X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


БIВЕЛ — комплексна підтримка імунітету в умовах епідемії ГРІ та пандемії COVID-19

Прихід зими ознаменує не лише наближення новорічних та різдвяних свят, але і пік захворюваності на гострі респіраторні інфекції (ГРІ). Хоча багато людей одужує протягом тижня без будь-якої медичної допомоги, у певних категорій населення ГРІ, особливо грип та COVID-19, можуть призвести до важких ускладнень.

 

Чому та у кого розвиваються ускладнення при ГРІ?

До груп високого ризику розвитку ускладнень при ГРІ та грипі відносяться [1]:

  • діти віком 3–12 років;
  • вагітні жінки;
  • медичні працівники;
  • люди старші 65 років;
  • люди з хронічними захворюваннями.

 

Усі ці категорії населення мають незрілий або знижений імунітет, тому ГРІ у них часто протікають важко. Часто виникають ускладнення, особливо у дітей, основними з яких є [2]:

  • зневоднення;
  • запалення середнього вуха (середній отит), яке є найчастішим ускладненням;
  • бактеріальне запалення приносових пазух (cинусит);
  • запалення легень.

 

Якщо у дитини з ГРІ виділення з носа та кашель тривають довше 10–14 днів або з’являються нові симптоми, зокрема, лихоманка, біль або набряк обличчя, необхідно діагностувати синусит.

Фактори, які підвищують схильність дітей до частих ГРІ [3]:

  • певна незрілість імунної системи;
  • несприятлива екологічна обстановка у великих промислових центрах і містах, несприятливі соціально-побутові умови;
  • ранній початок відвідування дитячих дошкільних закладів;
  • недостатньо збалансоване харчування, гіпо-і авітаміноз;
  • осередки хронічної інфекції в ЛОР-органах та органах черевної порожнини, дисбіоз кишечника, алергічні захворювання, зміни функції залоз внутрішньої секреції;
  • часті психоемоційні стреси;
  • необґрунтоване призначення антибіотиків.

 

Дуже часто при частих респіраторних інфекціях виникає так зване «замкнене коло»:

 

 

В результаті здається, що дитина не встигла одужати, як захворювання виникає знову. У свою чергу, часті ГРІ та необґрунтоване призначення антибіотиків призводить до:

  • зростання нечутливості збудників до антибіотиків [4];
  • побічних реакцій, які можуть стати причиною звернення за невідкладною медичною допомогою [5];
  • хронізації захворювань: показано, що системна антибіотикотерапія більш ніж удвічі підвищує ризик розвитку хронічного риносинуситу і призводить до більш вираженого зниження якості життя протягом двох років після закінчення курсу лікування [6].

 

Як підтримати імунітет та профілактувати ГРІ в осінньо-зимовий період?

Безсумнівно, соціальне дистанціювання, носіння захисних масок та регулярне миття рук є найбільш ефективними та перевіреними методами зменшення ймовірності розвитку та поширення гострих респіраторних інфекцій, у тому числі COVID-19. Проте не менш важливу роль відіграє підтримка здорової імунної системи, що актуально не лише у період пандемії, а й протягом усього року.

При цьому слід не просто зміцнювати загальний опір організму, а прицільно впливати на місцевий неспецифічний імунний захист слизових оболонок. Особливо важливим є зміцнення імунітету бронхів і легень, які є «вхідними воротами» для інфекції. Слід підкреслити і те, що активація непорушеної ланки імунітету може призвести до дисбалансу в імунному статусі та підвищити ризик виникнення аутоімунних захворювань [7]. Саме тому найбільш доцільним і патогенетично обґрунтованим є використання засобів, що активують саме первинну ланку імунітету — макрофаги. Однією із речовин, яка відіграє важливе значення у активації місцевого імунітету слизових оболонок, стимуляції дозрівання, активації та подовження життєздатності імунних клітин, зокрема, макрофагів, є бета-1,3/1,6-глюкан.

 


Безпека сполук бета-1,3/1,6-глюканів підтверджується віднесенням їх до класу GRAS (generally recognized as safe) згідно з класифікацією Food and Drug Administration (FDA), США ще у 2001 році.


 

Бета-глюкани — сімейство полісахаридів мономерів D-глюкози, з’єднаних між собою бета-глікозидними зв’язками. Найчастіше бета-глюкани для фармацевтичної промисловості отримують з сухого дріжджового ферментата Saccharomyces cerevisiae (EpiCor®).

