X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Панкреатит: на що звернути увагу пацієнту та сімейному лікарю

Підшлункова залоза важить кілька десятків грамів, але при цьому виконує роботу цілої хімічної лабораторії. Вона безпосередньо впливає на функціонування відразу двох систем організму: травної та ендокринної, а опосередковано на роботу всіх інших систем і органів організму. З одного боку, вона виробляє ферменти, необхідні для перетравлювання їжі, а з іншого — продукує гормони, зокрема, інсулін. Збій в роботі підшлункової залози викликає важкі наслідки для всіх систем і органів людини й навіть може призвести до її смерті.

 

Недарма лікарі називають підшлункову залозу музою, а як будь-яка муза, вона примхлива та мінлива і вимагає дбайливого ставлення. Її ніжна натура не терпить надмірностей, якими ми часто навантажуємо організм. Куріння, зловживання алкоголем, нераціональне харчування, стреси викликають запалення підшлункової залози — панкреатит. Це багатолике й підступне захворювання займає наразі третє місце серед усіх захворювань шлунково-кишкового тракту.

Що ж це за захворювання, панкреатит, як воно проявляється, чому виникає та як лікується? З цими запитаннями «Сучасна фармація» звернулася до Надії Головенко, лікаря-гастроентеролога вищої категорії КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради.

 

— Надіє Петрівно, що саме відбувається в організмі при захворюванні на панкреатит?

Панкреатит — це запалення тканин підшлункової залози, яке супроводжується порушенням відтоку її секрету. Захворювання розвивається на фоні поганої прохідності вивідних проток при підвищеній активності ферментних систем. Соки, які утворились в підшлунковій залозі, не потрапляють у просвіт дванадцятипалої кишки, а тому перетравлюють власні тканини. Панкреатит буває гострим та хронічним. Проявляється сильним оперізувальним болем, неприємними відчуттями зліва під ребрами, а також погіршенням загального самопочуття.

— А чим хронічний панкреатит відрізняється від гострого?

Гострий панкреатит — це гостре запалення підшлункової залози, при цьому стан хворого дуже важкий, що вимагає лікування в умовах стаціонару, а іноді навіть в реанімації. У такого пацієнта різко виражений біль в животі, блювота, що не приносить полегшення, сильне здуття живота, діарея, підвищена температура тіла і прискорене серцебиття. Такий важкий стан пацієнта викликаний тим, що ферменти, які продукуються підшлунковою залозою й за допомогою яких здійснюється перетравлювання їжі у дванадцятипалій кишці, з якихось причин передчасно активізуються, ще до виходу з залози, або ж місце відтоку закрито (каменем, пухлиною, рубцевою тканиною), і ферменти просто не можуть вийти в кишечник. Під дією ферментів тканини підшлункової залози починають перетравлюватися. Клітини залози гинуть, тобто надалі вони не зможуть виробляти достатню кількість ферментів, внаслідок чого виникне ферментна недостатність. Перетравлені ділянки тканини відмирають (некротизуються), некроз поширюється на сусідні органи. Прилеглі до залози стінки кишечника запалюються, стають «пухкими», проникними, і бактерії з кишечника долають цей бар’єр майже без зусиль, заражаючи все навколо. Починається зараження крові — сепсис. Порушується баланс рідин і солей. Виділяються речовини, які посилюють запалення. І якщо хворого швидко не вивести з цього стану, він просто загине.

Хронічний панкреатит — це хронічне запальне захворювання підшлункової залози я, яке має стадію загострення та ремісії. Воно супроводжується болями в животі, періодичними загостреннями й фіброзом (переродженням тканини) органу, який згодом викликає панкреатичну недостатність. Біль в животі при хронічному панкреатиті зазвичай локалізований в лівому або в правовому підребер’ї, оперізуючого характеру. Буває, що біль віддається в ділянку серця. Зазвичай біль виникає або посилюється приблизно через 25-35 хвилин після приймання їжі або ж вночі.

Часто до мене на прийом приходять хворі й розповідають, що вночі розболівся живіт. Питаю: «А що ви їли?» Відповідає: «Увечері нічого важкого, тільки попив кефір». «А в обід, вранці?». «На сніданок свіжини поїв, але це ж було з ранку». А біль розігралася тільки в нічний час. І так часто буває при хронічному панкреатиті.

 

 

— А від чого виникає хронічний панкреатит?

— Основні фактори: шкідливі звички, неправильне харчування. Спровокувати виникнення хронічного панкреатиту може куріння, надмірне вживання алкогольних напоїв, нерегулярне і незбалансоване харчування. Особливо небезпечні дієти з низьким вмістом білка, а також дієти як з надмірно високим вмістом жирів (кетодієта), так і з гранично низьким їх вмістом, наприклад, овочеві дієти для схуднення.

