X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Фломма – здоровий сон та відновлення балансу нервової системи

«Сон і безсоння надміру — погана ознака»
Гіппократ

Порушення сну — це поширена проблема в сучасному суспільстві. В умовах стрімкого розвитку технологій, високої активності у вечірній та нічний час, постійного емоційного та психічного напруження сну приділяється недостатня увага. Розлади нічного сну призводять до емоційної нестабільності, порушення навчальної та професійної діяльності, нещасних випадків і провокують розвиток депресії.

 

Яка поширеність порушень сну серед дітей?

Порушення сну серед дітей — актуальна проблема сучасної педіатрії та дитячої неврології. Приблизно 84 % дітей у віці до 2,5 років, 25 % — у віці 3–5 років, 13,6 % — у віці 6 років і старше страждають даною патологією. Серед порушень сну в дитячому віці переважають сноговоріння (84 %), нічне пробудження (60 %), нічні страхи (39 %), нічний енурез (25 %) та труднощі в засинанні (16 %)  [4].

Інсомнія — група порушень сну, для якої характерно труднощі при засинанні, часте прокидання вночі та неможливість повторного засинання або пробудження зранку раніше звичного часу. За даними літератури інсомнію в дитячому віці поділяють на  [5]:

  • поведінкову інсомнію, яка пов’язана з потребою в певних умовах для засинання, наприклад, присутності батьків, захитування або годування;
  • психофізіологічну інсомнію, пов’язану із підвищеною тривожністю дитини під час засинання внаслідок надмірного психоемоційного збудження. Такі діти переживають з приводу неможливості заснути і часто протягом дня обговорюють цю проблему;
  • транзиторні порушення сну у дітей, які виникають під час стресових ситуацій та подорожей.

Інсомнія може бути гострою (епізодичною) або хронічною. Короткочасні епізоди безсоння часто проходять самостійно, коли закінчується вплив несприятливого фактора або дитина пристосовується до нього. Однак труднощі зі сном можуть зберігатися впродовж тривалого часу. При відсутності адекватного лікування це може призвести до розладу циркадного ритму «сон-неспання». В свою чергу, це призводить до порушення денної активності, формування страху безсоння і подальшої хронізації процесу.

 

Для чого потрібен сон?

Сон є найважливішим механізмом адаптації організму шляхом перебудови біоритмів, що обумовлює здоров’я дитини в цілому. Циркадність сну важлива для синтезу певних біологічно активних речовин. Вночі синтезуються мелатонін та лептин, а вдень серотонін.

При порушенні циркадного ритму виникають:

  • розлади імунної системи;
  • метаболічні порушення (ожиріння, порушення толерантності до глюкози, цукровий діабет);
  • депресія.

Розлади сну можуть призвести до загострення серйозних соматичних, неврологічних і психіатричних захворювань  [7].

До числа найважливіших функцій сну відноситься формування пам’яті та пластичності мозку. Тривалість сну максимальна в ті періоди життя дитини, які супроводжуються швидким ростом і дозріванням структур головного мозку, формуванням нейронних зв’язків  [8]. Під час фази повільного сну відбувається формування декларативної пам’яті, що забезпечує запам’ятовування об’єктів і подій. Тому порушення сну у дітей можуть призвести до інтелектуальних розладів, що надалі неодмінно призведе до порушення
соціалізації дитини.

Багатьма дослідниками отримані дані на користь захисної і відновної функцій сну, під час якого відбувається відновлення тканин головного мозку після пошкодження  [9].

Сон підвищує стресостійкість і сприяє збереженню психоемоційної рівноваги. Нестача сну неодмінно призведе до порушень з боку психіки  [10].

 

Які прояви розладів сну у дітей?

Основні симптоми, що виникають при порушенні сну у дітей  [11]:

  • дратівливість, зниження контролю над емоціями;
  • підвищена збудливість протягом дня;
  • погіршення настрою;
  • головний біль;
  • зниження пам’яті та уваги (когнітивних функцій);
  • зниження продуктивності під час навчання;
  • затримка росту та розвитку.

 

Які причини порушення сну у дітей?

Причини розладів сну можуть бути різними і перш за все залежать від генетичних та конституційних особливостей організму.

Основні причини інсомнії:

  • порушення гігієни сну;
  • стресові ситуації;
  • інтенсивні фізичні або розумові навантаження в пізні вечірні години;
  • постійна робота за екраном комп’ютера або телефону;
  • яскраве світло в приміщенні в вечірні години;
  • погане освітлення в ранкові години;
  • вживання алкоголю, кофеїну та нікотину.

 

Як дізнатися, чи є у дитини інсомнія?

Критерії діагнозу згідно з 3-ю версією Міжнародної класифікації розладів сну (2014 р.) включають   [6]:

А. Дорослий пацієнт або батьки дитини відмічають один або декілька симптомів:

1. Труднощі в засинанні.

2. Складність в підтримці сну.

3. Раннє пробудження.

4. Супротив під час вкладання в ліжко у потрібний час (для дітей).

