X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Захисні властивості засобів рослинного походження для догляду за шкірою дитини

Резюме. В статті представлений науковий огляд медичної літератури, який присвячений аналізу проблеми захисту шкіри у дітей. Шкіра є бар’єром між внутрішнім і зовнішнім середовищем. Вона виконує багато важливих функцій, основною з яких є захист організму від шкідливих подразників, тому саме дбайливий догляд за шкірою допомагає зберегти її стан та здоров’я дитини в цілому. Наразі для покращення захисних функцій шкіри великого практичного значення має застосування кремів, масел та олій для дітей на основі натуральних рослинних речовин. Німецька марка засобів догляду за шкірою BÜbchen містить тільки натуральну сировину та чітко підібрані натуральні компоненти, які в синергетичній взаємодії діють безпечно і ефективно на шкіру дітей. Продукти цієї марки мають високу якість та універсальну ефективність.

 

Ключові слова: догляд за шкірою, діти, соняшникова олія, мигдалева олія, олія ши, пантенол, ромашковий екстракт.

Актуальність. Шкіра є бар’єром між внутрішнім і зовнішнім середовищем. Вона виконує багато важливих функцій, основною з яких є захист організму від шкідливих подразників, таких як ультрафіолетове опромінювання, а також різноманітних інфекційних агентів, алергенів тощо. Наразі в умовах забрудненого навколишнього середовища на шкіру діє багато несприятливих екзогенних та ендогенних факторів. Тому саме дбайливий догляд за шкірою допомагає зберегти її здоров’я [16].

Саме рослинні олії чинять позитивний ефект на шкіру через ряд певних переваг. Наприклад, оклюзивний ефект виникає при застосуванні жирних (герметизуючих) речовин, що допомагає шкірі утримувати вологу та запобігти трансепідермальним втратам води шляхом випаровування. Також відомо, що препарати для місцевого застосування мають вищу біодоступність та чинять локальний позитивний ефект на певну ділянку шкіри. Наразі дуже актуальним є косметичні засоби з натуральної сировини, а саме рослинних масел, екстрактів і інших продуктів, що мають природне походження.

 

Мета роботи — узагальнити дані літератури щодо застосування засобів догляду за шкіряними покровами у дітей.

 

Одним з найпопулярніших та найбільш часто вживаних на сьогодні продуктів є соняшникова олія. Саме на основі соняшникової олії можливо приготувати косметичні засоби для догляду за шкірою, а саме креми, маски, лосьйони. Соняшникова олія підходить для будь-якого типу шкіри і не має побічних ефектів при її застосуванні. Вона забезпечує очищення шкіри від забруднень, глибоко живить та зволожує шкіру. Ці ефекти можливі завдяки наявності в соняшниковій олії вітаміну Е, вітамінів РР, інуліну, фосфоліпідів, лецитину, жирних поліненасичених кислот (вітаміну F), фітину. Основними властивостями вітаміну Е є транспортування кисню в клітини шкіри, тим самим забезпечуючи її глибоке живлення та зволоження. Інулін завдяки своїм фізико-хімічним властивостям сприяє глибокому зволоженню шкіри, а фітин сприяє омолодженню клітин шкіри. Вітаміни РР, фосфоліпіди, лецитин, жирні поліненасичені кислоти сприяють побудові нових клітин шкіри, підтримці імунітету та еластичності кровоносних судин. Всі ці компоненти впливають комплексно на шкіру обличчя, відновлюючи структуру епідермісу на клітинному рівні, поліпшують кровопостачання та активізують захисні властивості шкіри, усуваючи сухість та лущення. Саме в літній період рекомендовано застосовувати соняшникову олію для догляду за шкірою обличчя, бо ця олія не створює захисної плівки, тим самим швидко всмоктується та добре зволожує шкіру, оберігаючи її від дії радіоактивного опромінення. З насіння соняшника також можна виділити хеліогенол, що є найефективнішим природним ультрафіолетовим фільтром [18].

Основними компонентами соняшникової олії є олеїнова та лінолева кислоти. За даними Darmstadt G.L. соняшникова олія містить відносно вищу концентрацію лінолевої кислоти порівняно з оливковою олією. Саме через те соняшникова олія краще засвоюється та посилює проліферацію кератиноцитів та синтез ліпідів, що призводить до відновлення бар’єрної функції шкіри [4,5].

