Аброл® – амброксол, який є діючою речовиною лікарського засобу Аброл®, має більше 40 років успішного досвіду на захисті здорового дихання
«Все суще на небі і на землі дихає. Дихання — це нитка, що зв’язує весь Всесвіт воєдино» Моріхей Уесіба
Кашель — це нормальна рефлекторна захисна реакція людського організму, яка оберігає наші дихальні шляхи (ДШ) від вдихання шкідливих речовин. Цей рефлекс був закладений у нас матінкою-природою для захисту, так як наша дихальна система безпосередньо контактує з навколишнім середовищем [1].
Умовно дихальні шляхи розділяються на верхні (носова порожнина, глотка та гортань) та нижні, які представлені трахеєю, бронхами, бронхіолами та легенями (альвеолами) [2].
Кашльовий рефлекс вмикається як при потраплянні забруднюючих часток, пилу, алергенів і мікроорганізмів, так і при захворюваннях дихальних шляхів, коли виникає необхідність у видаленні надлишку в’язкого бронхіального слизу, крові, гною.
Хронічний кашель, який супроводжується виділенням мокротиння, є найважливішим симптомом таких хронічних захворювань, як хронічний бронхіт (ХБ), хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), бронхоектазії.
З іншого боку, кашель — один із найнеприємніших для пацієнта симптомів, який виражено погіршує якість життя та стає причиною звернення за медичною допомогою [3].
Що відбувається в дихальних шляхах при запаленні?
Однією з найпоширеніших причин кашлю є запальні захворювання, які можуть бути викликані вірусами, бактеріями, грибками і навіть алергенами. Гострі і хронічні запальні захворювання дихальних шляхів супроводжуються характерними змінами, зокрема [4]:
- набряком слизової оболонки;
- порушенням вироблення та складу бронхіального слизу;
- розладами мукоциліарного транспорту (МЦТ).
МЦТ — найважливіший механізм, що забезпечує очищення дихальних шляхів, один із основних механізмів системи місцевого захисту. Чужорідні частинки і мікроорганізми, які потрапляють в ДШ при вдиханні повітря, осідають на слизовій оболонці, а потім виводяться назовні разом із бронхіальним слизом завдяки співдружній роботі війок миготливого епітелію трахеї і бронхів.
Бронхіальний секрет (слиз) складається із 2 фаз: золь і гель [5]. Золь — рідкий розчинний шар товщиною 2–4 мкм. Він безпосередньо контактує зі слизовою оболонкою ДШ і в ньому є війки. До складу золю входять електроліти, компоненти сироватки крові, біологічно активні речовини. Золь утворюється клітинами, які беруть участь в процесі дихання (альвеоли і дихальні бронхіоли).
Гель — нерозчинний в’язкоеластичний шар товщиною 2 мкм. Він знаходиться над війками і складається з глікопротеїнів, які виробляються бокаловидними клітинами респіраторного тракту.
При потраплянні сторонньої частинки (інфекційної або неінфекційної) на слизову оболонку дихальних шляхів організм робить усе, щоб якнайшвидше його видалити, зокрема [4]:
- підвищує вироблення слизу;
- змінює фізико-хімічні властивості бронхіального секрету;
- збільшує швидкість руху війок.
До певного моменту ці процеси мають захисний характер, втім, по мірі прогресування самі стають причиною захворювання. Унаслідок запалення збільшується кількість та активність бокаловидних клітин. Вони виробляють більше глікопротеїнів, через що слиз стає густим і війки не спроможні його видалити. В’язкий бронхіальний секрет стає хорошим середовищем для розмноження мікроорганізмів, що призводить до посилення запалення і погіршення самопочуття пацієнта.
Як допомогти хворому з кашлем?
Численні наукові дослідження доводять, що саме реологічні властивості мокротиння (в’язкість, еластичність і липкість) визначають ефективність мукоциліарного транспорту. Тому велике значення в усуненні мукостазу (стану, що супроводжується утворенням в’язкого мокротиння) відводиться мукоактивним препаратам, які здатні нормалізовувати реологічні властивості мокротиння та покращувати мукоциліарний транспорт [6]. Амброксол є діючою речовиною, яка успішно використовується для лікування гострих і хронічних захворювань дихальних шляхів ще з 1978 року. Амброксол представлений на фармацевтичному ринку України компанією «КУСУМ ФАРМ» під торговою назвою АБРОЛ®.
Чому саме АБРОЛ®?
Амброксол, який є діючою речовиною лікарського засобу АБРОЛ®, має ряд властивостей, які обумовлюють користь його використання при гострих і хронічних запальних захворюваннях дихальних шляхів.
