X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Гідрокортизон-ПОС – потужний аргумент у лікуванні неінфекційних запальних захворювань ока

Дискомфорт, почервоніння, свербіж, відчуття «піску» та утворення невеликих вузликів по краях повік — саме з такими симптомами пацієнти найчастіше звертаються до лікаря офтальмолога. Ці неприємні прояви зазвичай є ознаками запального ураження переднього відрізку ока, що супроводжує такі захворювання як кон’юнктивіт, блефарит, «ячмень» та халязіон. Зважаючи на вкрай високу поширеність даних патологій, а також значне зниження якості життя пацієнтів, що страждають на них, поговоримо про цю тему детальніше.

Кон’юнктивіт — захворювання, з яким стикався кожен!

На сучасному етапі однією з найактуальніших проблем, що впливають на поширення запальних захворювань, є зміна складу мікрофлори в бік збільшення патогенних штамів і поява нових мікстінфекцій. Ці фактори в поєднанні з високою контагіозністю інфекційнобактеріальних агентів та зниженням захисних сил організму обумовлюють широке поширення інфекційнозапальних захворювань очей, в тому числі кон’юнктивіту.

Слизова ока або кон’юнктива — це прозора оболонка, що покриває склеру і переходить на внутрішню поверхню повік. Таким чином, кон’юнктивіт можна визначити як захворювання слизової оболонки ока інфекційноабо алергічнозапального характеру, причиною якого можуть стати бактерії, віруси, гриби або ж різноманітні сенсибілізуючі агенти. Її запалення характеризується такими симптомами як біль, почервоніння і набряк слизової очного яблука та повік. Як правило, ці симптоми додатково супроводжуються сльозотечею, різями і блефароспазмом (спазматичне змикання повік). Небезпека даного захворювання полягає не тільки у значному зниженні якості життя пацієнтів, але й можливості хронізації та подальшого поширення запалення на більш глибо кі структури ока, що в свою чергу загрожує стійкою втратою зору.

Зважаючи на  невпинний ріст поширеності алергічних захворювань, особливої уваги заслуговує кон’юнктивіт алергічного генезу. Адже, як і будьяка інша частина нашого організму, око так само може надмірно реагувати на деякі зовнішні подразники, зокрема, пилок рослин або ж деякі побутові алергени,  такі  як  звичайнісінький  домашній  пил.


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Гідрокортизон є синтетичним аналогом кортизолу, що за фізіологічних умов секретується корою наднирників під впливом адренокортикотропного гормону (АКТГ) гіпофіза.

Протизапальна активність гідрокортизону зумовлена його безпосереднім впливом на патогенетичний механізм розвитку запальної реакції. Зокрема, гідрокортизон гальмує вивільнення прозапальних лімфоцитарних та макрофагальних цитокінів, пригнічує дегрануляцію еозинофілів, порушує метаболізм арахідонової кислоти та синтез простагландинів, а також уповільнює міграцію імунних клітин у вогнище запалення.


В даному випадку кон’юнктивіт є одним з проявів системної алергічної реакції і проявляється значним почервонінням, надмірною сльозотечею і виділенням слизу. При цьому варто зазначити, що алергічний кон’юнктивіт не потребує призначення антибактеріальних засобів, а терапія повинна бути спрямована у першу чергу на пригнічення алергічнозапальної реакції.

Блефарит — коли важко навіть моргати

«Блефар» від давньогрецького βλέφαρον — повіко, таким чином, блефарит являє собою,  як  правило, двостороннє запалення війкового краю повік. Найчастіше пацієнти, що страждають на це захворювання, скаржаться на почервоніння, набряк, відчуття важкості і свербіж повік, а також підвищену чутливість до сонячного світла, випадання або неправильний ріст вій. Поширеність блефаритів у структурі інших запальних захворювань органу зору складає близько 30 %, а максимальна частота їх виявлення відзначається у віці від 40 років і старше.

Найбільш частою причиною блефаритів є інфекція — бактеріальна, вірусна, грибкова або навіть демодекозна.