Mullany L.C. в своїх роботах описав, що соняшникова олія сприяє шкірному бар’єрному гомеостазу[23]. В роботах Danby S.G. описується, що саме соняшникова олія сприяє кращому зволоженню шкіри і не викликає еритем [4]. Cooke A. показав, що вплив соняшникової олії на шкіру новонароджених чинить такий самий ефект, як і дія оливкової олії. В результаті проведеного дослідження встановлено, що показники ефективності були на однаковому рівні [3].

За даними інших авторів, соняшникова олія має хіміопрофілактичний ефект завдяки сезамолу, який входить до його складу [24]. Дослідження, проведене Kapadia G.J на мишах, які мали рак шкіри, показало хіміопрофілактичний ефект застосування соняшникової олії [14].

 

Arianto A. et al. дослідили застосування наноемульсії соняшникової олії, як сонцезахисного засобу. За даними авторів, соняшникова олія містить вітамін Е і діє як природний сонцезахисний крем, який може поглинати ультрафіолетове опромінювання. Середній розмір крапель наноемульсії від 100 до 500 nm не впливає на стабільність засобу. В дослідженні було виявлено, що препарат наноемульсії мав вищі значення SPF порівняно з емульсією. Тому саме форму наноемульсії автори вважають найбільш ефективною та пропонують застосовувати її в сонцезахисних косметичних засобах замість звичайної емульсії [1].

Актуальним залишається застосування соняшникової олії у дітей. Cooke A. було проведене рандомізоване контрольоване дослідження для оцінки впливу різних видів олій на шкіру новонароджених дітей. Було досліджено 150 здорових новонароджених дітей, яких випадковим чином було поділено на групи відповідно до олії, яку застосовували. В дослідженні застосовували соняшникову, оливкову олію або не застосовували жодної на протязі 4 тижнів. Були досліджені спектральний профіль ліпідних ламелей, транс-епідермальна втрату води (TEWL), гідратація рогового шару та рН шкіри. Всі ці показники були вивчені на початку дослідження та після застосування певного виду олії. Було визначено, що обидві олії позитивно вплинули на шкіру, покращивши її гідратаційні властивості [3].

 

За даними інших авторів натуральні олії широко використовуються для масажу новонароджених. На тваринах було досліджено, що соняшникова олія пришвидшує відновлення шкірного бар’єру після пошкодження, а інші олії, навпаки, можуть спричинити ще більші пошкодження шкіри [30]. В дослідженнях Summers A. було проведене кластерне рандомізоване контрольоване дослідження, метою якого було порівняти вплив соняшникової та гірчичної олії, що використовуються для масажу, на цілісність шкірного покриву у недоношених та доношених новонароджених. Спостереження відбувалися на протязі 2 років та включали спостереження 995 новонароджених, масаж яким проводився з застосуванням соняшникової або гірчичної олії. За допомогою двовимірних моделей випадкових ефектів були оцінені такі показники як стан шкіри (еритема, висип, сухість), рН поверхні шкіри, роговий шар (SC), концентрація білка та трансепідермальна втрата води (TEWL). Виявлено, що саме застосування соняшникової олії сприяє виникненню захисних властивостей шкіри, завдяки покращенню показників РН властивостей шкіри зменшенню сухості та нормалізації рівню TEWL [30].

Місцеві пом’якшувальні засоби, до яких належить і соняшникова олія, за даними Kusari A. зменшують частоту шкірних інфекцій у недоношених новонароджених, проте ці дані є актуальними лише для країн, що наразі розвиваються [15].

 


В роботі Taheri P.A. було досліджено ефективність п’ятиденного курсу масажу з використанням соняшникової олії. Масаж проводився з помірним тиском на шкіру та був направлений на збільшення ваги тіла дітей та зменшення тривалості перебування недоношених дітей у відділенні інтенсивної терапії. Обстежено 44 новонароджені недоношені дитини, яким на протязі 5 днів 3 рази на день проводився масаж з застосуванням соняшникової олії. Встановлено, що у дітей, яким проводився масаж на 3 та 5 день, приріст ваги був достовірно вищим, ніж у дітей, яким масаж не проводили. Тривалість перебування дітей, яким проводили масаж за допомогою оливкової олії, в відділенні інтенсивної терапії була достовірно меншою. Тому авторами був зроблений висновок, що навіть короткий курс масажу тіла саме з застосуванням соняшникової олії сприяє збільшенню ваги недоношених новонароджених та зменшує тривалість перебування їх в віділеннях інтенсивної терапії [31].


