X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Респіраторний пробіотик Бактобліс — природний захист горла

Роль мікробіологічної рівноваги верхніх дихальних шляхів

Кількість мікроорганізмів, які населяють тіло людини, у 10 разів перевищує кількість клітин людського організму, а їх загальна вага досягає 1,5–2 кг. Мікробіом ротової порожнини людини може включати понад 700 видів бактерій, а за результатами деяких досліджень мікробне співтовариство ротової порожнини налічує близько 1000 видів. Деякі з цих мікроорганізмів є корисною мікрофлорою, яка допомагає протистояти розвитку патогенних мікроорганізмів, а інші стають причиною захворювань ЛОР-органів, поганого запаху з рота, карієсу і пародонтиту.

На жаль, як у дорослих, так і у дітей порушення мікробіологічної рівноваги верхніх дихальних шляхів є досить поширеним явищем. Ці порушення можуть бути обумовлені різними хронічними захворюваннями; алергічними реакціями; тривалим переохолодженням, інсоляцією й іншими несприятливими факторами зовнішнього середовища; хімічними сполуками; надмірними фізичними, розумовими або емоційними навантаженнями; прийомом антибактеріальних, гормональних та інших лікарських засобів; нераціональним харчуванням; гіповітамінозом тощо.

Наслідком порушення природної мікрофлори ротової порожнини є ослаблення місцевого імунітету, що може проявлятися більш частими захворюваннями ЛОР-органів, захворюваннями ясен і зубів, неприємним запахом з рота (галітозом).

 

 БАКТОБЛІС — перший респіраторний пробіотик Streptococcus salivarius K12

Посилити захисну бар’єрну функцію слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів допоможе респіраторний пробіотик. Як відомо, пробіотики — це живі мікроорганізми, які можуть бути включені до складу лікарських засобів, харчових добавок або харчових продуктів з метою нормалізації мікрофлори.

Першим запатентованим у світі респіраторним пробіотиком Streptococcus salivarius K12 (BLIS K12™) є БАКТОБЛІС, торговельна марка якого належить швейцарській компанії «BluestonePharma».

Елемент «BLIS» у назві пробіотика є абревіатурою від англійського терміна «bacteriocin-like inhibitory substance» і перекладається як «бактеріоциноподібна інгібіторна субстанція».

 


Цікавою є історія створення пробіотика БАКТОБЛІС. Учені і медики звернули увагу на те, що близько 2 % населення нашої планети не хворіють на респіраторні захворювання. Учені припустили, що в порожнині рота і в носоглотці у цих людей присутній специфічний корисний мікроорганізм-захисник.


 

Важливе відкриття зроблене ученим із Нової Зеландії Джоном Таггом, який виявив корисний стрептокок штаму Streptococcus salivarius BLIS K12 у носоглотці здорових дітей, які рідше за інших страждають на респіраторні захворювання [6].

Саме Streptococcus salivarius є штамом стрептокока, який першим заселяє порожнину рота новонароджених дітей. Він здатний «освоїти» весь простір слизової оболонки рота, не залишаючи місця для патогенних мікроорганізмів. Streptococcus salivarius становить до 40 % загальної популяції бактерій у здоровій порожнини рота.

Як природний представник мікрофлори ЛОР-органів, Streptococcus salivarius не завдає шкоди людині. Але якщо з тих чи інших причин кількість цього корисного стрептокока скорочується, то патогенні мікроорганізми «відвойовують» собі життєвий простір, викликаючи ангіну, отит, ларингіт, фарингіт, гінгівіт, стоматит і навіть неприємний запах з рота (галітоз). Крім зазначених захворювань, небезпеку становлять і їх можливі грізні ускладнення (ревматизм, ревматоїдний артрит, васкуліт, гломерулонефрит, ендокардит, сепсис).

На сьогоднішній день BLIS K12 захищений 42 патентами у різних країнах світу, включаючи США, Японію, країни ЄС і Нову Зеландію. У 2015 р. БАКТОБЛІС визнаний кращим нутріцевтиком року у Швейцарії.