— Чим провокуються напади болю при хронічному панкреатиті?

— Як правило, вони провокуються жирною, гострою, смаженою чи копченою їжею, свіжими овочами, фруктами і ягодами, свіжою випічкою, солодкими стравами, шоколадом, кавою, алкоголем, палінням.

— Як діагностують хронічний панкреатит?

— Діагностувати хронічний панкреатит непросто, особливо на ранніх стадіях, бо він любить «ховатися» під інші захворювання. У діагностиці панкреатиту лікарю-гастроентерологу допомагають лабораторні аналізи та інструментальні методи дослідження. Обов’язково робляться аналіз крові (загальний, біохімія, кров на цукор), аналіз сечі на діастазу, аналіз калу.

Загальний клінічний аналіз крові — проводять з метою виявити ознаки запалення в організмі (підвищення кількості лейкоцитів, збільшення ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) тощо).

Біохімічний аналіз крові дозволяє виявити підвищення рівня ферментів амілази, ліпази (найбільша чутливість і специфічність при діагностиці гострого панкреатита), трипсину та зміни з боку роботи інших органів (печінки, нирок).

Копрограма — мікроскопічне дослідження калу для уточнення ферментативної функції підшлункової залози.

УЗД органів черевної порожнини дозволяє візуально оцінити розмір, форму, структуру підшлункової залози, а також виявити зміни з боку інших органів черевної порожнини, наприклад, жовчного міхура.

При необхідності призначаються функціональні тести, комп’ютерна томографія (КТ) черевної порожнини, магнітно-резонансна томографія підшлункової залози (МРТ) та магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРХПГ), яка дозволяє побачити стан жовчовивідних і панкреатичних протоків.

 

 

— Як проводиться лікування панкреатиту?

— Лікування гострого панкреатиту найчастіше проводиться в умовах хірургічного стаціонару. При цьому важливе значення має голодна дієта. Під час загострення хронічного панкреатиту пацієнт має дотримуватись голоду, а після зменшення симптомів — легка дієта під наглядом лікаря. Дієта призначається одночасно з медикаментозним лікуванням.

Для усунення болю призначають ненаркотичні анальгетики: парацетамол, метамізол натрію, за відсутності протипоказань — НПЗП (ібупрофен); за необхідності (сильний стійкий біль) — наркотичні анальгетики короткими курсами, а також спазмолітики  (мебеверин, дротаверин, папаверин).

За наявності симптомів недостатності зовнішньосекреторної функції ПЗ призначають поліферментні препарати, для корекції вітамінної недостатності  —  вітаміни (монопрепарати та комбіновані).

Для зниження зовнішньої секреції ПЗ (створення функціонального спокою ПЗ) використовують: інгібітори протонної помпи (ІПП) у стандартній дозі 2 рази на добу; октреотид (при ускладненому перебігу ХП).

При лікуванні у разі загострень та ускладнень ХП в умовах стаціонару призначають інфузійну терапію кровозамінниками та перфузійними розчинами. За необхідності зниження ризику або лікування при бактеріальних ускладненнях ХП додають антибактеріальні лікарські засоби.

Якщо консервативне лікування не допомагає, а також при розвитку ускладнень (наприклад, якщо розвинувся перитоніт), вдаються до хірургічних методів лікування.

В якості основної тактики хірургічного лікування  використовують лапароскопію. Цей малоінвазивний метод дозволяє уникнути великої крововтрати та пошкодження тканин, а також скоротити термін відновлення пацієнта.

При хронічному панкреатиті в стадії ремісії медикаментозна терапія не призначається, втім велика увага приділяється дієті.  Пацієнту необхідно відмовитись від гострої, смаженої та жирної їжі, газованих напоїв, кави,  алкоголю, паління.

 

 

— Що можна вживати хворим на хронічний панкреатит?

— Хворим на хронічний панкреатит показана висококалорійна білкова дієта (2500–3000 ккал на добу), вживати їжу необхідно 5–6 разів на добу, в один і той же час.