Активація роботи війчастого епітелію
Амброксол, перш за все, є мукокінетиком. Він безпосередньо стимулює роботу війок миготливого епітелію, що вистилає слизову дихальних шляхів. Завдяки цьому прискорюється виведення мокроти з бронхів.
Виражене зменшення в’язкості слизу
Амброксол є сильним секретолітиком. Він зменшує в’язкість слизу за рахунок розщеплення кислих полісахаридів секрету бронхів і стимуляції вироблення нейтральних полісахаридів залозистими клітинами [7].
Збільшення вироблення і зменшення розпаду сурфактанту
Сурфактант — поверхнево-активна речовина, яка починає вироблятися ще внутрішньоутробно на 20–24 тижнях вагітності. Він відіграє ключову роль в роботі легень.
Сурфактант [8]:
- перешкоджає спаданню альвеол під час видиху шляхом зменшення поверхневого натягу на границі рідина-повітря;
- захищає легені від пошкодження і сприяє видаленню сторонніх часток із дихальних шляхів;
- має бактерицидну активність проти грампозитивних мікроорганізмів і стимулює клітинний імунітет;
- бере участь в регуляції мікроциркуляції в легенях і проникності стінок альвеол, запобігає розвитку набряку легень.
Порушення вироблення сурфактанту і прискорене його руйнування виникає при різних патологічних станах: гіпоксії, запальних процесах у ДШ, злоякісних новоутвореннях, впливі тютюнового диму, інфекцій, особливо грамнегативної флори, мікоплазми та ін.
Підвищення ефективності антибіотиків
При запальних захворюваннях дихальних шляхів, викликаних бактеріями, необхідно призначати антибіотики. На жаль, антибіотикотерапія не завжди ефективна. Причиною цього не завжди є нечутливість мікрофлори. Антибіотики істотно підвищують в’язкість бронхіального слизу внаслідок розпаду мікробів, лейкоцитів і вивільнення ДНК. У свою чергу, надмірна в’язкість слизу ускладнює проникнення в нього антибіотиків.
Вперше дані про те, що амброксол підвищує концентрацію антибіотиків у брохіальному слизі та тканині легень, були отримані в експериментальному дослідженні J.C. Wiemeyer [9]. Додавання амброксолу до антибактеріальної терапії супроводжувалося збільшенням середньої концентрації ампіциліну в легенях на 23,4 %, а концентрації еритроміцину й амоксициліну — на 27 %. Отримані результати були підтверджені для β-лактамних антибіотиків, макролідів і тетрацикліну [10–14].
У клінічному дослідженні, проведеному N. Principi та співавторами, 120 дітей із гострими інфекціями нижніх ДШ, які отримували антибіотики протягом 10 днів, були розділені на дві групи. Учасникам першої групи додатково до антибіотиків призначали амброксол (1,5–2,0 мг/кг маси тіла), а другої — плацебо [11]. Одужання в групі амброксолу настало значно раніше, ніж у групі плацебо.
Ще в одному дослідженні також було підтверджено, що амброксол призводить до збільшення швидкості проникнення антибіотиків з плазми крові в легеневу тканину без змін концентрацій антибіотиків у плазмі крові [14].
Протизапальна та антиоксидантна активність
Амброксол пригнічує видалення прозапальних медіаторів (речовин, які підтримують запалення) лейкоцитами. Саме це лежить в основі його протизапального впливу на слизову дихальних шляхів. Антиоксидантні властивості амброксолу обумовлені його здатністю пригнічувати перекисне окислення ліпідів і збільшувати власну антиоксидантну активність [15].
Що говорять результати досліджень?
У ряді досліджень оцінювалась дієвість та переносимість амброксолу, який є діючою речовиною лікарського засобу АБРОЛ®, при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів.
Гострі респіраторні інфекції (ГРІ)
У дослідженні Careddu P. та співавт. (1984), що включало 60 дітей віком 2–12 років із ГРІ, порівнювали ефективність амброксолу та N-ацетилцистеїну. 29 дітей отримували амброксол дозою 45 мг/добу (діти віком до 4 років) або 60 мг/добу (діти віком ≥5 років) протягом 6–8 днів. Оцінку ефективності амброксолу проводили за характером мокротиння, вираженістю та частотою кашлю, а також дискомфорту, викликаного катаром. У деяких пацієнтів також вимірювали максимальний об’єм видиху при 25 % форсованої життєвої ємності легень, об’єм форсованого видиху за одну секунду та загальний опір дихальних шляхів. Призначення амброксолу призводило до зниження в’язкості мокротиння та його об’єму; відмічалися вірогідні відмінності на початку та в кінці терміну лікування показників форсованої життєвої ємності легень та об’єму форсованого видиху за секунду. До 4-ої доби у групі амброксолу було зареєстровано більш значне покращення тяжкості, частоти кашлю та дискомфорту, спричиненого катаром, порівняно з групою, що отримувала N-ацетилцистеїн. Враховуючи одержані дані, ефективність лікування була сприятлива у 100 % пацієнтів, які отримували амброксол, порівняно з 68 % пацієнтів, які отримували N-ацетилцистеїн. Отже, ефективність амброксолу перевищує ефективність N-ацетилцистеїну, при цьому одержані результати були однаковими у всіх вікових групах [23, 24].
