X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізаціюВведіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Засоби для фіксації та очищення стоматологічних конструкцій: склад та правила вибору

Гарна посмішка завжди привертає увагу оточуючих

 

Засоби для фіксації зубних протезів: кому з пацієнтів вони показані

Часткова або повна втрата зубів є однією із найрозповсюдженіших патологій в сучасній стоматології, що, в свою чергу, вимагає своєчасної медичної допомоги і часто вирішується шляхом виготовлення знімних протезів. При цьому в останні роки спостерігається зростання числа молодих людей з даною проблемою. Це може бути викликано генетичною схильністю, відбуватися через зміни гормонального фону, бути наслідком певних захворювань, травм або недбалого ставлення до догляду за ротовою порожниною. Відсутність зубів приводить не лише до порушення мови і жувальних функцій, але і викликає диспропорцію черепа, зміни в рисах обличчя, провокує особистісні зміни, психологічні розлади, змінює режим і характер харчування в наслідок болю та дискомфорту, а також сприяє розвитку іншої патології [1, 2].

 

 

Протезування вже багато років вважається традиційним і найбільш поширеним способом відновлення дефектів зубного ряду. Але поряд з цим постає і інша, не менш важлива проблема - як надійна фіксація і стабілізація знімного протезу [3].

При використанні зубних протезів багато хто приділяє увагу виключно естетичним складовим питання, але упускає ефективність використовуваного препарату для фіксації. Саме з цієї причини виникає досить багато проблем, які приносять пацієнтові больові відчуття і дискомфорт. І вирішення цієї проблеми є. Адже найпростішим, найдешевшим та найсучаснішим методом вирішення проблеми поганої фіксації зубних протезів є використання спеціальних стоматологічних адгезивних засобів у вигляді різних лікарських форм, таких як креми та прокладки для фіксації.

 

Які основні задачі засобів для фіксації зубних протезів?

Крім своєї основної функції, «зчіпки», крем та спеціальні прокладки для фіксації зубних протезів виконують і низку інших:

 • скорочують час на адаптацію до носіння зубного протеза у зв’язку з усуненням дискомфорту, спричиненого натиранням слизової оболонки;
 • виключають попадання залишків їжі під протез, оскільки забезпечують найбільш щільне прилягання до слизової ротової порожнини;
 • захищають від механічних пошкоджень слизової оболонки, пов’язаних з експлуатацією зубного протеза, як у стані спокою, так і під час активного використання;
 • мають протизапальний ефект (деякі креми і прокладки містять у своєму складі відповідні компоненти);
 • освіжають дихання (засоби із певними добавками у складі).

 

Якщо пацієнти схильні реагувати на будь-які речовини, їм необхідно рекомендувати гіпоалергенні креми.  Як правило, найбільш клієнтоорієнтовані виробники мають у своїх лінійках кілька варіантів, серед яких Ви зможете підібрати потрібний засіб для фіксації протезів, у тому числі і з різними смаками.

 

Вимоги до ідеального адгезивного матеріалу для протезів:

 • Біосумісний, нетоксичний і не подразнює.
 • Повинен мати нейтральний запах і смак.
 • Легке накладання та видалення з поверхні тканини протеза.
 • Перешкоджати росту мікробів.
 • Клейкість повинна зберігатися 12-16 год.
 • Підвищують комфорт, утримання та стабільність зубного протеза.

 

Між будь-яким протезом і щелепою, в силу різних чинників, завжди залишається мікропростір, який служить місцем скупчення залишків їжі та продуктів життєдіяльності різних патогенних мікроорганізмів. Тому дуже часто лікарі з метою поліпшення фіксації і стабілізації протезів на протезному ложі пропонують пацієнтам використовувати адгезивні засоби і попит на ці засоби для фіксації зубних протезів з кожним роком зростає, що говорить про потребу населення у необхідності використання лікарських засобів даної групи [4, 5].

Вони випускаються у вигляді різних лікарських форм: клеїв, порошків, кремів, гелів і фіксуючих прокладок.

Фіксуючі смужки або прокладки: виготовляються зі спеціального полотна, яке перед застосуванням опускають на декілька секунд у теплу воду та кладуть під протез. Застосовуються при неправильній будові щелепи. Крім гарної фіксації вони дозволяють захистити ясна від пошкоджень.

Креми та гелі: ці засоби наносять на нижні поверхні протеза та щільно притискають до ясен. При контакті зі слиною ця лікарська форма збільшується у об’ємі та утворює між тканинами ясен і протеза фіксуючу прокладку.