5. Труднощі сну без присутності батьків у дітей; доглядальниці або близьких у людей похилого віку, які потребують нагляду в зв’язку зі значними функціональними порушеннями (наприклад, деменцією).

 

В. Дорослий пацієнт або батьки дитини відмічають один або декілька симптомів, пов’язаних з наслідками порушення нічного сну:

1. Втома.

2. Погіршення концентрації уваги та пам’яті.

3. Порушення соціальної, сімейної та професійної діяльності.

4. Порушення настрою, дратівливість.

5. Денна сонливість.

6. Поведінкові розлади (наприклад, гіперактивність, імпульсивність, агресивність).

7. Зниження мотивації, активності, ініціативності.

8. Часті помилки в роботі.

9. Стурбованість власним сном.

 

Що таке «синє світло» та яка прихована небезпека нас оточує?

Сучасні наукові дані свідчать на користь того, що однією з головних причин безсоння сьогодні є використання електронних девайсів перед сном. «Синє світло», що випромінюється електронними приладами, негативно впливає на циркадні ритми. Зміни циркадного ритму, в свою чергу, призводять до погіршення самопочуття людини і розладів сну.

 

Це цікаво!
Приблизно 25  % дітей та підлітків мають порушення сну через стрес, порушення розпорядку дня, зменшення фізичної активності та надмірне використання гаджетів.

 

 

В чому причина негативного впливу «синього світла» на здоров’я людини?

Зорові рецептори людини з настанням темряви посилають сигнал до епіфіза, де починається синтез гормону сну — мелатоніна. Концентрація його в крові наростає і досягає свого максимуму за 1–2 години до пробудження. Мелатонін бере участь практично у всіх процесах життєдіяльності, контролює багато функцій організму: сон, діяльність серцево-судинної, ендокринної та імунної систем  [12]. «Синє світло», що випромінюється електронними пристроями, пригнічує синтез даного гормону. В результаті циркадний ритм може не тільки порушитися, але і перебудуватися  [13].

Особливо гостро дана проблема відчувається в останні роки. Причиною цього стало широке використання енергозберігаючих люмінесцентних ламп, які замінили звичайні лампи, а також постійне використання гаджетів. В результаті механізм, який відповідає за регулювання чергування сну і неспання в нашому організмі, починає працювати з порушеннями.

Для того, щоб уникнути негативного впливу «синього світла» на сон дитини, потрібно зменшити час використання гаджетів, особливо в вечірні години.

 

Яким чином боротися з безсонням?

Перш за все потрібно звернути увагу на методи немедикаментозної корекції порушень сну у дітей. За даними Американської академії медицини сну (American Academy of Sleep Medicine, AASM) нефармакологічні методи терапії ефективні у 70–80 % пацієнтів, що мають порушення сну  [14]. У деяких випадках для лікування інсомнії може бути достатнім дотримання простих правил гігієни сну:

  • дотримання режиму сну і неспання;
  • пробудження і укладання дитини в фіксований час;
  • психоемоційний спокій та зменшення фізичної активності перед сном;
  • обмеження вживання напоїв, що містять кофеїн;
  • зменшення часу використання гаджетів перед сном;
  • забезпечення комфортних умов сну.

 

Для медикаментозної корекції порушень сну у дітей широко застосовуються седативні лікарські засоби на рослинній основі (валеріана, пустирник, меліса), препарати мелатоніну та ноотропи.

 

Сьогодні на ринку представлений інноваційний препарат Фломма від компанії «ВОРВАРТС ФАРМА». До складу препарату входять продукти натурального походження Lactium® та вітамін В6. Комбінація цих речовин сприяє покращенню стану нервової системи та нормалізації якості сну у дітей.

 

Що таке Lactium®?

Lactium® — це інноваційна молекула гідролізату молочного білку a-казозепіну, що має селективність до ГАМК-рецепторів. Молекула безпосередньо впливає на ГАМК-рецептори та забезпечує ГАМК-ергічне гальмування центральної нервової системи. Цим самим забезпечує відновлення психоемоційного балансу.

Lactium® ефективно та природно діє на центральну нервову систему та має свої переваги:

  • не має побічних ефектів;
  • не викликає звикання;
  • є гіпоалергенним білком;
  • не чинить жодної токсичної дії на організм навіть у високих дозах.

 

Клінічна ефективність Lactium®

Ефективність Lactium® була доведена в 8 клінічних дослідженнях, проведених між 1999 і 2011 роками. В цих дослідженнях взяло участь 394 людини. Достовірні дані підтвердили позитивний вплив Lactium® на організм людини під час стресових ситуацій.

Результати двох досліджень CRSSA та BIOFORTIS, проведених у 2001 та 2011 роках, продемонстрували клінічну ефективність Lactium®. Результати дослідження показали зниження артеріального тиску в групі, яка приймала Lactium® в порівнянні з групою плацебо  [16].

Результати дослідження BIOFORTIS в 2011 році продемонстрували швидшу нормалізацію частоти серцевих скорочень в групі, яка приймала Lactium® в порівнянні з плацебо  [17].