БАКТОБЛІС містить не менше 1 млрд колонієутворюючих одиниць Streptococcus salivarius у кожній таблетці і вже на третю добу після початку прийому відновлює бактеріальний баланс у ротовій порожнині і верхніх дихальних шляхах. Важливою перевагою пробіотика є здатність збереження захисної мікрофлори на тривалий період після його прийому.

 

 Лантибіотики БАКТОБЛІС — представники класу природних антибактеріальних речовин

Ланбіотики є протимікробними пептидами бактеріального походження, до яких чутливі більшість грампозитивних і частково грамнегативні бактерії. Лантибіотики ефективно використовуються для збереження харчових продуктів уже більше, ніж півстоліття [9].

При розмноженні корисного стрептокока Streptococcus salivarius BLIS K12 у респіраторному тракті виділяються одночасно два бактеріоцини (Salivaricin А2 і Salivaricin В), які відносяться до класу лантибіотиків і обмежують зростання багатьох видів патогенних бактерій.

Salivaricin А2 має бактеріостатичну дію, він порушує синтез мембран бактерій і уповільнює їх розмноження. Salivaricin В, проявляючи бактерицидну дію, руйнує клітинні стінки чутливих до нього бактерій і призводить до їх загибелі. Одночасне виділення двох бактеріоцинів забезпечує подвійний протимікробний механізм дії.

Лантибіотики БАКТОБЛІС обмежують зростання багатьох видів патогенних бактерій, таких як Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenza, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Micrococcus luteus, Streptococcus anginosus, Eubacterium saburreum, Micromonas micros та ін.

Встановлено, що Streptococcus pyogenes і Streptococcus pneumoniae є одними із основних етіологічних чинників бактеріальних інфекцій респіраторного тракту у дітей (DiPierro, 2014) [1]. Крім того, штам Streptococcus salivarius K12 пригнічує ріст таких збудників, як Haemophilus influenzae і Moraxella catarrhalis, що беруть участь в етіопатогенезі гострого середнього отиту (Wescombe, 2012) [7].

Застосування лантибіотиків є можливою альтернативою антибіотикотерапії, що особливо актуально у зв’язку із поширенням штамів бактерій, стійких до сучасних антибіотиків, а також можливими негативними наслідками антибіотикотерапії. У багатьох випадках лантибіотики можуть самостійно впоратися з бактеріальною інфекцією, а також вони здатні запобігти приєднанню вторинної бактеріальної інфекції при ГРВІ [9].

На думку науковців і лікарів, лантибіотики можуть посісти провідне місце в арсеналі антимікробних засобів уже в найближчому майбутньому [9].

 

 

 БАКТОБЛІС — додаткове джерело пробіотика Streptococcus salivarius BLIS K12

БАКТОБЛІС розроблений як додаткове джерело пробіотика Streptococcus salivarius BLIS K12. При вживанні БАКТОБЛІС відбувається колонізація ротової порожнини і носоглотки пацієнта корисним штамом Streptococcus salivarius K12, який конкурує із патогенною мікрофлорою за поживне середовище й сприяє її витісненню.

Результати досліджень у дітей демонструють, що штам колонізує ротову порожнину приблизно у 30 % дітей уже на третій день від початку прийому БАКТОБЛІС [5]. Доведено, що цей ефект зберігається протягом місяця після прийому останньої дози пробіотика.

 


На фармацевтичному ринку України БАКТОБЛІС представлений у двох формах випуску:

  • таблетки для розсмоктування у порожнині рота (для дорослих і дітей старше 3 років);
  • порошок у саше, збагачений вітаміном D3 (для дітей від 6 місяців).

 

Застосування респіраторного пробіотика БАКТОБЛІС рекомендовано для:

  • підтримки нормальної мікрофлори ротової порожнини верхніх дихальних шляхів і відновлення її після прийому антибіотиків;
  • запобігання розмноженню патогенних бактерій і розвитку бактеріальних і вірусних захворювань;
  • підвищення стійкості організму до інфекцій верхніх дихальних шляхів у період сезонних захворювань;
  • підвищення стійкості дітей до респіраторних інфекцій при відвідуванні дитячих колективів.
  • Після прийому БАКТОБЛІС спостерігається зменшення симптомів інфекцій респіраторного тракту:
  • набряку і гіперемії верхніх дихальних шляхів;
  • хворобливих відчуттів в області носоглотки;
  • інтоксикації організму, яка проявляється у вигляді слабкості, млявості, сонливості, примхливості у дітей та ін.;
  • посилюється захисна бар’єрна функція лімфоаденоїдного кільця.