 

На сьогоднішній день одним з дієвих та популярних масел, які чинять позитивний ефект на шкіру, є олія ши [11]. Завдяки своїм антикоксидантним та протизапальним властивостям саме олія ши входить в склад натуральної косметичної продукції для догляду за шкірою. За даними Maranz S. свої особливі властивості олія ши має через свій унікальний склад. До її складу входять тригліцериди з олеїновими, стеариновими, лінолевими та пальмітиновими жирними кислотами, а також з немиленими сполуками [19]. В олії ши містяться тритерпени, токоферол, феноли та стерини, що сприяють покращенню антиоксидантних властивостей шкіри [20]. За даними Verma N. олія ши також чинить протизапальну дію шляхом інгібування iNOS, ЦОГ-2 та цитокінів [35].

Олія ши в своєму складі містить вітаміни А, Е, F. Вітамін А сприяє підтриманню здоров’я епідермісу та стимулює синтез остеобластів, тим самим сприяючи омолодженню і відновленню шкіри [2].

Вітамін Е захищає шкіру від несприятливих чинників, а саме від дії ультрафіолетового опромінення (SPF 6). Було доведено, шо саме цей вітамін нейтралізує шкідливий вплив сонця на шкіру. Вітамін F, що міститься в олії ши, покращує регенераторну властивість шкіри. Проведені дослідження показали, що запалення шкіри помітно зменшується при застосуванні олії ши [13].

Micali G для відновлення шкірного бар’єру при комплексному лікуванні атопічного дерматиту включив олію ши. За результатами досліджень зволожуючий засіб на основі гліциретинової кислоти, гіалуронової кислоти та олії ши показав свою безпечність та ефективність при застосуванні в комплексній терапії для лікуванні атопічного дерматиту. Дані сполуки завдяки синергетичному ефекту пришвидшують одужання, зменшують тяжкість захворювання та зменшують виникнення рецидивів [21].

 

 

Олія ши також дуже широко використовується в африканських країнах для загоєння шкірних ран. За даними Ugwu-Dike P. дуже часто в африканських країнах олію ши використовують в поєднанні з пальмовою олією для збільшення бар’єрного ефекту шкіри [34].

Honfo F. в своєму дослідженні описав, як умови, тривалість зберігання та пакувальні матеріали впливають на мікробіологічні та фізико-хімічні характеристики олії ши в тропічних кліматичних умовах. Було перевірено 5 пакувальних матеріалів. Вони були перевірені на ефективність при зберіганні в них ссвіжовиробленої олії ши. Досліджена загальна кількість мікробів, дріжджів та патогенних мікроорганізмів залежно від виду пакування. Було виявлено, що пластикові та поліетиленові пакети є ефективними та найкращими пакувальними матеріалами для зберігання олії ши [12].

 

Враховуючи всі особливості олії ши, Sarruf FD провели оцінювання використання олії ши в губній помаді для зменшення ультрафіолетового опромінення шкіри губ та розробки новітніх фотозахисних рецептур. Дослідження було проведено за допомогою тестів in vivo та фотостійкості. Олію ши було застосовано у 2 формах (10,0 % та 15,0 % w/w). Були оцінені значення SPF in vivo та фотостабільність етилгексилметоксициннамата (EHM), які визначали за допомогою високоефективної рідинної хроматографії. Отримані результати показали, що продукт на основі олії ши не мав побічних реакцій. Аналіз SPF in vivo показав, що найвища концентрація олії ши покращила значення SPF in vivo на 35 %, що може свідчити, що саме олія ши є підсилювачем у фотозахисних складниках помади. Також було доведено, що олія ши покращує фотостабільність EHM. Тому авторами був зроблений висновок, що застосування олії ши у помадах збільшить фотостійкість та захистить губи від ультрафіолетового опромінення [28].

 


На сьогоднішній день також є дуже популярним екстакт ромашки. Єкстракт ромашки багатий на вітамін С [22]. За даними різних авторів, саме екстракт ромашки здатен захистити шкіру від впливу ультрафіолетового опромінення і збагатити її корисними речовинами [6]. Зараз екстракт ромашки широко використовується в косметичних засобах у дітей [7]. Його включають в склад дитячих кремів, зубних паст, лосьйонів та шампунів. Описано, що саме на ромашку алергічних реакцій виникає значно менше порівняно з іншими екстрактами [8].

 

Завдяки своєму складу однією з основних функцій екстракту ромашки є виведення токсинів зі шкіри, що, в свою чергу, призводить до покращення процесів регенерації клітин шкіри і насиченню їх вітамінами. Також екстракт ромашки стабілізує рівень вологи в шкірі та активує обмінні процеси в клітинах.

