X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Аптечна мережа 9-1-1 забезпечує можливість лікуватися там, де немає лікарів та аптек

Через воєнні дії та окупацію медична допомога була недоступною для жителів частини Харківської області упродовж багатьох місяців. Були зруйновані та не працювали аптеки й медичні заклади. Після звільнення Харківщини почалося відновлення інфраструктури, але оскільки в багатьох населених пунктах немає електрики, води та газу, цей процес буде тривалим і складним. На допомогу людям прийшла Аптечна мережа 9-1-1. Вона не тільки першою відкриває аптеки на деокупованій території, але й забезпечує надання телемедичних послуг у містах та селах, де немає аптек і лікарень.

 

Телемедицина рятує життя

Засади телемедицини в Україні сформульовані в Порядку організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, затвердженому наказом МОЗ № 681 від 19.10.2015. Телемедицина — це комплекс дій, технологій і заходів, що застосовують під час надання медичної допомоги з використанням дистанційного зв’язку у формі обміну електронними повідомленнями.

Метою запровадження телемедичних послуг за звичайних умов є забезпечення якісного високотехнологічного лікування пацієнтів, які мешкають у найвіддаленіших куточках країни і не можуть приїхати на консультацію до вузького фахівця в спеціалізований медичний центр.

До війни телемедицина була покликана підвищити якість медичного обслуговування населення. Але за 9 місяців повномасштабного вторгнення в Україні вона набула нового сенсу і стала справжнім порятунком для тих українців, які через воєнні дії втратили доступ до лікарів.

 

Тут і зараз: ліки і лікар прямо в аптеці

За дев’ять місяців війни ворог зруйнував в Україні 1100 медичних закладів, з яких 249 — на Харківщині. Ворог залишив після себе руїни, на яких зараз живуть люди. У більшості населених пунктів Харківщини він не пощадив і медичні заклади. Місцеві жителі стали заручниками війни.

Департамент охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації на базі і за підтримки Аптечної мережі 9-1-1 започаткував новий проєкт з надання медичної допомоги населенню деокупованих територій. Кожен житель Харківщини відтепер може отримати телемедичну консультацію сімейного лікаря в аптеці Аптечної мережі 9-1-1. Сучасні телекомунікаційні системи, надані Аптечною мережею 9-1-1, забезпечують віддалене спілкування лікаря і пацієнта.

Пацієнт має змогу в онлайн-режимі докладно розповісти медичному працівнику про симптоми свого захворювання, поставити питання щодо лікування та необхідних ліків. За потреби лікар виписує хворому електронний рецепт, за яким одразу після консультації можна придбати ліки в аптеці на деокупованій території.

Програма реімбурсації «Доступні ліки», за якою повністю або частково відшкодовується вартість 462 лікарських засобів, теж працює на звільнених територіях Харківщини. Пацієнти із захворюваннями серцево-судинної системи, цукровим і нецукровим діабетом першого й другого типів, хронічними захворюваннями нижніх дихальних шляхів, розладами психіки і поведінки, епілепсією та хворобою Паркінсона можуть отримати препарати за е-рецептом безкоштовно або з невеликою доплатою. Рецептурний відпуск ліків мінімізує ризик ускладень, які можуть бути результатом самолікування таких захворювань і наражати хворого на серйозну небезпеку.

 

Під час воєнного стану мешканці звільнених міст і сіл можуть звертатися без декларації до будь-якого лікаря первинної ланки медичної допомоги. Але для отримання контрольованого фахівцем лікування все ж варто її укласти. Підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром на деокупованій території також можливо під час телемедичної консультації в аптеці.

Спочатку телемедицина прийшла в село Липці, яке упродовж багатьох місяців перебувало під окупацією. Нещодавно тут відновила роботу Аптека 9-1-1. Аптека працює на генераторі, а інтернет забезпечує Starlink. Саме ця аптека і стала першим пунктом надання телемедичних послуг.

Пілотний проєкт Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації і Аптечної мережі 9-1-1 з надання телемедичних консультацій також функціонує у селищах Шевченкове та Савинці на Харківщині.

Селище Шеченкове Куп’янського району перебувало під окупацією з 25 лютого, другого дня війни. Ворог грабував селище і знущався над місцевими жителями. Ув’язнення, тортури і вбивства українців, які не бажали співпрацювати з окупаційною владою, тривали 195 днів. 8 вересня селище звільнили. Але російські ракети прилітали ще в жовтні, руйнуючи оселі людей.

Селище Савинці розташоване лише за 33 км від міста Ізюм. За визволення населеного пункту велися кровопролитні бої. Місцеві жителі, змучені окупацією, не могли дочекатися, коли над селищем знову піднімуть український прапор. Зрештою, 10 вересня це сталося. Розпочався важкий період відбудови зруйнованої інфраструктури.

Людям, які пережили окупацію, вкрай необхідна медична допомога. Наразі вони отримують її чи не вперше після звільнення. Липці, Шевченкове і Савинці – лише початок. Надалі можливість лікуватися буде забезпечена жителям усіх населених пунктів звільненої Харківської області.

 

Туди, де немає аптек, телемедицина теж дісталася

Багато сіл Харківської області зазнали суттєвих руйнувань через обстріли. У них відсутня електрика, інтернет і мобільний зв’язок, не працюють аптеки й центри первинної медичної допомоги. Люди, які там залишилися, виживають на межі гуманітарної катастрофи.

У такі населені пункти телемедецину «доставляють» каретою швидкої допомоги, яка належить Благодійному фонду «Фармрух». У швидкій встановлений комп’ютер, роботу якого підтримують генератор і Starlink. Кожний житель селища може отримати тут телемедичну консультацію і рецепт на ліки. Препарати можна придбати у найближчій працюючій аптеці на деокупованій території або ж отримати безкоштовно з аптечок першої допомоги, наданих партнерами Аптечної мережі 9-1-1.

У населених пунктах, де не працюють аптеки і медичні заклади, знаходять відповідальну особу, яка розуміється на ліках, і передають їй таку «аптечку для села». У разі необхідності саме до цієї людини й звертаються місцеві жителі. У таких аптечках є знеболювальні, жарознижувальні, заспокійливі ліки, препарати для контролю тиску, перев’язувальні засоби тощо. За необхідності поновлення запасу фахівець передає інформацію представнику Аптечної мережі 9-1-1 і ліки оперативно привозять.

Борщова 2 Харківської області перебувало під окупацією з перших днів війни. Уже ввечері 24 лютого тут зникла електрика. У травні не стало газу, коли зруйнували міст, по якому проходив газогін. Окупанти випускали місцевих жителів по воду лише з паспортом. Повсюди нишпорили російські солдати, люди майже весь час ховалися у підвалах.

11 вересня ЗСУ звільнили населений пункт, але попереду — тривала й копітка робота з його відновлення. Електрики, газу, зв’язку й досі немає. Аптека 9-1-1 привезла до селища аптечку першої допомоги з ліками «на всі випадки». А ще завдяки генератору і Starlink забезпечила для місцевих мешканців зв’язок з лікарем. Уперше за 9 місяців люди отримали можливість лікуватися.

Аптечна мережа 9-1-1 намагається охопити своєю турботою всі населені пункти на звільненій Харківщині. Максимально оперативне відновлення аптек, реалізація проєкту з надання телемедичних консультацій, забезпечення людей на звільнених територіях необхідними лікарськими засобами ще раз підтверджують високу соціальну відповідальність лідера ринку. Медична допомога має бути доступною для кожного українця!

 

 

Поділитися статтею з друзями