 

Попри відомі позитивні сторони, деякі адгезивні засоби володіють рядом недоліків. Тривалий контакт адгезивних кремів із слизовою оболонкою може призводити до порушення її трофіки, зниження рівня колонізації представниками нормальної мікрофлори, зміни балансу між окремими представниками мікрофлори ротової порожнини, провокувати розвиток протезних стоматитів, погіршувати стан гігієни ротової порожнини.

Основні зусилля  дослідників традиційно спрямовані на вивчення фіксуючих властивостей адгезивних засобів. Водночас аспекти їхнього впливу на мікробіоценоз слизової оболонки ротової порожнини пацієнтів, що користуються ними, не завжди враховані деякими виробниками. Викладені міркування наводять на думку про необхідність створення комплексного та індивідуального підходу до вибору фіксуючих засобів [6-8].

 

Чому стоматологи радять PROTEFIX (Протефікс): основні переваги та характеристики

Засоби для фіксації зубних протезів випускаються різними виробниками, але серед них за кількістю препаратів провідну позицію займає саме Німеччина (50 %). Відома німецька компанія Queisser Pharma пропонує повну лінійку засобів догляду за стоматологічними конструкціями під  торговим брендом PROTEFIX (Протефікс). До неї входять:

 • 5 видів кремів для фіксації зубних протезів.
 • Прокладки для фіксації зубних протезів верхньої та нижньої щелепи.
 • Таблетки для очищення стоматологічних конструкцій.

 

Маючи знання про всю лінійку, фармацевт допоможе зробити правильний вибір споживачеві залежно від його потреб та скарг та проконсультує щодо правил використання обраного засобу.

Як адгезивні агенти, в PROTEFIX (Протефікс) використовуються водорозчинні полімери: сополімери полівініл-метилового ефіру (натрієво-кальцієві солі метил-вінілового ефіру), що є біосумісним водорозчинним полімером з гарними мукоадгезивними властивостями. Завдяки власній двовалентній природі кальцій діє як агент, який зшиває ланцюги малеїнової кислоти всередині полімеру, у результаті чого підвищується міцність зчеплення, в’язкість і мукоадгезія матеріалу та сповільнюється швидкість його розчинення, що особливо підходить для довготривалих клейких матеріалів [9, 10].

 

PROTEFIX (Протефікс) фіксуючий крем (екстрасильні фіксуючі компоненти, які входять в його склад, мають максимальне дозування по відношенню до інших речовин, завдяки чому встановлення протезу можна проводити за дуже короткий проміжок часу. Його рекомендують використовувати для повних протезів або в тому випадку, коли потрібне миттєве встановлення — менше ніж через 5 хвилин після встановлення можна їсти, не боячись зміщення конструкції та попадання в неї часточок).

 

PROTEFIX (Протефікс) фіксуючий крем гіпоалергенний (препарат не містить будь-яких смакових добавок та барвників. Рекомендується людям, схильним до алергії, з підвищеною чутливістю ясен і при постійному носінні протезу).

Будучи стороннім тілом, протез впливає на органи ротової порожнини. Це, в свою чергу, може призвести до труднощів під час розмови, порушення функції жування, натирання слизової оболонки ясен, нестійкої фіксації конструкції в порожнині рота. Значно знизити неприємні відчуття при носінні протезів дозволяють фіксуючі прокладки.

У стоматологічній практиці великим попитом користуються лікарські засоби з включенням активних інгредієнтів природного походження. Найчастіше для цього використовується лікарська рослинна сировина або витяги з неї. Найрозповсюдженішою рослинною сировиною у складі стоматологічних препаратів є алое, м’ята та прополіс, адже вони здатні надавати бактерицидну, протизапальну та регенеруючу дії, а також характеризуються своєю ефективністю, а головне, безпечністю.

 

PROTEFIX (Протефікс) фіксуючий крем з прополісом (прополіс має протизапальну, антиоксидантну, антибактеріальну, противірусну та протигрибкову дії).

 

PROTEFIX (Протефікс) фіксуючий крем з м’ятою (рекомендується для використання у період звикання; до складу препарату входить ефірна олія м’яти, яка відрізняється своїми корисними властивостями. Вона позитивно впливає на стан ясен, покращуючи їхню трофіку, і м’яко знеболює запалену тканину. Крім того, м’ята здатна знижувати блювотний рефлекс, який нерідко виникає спочатку носіння повного знімного протезу).