За цією ознакою відповідно виділяють:

  • виразковий блефарит — викликається хронічною стафілококовою інфекцією волосяного мішечка вій, що, як наслідок, призводить до формування вторинної дермальноепідермальної виразки, випадіння та порушення механізму росту вій;
  • себорейний — пов’язаний у першу чергу з ураженням залоз Цейса та Молля, що розташовані у товщі повік та проявляється формуванням сіруватих сальних лусочок по краю повік;
  • демодекозний — виникає у зв’язку з ураженням краю повік кліщами роду Demodex. Пацієнти скаржаться на нестерпний свербіж та виділення липкого секрету. Об’єктивно при даному виді блефариту спостерігається запалення мейбомієвих залоз та формування «комірців» біля основи вій.

Але, як і у випадку кон’юнктивітів, не варто забувати про алергічні агенти, до того ж дуже часто спостерігається поєднаний перебіг алергічного кон’юнктивіту та блефариту — виникає алергічний блефарокон’юнктивіт, що характеризується постійним дискомфортом, світлобоязню, почервонінням та значною сльозотечею. Додатковими факторами ризику, що підвищують ймовірність розвитку блефаритів, є зниження локальної резистентності, зумовлене хронічними інфекціями та інтоксикаціями, гіповітамінозом, некомпенсованим перебігом цукрового діабета, а також регулярним впливом агресивних факторів навколишнього середовища. Досить часто блефарити супроводжують некореговані аномалії рефракції, такі як короткозорість, далекозорість або ж астигматизм.

Одним з ускладнень, що може виникнути внаслідок тривалого перебігу блефарита, є халязіон або хронічне запалення мейбомієвої залози. Дане захворювання характеризується формуванням під шкірою верхньої або нижньої повіки вузлика,  що  зазвичай не перевищує 5 мм в діаметрі, але в деяких випадках може збільшуватися навіть до 1–2 см.

Як бачимо, в основі усіх перелічених захворювань лежить розвиток запального процесу інфекційного або алергічного генезу і їх ефективне лікування таким чином вимагає призначення не лише антибактеріальних, противірусних та антигістамінних препаратів, але й потужних протизапальних засобів. Сьогодні ми зупинимо увагу на ацетаті гідрокортизону — речовині, що вже встигла добре зарекомендувати себе у лікуванні запальних захворювань органу зору.


ЦЕ ЦІКАВО!

Кортизол у складі переліку інших кортикостероїдів (гормони наднирників) був вперше виділений у 40-х роках минулого століття. На той момент дану групу гормонів можна було отримати виключно шляхом виділення з наднирників худоби, при цьому недосконала технологія виробництва не дозволяла задовольнити зростаючу потребу у гормональних препаратах. Можливим це стало у 1950 році, коли і був синтезований гідрокортизон, який був не лише активнішим аналогом кортизолу, але й дозволив зробити нові ліки доступнішими.


ГідрокортизонПОС — потужний вплив на всі ланки запального процесу

Запалення є надзвичайно складним патофізіологічним процесом, що протікає з залученням численних як клітинних, так і гуморальних факторів. Ацетат гідрокортизону, який належить до групи стреоїдних протизапальних засобів, діє комплексно, одночасно впливаючи на наступні ланки запальної реакції:

  • порушує синтез простагландинів і виділення макрофагального хемотаксического фактора, пригнічує активацію тканинних кінінів;
  • стабілізує мембрани лізосом, запобігаючи виділенню лізосомальних ферментів;
  • уповільнює реакції гіперчутливості, а також проліферативні та ексудативні процеси у вогнищі запалення;
  • зменшує міграцію макрофагів і лімфоцитів у вогнище запалення;
  • блокує Fcрецептори на поверхні макрофагів для IgG і С3 фактора системи комплементу;
  • пригнічує альтерацію, ексудацію і проліферацію, зменшує проникність капілярів;
  • гальмує продукцію колагенази та активує синтез інгібіторів протеаз;
  • блокує синтез і вивільнення з сенсибілізованих опасистих клітин і базофілів гістаміну та інших біологічно активних речовин.

