X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізаціюВведіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Аптека 9-1-1 завжди поруч, коли потрібно

 

Аптечна мережа 9-1-1 входить у п`ятірку лідерів українського фармацевтичного роздрібу. Її батьківщина — Харків. Охоплення — вся Україна. Найбільша кількість аптек розташована у східних і північних регіонах країни. Таке територіальне позиціонування зумовило великі втрати внаслідок бойових дій. Постраждали 256 аптек: 132 були частково чи повністю зруйновані, а 124 аптечні заклади пограбовані. Але лідерство в аптечному сегменті — це, у першу чергу, турбота про пацієнтів і колег, а також про тих, хто забезпечує життя та безпеку людей.

 

Аптека-бункер — адресна допомога ліками

Цей проєкт народився під обстрілами на початку війни. Його мета — забезпечити можливість лікуватися тим, хто залишився без медичної допомоги. Аптечна мережа 9-1-1 в одній зі своїх харківських аптек облаштувала аптеку-бункер. Це своєрідний гуманітарний хаб, працівники якого збирають запити на ліки від людей, що мешкають у містах та селах, де зараз не працюють аптечні заклади. Списки необхідних лікарських засобів передають також волонтери і органи місцевого самоврядування.

Аптечна мережа 9-1-1 за власні кошти закуповує замовлені за волонтерськими списками препарати для того, щоб потім роздати їх людям. Перевага надається вітчизняним виробникам — компаніям «Дарниця», «Фармак», «Артеріум», «Київський вітамінний завод». Таке відповідальне ставлення до української економіки дозволяє підтримувати її в складні часи війни. Воно стало зразком для наслідування і для благодійних фондів.

Придбані мережею за власні кошти лікарські засоби працівники аптеки-бункера спочатку маркують, а потім вони самостійно або з волонтерами, військовими, поліцією  доставляють їх і безкоштовно роздають мешканцям територій, які перебувають під обстрілами або щойно звільнені від окупації.  

З першого дня війни під опікою Аптечної мережі 9-1-1 були жителі Харкова, які від обстрілів ховалися в метро. Вже 26 лютого 28 станцій Харківського метрополітену отримали по 2 спеціально зібрані аптечки. Всього 56 аптечок — у кожній ліки та засоби, щоб вжити необхідних заходів у разі поранення або захворювання мінімум 150 людей! Весь час, поки станції метро слугували укриттям, їхні мешканці отримували також  адресну допомогу лікарськими засобами, вітамінами, дитячим харчуванням та кормом для тварин.

Аптечною мережею 9-1-1 придбано та роздано харків`янам та жителям області ліків, засобів гігієни та харчування для малюків на суму понад 8 мільйонів гривень. Ця цифра зростає щодня, адже війна досі триває.

Аптека 9-1-1 також використовує будь-які можливості, щоб надати допомогу ліками мешканцям Херсонської, Миколаївської та Одеської областей. Одного разу гуманітарний вантаж відправляли рікою! Волонтери прийняли його і потім роздали ліки місцевим жителям. Це стало справжнім порятунком для херсонців, які от вже восьмий місяць потерпають в окупації.

Аптечна мережа 9-1-1 опікується також і тваринами. На сьогодні в Харкові та Харківській області вже роздано понад 38 тон їжі для чотирилапих. І доставка кормів на деокуповану територію не припиняється!

 

 

Тактична медицина: навчаємо і забезпечуємо аптечками

Поняття тактичної медицини увійшло в Україні в широкий вжиток на початку війни. Але домедична допомога в умовах бойових дій буде ефективною лише тоді, коли надається за визначеними правилами. Щоб усі, кому доводиться час від часу опікуватися пораненими, могли опанувати протокол MARCHE, який застостовують у країнах НАТО, Аптечна мережа 9-1-1 влаштувала тренінг і повністю взяла на себе усі витрати щодо його організації. Учасниками стали працівники «Аптеки 9-1-1», «Аптеки Доброго Дня» та «Бажаємо здоров`я», а також рятувальники служби надзвичайних ситуацій — загалом 65 людей. Навчання відбулося 22-23 липня в Харкові за підтримки Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації, зокрема Максима Миколайовича Хаустова. Акценти під час тренінгу були зроблені на застосуванні турнікетів, непрямому масажі серця та штучному диханні. Фахівці з кожним учасником тренінгу відпрацювали практичні навички, щоб вони могли застосовувати їх у разі необхідності. Після завершення навчання всі отримали аптечки першої медичної допомоги.

