевти теж потребують допомоги в цей складний час…

— Соціальна відповідальність — це не тільки про пацієнтів, а й про колег. У травні 2022 року був заснований благодійний фонд «ФАРМРУХ», який підтримує фахівців галузі, що опинилися в складних життєвих умовах: залишилися на окупованій території, змушені були виїхали разом з родинами і не змогли влаштуватися на роботу на новому місці чи працюють під обстрілами, зокрема й у відновлених аптеках. І ми не ділимо фармацевтів на своїх та чужих — допомагаємо всім. Війна — не час для конкурентних боїв, тому для нас не має різниці, в якій мережі працює людина.

Понад 850 працівників аптек (і дехто не раз!) отримали за цей час від «ФАРМРУХУ» життєво необхідні продуктові набори, ліки, постільну білизну, рушники та корм для тварин, яких вони забрали з собою в евакуацію або прихистили.

Також ми організували тренінг з домедичної допомоги для фармацевтів Харкова, де обстріли, на жаль, продовжуються. В ньому взяли участь працівники не лише Аптечної мережі 9-1-1, а й «Аптеки Доброго Дня» та «Бажаємо здоров’я». 

 

Ми цінуємо кожного фармацевта, який щодня виходить на свій аптечний фронт, щоб українці дочекалися Перемоги. Ми низько вклоняємося тим нашим колегам, які боронять рідну землю — завдяки їм і заради майбутнього нашої України Аптечна мережа 9-1-1 продовжує робити свою соціально відповідальну справу!

 

 

Поділитися статтею з друзями