 

Ексклюзивний супровід бренду БАКТОБЛІС на фармацевтичному ринку України здійснює маркетингова компанія «ЗДРАВО». Продукт вийшов на ринок України у 2017 р., він уже добре знайомий педіатрам, дитячим і дорослим отоларингологам і стоматологам. Затребуваність респіраторного пробіотика БАКТОБЛІС, особливо у формі таблеток для розсмоктування, підтверджується його високою представленістю в асортименті аптек в усіх
регіонах нашої країни.

 

Швидке завоювання ринку і затребуваність продукту пояснюється унікальністю його властивостей, відсутністю прямих конкурентів, а також детально продуманою стратегією просування, яку використовує компанія «ЗДРАВО».

 

Рекомендовані схеми застосування пробіотика БАКТОБЛІС

  • при перших ознаках респіраторних захворювань — 10 днів, якщо лікар не призначив інакше;
  • після прийому антибіотиків — 30 днів, якщо лікар не призначив інакше;
  • для попередження захворюваності на ГРВІ у холодний період року (осінь-весна) та при часто повторюваних (рекурентних) інфекціях вуха, горла чи носа — 2 курси по 30 днів з інтервалом у 90 днів або один курс 90 днів, якщо лікар не призначив інакше;
  • для усунення неприємного запаху з рота — 10–15 днів.

 

Використання пробіотика БАКТОБЛІС для профілактики рецидивів захворювань дихальних шляхів

Різноманітні фактори, у тому числі стреси, призводять до зниження захисних функцій слизової оболонки ротоглотки у дітей. При цьому активізуються патогенні мікроорганізми, розвивається респіраторний дизбіоз і виникає чергове захворювання. На жаль, діти можуть хворіти на респіраторні захворювання до 6–10 разів на рік.

Використання БАКТОБЛІС допомагає посилити захист слизових оболонок респіраторного тракту і сприяє зниженню ризику повторних захворювань, викликаних інфекціями дихальних шляхів. Це важливо як у холодну пору року, так і при зміні кліматичних умов, під час літніх і зимових подорожей, при відвідуванні дітьми дошкільних і шкільних закладів, адаптації до нових колективів.

Клінічними дослідженнями доведений виражений профілактичний ефект використання пробіотика Streptococcus Salivarius BLIS K12 для зменшення кількості епізодів розвитку і рецидивів таких захворювань, як фаринготонзиліт, інфекції глотки і отит у дітей (Di Pierro F. et al., 2012; Di Pierro F. et al., 2014; Di Pierro F. et al., 2016) і стрептококовий фарингіт і / або тонзиліт у дорослих на фоні тривалого його застосування (Di Pierro F. et al., 2013) [2, 3, 4].

 

Пілотні закордонні дослідження демонструють активність перорального пробіотика БАКТОБЛІС протягом тривалого застосування (до 90 днів) щодо профілактики вірусних інфекцій (Wescombe, 2012) [7]. Дія пробіотика зумовлена індукцією гамма-інтерферону, при цьому рівень інтерлейкіну-1β та фактор некрозу пухлини α залишаються незмінними.

Переваги застосування лантибіотиків у профілактиці рецидивів інфекцій верхніх дихальних шляхів у дітей доведені у відкритому нерандомізованому клінічному дослідженні, яке включало 66 пацієнтів дитячого віку (від 3 до 10 років) (Крючко Т.О., 2017) [10]. У цьому дослідженні показана ефективність застосування Streptococcus salivarius K12 (БАКТОБЛІС):

  • для профілактики рецидивів інфекції, пов’язаної з бета-гемолітичним стрептококом групи А;
  • у дітей із гіпертрофією глоткової мигдалини;
  • для профілактики епізодів таких інфекцій: вірусний фарингіт, трахеїт, риніт, ларингіт і гострий середній отит.