 

 

Нагальною потребою для України стали турнікети для зупинки кровотечі. Аптечна мережа 9-1-1 придбала і забезпечила ними власні аптеки і аптеки мереж «Славутич» та «Аптека Доброго Дня» в Харкові.

Їх потребують і наші військові на фронті та жителі міст, які піддаються обстрілам. На прохання АПАУ підтримати ініціативу МОЗ України, Аптека 9-1-1 надала фінансову допомогу в розмірі 4 мільйони гривень на придбання медичних турнікетів.

Забезпечує Аптечна мережа 9-1-1 наших військових і тактичними наплічниками. Гроші на придбання та доставку цих наплічників надходять від продажу книги «Привет из Харькова». Книга була написана напередодні війни і 3 березня в харківській аптеці «Центральна 1» мала відбутися презентація науково-популярного видання про історію української фармації. Її автори Сергій Данієлян та Юлія Клименюк виставили книгу на продаж з благодійною метою. Видання вже придбали шанувальники історії української аптечної справи з Америки, Ізраїлю, Польщі, Іспанії, Данії. Завдяки їхній допомозі сплачено за доставку 100 тактичних медичних наплічників.

 

 

Чимало наших колег — фармацевтів, КАМів та працівників фармацевтичних компаній зараз захищають країну зі зброєю в руках. Аптека 9-1-1 посприяла тому, щоб вони вчасно отримали 500 життєво необхідних тактичних аптечок. І це не все! Аптечна мережа 9-1-1 передала на передову 60 медичних наплічників, тактичні ноші та інше приладдя для надання першої допомоги.

Подяка від голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, а також нагороди від благодійних фондів та військових частин засвідчили значущість внеску, який працює на нашу Перемогу.

 

 

Підтримуємо людей у формі без зброї

Під час війни кожний українець перебуває в небезпеці. Останні масовані обстріли зайвий раз довели, що загроза лише зростає. Від вправних дій і наявності необхідного знаряддя рятувальників залежить здоров`я та життя мирних мешканців.

Аптечна мережа 9-1-1 взяла під свою опіку працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій Харківщини. Управління ДСНС у Харківській області отримало 180 індивідуальних медичних аптечок та понад 80 комплектів форми для рятувальників, щоб вони могли вчасно рятувати людей з-під завалів будинків і гасити пожежі, спричинені ворожими снарядами.

За сприяння Аптеки 9-1-1 Харківський гарнізон рятувальників отримав від американських благодійників і колег партію апаратів на стисненому повітрі Dräger PSS 4000, спеціальне взуття, а також обладнання. А підрозділу ДСНС селища Пісочин працівники пожежної команди з Ганштедту, що поблизу Гамбурга, передали не лише форму для рятувальників, а й гідравлічні ножиці, спеціальні пояси та драбини.

 

 

У жовтні цього року місцевій пожежній команді Пісочинської селищної ради привезли ще спеціальне пожежно-рятувальне обладнання і спорядження. Як зазначив селищний голова Пісочина Олег Чернобай, така допомога дуже на часі, бо в умовах війни ресурс рятувального обладнання витрачається набагато швидше. Отже, у рятувальників постійно є потреба в оновленні та збільшенні кількості пожежно-рятувального обладнання і спорядження. Своєчасне поновлення цього ресурсу гарантує оперативне реагування на надзвичайні ситуації та належне виконання бойових задач.

За підтримки Аптеки 9-1-1 рятувальники місцевих пожежних команд Роганської та Безлюдівської селищних рад Харківської області отримали пожежно-рятувальне обладнання і спорядження від Фонду Міжнародної Солідарності (Республіка Польща в рамках проєкту, який  імплементується у співпраці з BGK (Банком крайового господарства) та фінансується ЄС.

Аптека 9-1-1 також стала ініціатором об`єднання зусиль українських аптечних мереж для ефективної підтримки людей в формі без зброї. Разом з «Бажаємо здоров`я» Аптечна мережа 9-1-1 придбали 200 пожежних рукавів для Харківського гарнізону ДСНС.