При проведенні замісної ферментної терапії треба уникати продуктів з високим вмістом клітковини. При хронічному панкреатиті рекомендовано вживати підсушений пшеничний хліб (200-300 г в день), частково в вигляді сухарів. На перше рекомендовано їсти вегетаріанські круп’яні та овочеві (без білокачанної капусти) супи; на друге — страви з нежирної яловичини, телятини, курки, індички, кролика та нежирних сортів риби, краще річкової, у відварному, паровому або запеченому вигляді (котлети, кнелі, фрикаделі, рулет чи пюре, тобто страви з рубаного м’яса та риби. Риба, м’ясо та птиця обов’язково повинні бути ретельно очищені від жиру. Також можна їсти білковий омлет; страви з овсяної, гречаної та перлової круп; нежирний кисломолочний сир в натуральному вигляді або в складі парових пудингів та суфле.
Жири — несолоне вершкове масло, оливкову або рафіновану соняшникову олію в невеликої кількості можна додавати до готових страв.  Якщо, наприклад,  додаємо невелику кількість свіжого якісного вершкового масла в кашу, то від цього буде тільки користь для організму. Тобто при панкреатиті вживати жири можна, але тільки якісні, без штучних домішок.

Овочі (картоплю, моркву, буряк, гарбуз, кабачки, цвітну капусту) треба вживати вареними у вигляді пюре чи парових пудингів без скоринки або в тушкованому вигляді. Овочі можна тушкувати в кефірному соусі, з вершками. Фрукти, наприклад, не дуже солодкі яблука, повинні вживатися в печеному вигляді, у вигляді киселів, протертих компотів, желе на ксиліті. Також можна готувати протерти компоти з сухофруктів. Серед напоїв треба вибирати слабкий несолодкий чай та відвар шипшини, мінеральну воду «Боржомі», «Поляна Квасова» (через 1,5–2 години після вживання їжі).

— А чи можна вживати  таким хворим овочі та зелень сирими?

— Овочі в сирому вигляді вживати небажано, а петрушку, кріп, базилік можна трохи додати до готових страв.

— А що при панкреатиті вживати взагалі заборонено?

— Строго заборонені газовані напої, всі жирні, смажені страви, свиняче сало, яловичий і баранячий жир. Не можна вживати жирну рибу, у тому числі солоний оселедець, ікру, копчену рибу, ковбасу, м’ясні копчені делікатеси, консерви з м’ясопродуктів, печінку, тверді та м’які жирні та гострі сири. Категорично заборонено гриби, грибні бульйони та супи, страви з бобових, шоколад, жирна солодка випічка, торти, жирні та солодкі десерти, вироби з листкового та здобного тіста. З раціону потрібно виключити білокачанну капусту, редис, редьку, ріпу, брукву, шпинат, щавель. Взагалі не можна вживати свіжий хліб.

— Вже скоро розпочнеться сезон ягід та фруктів, тож багато хто з наших  читачів цікавиться, чи можна хворим на панкреатит вживати полуницю з молоком чи чорницю зі сметаною?

— Хочу застерегти хворих на хронічний панкреатит від вживання полуниці з молоком або вершками. Для здорової людини це — смачна та корисна страва. Але полуниця з молоком або вершками та ще з додаванням меду або цукру для хворого на хронічний панкреатит — дуже підступна річ. Щороку в нас до стаціонару після вживання подібного десерту поступають з важкими ускладненнями  пацієнти, які хворіють на хронічний панкреатит. Також  категорично не раджу вживати й чорницю зі сметаною. В сезон можна поласувати свіжими ягодами, але вживайте їх в невеликої кількості й без додавання молока, вершків та сметани. Щодо меду та цукру, то я взагалі не розумію, навіщо їх додавати до ягід, там є своя фруктоза, тобто, свій цукор. Пам’ятайте, що зайве вживання цукру — це шлях до ожиріння та цукрового діабету.

Також не раджу хворим на хронічний панкреатит ласувати динею, особливо одразу після вживання їжі, бо дуже часто це — прямий шлях до реанімації. Диня важка для шлунку, і не рекомендовано її вживати хворим на хвороби шлунково-кишкового тракту.

— А солодке можна вживати?

— Солодкими стравами теж не потрібно зловживати.

— Чи можна застосовувати траволікування при хронічному панкреатиті?

— Можна застосовувати трав’яні збори й як лікарський, і як профілактичний засіб при ремісії захворювання. Але треба пам’ятати, що трав’яний чай — це теж лікувальний засіб і приймати його безсистемно не можна. Лікування призначає лікар. Курс траволікування зазвичай триває 1-2 тижні. Трав’яний відвар приймають по півсклянки тричі на день.

— Яка профілактика хронічного панкреатиту?

— Основна профілактика — здоровий спосіб життя: викорінення негативних звичок (паління та зловживання алкоголем), здорове раціональне харчування.  Треба вчасно лікувати хвороби ШКТ, санувати хронічні вогнища інфекції ротової порожнини та кишечника, спати по 7–8 годин, підтримувати режим праці та відпочинку. Уникайте стресів і негативних емоцій, ведіть активний спосіб життя і ваша підшлункова залоза буде здоровою до старості.

Розмовляла Олена Березкіна