 

 

Бета-глюкани — це великі молекули, які не руйнуються під впливом ферментів у шлунково-кишковому тракті. Вони захоплюються клітинами слизової оболонки кишечника і активно переносяться в підслизовий шар, де активують макрофаги, а через них лімфоцити, які відповідальні за захист ендотелію, тобто за місцевий імунітет [8, 9]. Активовані лімфоцити зі слизової оболонки кишечника потрапляють у слизові оболонки різних органів, таким чином, захищаючи їх від інфекцій [10].

 


Важливою особливістю бета-глюканів є те, що їхні імуномоделюючі властивості не викликають гіперстимуляції імунної системи, а впливають саме на макрофаги.


 

Частина бета-глюканів із током крові через ворітну вену потрапляють у печінку, де захоплюються купферівськими клітинами (імунні клітини печінки). Внаслідок впливу бета-глюканів Купферівські клітини виділяють цитокіни, наприклад, фактор некрозу пухлин, які активують системний імунітет [11].

 

Таким чином, бета-глюкани активують:

  • місцевий імунітет, забезпечуючи захист організму від проникнення мікроорганізмів;
  • системний імунітет, що призводить до знищення чужорідного генетичного матеріалу, що уже проник в організм.

 

Дослідження показали, що β-1,3/1,6-глюкан також може використовуватися для зміцнення імунітету навіть після вакцинації [12].

 

Слід зауважити, що причиною зниження імунітету та підвищення схильності до захворювань є дефіцит вітамінів та мікроелементів. Так, у країнах Європи при збалансованому харчуванні у людей виявляють дефіцит більшості вітамінів і мікроелементів, який сягає 20–30 % [12]. Ключову роль у роботі імунної системи відіграють такі мікронутрієнти, як вітамін С, вітамін Д3 та цинк.

 

Вітамін С (аскорбінова кислота) бере участь в окисно-відновних реакціях, має антиоксидантні властивості. В результаті нейтралізації вільних радикалів підвищується неспецифічний захист організму від вірусних інфекцій, посилюється вироблення ендогенного інтерферону, який відіграє ключову роль у боротьбі з вірусними інфекціями. Аскорбінова кислота також необхідна для нормального перебігу процесів регенерації, кровотворення, забезпечує стійкість до оксидативного стресу та сприятливо впливає на імунну систему в цілому [13].

Роль вітаміну Д3 в здоров’ї кісток та м’язів відома давно, втім численні дослідження встановили, що він впливає і на інші органи та системи організму, в тому числі імунну.

 


На сьогодні вважається, що щонайменше 1000 різних генів, що керують практично кожною тканиною у нашому організмі, регулюються активною формою вітаміну Д3 [14].


 

Існує кілька механізмів, за допомогою яких вітамін Д3 впливає на природний клітинний та гуморальний імунітет [15]. Вітамін Д3:

  • бере участь у процесі розпізнавання макрофагами патогенних мікроорганізмів [16];
  • посилює клітинний імунітет шляхом посилення вироблення антимікробних пептидів, кателіцидину LL‑37 [17] та дефензинів [18].

 

Кателіцидин чинить прямий антимікробний вплив на широкий спектр грампозитивних та грамнегативних бактерій, вірусів та грибів. Вони гинуть під впливом кателіцидину за рахунок пошкодження клітинної мембрани та нейтралізації біологічної активності ендотоксинів [19]. В експериментальних дослідженнях також встановлено, що LL‑37 знижує реплікацію вірусу грипу А та ротавіруса [20, 21];

  • знижує експресію прозапальних генів за рахунок збільшення синтезу інгібітора NF-κB-IκBα [22];
  • пригнічує запалення завдяки впливу на Т-хелпери [23–25].

 

За даними ВООЗ, дефіцит цинку спостерігається у 10–80 % населення світу [26].

 

Ще одним важливим для імунного захисту мікронутрієнтом є цинк. Існує багато підтверджень активної участі цинку в протимікробній функції макрофагів. Цинк відіграє важливу роль у механізмах захисту від внутрішньоклітинних збудників. Залежно від збудника макрофаги регулюють концентрацію цинку, сприяючи максимальному пошкодженню мікроорганізмів [27, 28].

Не менш важливою є роль цинку в реалізації протимікробного захисту іншою ланкою імунітету   нейтрофілами. Нейтрофіли відомі як головні клітини, що швидко мобілізуються в зоні проникнення патогену. Нейтрофіли можуть виробляти різні захисні молекули, зокрема дефензини, катіонні антимікробні пептиди, протеолітичні ферменти та хелатори металів. Одним із найпоширеніших і потужних елементів серед них є кальпротектин. В нормальних умовах він міститься в клітині у неактивному стані і не взаємодіє з цинком. При зустрічі з мікроорганізмом нейтрофіли створюють комплекси з молекулами кальпротектину та цинку, в результаті чого вони стають активними проти збудників захворювань [29].