Аптечна мережа 9-1-1 сприяла ввезенню в Україну 5500 індивідуальних медичних аптечок на суму

425 тисяч у. о. та понад 250 тактичних медичних рюкзаків. Також завдяки її зусиллям придбано та доставлено рентген-апарат вартістю 70 тисяч євро та 2 фури медичного обладнання для харківських лікарень.

 

Раритетна серія марок — на знак подяки героям Харківщини

Марки під час війни стали символом значущості подій в Україні. Аптечна мережа 9-1-1 ініціювала створення лімітованих аркушів поштових марок «Харків — місто героїв» за проєктом «Власна марка». Це новий формат подяки фармацевтам Аптечної мережі 9-1-1, які продемонстрували мужність і героїзм у ці непрості часи. А також — усім героям у формі без зброї, які рятують людей під час війни.

17 вересня, у День фармацевтичного працівника, у «Головній аптеці твого міста» у Харкові, відбулося урочисте погашення унікальної марки. Його здійснили спеціальним штемпелем постійної дії з символічним гаслом «Служити людям — робити добро» Харків 61052 17 вересня 2022. Процедуру погашення провели директор філії Харківської дирекції АТ «Укрпошта» Юрій Савченко і завідувачка «Головної аптеки» Юлія Андріївна Закривидорога, яка з першого дня війни на передовій фармацевтичного фронту. Лише один день, 27 лютого, коли сусідньою вулицею йшли танки, аптека була зачинена. Після того і дотепер «Головна аптека твого міста» обслуговує харків`ян.

Аптечна мережа 9-1-1 стала ініціатором створення марки і для працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області. Завдяки їхній невтомній праці Харківщина працює і незламно протистоїть ворогу. Лімітована поштова марка «Харків — місто героїв» за проєктом «Власна марка» має стати подякою працівникам ДСНС і привернути увагу суспільства до їхньої праці.

 3 жовтня в Харкові за участі Олега Синєгубова, голови Харківської обласної військової адміністрації, генерал-майора Олександра Волобуєва, начальника Головного управління ДСНС України в Харківській області, та представників Харківської дирекції «Укрпошти» і Аптечної мережі 9-1-1 на базі 9-ї Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Харківській області відбулося спецпогашення марок, сюжетом для яких стали героїчні будні харківських рятувальників під час війни.

 

Благодійний фонд «Фармрух» на захисті інтересів українських фармацевтів

Вже на третьому місяці повномасштабного вторгнення, у травні цього року, Аптечна мережа 9-1-1 створила благодійний  фонд «Фармрух». Його мета — підтримати працівників аптечної галузі України у цей складний час. А також познайомити фармацевтичну спільноту зі справжнім героями, які до останнього під обстрілами надають допомогу пацієнтам. Багато з них так і залишаються у Харкові, Миколаєві, Запоріжжі, Кривому Розі та інших містах і селах нашої країни, що перетворилися через повномасштабне вторгнення на гарячі точки. Часто вони виїжджають у більш безпечні регіони з однією «тривожною валізою» і залишаються без роботи, з маленькими дітьми і старенькими батьками на руках.

 

Щоб дізнатися про потреби українських фармацевтів, існує спеціальна анкета, яка розміщується на сторінці фонду у facebook. Спочатку працівник аптеки, якому потрібна допомога, її заповнює, а потім з ним зв`язується представник фонду, щоб деталізувати запит.

Тим, хто виїхав чи продовжує працювати з ризиком для власного життя в містах та селищах, які піддаються постійним обстрілам, вкрай потрібна допомога продуктами, постільною білизною, ліками, засобами догляду за дітьми і батьками-інвалідами.

Благодійний фонд «Фармрух» збирає ці запити та знаходить постачальників. Постільну білизну, рушники, ковдри і подушки замовляють та купують у виробників. Продуктові набори надають благодійні фонди та інші недержавні організації, до яких звертається «Фармрух». Нашим колегам, які зараз перебувають у складних життєвих обставинах, досить часто потрібні ліки. І БФ «Фармрух» долучає аптечні мережі до допомоги. Партнерами фонду вже стали «Аптека Доброго Дня» та «Славутич», хоча найбільше ліків для тих, хто звертається по допомогу, і досі надає Аптечна мережа 9-1-1.