Також було проведене дослідження, в якому взяло участь 48 людей з легким та середнім ступенем порушення сну.  За результатами цього дослідження покращилась якість та тривалість сну в групі, яка приймала Lactium® в порівнянні з плацебо  [18].

Також слід відмітити, що вітамін В6, який входить до складу препарату Фломма, бере участь в синтезі мелатоніну, необхідного для регуляції сну, а також підтримує функціонування нервової системи. Завдяки цьому вирівнюється емоційний баланс у дітей та покращуються когнітивні функції.

 

Це цікаво!
Наприкінці 80-х років вчені зацікавилися тим, як заспокоюються немовлята після вживання молока. Завдяки багаторічним дослідженням їм вдалося виділити молочний білок a-казозепін, що має природній заспокійливий ефект   [15].

 

Таким чином Фломма сприяє:

  • зменшенню емоційного навантаження;
  • підвищенню стійкості до стресу;
  • швидкому засинанню та поліпшенню якості сну;
  • регуляції циркадних ритмів;
  • нормалізації синтезу мелатоніну;
  • покращенню когнітивних функцій та концентрації уваги.

 

Як застосовувати препарат Фломма?

Фломму можна використовувати як додаткове джерело природних поживних речовин:

  1. дітям з 3 років по 5 мл 1 раз на добу;
  2. дітям з 8 років по 7,5 мл 1 раз на добу;
  3.  дітям з 12 років по 10 мл 1 раз на добу.

Для покращення якості сну препарат рекомендовано приймати в вечірні години.

Таким чином, діагностика та корекція розладів сну у дітей вимагають комплексного підходу з метою профілактики психічної і соматичної патології, поліпшення якості життя дитини та її сім’ї.
Фломма — ідеальний ефективний засіб, що підтверджено багатьма дослідженнями,
 який допоможе вам покращити стан нервової системи та нормалізує сон.

 

Література:
  1. Полуэктов М.Г., Левин Я.И. Инсомния // Сомнология и медицина сна. Избранные лекции / под ред. Я.И. Левина и М.Г. Полуэктова. — М.: Медфорум-альфа, 2013. — С. 192–220.
  2. Roth T. Insomnia: definition, prevalence, etiology, and consequences // J Clin Sleep Med. 2007; 3 (Suppl 5): S7–10.
  3. Backhauls J, Junghanns K, Broocks A, Riemann D, Hohagen F. Test-retest reliability and validity of the Pittsburgh Sleep Quality Index in primary insomnia // J. Psychosom Res. 53, 737–740 (2002)
  4. Намазова Л. С., Баранов А. А., Игнатьева Р. К. Профилактика расстройств сна у детей // Вопросы современной педиатрии. — 2006. —
    № 5 (2). — 80–81.
  5. Owens JA, Mindell JA Pediatric insomnia. Pediatr Clin N Am 2011;58(3):555–56
  6. American Academy of Sleep Medicine: International classification of sleep disorders, 3rd ed.: Diagnostic and coding manual. Darien, IL: American Academy of Sleep Medicine, 2014.
  7. Gangwisch JE, Heymsfield SB, Boden-Albala B, Buijs RM, Kreier F, Opler MG et al. Sleep duration associated with mortality in elderly, but not middle-aged, adults in a large US sample. Sleep, 2008. 31: 1087-1096.
  8. Ковальзон В.М. Основы сомнологии/ Физиология и нейрохимия цикла бодрствование-сон / М.: Бином. Лаборатория знаний, 2011.
  9. Логинов В.В., Дорохов В.Б., Ковальзон В.М. Парадоксальный сон и восстановительные функции мозговой ткани // Нейронауки. — 2007. — № 2. — C. 29–33.
  10. Вейн А.М. Сон. Тайны и парадоксы. — М., 2003. — 196 с.
  11. Harsora P., Kessmann J. Nonpharmacologic management of chronic insomnia //Am. Family Physician. — 2009. — № 79(2). — P. 125–139.
  12. Анисимов В. Н. Мелатонин: роль в организме, применение в клинике. СПб.: Система, 2007. — 40 с.
  13. Laird Harrison. Is ‘Blue Light’ Really That Bad for Us? Disclosures. April 23, 2018. https://www.medscape.com/viewarticle/895399
  14. Kryger M. H., Roth T., Dement W. C. Principes and Practice of Sleep Medicine. 3rd ed. Philadelphia. 2000. 724 p.
  15. Meisel, H. (1997) Biochemical properties of regulatory peptides derived from milk proteins. Biopolymers 43, 119– 128 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9216247/
  16. Lanoir D. (et Al.), Long term effects of a bovine milk alpha-S1 casein hydrolysate on healthy low and high stress responders. Stress, 5 (suppl.), 124, (2002)
  17. Dr Abdul Samad F. (et. Al.), Evaluation of the effect of LACTIUM® 300 mg consumption. Unpublished, (2011)
  18. Kim HJ, Kim J. A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Crossover Clinical Study of the Effects of Alpha-s1 Casein Hydrolysate on Sleep Disturbance. Nutrients. 2019 Jun 27;11(7):1466.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31252661/

 

Надія Бойко, невропатолог,
Вінницька міська клінічна лікарня