 

PROTEFIX (Протефікс) фіксуючий крем з алое вера (рекомендується при наявності проблем зі слизовою оболонкою: подразнення, потертості, почервоніння, набряклості; завдяки активним речовинам, що містяться в алое, PROTEFIX (Протефікс) з алое вера поліпшує загальний стан капілярної сітки і приплив поживних компонентів, що знижує ймовірність прогресування кровоточивості, допомагає регенерувати тканини і слизову ротової порожнини, перешкоджає розвитку гінгівіту і пародонтиту, володіє протизапальною дією, допомагає у боротьбі з неприємним запахом).

 

 

PROTEFIX (Протефікс) прокладки фіксуючі ідеально підходять людям, які:

 • мають будову щелеп, несприятливу для носіння зубних конструкцій;
 • мають вікову деформацію ясен;
 • атрофічні зміни альвеолярних відростків щелепи.

 

PROTEFIX (Протефікс) прокладки фіксуючі для протезу верхньої та нижньої щелепи:

 • забезпечують тривале кріплення протезів;
 • полегшують стан при несприятливій будові щелепи і змінах, що виникли внаслідок видалення зубів;
 • дозволяють уникнути пошкоджень слизової оболонки порожнини рота особливо при тимчасових протезах і на стадії звикання до постійних протезів;
 • можна використовувати при одночасному лікуванні ясен та використанні інших лікарських засобів, наприклад, мазей;
 • приємні для ясен і не впливають на висоту прикусу.

 

PROTEFIX (Протефікс) має ряд переваг завдяки таким властивостям як:

 • наноситься на вологі протези;
 • сильна і тривала фіксація зубних протезів (не менше 12 годин);
 • рекомендується при підвищеному слиновиділенні, адже солі кальцію та натрію виконують роль основи, яка розрахована на поглинання великої кількості рідини;
 • запобігає проникненню їжі під протез;
 • дія амілази на основні компоненти створює дещо кисле середовище, що запобігає розвитку бактеріальної мікрофлори в ротовій порожнині;
 • згладжує перехід між пластмасою та слизовою оболонкою ротової порожнини;
 • не впливає на смак їжі та напоїв;
 • зручний та економічний у застосуванні.

 

Як використовувати крем PROTEFIX (Протефікс)?

 1. Очищення конструкції від залишків їжі. Очищення проводиться за допомогою спеціальної м’якої щітки чи тампона, а потім сполоснути під водою.
 2. Не висушуючи протез, розмістіть його так, щоб та частина, яка прилягає до ясен, знаходилася зверху. Для полегшення процедури розмістіть тюбик вертикально.
 3. Наступний крок полягає в нанесенні крему. Рекомендується наносити як показано на картинці. При натисканні спочатку може виділятися прозора масляниста рідина, яку треба видалити з протезу. Вона не впливає на якість фіксації,  але заважає рівномірному розподіленню засобу.
 4. Після цього слід поставити протез і притиснути його мінімум на 30-60 секунд.
 5. Протягом 5 хвилин не рекомендується вживати їжу або пити будь-яку рідину.
 6. Тюбик необхідно щільно закрити, щоб крем не затвердів.

 

 

Як часто очищати зубний протез, ретейнери або капу: основні правила догляду за ортодонтичними девайсами

Під час використання  на стоматологічних конструкціях утворюється бактеріальний наліт – це спричиняє запалення слизової порожнини рота. Очистити конструкції можна за допомогою спеціальних таблеток PROTEFIX (Протефікс)

Використовувати таблетки для чищення зубних протезів, ретейнерів, кап і т.д. рекомендується щонайменше 2–3 рази на тиждень.

Таблетки для очищення зубних протезів містять у складі активний кисень. Засіб очищає протез у важкодоступних місцях, знищує практично всі хвороботворні мікроорганізми та неприємні запахи, видаляє наліт та зубний камінь, відновлює природній колір та дозволяє уникнути інфекцій у порожнині рота. PROTEFIX (Протефікс) не чинить механічного впливу на зубні протези, капи та ретейнери і не руйнує матеріал, з якого вони виготовлені.

 

Переваги PROTEFIX (Протефікс) таблетки зрозумілі:

 • не руйнують матеріал зубного протезу;
 • швидко та ефективно очищують за допомогою активного кисню навідь в холодній воді;
 • видаляють 99,9% бактерій та грибів, які визивають неприємні запахи та протезний стоматит;
 • усувають бактеріальний наліт та стійкі плями;
 • запобігають подразненню та утворенню зубного каменю.