 

У дітей, які отримували БАКТОБЛІС протягом двох курсів по 30 днів з інтервалом у 3 місяці, епізоди фаринготонзиліту (пов’язані із бета-гемолітичним стрептококом групи А чи не пов’язані з ним) виникали значно рідше (майже на 80 % в обох випадках). До того ж у пацієнтів із групи дослідження вірогідно зменшилася частота епізодів вірусних фарингітів, ринітів, трахеїтів, ларингітів, стоматитів і гострих середніх отитів після застосування лантибіотика [10].

 

Ефективність БАКТОБЛІС при гострому стрептококовому тонзилофарингіті

Відкрите рандомізоване контрольоване постреєстраційне дослідження проведене у клініці дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О.О. Богомольця, Київській міській дитячій інфекційній лікарні м. Києва (Крамарьов С.О., 2020) [9]. У дослідженні взяли участь 50 дітей віком від 2 до 17 років із діагнозом «гострий стрептококовий тонзилофарингіт». Основна група пацієнтів (25 дітей) отримували в комплексному лікуванні Streptococcus salivarius K12 (БАКТОБЛІС), контрольна група — отримувала стандартну терапію згідно з локальним протоколом діагностики й лікування тонзилофарингіту. Результати цього дослідження показали позитивний ефект прийому БАКТОБЛІС на перебіг гострого тонзилофарингіту у дітей, який полягав у прискоренні нормалізації основних клінічних симптомів (лихоманки, болю у горлі, нашаруванні на мигдаликах, лімфаденопатії).

 

 

Динаміка болю у горлі у дітей основної і контрольної груп

Використання пробіотика БАКТОБЛІС у комбінації зі стандартною терапією за локальним протоколом діагностики і лікування гострого тонзилофарингіту позбавляло усіх дітей від болю у горлі, при цьому біль у горлі значно рідше повертався. Це дозволяє рекомендувати пробіотичний штам Streptococcus Salivarius BLIS K12 для профілактики і лікування респіраторних інфекцій у дітей з рецидивуючими стрептококовими фаринготонзилітами.

 

Ефективність БАКТОБЛІС для досягнення тривалої ремісії при хронічному тонзилофарингіті

Хронічний рецидивуючий тонзилофарингіт є одним з найпоширеніших захворювань верхніх дихальних шляхів у дітей. Зважаючи на недостатню ефективність хірургічного лікування, актуальним є удосконалення підходів до лікування цього захворювання для досягнення стійкої ремісії.

Дослідження проведене у Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М.В. Скліфосовського за участі 36 дітей зі встановленим діагнозом «рекурентний тонзилофарингіт», який визначався як 3 і більше епізодів загострення стану упродовж місяців [8].

Діти основної групи отримували промивання лакун піднебінних мигдаликів фізіологічним розчином натрію хлориду (за необхідністю) і приймали пероральний пробіотик БАКТОБЛІС по 1 таблетці на ніч протягом 1 місяця. Перед першим прийомом пацієнтам рекомендувалось прополоскати ротову порожнину 0,05 % розчином хлоргексидину.

Діти контрольної групи отримували класичну терапію: місцеву санацію піднебінних мигдаликів шляхом промивання лакун фізіологічним розчином натрію хлориду, прийом місцевих комбінованих препаратів (антисептиків, місцевий нестероїдний протизапальний засіб — бензидамін).

 

При тривалому прийомі пробіотика БАКТОБЛІС спостерігалось статистично достовірне зменшення вираженості суб’єктивних симптомів за бальною оцінкою:

  • за показником неприємного запаху з рота, який є домінуючою скаргою у пацієнтів з хронічним рецидивуючим тонзилофарингітом (U=81.5, при критичному значенні 99; р<0,05);
  • за наявністю дискомфорту в порожнині глотки (U=89.5, при критичному значенні 99; р<0,05).

 

Ці результати свідчать про суттєву ефективність використання пробіотика БАКТОБЛІС саме для досягнення тривалої ремісії [8].