Хронічний бронхіт і хронічне обструктивне захворювання легень
В одному з досліджень оцінювали ефективність амброксолу в якості профілактики загострень хронічного бронхіту (ХБ) [20]. Дослідження проводилося в 13 центрах (8 університетах і 5 пульмонологічних підрозділах лікарень в Італії) протягом 6 місяців і включало 240 пацієнтів (особи обох статей, різного віку, які палять, не палять і колишні курці, з супутньою терапією і без неї). Пацієнти були випадковим чином розподілені на дві групи, які отримували:
- 1-ша група — амброксол 75 мг/добу;
- 2-ша група — плацебо.
Через 6 місяців лікування у групі амброксолу не було загострень у 45,5 % хворих, у той час як в групі плацебо — тільки у 14,4 %.
Ефекти амброксолу у дорослих пацієнтів із ХБ і/або хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ) встановлені за результатами аналізу 6 досліджень, проведених у період з 1986 по 2004 рр. [21]. В аналіз було включено 919 пацієнтів із ХБ; курс лікування тривав від 2 тижнів до 2 років. Дослідники порівнювали показники пацієнтів групи амброксолу (470 учасників) і групи плацебо (441 учасник). У результаті був встановлений достовірний позитивний вплив амброксолу на об’єм мокроти, фізичний стан, симптоми захворювання і частоту загострень обструктивного ХБ.
У ще одному дослідженні AMETHIST було встановлено, що терапія амброксолом призвела до достовірного зниження числа загострень (частка пацієнтів без загострень до кінця 1 року терапії в групах амброксолу і плацебо склала 63 % і 38 % відповідно) у пацієнтів із ХОЗЛ. Найкращий ефект відзначався у хворих із більш вираженими симптомами і більш частими загостреннями ХОЗЛ (n = 45) [22]. Результати дослідження підтвердили, що позитивний вплив амброксолу на перебіг захворювання найбільш виражений у хворих ХОЗЛ, які скаржаться на кашель з утрудненим відходженням мокротиння.
Таким чином, результати експериментальних і клінічних досліджень підтверджують доцільність призначення амброксолу, який є діючою речовиною лікарського засобу АБРОЛ®, для полегшення відходження слизу при гострих і хронічних бронхопульмональних захворюваннях, пов’язаних із порушеннями бронхіальної секреції та ослабленням просування слизу.
Як приймати АБРОЛ®?
АБРОЛ® випускається у кількох лікарських формах, кожна з яких створена для зручності прийому пацієнтами різного віку.
АБРОЛ®, сироп 15 мг/5 мл. Спосіб застосування та дози.
Якщо не призачено інакше, рекомендована доза препарату Аброл®, сироп 15 мг/5 мл така:
- діти віком до 2 років: 2,5 мл (1/2 чайної ложки) 2 рази на добу (еквівалентно 15 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 2–5 років: 2,5 мл (1/2 чайної ложки) 3 рази на добу (еквівалентно 22,5 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 6–12 років: 5 мл (1 чайна ложка) 2–3 рази на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- дорослі та діти віком від 12 років: доза становить 10 мл (2 чайні ложки) 3 рази на добу (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу) протягом перших 2–3 днів і потім 10 мл (2 чайні ложки) 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих і дітей віком від 12 років може бути посилений збільшенням дози до 20 мл 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду/добу).
АБРОЛ®, сироп 30 мг/5 мл. Спосіб застосування та дози.
Якщо не призачено інакше, рекомендована доза препарату Аброл®, сироп 30 мг/5 мл така:
- діти віком до 2 років: 1,25 мл 2 рази на добу (еквівалентно 15 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
Для відмірювання дози 1,25 мл сиропу застосовувати пластиковий разовий шприц без голки ємністю 2 мл.