 

Правила використання:

 1. Після зняття протезу або інших стоматологічних допоміжних виробів (ретейнери, елайнери, капи) його потрібно попередньо очистити від залишків їжі за допомогою м’якої зубної щітки та чистої води. Далі переходимо до більш ретельного догляду за допомогою спеціальних таблеток PROTEFIX (Протефікс). Спочатку потрібно налити склянку теплої води, далі розчинити в ній одну таблетку. Потім попередньо очищений протез слід помістити в дану ємність на 10-15 хвилин. По закінченню зазначеного часу виріб необхідно вийняти й промити під чистою проточною водою.
 2. Зберігати протези обов’язково потрібно у вологому стані, щоб уникнути їх пересихання та зміни форми матеріалу.
 3. На ранок після нічного відпочинку слід ретельно почистити зуби та ротову порожнину й вставити зубний протез, використовуючи для цього спеціальний крем Protefix для фіксації зубних протезів. Не потрібно висушувати зубний протез перед нанесенням крему PROTEFIX (Протефікс).

 

PROTEFIX (Протефікс) є світовим лідером у сфері стоматологічних рішень

Завдяки глибоким знанням і роботі з лікарями та пацієнтами будь-якого віку від 18 до 80 років. Зрозуміло, що кожен споживач повинен почуватися комфортно зі своїми протезами. Тому компанія Queisser Pharma постійно використовує свій досвід і лідерство для розробки нових продуктів, щоб краще задовольнити потреби споживачів та допомогти не згадувати про зубні протези під час повсякденного життя.

Завдяки передовим технологіям крем та прокладки для фіксації зубних протезів PROTEFIX (Протефікс) вирішують поширені проблеми, такі як  біль у яснах,  зміщення зубних протезів, накопичення бактерій і застрягання частинок їжі, щоб гарантувати, що  носіння зубних протезів ніколи не обмежить Вашу впевненість або Вашу насолоду від простих задоволень, таких як їжа та сміх.

При правильному використанні крем та прокладки для фіксації зубних протезів корисні для пацієнта, оскільки підвищують утримання та стабільність, покращують комфорт та забезпечують психологічне задоволення.

PROTEFIX (Протефікс) — вибір німецьких стоматологів

 

Список літератури

 1. Zarb G., Hobkirk J.A., Eckert S.E., Jacob R.F. Prosthodontic Treatment for Edentulous Patients: Complete Denture and Implant. Supported Prostheses. 13th ed. St. Louis: Elsevier; 2013. pp. 155–8.
 2. DosumuO.O., OgunrindeJ.T., BamigboyeS.A. Knowledge of consequences of missing teeth in patients attending prosthetic clinic in u.C.h. Ibadan. Ann Ib Postgrad Med. 2014 Jun;12(1):42-8.
 3. Мартиненко І. М. Клінічне розв’язання проблеми фіксації повних знімних протезів. Український стоматологічний альманах. 2013. № 1. С. 65–67.
 4. Кузнєцова Є. Д. Застосування сучасних адгезивних систем в клінічній стоматології. Молодий вчений. 2019. № 44. С. 143–147.
 5. Мовчан О. В. Порівняльнаоцінкасилижувальноготискуповнимизнімнимипластинковими протезами у залежності від застосування адгезивного матеріалу. Вісник проблем біології і медицини. 2018. № 4 (147). С. 336–339.
 6.  Рубан О.А. та інші. Допоміжні речовини у виробництві ліків : навч. посіб. для студентів вищ. фармац. навч. закл. /за ред. І. М. Перцева. Харків : Золоті сторінки, 2016. 720 с. 12.
 7. Король Д. М.  та ін Жувальна ефективність як критерій оцінки функціонального стану зубо-щелепної системи / Український стоматологічний альманах. 2016. № 3 (том 1). С. 59–62.
 8. Редушко Ю. В., Куцик Р. В., Рожко М. М., Дмитришин Т. М. Порівняння протимікробних властивостей різних адгезивних засобів для фіксації повних знімних пластинкових протезів. Вісник проблем біології і медицини – 2018 – Вип.1, том 1 (142).
 9. Двуліт І.П. Актуальність застосування фітопрепаратів як лікувально-профілактичних засобів у пародонтологічних хворих. Клiнiчна стоматологія. 2016. № 2
 10. UlmerH., Клюева Н. Полимеры Boai NKY Pharmaceuticals Ltd. Фармацевтические технологии и упаковка. 2016. № 2. С. 36–40.

 

Катерина Лугова, лікар

 

Поділитися статтею з друзями