X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


НЕОВІТАМ® – надійний помічник у боротьбі з хронiчним болем

Еволюційно біль призначений для того, щоб ми взаємодіяли з навколишнім світом і не завдавали собі шкоди. Саме завдяки цьому ми уникаємо травм, боїмося диких звірів та вчасно звертаємося до лікаря. На жаль, біль не завжди виконує захисну функцію. При ряді захворювань він може тривати безперервно і порушувати якість життя хворого.

Дослідження показали, що жінки відчувають біль сильніше, ніж чоловіки [1].

 

Яким буває біль?

Виділяють наступні види болю [2]:

  1. Ноцицептивний біль, який виникає у відповідь на прямий вплив зовнішнього подразника і відіграє захисну роль. Саме цей вид болю виникає при ударах, порізах та опіках.
  2. Запальний біль, який виникає після операцій, травм та інших захворювань, зумовлений активацією імунної системи в результаті пошкодження тканин або інфекцій. Цей біль спрямований на забезпечення спокою хворого органу, що знижує подальший ризик пошкодження і сприяє одужанню.
  3. Патологічний біль, який не має ніякої захисної функції і викликаний порушеннями з боку нервової системи. Його поділяють на:
  • дисфункціональний, при якому нерви не пошкоджені, проте існує аномально висока чутливість до болю, наприклад, при фіброміалгії і синдромі подразненого кишечнику;
  • нейропатичний, який виникає через пошкодження або запалення нервів.

 

! Хронічний біль турбує щонайменше 1 з 10 людей у світі, хоча у деяких країнах ця цифра у 2–2,5 рази вища [3].

 

Які захворювання найчастіше викликають патологічний біль?

Біль є симптомом цілого ряду захворювань. Так, запалення чи травма будь-якого органу супроводжується гострим болем. Серед причин хронічного болю найбільша частка припадає на біль, викликаний захворюваннями кістково-м’язової та нервової систем, які тісно пов’язані між собою.

 

Хронічний нейропатичний біль — досить часте явище, його поширеність коливається від 7 до 10 % від загальної чисельності населення  [4, 5]. Біль, який часто викликає тяжкі страждання і навіть непрацездатність пацієнта, може бути єдиним проявом захворювання, як, наприклад, при постгерпетичній невралгії.

Основними причинами нейропатичного болю є:

  • поліневропатії різної етіології (у тому числі діабетична, алкогольна);
  • гострий та хронічний неврит і невралгія;
  • ішіас і люмбаго;
  • корінцевий синдром, спричинений дегенеративними ураженнями хребта;
  • плексити;
  • міжреберна невралгія;
  • невралгія трійчастого нерва.

 

Чому не варто терпіти біль?

Гострий біль значно погіршує якість життя, порушує звичний режим роботи, навчання і сну. Якщо біль стає постійним, до цих ускладнень додається підвищений ризик депресій, хронічної втоми, тривожності, зловживання алкоголем і наркотиками та зниження лібідо [7, 8].

Що впливає на функціонування нервової системи та розвиток нейропатичного болю?

Наряду з багатьма іншими факторами, нейротропні вітаміни групи В, зокрема, вітамін В1 (тіамін), В6 (піридоксин) і В12 (кобаламін), відіграють важливу роль у роботі нервової системи. Відомо, що дефіцит даних вітамінів пов’язаний з розвитком багатьох неврологічних захворювань. У той самий час результати досліджень показують, що вони покращують перебіг певних неврологічних станів навіть у людей без дефіциту [9].

 

Роль вітамінів групи В у функціонуванні нервової системи

Тіамін (В1)

Вітамін В1 потрібен для адекватної роботи центральної і периферичної нервової систем.

Критична нестача вітаміну В1 призводить до хвороби бері-бері або енцефалопатії Верніке-Корсакова. Хвороба бері-бері характеризується симптомами слабкості, тремору, втрати апетиту та підвищеного ризику раптової смерті і паралічу. Енцефалопатія Верніке-Корсакова протікає у вигляді психозу, який поєднується з втратою пам’яті (амнезією). Випадки критичної нестачі вітаміну В1 описані серед біженців в Східній Азії, що вимушено їли виключно рис [10, 11].

Загалом, тіамін необхідний для багатьох фізіологічних функцій і, крім іншого, бере участь у [12–14]:

  • метаболізмі глюкози;
  • підтримці функції нервових оболонок;
  • синтезі мієліну, ліпідної оболонки нервів, яка забезпечує їхню ізоляцію та швидкість передачі нер-
    вових імпульсів;
  • виробленні кількох типів речовин, які потрібні для передачі нервового імпульсу між клітинами (нейромедіаторів), наприклад, ацетилхоліну, серотоніну та амінокислот.