 

Результати самооцінки стану пацієнтів основної і контрольної груп у ході дослідження

За період динамічного нагляду у пацієнтів із хронічним тонзилофарингітом основної групи відмічено у шість разів менше повторних випадків захворювання, ніж у контрольній групі, що свідчить про більшу ефективність бактеріальної терапії пробіотиком БАКТОБЛІС для досягнення довготривалої ремісії.

 

БАКТОБЛІС: додатковий захист хворого горла вночі

Біль у горлі є поширеним неспецифічним симптомом, який виникає як при захворюваннях горла, так і при функціональних порушеннях слизової оболонки ротоглотки внаслідок несприятливих чинників навколишнього середовища.

 

Найчастіше біль у горлі викликаний інфекціями горла, при яких до запального процесу долучається слизова глотки, а також лімфоїдні тканини. Наявність великого обсягу лімфоїдної тканини і функціонально-анатомічні особливості глотки є підґрунтям для високої схильності цього органу до розвитку інфекційно-запальних процесів.

 

Гострий біль у горлі, який може відчуватися як ріжучий, кинджальний, пульсуючий, колючий, розриваючий, смикаючий, важко переноситься пацієнтами, має раптовий початок і чітку локалізацію.


! Найчастіше сильний біль у горлі, який може тривати досить довго, турбує пацієнтів вранці і посилюється при ковтанні.


 

Посилення болю у горлі у ранковий час пояснюється тим, що вночі виникає тривала перерва у прийомі як рідини, так і місцевих антисептиків для лікування болю у горлі. Місцеві антисептики слід приймати, як правило, кожні 3–4 години, що незручно під час сну. Унаслідок цього ротоглотка хворого стає незахищеною, а хвороботворні бактерії знову починають більш інтенсивно розмножуватися.

Встановлено, що пробіотичний штам Streptococcus Salivarius BLIS K12 активно колонізується і виділяє лантибіотики саме вночі [7]. Тому, згідно з інструкцією до використання, пробіотик БАКТОБЛІС приймається у вечірній час, після чищення зубів, перед сном. Його використання поряд із традиційними схемами лікування при гострому болю у горлі забезпечує тривалий захист ротоглотки вночі, сприяючи відновленню мікроценозу ротоглотки і попереджаючи розмноження патогенних мікроорганізмів.

 

Отже, використання пробіотика БАКТОБЛІС у поєднанні з місцевими антисептиками прискорює одужання при запаленні горла, дозволяє уникнути призначення антибіотиків і зменшує ранковий біль у горлі.

 

Фармацевтична опіка при відпуску із аптеки пробіотика БАКТОБЛІС

При обслуговуванні відвідувачів аптеки нерідко виникає необхідність у здійсненні фармацевтичної опіки — наданні провізором або фармацевтом важливої інформації, необхідної для досягнення бажаного ефекту від прийому лікарського засобу або спеціального харчового продукту.

 

При призначенні і відпуску пробіотика БАКТОБЛІС фахівцям необхідно донести до пацієнта таку інформацію:

1. При призначенні лікарем антибіотиків БАКТОБЛІС слід використовувати вже після закінчення курсу прийому антибіотиків.

2. Для попередження бактеріальних захворювань ротової порожнини і верхніх дихальних шляхів курс прийому БАКТОБЛІС становить 30 днів; для усунення неприємного запаху з рота — 10–15 днів. Курс застосування більше 90 днів повинен бути узгоджений з лікарем.

3. Найкращим часом для прийому пробіотика БАКТОБЛІС є вечірній час, перед сном, після чищення зубів.

4. Перед введенням першої таблетки можна полоскати порожнину рота 0,2 % розчином хлоргексидину для кращого заселення ротової порожнини корисною мікрофлорою.

5. Дорослим і дітям з 3 років необхідно розсмоктувати 1 таблетку на добу до повного розчинення у ротовій порожнині. Розчинення таблетки відбувається приблизно за 5 хвилин.

6. Для дітей, які не можуть розсмоктувати таблетку, її варто подрібнити до порошкоподібного форми і нанести на ясна в тій же дозі, не запиваючи водою.

