Що очікує пацієнтів із цукровим діабетом в Україні з 1 липня: доступність чи обмеження?
Київ — 26 квітня 2021 р. відбулася прес-конференція на тему «Реімбурсація інсулінів. Що очікує пацієнтів із цукровим діабетом: доступність чи обмеження?». Захід ініційовано Міжнародною Діабетичною Асоціацією України у партнерстві з Асоціацією виробників інноваційних ліків у відповідь на анонсовані державою зміни, які можуть відбутися у системі реімбурсації інсулінів для пацієнтів із діабетом.
З 1 липня 2021 р. Національна Служба Здоров’я України (НСЗУ) адмініструватиме програму реімбурсації лікарських засобів для лікування діабету. Відповідні проєкти нормативно-правових актів нещодавно було розміщено для громадського обговорення на сайті МОЗ. Однак у пацієнтів із цукровим діабетом, лікарів-ендокринологів, міжнародних пацієнтських організацій і виробників ліків дана реформа викликає багато запитань і зауважень, які й стали головною темою обговорення на прес-конференції.
Президент Міжнародної Діабетичної Асоціації України Людмила Петренко зазначила, що цукровий діабет — це хронічне захворювання, яке суттєво знижує якість життя 1,2 млн українських пацієнтів. На додаток до ризиків, пов’язаних із пандемією COVID-19, створення адміністративних перешкод для отримання інсуліну може становити серйозну загрозу здоров’ю і життю пацієнтів. Cаме тому реформа має гарантувати пацієнтам доступ до ефективного лікування цукрового діабету сучасними препаратами (аналогами інсуліну) та не створювати жодних обмежень для пацієнтів із цукровим діабетом, зокрема для таких окремих категорій пацієнтів, як молоді люди віком від 18 до 25 років, яким не передбачено доступ до сучасного лікування в рамках реформи.
Медичні експерти, в свою чергу, висловили зауваження до категоризації пацієнтів із діабетом і до цілей лікування (рівень глікованого гемоглобіну 7,5 % для всіх), які пропонує НСЗУ. Не менше занепокоєння викликає також умова обов’язкової госпіталізації для фіксації гіпоглікемії. Як зазначив Костянтин Зуєв, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділу патології Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України, така умова суперечить вітчизняним і європейським стандартам лікування діабету та суттєво обмежить доступ людей із цукровим діабетом до необхідного інсуліну, особливо в період пандемії COVID-19, коли доступ до стаціонарів значно ускладнений та саме пацієнти з цукровим діабетом являються групою високого ризику ускладнень COVID-19.
Віталій Гордієнко, Голова Ради Директорів Асоціації виробників інноваційних ліків, звернув увагу на те, що у нових правилах реферування та розрахунку цін у категорії цукрового діабету містяться суттєві невідповідності підходам, прийнятим і успішно діючим у європейських країнах. Він підкреслив, що інсуліни — це особливі лікарські засоби, вони належать до групи біологічних препаратів, саме тому потрібно застосовувати спеціальні підходи до регулювання їх цін, які використовують європейські країни.
Зважаючи на високу захворюваність на цукровий діабет в Україні, оцінка економічних втрат є важливим завданням. Саме тому Київська Школа Економіки (КШЕ) спільно з Асоціацією виробників інноваційних ліків провели фармакоекономічне моделювання перебігу діабету, його ускладнень в Україні та розрахунок втрат для економіки. Володимир Редько, директор Асоціації виробників інноваційних ліків поділився ключовими висновками цього дослідження, яке демонструє, що в Україні доступ до аналогових інсулінів мають лише близько 19 % хворих, а інвестиції в прогресивне, ефективне та безпечне лікування цукрового діабету дозволить запобігти економічним втратам. За його словами, КШЕ наприкінці березня представила розрахунки, які доводять, що наявний в НСЗУ бюджет дає можливість покрити потребу пацієнтів до сучасного лікування без необхідності змін до категоризації пацієнтів та підходів до референтного ціноутворення.
У свою чергу, Тетяна Думенко, експерт та управлінець у сфері охорони здоров’я, кандидат медичних наук, екскерівник ДП «Державний експертний центр» МОЗ України, зазначила, що велике значення має реєстр пацієнтів з цукровим діабетом, який наразі адмініструє ДП в рамках пілотного проекту, адже він дає можливість відслідковувати клінічний статус пацієнта, ускладнення під час лікування, планувати лікування та аналізувати потребу.
Результатом заходу стало прийняття учасниками прес-конференції Резолюції щодо реформи реімбурсації інсулінів і доцільності перегляду пропозицій, розміщених 16 квітня на офіційному сайті МОЗ України. Резолюція затверджує намір пацієнтської, медичної і фармацевтичної спільнот звернутися з листом до Прем’єр-міністра України, Голови профільного Комітету ВР України, МОЗ України та інших органів державної влади відносно неприйнятності порушення європейських підходів у формуванні нових правил реферування цін на препарати інсуліну та врахування зауважень громадськості, серед яких:
- Гарантії рівного доступу до усіх форм і типів інсуліну для школярів і студентів, як молодших за 18 років, так і старших за 18 років.
- Відновлення Уніфікованих клінічних протоколів первинної (екстреної), вторинної (спеціалізованої), та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги пацієнтам із цукровим діабетом І типу та ІІ типу у молодих та дорослих людей.
- Заборона на запровадження обов’язкової госпіталізації людей із цукровим діабетом для підтвердження гіпоглікемії та отримання необхідного їм інсуліну.
- Запровадження реформою персоналізованих цілей лікування для певних груп пацієнтів із цукровим діабетом.
- Передбачення реформою окремого реферування ціни на інсулін для оригінальних препаратів і біосимілярів з метою запобігти утворенню несправедливої конкуренції на ринку України.