- діти віком 2–5 років: 1,25 мл 3 рази на добу (еквівалентно 22,5 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 6–12 років: 2,5 мл до 3 разів на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- дорослі та діти віком від 12 років: звичайна доза становить 5 мл 3 рази на добу (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу) протягом перших 2–3 днів і потім 5 мл 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих і дітей віком від 12 років може бути посилений збільшенням дози до 10 мл 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
АБРОЛ®, сироп 15 мг/5 мл та АБРОЛ®, сироп 30 мг/5 мл можна застосовувати незалежно від вживання їжі. Аброл®, сироп 15 мг/5 мл та АБРОЛ®, сироп 30 мг/5 мл підходять для застосування пацієнтам, хворим на цукровий діабет; 5 мл містить 1,225 г вуглеводів, АБРОЛ®, сироп не містить алкоголю.
Аброл®, таблетки по 30 мг. Спосіб застосування та дози.
Якщо не призначено інакше, рекомендована доза препарату Аброл®, таблетки, така:
- діти віком від 6 до 12 років: доза становить 1/2 таблетки 2–3 рази на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- дорослі та діти віком від 12 років: доза становить 1 таблетка 3 рази на добу протягом перших 2–3 днів (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу). Лікування продовжувати застосуванням 1 таблетки 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих і дітей віком від 12 років може бути посилений застосуванням 2 таблеток 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду на добу). Таблетки слід ковтати цілими з достатньою кількістю рідини. Застосовувати дітям віком від 6 років, які не переносять сироп.
АБРОЛ® SR, капсули з пролонгованою дією по 75 мг.
Спосіб застосування та дози.
Якщо не призначено інакше, рекомендується такий прийом препарату Аброл® SR:
- дорослі та діти віком від 12 років: 1 капсула 1 раз на добу (еквівалентно 75 мг/добу амброксолу гідрохлориду) вранці або увечері після їди. Капсули слід ковтати цілими, запиваючи достатньою кількістю води.
Аброл®, розчин для інгаляцій та перорального застосування 15 мг/2 мл.
Спосіб застосування та дози.
Розчин для інгаляцій:
- діти віком до 6 років: 1–2 інгаляції по 2 мл розчину на добу;
- дорослі та діти віком від 6 років: 1–2 інгаляції по 2–3 мл розчину на добу.
Аброл®, розчин для інгаляцій можна використовувати у всіх сучасних інгаляційних приладах (за винятком парових інгаляторів). Аброл®, розчин для інгаляцій, слід розводити у пропорції 1:1 з фізіологічним розчином для забезпечення оптимального зволоження повітря, що вивільняється апаратом.
Розчин для перорального застосування.
- діти віком до 2 років: по 1 мл 2 рази на добу, що становить 15 мг амброксолу на добу;
- діти віком від 2 до 6 років: по 1 мл 3 рази на добу, що становить 22,5 мг амброксолу на добу;
- діти віком від 6 до 12 років: по 2 мл 2–3 рази на добу, що становить 30–45 мг амброксолу на добу;
- дорослі та діти віком від 12 років: по 4 мл 3 рази на добу протягом перших 2–3 днів, що становить 90 мг амброксолу на добу, потім по 2 мл 3 рази на добу, що становить 45 мг амброксолу на добу.
Аброл®, розчин для перорального застосування можна розводити у воді, чаї, фруктовому соці, молоці.
Препарат Аброл® можна приймати незалежно від прийому їжі.
Кисень — це універсальний еліксир, який необхідний для існування усього живого, у тому числі і людини. Саме тому нормальна робота дихальної системи настільки важлива для здоров’я усього організму. Полегшуючи відходження мокротиння, амброксол, який є діючою речовиною лікарського засобу АБРОЛ®, допомагає швидше одужати при запальних захворюваннях дихальних шляхів і знову відчути радість вільного дихання.
Використана література
- Brooks SM. Perspective on the human cough reflex. Cough (London, England) 2011 Nov;7:10
- Ball M, Hossain M, Padalia D. Anatomy, Airway. [Updated 2021 Jul 31]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459258/
- Morice AH. Epidemiology of cough. Pulmonary Pharmacology and Therapeutics 2002;15(3):253-9
- Колосова Н.Г. Клиническая эффективность ингаляций амброксола в лечении кашля у детей. РМЖ. Мать и дитя №14 от 01.07.2014 стр. 1056
- Маев И.В., Бусарова Г.А. Муколитические средства в терапии хронической обструктивной болезни легких. Лечащий врач.2003;(1):26-32.
- Нурмухамедов Р.Х. Простуда. Consilium provisorum. 2001; 1 (1): 15–18
- Girod S, Galabert C, Pierrot D, Boissonnade MM, Zahm JM, Baszkin A, Puchelle E. Role of phospholipid lining on respiratory mucus clearance by cough. Journal of Applied Physiology (1985) 1991 Dec;71(6):2262-6.