7. Дітям від 6 місяців рекомендується використовувати 1 пакетик саше на добу. Для прийому саше дітьми можна використовувати вологу пустушку, яку опускають в порошок. Також вміст пакетика можна розчинити у невеликій кількості води (близько 2,5 мл) і давати невеликими порціями з ложки протягом 5 хвилин.

8. Обидві форми БАКТОБЛІС мають приємний солодкий смак і полуничний аромат, що полегшує їх використання у дітей.

9. Після застосування продукту не рекомендується приймати їжу або воду протягом 30 хвилин.

10. Для зберігання пробіотика БАКТОБЛІС підходять умови холодильника (температура від 2 до 8° C). Транспортувати продукт можливо при температурі не вище 25° C протягом не більше 48 годин.

11. З огляду на приємний смак і аромат БАКТОБЛІС, важливо зберігати його у недоступному для дітей місці.

 

 

 

Перелік використаних джерел

  1. Di Pierro F., Colombo M., Zanvit A., Risso P., Rottoli A. Use of Streptococcus salivarius K12 in the prevention of streptococcal and viral pharyngotonsillitis in children. Drug Healthc Patient Saf. 2014 Feb 13;6:15-20. doi: 10.2147/DHPS.S59665.
  2. Di Pierro F., Adami T., Rapacioli G. et al. Clinical evaluation of the oral probiotic Streptococcus salivarius K12 in the prevention of recurrent pharyngitis and/or tonsillitis caused by Streptococcus pyogenes in adults. Expert Opin. Biol. Ther. 2013. 13. 339-43. doi:10.2147/DHPS.S59665.
  3. Di Pierro F., Donato G., Fomia F., Adami T., Careddu D., Cassandro C. et al. Preliminary pediatric clinical evaluation of the oral probiotic Streptococcus salivarius K12 in preventing recurrent pharyngitis and/or tonsillitis caused by Streptococcus pyogenes and recurrent acute otitis media. Int J Gen Med. 2012;5:991-7. doi: 10.2147/IJGM.S38859.
  4. Gregori G., Righi O., Risso P. et al. Reduction of group A beta-hemolytic streptococcus pharyngo-tonsillar infections associated with use of the oral probiotic Streptococcus salivarius K12: a retrospective observational study. Ther. Clin. Risk Manag. 2016. 12. 87-92. doi: 10.2147/TCRM.S96134.
  5. Power D.A., Burton J.P., Chilcott C.N., Dawes P.J., Tagg J.R. Preliminary investigations of the colonisation of upper respiratory tract tissues of infants using a paediatric formulation of the oral probiotic Streptococcus salivarius K12. Eur. J. Clin. Microbiol. Infect. Dis. 2008. 27 (12). 1261-1263.
  6. Tagg J.R. Prevention of streptococcal pharyngitis by antiStreptococcus pyogenes bacteriocin-like inhibitory substances (BLIS) produced by Streptococcus salivarius. Indian J. Med. 2004. 119 (Suppl). 13–16.
  7. Wescombe P.A., Hale J.D., Heng N.C., Tagg J.R. Developing oral probiotics from Streptococcus salivarius. Future Microbiol. 2012. 7(12). 1355–1371.
  8. Безшапочний С.Б., Лобурець В.В., Лобурець А.В., Джіров О.Р., Подовжній О.Г. Варіанти місцевої терапії хронічного тонзилофарингіту для досягнення довготривалої ремісії // Оториноларингологія. — 2020. — №3 (3). — С. 38–43.
  9. Крамарьов С.О., Євтушенко В.В., Серякова І.Ю., Камінська Т.М. Застосування пробіотичного штаму Streptococcus salivarius K12 у лікуванні гострих тонзилофарингітів у дітей // Актуальна інфектологія. — 2020. — Том 8, № 3. — С. 6–11.
  10. Крючко Т.О., Ткаченко О.Я. Можливості застосування лантибіотиків у профілактиці рекурентних інфекцій верхніх дихальних шляхів у дітей Здоровье ребенка. — 2017. — Т. 12, №8.

 

Світлана Жадько,
кандидат фармацевтичних наук, НФаУ