Екстракти, олії та чаї, виготовлені з ромашки, використовуються, як заспокійливий, м’який та знеболюючий засіб. За даними National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, ромашка не впливає на ферментативні функції печінки та не пошкоджує її клітини, це вказує на безпечність застосування даних форм [17].

Das S. був досліджений вплив наноемульсії на клітинних моделях. Була вивчена антимікробна дія та зроблений висновок, що екстракт ромашки має велике значення для боротьби з мікробними інфекціями шкіри [6]. В роботі Milam E.C. визначався позитивний вплив застосування ароматерапевтичного масажу, з використанням екстракту ромашки та олії лаванди, на покращення сну у пацієнтів з опіковими травмами. Авторами спостерігалося 105 пацієнтів з опіковими травмами. Їх було розділено на 3 групи:

  • ті які отримували аромамасаж,
  • плацебо масаж
  • контрольна група.

 

Аромотерапевтичний масаж проводили за 20 хвилин до сну 3 рази на тиждень. Була використана персидська версія шкали тривожності Спілберга та шкала оцінки якості сну. Результати дослідження показали статистичну різницю між трьома групами за рівнем оцінки тривожності (Р <0,001) та за якістю сну після втручання (Р = 0,027). Був зроблений висновок, що саме застосування ароматерапевтичного масажу з екстрактом ромашки та лаванди у пацієнтів з опіковими травмами рекомендовано для зменшення тривожності пацієнтів із опіками та підвищення якості їх сну. Також застосування аромотерапевтичного масажу з екстрактом ромашки та лаванди зменшує тривожний стан у пацієнтів з опіковими травмами [25].

Застосування екстракту ромашки при атопічному дерматиті набуло певного значення в медичній практиці [32].

В роботі El-Salamouni N.S. був визначений вплив олії ромашки на лікування захворювань шкіри. Авторами розроблені різні види рецептур з застосуванням екстракту ромашки. Досліджено такі показники, як фізико-хімічна характеристика in vitro, тестування на стійкість та оцінку in vivo запальних біомаркерів та гістопатологічне дослідження уражень шкіри. Всі дослідження проводилися на щурах, у яких був індукований атопічний дерматит. В результаті дослідження було показано, що застосування наноемульгелів екстракту ромашки зменшує тривалість загоєння шкіри в два рази. Тому був зроблений висновок, що саме застосування наноемульгелів є безпечним та ефективним методом для лікування атопічного дерматиту [8].

 

Існують роботи щодо застосування екстракту ромашки для лікування променевого дерматиту у пацієнтів після променевої терапії. Саме у таких пацієнтів в 95 % розвиваються шкірні реакції, що потребують лікування з застосуванням натуральних косметичних засобів з екстрактом ромашки. Екстракт ромашки чинить заживляючу та відновлюючу дію на шкіру таких пацієнтів [9, 27].

 

 

Велике значення для зволоження шкіри, зменшення лущення та еластичності має пантенол. Він володіє і протизапальними властивостями. Пантенол легко проникає та покращує зволоження рогового шару шкіри. Його призначають місцево при гематомах, шкірних виразках, пролежнях, термічних опіках та при інших шкірних пошкодженнях. Позитивний ефект пантенол чинить через те, що покращує бар’єрну функцію шкіри завдяки пришвидшенню синтезу ліпідів. Він стимулює проліферацію фібробластів, що сприяє швидшому загоєнню ран. Дуже часто пантенол додають до натуральних косметичних засобів через його здатність захищати шкіру від пошкоджень та сприяти швидшому відновленню шкірних покривів. Також пантенол чинить протизапальну дію, зменшуючи подразнювальні чинники, що впливають на шкіру ззовні.

Reick S. був проведений комплексний огляд літератури стосовно застосування різних видів бар’єрних кремів у дітей з дерматитами. Авторами був зроблений висновок, що досліджуванні бар’єрні креми, а саме пантенол, можуть використовуватися для терапії дерматитів у дітей. Доведено, що пантенол є безпечним і ефективним препаратом в комплексній терапії дерматитів у дітей [26].

 


Також дуже важливим натуральним косметичним засобом є мигдалева олія. Саме мигдалева олія відома своїми пом’якшувальними властивостями [10]. В своїх дослідженнях Timur Tashan досліджували, як мигдалеве масло під час масажу впливає на шкіру. Під час дослідження було виявлено, що мигдалеве масло є ефективним засобом для зменшення появи стрій на шкірі [33]. А дослідження Hajhashemi M. показали, що мигдалева олія не тілько швидко зменшує стрії, а і полегшує свербіж у цих місяцях [10].