Цинк також відіграє важливу роль у формуванні Т-клітинного імунітету. Мікроелемент є кофактором ферменту, що утворює активний тимулін, необхідний для дозрівання Т-лімфоцитів [30].

 

Засіб, який містить у собі всі чотири компоненти (вітаміни С і Д3, цинк та сухий ферментат
з дріжджів EpiCor®) та дозволяє підвищити опірність організму від ГРІ, знизити ризик виникнення ускладнень та зміцнити імунітет, особливо у таких вразливих категорій населення, як діти молодшого віку та школярі, представлений на ринку України компанією Vorwarts Pharma під торговою назвою БІВЕЛ.

 

БІВЕЛ: що говорять результати досліджень?

Численні дослідження як окремих компонентів, так і комбінації активних складових БІВЕЛУ, встановили виражений позитивний вплив на імунітет та частоту і тяжкість ГРІ. Так, у дослідженні Lehne G. та співавторів продемонстровано хорошу переносимість препаратів бета-глюкану при пероральному застосуванні, що супроводжувалося вираженим підвищенням концентрації імуноглобуліну А. Здорові добровольці були поділені на три групи, які щодня отримували розчин бета-глюкану у трьох різних концентраціях (100, 200 і 400 мг) протягом 4 днів. Після завершення експерименту показано значне підвищення концентрації імуноглобуліну А (від 65,8±29,4 до 105,4±73,9 мг/мл) у слині пацієнтів у групі з найбільшою концентрацією бета-глюкану у розчині (400 мг/добу). Розчини бета-глюкану добре переносилися всіма учасниками дослідження, побічних ефектів виявлено не було [31].

 

Ефективність сиропу із β-1,3/1,6-глюканом у комплексному лікуванні дітей віком від 1 до 7 років із вторинним імунодефіцитом оцінювалася у дослідженні Г.М. Рахметилдаєвої та співавторів [3]. 86,6 % учасників часто хворіли ГРІ, у 6,7 % дітей була діагностована целіакія та гостра пневмонія. Для оцінки динаміки показників клітинного та гуморального імунітету визначали рівні CD3+, CD8+ фагоцитарного індексу та фагоцитарної активності ( % перетравлювання фагоцитами). Було продемонстровано зростання CD3 майже на 10 %, підвищення CD8+ на 3 %, а також покращення фагоцитарного індексу і фагоцитарної активності на 14,3 і 6,3 % відповідно, що свідчило про позитивний імуномодулюючий вплив бета-глюкану на фагоцитарну ланку імунітету, гуморальний та, меншою мірою, клітинний імунітет.

Клінічна ефективність сиропу була не менш вираженою. Додавання бета-глюкану до комплексної терапії сприяло достовірно швидшому зникненню кашлю та скороченню періоду лихоманки. При подальшому спостереженні на тлі прийому бета-глюкану було продемонстровано зниження частоти ГРІ, зменшення тривалості хвороби приблизно на 2 дні, зменшення інтоксикації, зниження частоти розвитку бактеріальних ускладнень, що зрештою дозволило скоротити використання антибактеріальних препаратів у дітей.

 

Таким чином, дані експериментальних та клінічних досліджень підкреслюють доцільність використання БІВЕЛУ з метою підтримки імунної системи:

  • для підвищення опірності організму при застудах;
  • для полегшення і зменшення проявів алергії (чхання, сльозотеча, набряк слизової носа і очей).

 

Як приймати БІВЕЛ?

БІВЕЛ може бути використаний як додаткове джерело природних поживних речовин для підтримки функціонування захисної системи організму, що особливо важливо в умовах епідемії ГРІ та пандемії COVID-19. БІВЕЛ випускається у формі суспензії і може застосовуватися дітям 3 років. Рекомендоване дозування:

  • з 3 до 9 років — 5 мл раз на добу,
  • з 9 до 14 років — 10 мл на добу,
  • з 14 років — 15 мл на добу.

 

Не варто витрачати новорічні вихідні та свята на боротьбу з хворобою. Прийом БІВЕЛУ дозволить підтримати імунітет та попередити ГРІ у всіх членів сім’ї.

 

Список літератури знаходиться в редакції

Ганна Кирпач, лікар загальної практики