 

Нейрони використовують глюкозу як джерело енергії і брак вітаміну В1 може призвести до їхньої загибелі. В результаті порушується короткотривала пам’ять і координація рухів.

На сьогодні критичний дефіцит тіаміну практично не виникає. Значно частіше зустрічається субклінічна картина браку вітаміну В1. Її досить важко розпізнати.

 Основними симптомами є [15]:

  • збільшення серця і тахікардія;
  • фіброміалгія, яка характеризується хронічним білем та підвищеною чутливістю шкіри, розладами сну та вираженою втомою;
  • хронічна втома і «туман в голові»;
  • поступова втрата м’язової маси;
  • відсутність апетиту.

 

Піридоксин (В6)

Вітамін В6 був відкритий в 1934 році і на сьогодні відомо більш ніж 140 функцій цього вітаміна в ролі коензима [16–18]. Важливість піридоксину у функціонуванні нервової системи зумовлена його участю в синтезі нейромедіаторів, зокрема:

  • дофаміну з леводопи;
  • серотоніну з 5-гідрокситриптофану;
  • гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) з глутамату.

Крім того, піридоксин має нейропротекторні властивості, зумовлені його здатністю регулювати глутаматергічну систему і, відповідно, рівні ГАМК і глутамату. Оскільки ГАМК є основним гальмівним нейромедіатором, його дефіцит може призвести до виникнення судом. Те саме відбувається при підвищенні рівня попередника глутамату ГАМК, який є збудливим нейромедіатором. В експериментальних дослідженнях показано, що застосування ГАМК або піридоксину у пацієнтів з судомами може припинити судомну активність [16, 19, 20].

 

Кобаламін (В12)

Незважаючи на те, що кобаламін став відомий завдяки своєму впливу на кровотворення, він також відіграє важливу роль у процесах підтримки та відновлення здоров’я нервової системи.

Вітамін В12 незамінний для синтезу ДНК олігодендроцитів, клітин, які виробляють мієлін [22–25]. Утворення і відновлення мієліну потрібне регенерації нервів після травм. Окрім цього, кобаламін бере участь у [9]:

  • метаболізмі гомоцистеїну;
  • метаболізмі нервових клітин (процесах трансметилювання);
  • синтезі жирних і нуклеїнових кислот;
  • процесах дозрівання клітин;
  • підтримці цілісності слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

 

Слід підкреслити, що вітаміни групи В, швидше за все, відіграють синергічну, тобто взаємодоповнюючу біохімічну роль у функціонуванні нервової системи, тобто жоден з них не може замінити іншого [9]. Саме тому при захворюваннях нервової системи варто використовувати комплексні препарати, які б містили В1, В6 та В12. Одним із таких засобів є НЕОВІТАМ® виробництва "Київського Вітамінного Заводу".

 

НЕОВІТАМ®: що говорять результати досліджень

Вітамін В1, який входить до складу НЕОВІТАМ®, у клінічній практиці найчастіше застовується в комплексній терапії діабетичної та алкогольної полінейропатії (тіамінова недостатність виникає у кожного четвертого алкоголіка) [26]. Дані полінейропатії характеризуються больовим синдромом. В ряді клінічних досліджень вивчався вплив тіаміну на вираженість болю. Аналіз 13 клінічних досліджень ефективності та безпеки тіаміну при алкогольній та/або діабетичній полінейропатії за участі 741 пацієнта виявив, що високі дози тіаміну забезпечують короткочасне зменшення вираженості болю і парестезій (відчуття поколювання або повзання мурашок), а також покращують температурну та вібраційну чутливість [27].

 

Ще одна складова НЕОВІТАМу®, вітамін В6, є доведено ефективним у лікуванні тунельних синдромів. Так, в дослідженні за участі 994 пацієнтів із синдромом зап’ясного каналу показано, що базове лікування з додатковим призначенням вітаміну В6 зменшує вираженість симптомів у 68 % хворих, а аналогічне лікування без піридоксину — у 14,3 % пацієнтів [28]. Ще 8 робіт підтверджують аналогічне покращення симптоматики та електрофізіологічних показників на фоні терапії синдрому зап’ясного каналу вітаміном В6. Дані результати можуть бути пов’язані як із прихованим дефіцитом вітаміну, так як при його дефіциті можуть з’явитися парестезії та оніміння в кистях, так і з його знеболюючими властивостями [29].