- Morgenroth K, Bolz J. Morphological features of the interaction between mucus and surfactant on the bronchial mucosa. Respiration 1985;47(3):225-31
- Wiemeyer JC. Influence of ambroxol on the bronchopulmonary level of antibiotics. Arzneimittel-Forschung 1981;31(6):974-6.
- Matsumae A, Toyoda S. Blood and lung levels of antibiotics after administration of a secretolytic substance NA 872 (ambroxol hydrochloride). Chemotherapy 1993;31:202-6.
- Principi N, Zavattini G, Daniotti S. Possibility of interaction among antibiotics and mucolytics in children. International Journal Clinical Pharmacological Research 1986;6(5):369-72.
- Perez-Neria J, Garcia Rubi E. Ambroxol–amoxiciline fixed combination vs. amoxicillin in acute infectious respiratory conditions — a comparative study of antibiotic levels in bronchial mucus and blood. Compendium de Investigaciones Clinicas Latinoamericanas 1992;12(1):5-10.
- Bonnetty P. Ambroxol plus amoxicillin versus amoxicillin alone in various respiratory tract infections. Investigación Médica Internacional 1993;20(2):99-103.
- Spátola J, Poderoso JJ, Wiemeyer JC, Fernández M, Guerreiro RB, Corazza C. Influence of ambroxol on lung tissue penetration of amoxicillin. Arzneimittel-Forschung 1987 Aug; 37(8):965-6.
- Uchide N, Toyoda H. Antioxidant therapy as a potential approach to severe influenza-associated complications. Molecules (Basel, Switzerland) 2011 Feb;16(3):2032-52
- Фархутдинов У.Р., Петряков В.В., Фархутдинов Р.Р., Фархутдинов Ш.У. Муколитическая терапия при обострении хронической обструктивной болезни лёгких // Пульмонология. 2012. №1. С. 47-51.
- Olaleye, O. A., Kaur, M., & Onyenaka, C. C. (2020). Ambroxol Hydrochloride Inhibits the Interaction between Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Spike Protein’s Receptor Binding Domain and Recombinant Human ACE2. bioRxiv : the preprint server for biology, 2020.09.13.295691.
- Alkotaji, Myasar. «Azithromycin and ambroxol as potential pharmacotherapy for SARS-CoV-2.» International journal of antimicrobial agents vol. 56,6 (2020): 106192.
- Matthys H, de Mey C, Carls C, Ryś A, Geib A, Wittig T. Efficacy and tolerability of myrtol standardized in acute bronchitis. A multi-centre, randomised, double-blind, placebo-controlled parallel group clinical trial vs. cefuroxime and ambroxol. Arzneimittelforschung 2000 Aug;50(8):700-11.
- Olivieri D, Zavattini G, Tomasini G, Daniotti S, Bonsignore G, Ferrara G, Carnimeo N, Chianese R, Catena E, Marcatili S, Del Donno M, Grassi C, Pozzi E, Grassi V, Tantucci C, Lucchesi M, Schimid G, Marchioni C, Penitenti S, Mistretta A, Crimi N, Casali L, Cabiddu R, Donner C, Patessio A, Massei V, Sanguinetti CM, Orlandi O, Bruna S, Serra C, Giacopelli A. Ambroxol for the prevention of chronic bronchitis exacerbations: long-term multicenter trial. Protective effect of ambroxol against winter semester exacerbations: a double-blind study versus placebo. Respiration 1987;51(Suppl 1):42-51.
- Poole P, Chong J, Cates CJ. Mucolytic agents versus placebo for chronic bronchitis or chronic obstructive pulmonary disease. The Cochrane Database of the Systematic Reviews 2015 Jul;(7):CD001287
- Malerba M, Ponticiello A, Radaeli A, Bensi G, Grassi V. Effect of twelve-months therapy with oral ambroxol in preventing exacerbations in patients with COPD. Double-blind, randomized, multicenter, placebo-controlled study (the AMETHIST Trial). Pulmonary Pharmacology and Therapeutics 2004;17(1):27-34.
- Careddu P, Zavattini G. Mucosolvan® (Ambroxol) in paediatric use - Controlled clinical trial vs. acetylcysteine. Asthma Bronch Emphys 1984;4:23-26.
- Kantar A, Klimek L, Cazan D, Sperl A, Sent U, Mesquita M. An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children. Multidiscip Respir Med. 2020 Mar 3;15(1):511.
Марина Остапець, кандидат медичних наук, доцент кафедри НФаУ