Такий спектр перелічених ефектів ацетату гідрокортизону, що є основною діючою речовиною очної мазі ГідрокортизонПОС виробництва німецької компанії Ursapharm, дозволяє останній одночасно чинити наступні ефекти:

  • протизапальний;
  • протиалергічний;
  • протизудний;
  • антиексудативний.

Широкий спектр фармакологічної активності препарату ГідрокортизонПОС робить можливим його використання у наступних випадках:

  • алергічний кон’юнктивіт, блефарит, блефарокон’юнктивіт;
  • гострий і хронічний ірит, іридоцикліт;
  • запальні явища після хірургічних втручань на очному яблуці;
  • з метою пригнічення процесу неоваскуляризації після перенесених кератитів, хімічних опіків.

ЦЕ ВАЖЛИВО!

Одним з основних аргументів противників засто- сування кортикостероїдів і у тому числі гідрокорти- зону є їх побічний вплив. В даному випадку акцен- тувати увагу потрібно на тому, що небажані ефекти викликає, як правило, системне, а не місцеве застосування кортикостероїдів. До того ж лікуваль- ний вплив переважає побічну дію в абсолютній більшості випадків навіть за умови системного використання.


Формула без консервантів — запорука високого профілю безпеки

Коли мова заходить про лікування органу зору, безпека застосування того чи іншого лікарського засобу, безумовно, повинна бути на першому місці. Говорячи ж про ацетат гідрокортизону, єдиною формою випуску якого є очна мазь, яка входить у безпосередній контакт із зовнішньої поверхнею ока, питання безпеки використання препарату стає ще більш актуальним. В даному контексті надзвичайно високому профілю безпеки очна мазь ГідрокортизонПОС зобов’язана повній відсутності консервантів та оптимально підібраній концентрації діючої речовини.

Що стосується консервантів, ГідрокортизонПОС не містить метилпарабен (E218), контакт з великими дозами якого може призводити до розвитку алергічної реакції у вигляді свербежу і почервоніння. Достовірних наукових даних щодо негативного впливу добавки Е218 на здоров’я людини наразі досить мало, тим не менш, деякі дослідження свідчать про відповідальність метилпарабену за зростання кількості алергічних реакції та підвищення естрогенної активності ендокринної системи жінок. Харчова добавка метилпарабен дозволена в багатьох країнах світу, проте не входить в список дозволених в Україні.

Іншою безумовною перевагою очної мазі ГідрокортизонПОС є наявність двох форм  випуску 1 % та 2,5 %. Очна мазь ГідрокортизонПОС 2,5 % концентрації — є дійсно унікальною для українського фармацевтичного ринку. Висока концентрація активної речовини дозволяє з успіхом застосовувати її при всіх зазначених вище захворюваннях. Зокрема, хотілося б відзначити, що застосування 2,5 % мазі на початкових стадіях розвитку халязіона часто зумовлює повний регрес даного захворювання. З огляду на відсутність консервантів очну мазь ГідрокортизонПОС можна без вагань рекомендувати до застосування пацієнтам з аллергічними захворюваннями органу зору. Переходячи до рекомендацій з застосування мазі ГідрокортизонПОС 1 % та 2,5 %, слід зазначити, що консультація лікаряофтальмолога є обов’язковим кроком перед початком лікування. Візит до спеціаліста допоможе не тільки правильно підібрати режим лікування, але й уникнути можливих побічних ефектів, пов’язаних з деякими протипоказаннями до застосування. Загалом смужку мазі довжиною приблизно 1 см закладають у кон’юнктивальний мішок ураженого ока або наносять на уражену повіку 2–3 рази на добу. Після досягнення бажаного ефекту достатньо 1–2 нанесень на добу. Тривалість лікування зазвичай не повинна перевищувати 2 тижнів. Варто зазначити про необхідність відмови від носіння контактних лінз на термін лікування.

Таким чином, очна мазь ГідрокортизонПОС є ефективним та безпечним лікарським засобом, що пропонує німецьку якість за доступною ціною