 

Останній компонент НЕОВІТАМу® ціанкобаламін (В12) — вітамін, якому присвячено більше 90 досліджень, спрямованих на оцінку його ефективності у зменшенні вираженості больового синдрому. В одному з них ефективність В12 у пацієнтів із діабетичною нейропатією порівнювалася з дією нортриптиліну і виявилася вищою останнього. Крім того, відзначалося достовірне зменшення відчуття печіння, мерзлякуватості і парестезій [30]. У експериментальних дослідженнях показано, що вітамін В12 відіграє ключову роль в регенерації нервових волокон, що пов’язано з відновленням мієлінової оболонки і поліпшенням провідності. Ця особливість вітаміну В12 активно використовується в клінічній практиці для лікування нейропатичних синдромів. Велике рандомізоване клінічне дослідження за участі пацієнтів з хронічним болем в спині продемонструвало зниження інтенсивності больового синдрому та покращення рухових функцій на фоні введення В12 [31].

Ще одне плацебо-контрольоване дослідження, проведене в 2011 році, підтверджує ефективність та безпеку застосування В12 при болях у хребті, причому автори відзначають, що В12 діє на різні види болю — ноцицептивний та нейропатичний [32].

 

У дослідженні Eckert та співавторів оцінювали ефективність аналогічного НЕОВІТАМу® комплексу вітамінів групи В (піридоксин, тіамін, ціанокобаламін) при лікуванні 1149 пацієнтів з больовими синдромами та парестезіями, обумовленими поліневропатіями, невралгіями, радикулопатіями, мононевропатіями протягом 3 тижнів. В результати дослідниками було відмічено значне зменшення інтенсивності болю [33].

 

В огляді робіт з вивчення знеболюючої дії комплексу вітамінів В (В1, В6, В12) I. Jurna, проаналізувавши доступні результати експериментальних та клінічних досліджень, дійшов до висновку, що їхнє застосування здатне зменшити як скелетно-м’язові, так і корінцеві болі в спині. Особливо була відзначена ефективність комплексу вітамінів групи В у комбінації з нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП) [34].

Таким чином, експериментальні та клінічні дослідження дії вітамінів групи В при ноцицептивних та невропатичних болях дозволяють вважати, що окремі вітаміни цієї групи (В1, В6, В12) та комплексні препарати вітамінів групи В мають виражений знеболюючий ефект.

Як та коли приймати НЕОВІТАМ®?

НЕОВІТАМ® застосовують для лікування захворювань нервової системи, зокрема:

  • поліневропатій різної етіології (у тому числі діабетичної, алкогольної);
  • гострого та хронічного неврита та невралгії;
  • ішіаса і люмбаго;
  • корінцевого синдрому, спричиненого дегенеративними ураженнями хребта;
  • плекситах;
  • міжреберній невралгії;
  • парезі лицьового нерва;
  • невралгії трійчастого нерва.

 

НЕОВІТАМ® можна застосовувати дорослим і дітям віком від 3 років.

Рекомендоване дозування:

  • дітям віком 3–7 років 1 таблетка на добу;
  • віком 8–14 років — від 1 до 3 таблеток на добу;
  • дорослим та дітям віком від 14 років від 1 до 4 таблеток на добу.

Рекомендований курс лікування — 2–4 тижні.

Жоден з процесів життєдіяльності людини не проходить без вітамінів і мінералів. А вітаміни групи В, які входять до складу НЕОВІТАМ® — це основа здоров’я нервової системи та надійний помічник у боротьбі з болем.

 

 