Наразі БФ «Фармрух» вже надав допомогу понад 180 фармацевтам з різних аптечних мереж. І декому — не по одному разу! Кількість відгуків і подяк від тих, ким опікується фонд, щодня зростає. Усі їх можна почитати на сторінці БФ «Фармрух» у facebook.

У благодійного фонду чимало завдань, але головними є:

  • сприяння працевлаштуванню за фахом;
  • пошук житла для тих, хто змушений був виїхати;
  • розшук зниклих безвісти працівників аптек та їхніх родичів, зокрема дітей;
  • забезпечення продуктами, засобами гігієни, постільною білизною і рушниками, дитячим харчуванням;
  • надання лікарських засобів і предметів догляду за хворими;
  • забезпечення тварин кормами.

 

Стратегічний напрямок діяльності — відновлення роботи аптек на звільнених територіях

Війна позбавила тисячі людей можливості лікуватися. Життя на окупованих територіях, де не працюють аптеки, стало справжнім випробуванням, особливо для пацієнтів з хронічними захворюваннями. Аптечна мережа 9-1-1 вважає своїм найголовнішим завданням якомога швидше відкривати аптеки в містах та селах Харківщини, які довгий час знаходилися під контролем ворога.

У Балаклії, яка перебувала під окупацією 192 дні, вже на 20-й день після звільнення відкрилася «Аптека оптових цін» за адресою: вул. Жовтнева, 37. Тепер люди можуть, як і до війни, купувати необхідні препарати, користуватися програмою «Доступні ліки».

На 18-й день після деокупації відновила роботу «Аптека 9-1-1» в Ізюмі на вулиці Київській, 13 Є. У місті зруйновані електромережі, немає води, інтернету та зв`язку. Аптека працює завдяки генератору, а інтернет підтримує StarLink. Це дає змогу обслуговувати відвідувачів, зокрема за програмою «Доступні ліки» та відпускати ліки за електронними рецептами. Днями для ізюмчан відчинили свої двері ще дві «Аптеки оптових цін». Одна за адресою: вул. Московська, 29 А. Друга — на вул. Гагаріна, 18/2. Загалом за такий короткий час в Ізюмі поновили свою роботу вже 3 торгових точки Аптечної мережі 9-1-1.

У селищі Малинівка Чугуївського району на Харківщині через обстріли не працювала жодна аптека. 26 вересня Аптечна мережа 9-1-1 відкрила на вул. Євдокії Ткаченко, 2А «Аптеку 9-1-1». З понеділка по суботу з 8.00 до 17.00 досвідчені фармацевти надаватимуть консультацію та підберуть потрібні ліки.

Селище Печеніги довгий час знаходилося майже на лінії зіткнення. Ситуація була надскладною, але, попри ризики, Аптечна мережа 9-1-1 відкрила в селищі аптеку, бо місцевим жителям вкрай потрібні ліки. 24 вересня відчинила свої двері «Аптека оптових цін» за адресою: смт Печеніги, вул. Харківська, 74А. Тепер щодня, крім неділі, жителі Печенігів та навколишніх сіл можуть придбати життєво важливі ліки. Працює й програма «Доступні ліки».

Ще 2 аптеки відновили у вересні свою роботу в с. Барвінкове в Ізюмському районі Харківської області.

Ворожі снаряди зруйнували не лише житлові будинки, магазини і дороги, а й аптеки. Вибуховою хвилею вибило вікна та обвалило стелю в «Аптеці оптових цін» на вул. Центральна, 12. Трохи менше постраждала «Аптека 9-1-1» на вул. Центральна, 23, але вона також потребувала відновлення. Ремонтні роботи провели в максимально короткий термін. Наразі обидві аптеки обслуговують пацієнтів з понеділка по суботу з 8 до 18-ї години. Через воєнні дії ускладнена логістика, але, попри все, лікарські засоби надходять вчасно й у потрібній кількості.

У вересні та на початку жовтня Аптечна мережа 9-1-1 відкрила аптеки в смт Шевченкове на вул. Парковій, 17/9, в селищі Савинці за адресою: вул. 20 Гвардійської дивізії, 9 і в с. Липці на вул. Пушкінській, 100.

 

Аптечна мережа 9-1-1 і надалі відновлюватиме роботу аптечних закладів на територіях, які постраждали від воєнних дій. Повернути людям можливість лікуватися є стратегічним напрямком діяльності, адже Аптека 9-1-1 завжди поруч, коли потрібно.