Список літератури

  1. Ellermeier W., Westphal W. Gender differences in pain ratings and pupil reactions to painful pressure stimuli. Pain. 1995;61(3): Р 435–439.
  2. What is this thing called pain?. The Journal of clinical investigation, 120(11), 3742–3744.
  3. Tracy P. Jackson, Victoria Sutton Stabile, K.A. Kelly McQueen; The Global Burden Of Chronic Pain. ASA Newsletter 2014; 78: Р 24–27
  4. van Hecke O, Austin SK, Khan RA, Smith BH, Torrance N. Neuropathic pain in the general population: a systematic review of epidemiological studies. Pain. 2014;155(4): Р 654–662.
  5. Nahin RL. Estimates of pain prevalence and severity in adults: United States, 2012. J Pain. 2015;16(8): Р 76–80.
  6. ВОЗ. Заболевания опорно-двигательного аппарата. URL: https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions (дата звернення — 4.11.2021)
  7. Gan T. J. (2017). Poorly controlled postoperative pain: prevalence, consequences, and prevention. Journal of pain research, 10, Р 2287–2298.
  8. Manish K. Singh, Stephen Kishner. What complications are associated with chronic pain syndrome (CPS)? URL: https://www.medscape.com/answers/310834-18936/what-complications-are-associated-with-chronic-pain-syndrome-cps (дата звернення 4.11.2021)
  9. Calderón-Ospina CA, Nava-Mesa MO. B Vitamins in the nervous system: Current knowledge of the biochemical modes of action and synergies of thiamine, pyridoxine, and cobalamin. CNS Neurosci Ther. 2020;26(1): Р 5–13.
  10. Zempleni J, Suttie JW, Gregory JF III, Stover PJ. Handbook of Vitamins. Boca Raton, Florida, USA: CRC Press; 2013.
  11. Isenberg‐Grzeda E, Kutner HE, Nicolson SE. Wernicke‐Korsakoff‐syndrome: under‐recognized and under‐treated. Psychosomatics. 2012;53(6): Р 507‐516.
  12. World Health Organization. Thiamine Deficiency and its Prevention and Control in Major Emergencies. Geneva, Switzerland: World Health Organization; 1999.
  13. Expert Group on Vitamins and Minerals . Covering Note for EVM 00/14/P‐Review of Thiamin; 2000.
  14. Martin P. Molecular mechanisms of thiamine utilization. Curr Mol Med. 2001;1(2): Р 197‐207.
  15. МОЗ України. Що треба знати про тіамін — вітамін В1. URL: https://moz.gov.ua/article/health/scho-treba-znati-pro-tiamin---vitamin-v1 (дата звернення: 04.11.2021)
  16. Zempleni J, Suttie JW, Gregory JF III, Stover PJ. Handbook of Vitamins. Boca Raton, Florida, USA: CRC Press; 2013.
  17. Parra M, Stahl S, Hellmann H. Vitamin B6 and its role in cell metabolism and physiology. Cells. 2018;7(7): Р 84.
  18. Bernstein AL. Vitamin B6 in clinical neurology. Ann N Y Acad Sci. 1990;585(1): Р 250‐260.
  19. Bender DA. B vitamins in the nervous system In: Osborne NN, eds. Selected Topics from Neurochemistry. Amsterdam, Netherlands: Elsevier; 1985: Р 397‐423.
  20. Spinneker A, Sola R, Lemmen V, Castillo M, Pietrzik K, Gonzalez‐Gross M. Vitamin B6 status, deficiency and its consequences‐an overview. Nutr Hosp. 2007;22(1): Р 7‐24.
  21. Stephens M, Havlicek V, Dakshinamurti K. Pyridoxine deficiency and development of the central nervous system in the rat. J Neurochem. 1971;18(12):2407‐2416.
  22. Herrmann W, Obeid R. Causes and early diagnosis of vitamin B12 deficiency. Dtsch Ärztebl Int. 2008;105(40): Р 680‐685.
  23. Kumar N. Neurologic aspects of cobalamin (B12) deficiency In: Biller J, Ferro JM, eds. Handbook of Clinical Neurology Vol 120 Amsterdam, Netherlands: Elsevier; 2014: Р 915‐926.
  24. Adamo AM. Nutritional factors and aging in demyelinating diseases. Genes Nutr. 2014;9(1):360.
  25. Briani C, Dalla Torre C, Citton V, et al. Cobalamin deficiency: clinical picture and radiological findings. Nutrients. 2013;5(11): Р 4521‐4539.
  26. Gibson GE, Blass JP. Thiamine-dependent processes and treatment strategies in neurodegeneration. Antioxid Redox Signal 2007; 9: 1605–10
  27. Ang CD, Al viar MJ, Dans AL et al. Vitamin B for treating peripheral neuropathy. Cochrane Database Syst Rev 2008; 3: CD004573
  28. Kasdan M, Janes C. Carpal tunnel syndrome and vitamin B6. Plast Reconstr Surg 1987; 79: 456–8
  29. Aufiero E, Stitik T, Foye M et al. Piridoxine hydrochloride treatment of carpal tunnel syndrome: a review. Nutr Rev 2004; 3: 96–104
  30. Talaei A, Siavash M, Majidi H et al. Vitamin B12 may be more effective than nortriptyline in improving painful diabetic neuropathy. Int J Food Sci Nutr 2009; 60 (Suppl. 5): 71–6.
  31. Mauro GL, Martorana U, Cataldo P et al. Vitamin B12 in low back pain: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2000; 4 (3): 53–8.
  32. Chiu CK, Low TH, Tey YS et al. The efficacy and safety of intramuscular injections of methylcobalamin in patients with chronic nonspecific low back pain: a randomised controlled trial. Singapore Med J 2011; 52 (12): 868–73
  33. Eckert M., Schejbal P. Therapy of neuropathies with a vitamin B combination. Symptomatic treatment of painful diseases of the peripheral nervous system with a combination preparation of thiamine, pyridoxine and cyanocobalamin// Fortschr Med. 1992; 110: 29: 544–548
  34. Jurna I. Analgetic and analgesia-potentiating action of B vitamins // Schmerz. 1998; 12: 2: 136–141

 

Надія Бойко, лікар-невролог