 

В роботі Sultana Y. показаний вплив мигдалевого масла на запобігання структурних пошкоджень, що були спричинені ультрафіолетовим опроміненням. Дане дослідження було проведено на мишах та показало безпечність та ефективність мигдалевого масла [29].

Наразі великого практичного значення набуває застосування кремів, масел та олій для дітей на основі натуральних косметичних сировин. Німецька марка BÜbchen містить тільки натуральну сировину та чітко підібрані натуральні компоненти. Вони застосовують тільки натуральні компоненти, які в синергетичній взаємодії діють безпечно і ефективно на шкіру дітей. Саме це вказує на те, що продукти саме цієї марки мають високу якість та універсальну ефективність.

 

В Україні широко застосовуються засоби догляду за чутливою шкірою від BÜbchen

  • Baby Ol (олія для немовлят),
  • Milk (молочко),
  • Baby creme (клем для немовлят).

Вони містять в собі ряд речовин, позитивні властивості окремих з них описані вище в статті.

 

Згідно декларації виробника продукція сертифікована та є безпечною для застосування. Також ця продукція виготовляється з дотриманням системи менеджменту якості і охорони довкілля. Зберігання та виготовлення даних продуктів проводиться згідно DIN EN ISO 22716:2008, що підтверджує якість сировини та умови зберігання.

Згідно висновків німецької експертизи продукти марки BÜbchen для догляду за шкірою є безпечними та чинять зволожувальний та захисний ефект на шкіру.

 

 

В Іспанії було проведено дослідження молочка BÜbchen для щоденного використання. Спостерігалася 41 здорова дитина (25 дівчаток та 16 хлопчиків) віком від 3 місяців до 7 років. 44 % дітей мали чутливу шкіру лиця, а у 41 % дітей була виявлена чутлива шкіра всього тіла. При дослідженні застосовували молочко два рази на день на протязі 1 місяця. Було виявлено, що шкірна переносимість досліджуваного продукту була доброю при коректному застосуванні крему згідно рекомендованих норм. В дослідженні було виявлено, що продукт має приємну структуру, продукт швидко всмоктується шкірою, не залишає масляних слідів на шкірі. Також було виявлено, що продукт заспокоює подразнену шкіру у 88 % та забезпечує її зволоження у 85 % дітей. В 98 % було виявлено, що продукт підходить для шкіри всіх досліджуваних та не викликає алергічних реакцій (інформація виробника).

В штаті Колорадо в США було проведено дослідження молочка BÜbchen для щоденного застосування. В дослідженні приймали участь 20 жінок. Були оцінені позитивні ефекти, що чинить даний засіб, а саме: зволоження шкіри і зменшення трансепідермальної втрати вологи. Виявлено статистично задовільну ефективність ступені зволоження верхнього шару епідерміса через 2, 4, 8 та 24 години після стандартного нанесення на відміну від необробленої ділянки шкіри (інформація виробника).

 

Таким чином, можна зробити висновок, що місцеве застосування косметичних засобів на основі натуральних продуктів може покращити захисні та відновлювальні властивості шкіри. Деякі рослинні компоненти можуть діяти синергетично, що покращить ефект від застосування препарату.

Подальші дослідження можуть доповнити сучасні рекомендації по застосуванню косметичних препаратів та розробити дерматологічні методи лікування та засоби догляду за шкірою, використовуючи натуральні сировини.

 

Список літератури:

  1. Arianto A, Cindy C. Preparation and Evaluation of Sunflower Oil Nanoemulsion as a Sunscreen. Open Access Maced J Med Sci. 2019 Nov 14;7(22):3757-3761. doi: 10.3889/oamjms.2019.497.
  2. Ayanlowo O, Ebie C, Cole-Adeife O, Ilomuanya M, Adegbulu A. Shea butter as skin, scalp, and hair moisturizer in Nigerians. Dermatol Ther. 2021 Mar;34(2):e14863. doi: 10.1111/dth.14863.
  3. Cooke A, Cork MJ, Victor S, Campbell M, Danby S, Chittock J, Lavender T. Olive Oil, Sunflower Oil or no Oil for Baby Dry Skin or Massage: A Pilot, Assessor-blinded, Randomized Controlled Trial (the Oil in Baby SkincaRE [OBSeRvE] Study). Acta Derm Venereol. 2016 Mar;96(3):323-30. doi: 10.2340/00015555-2279.
  4. Danby, S.G.; AlEnezi, T.; Sultan, A.; Lavender, T.; Chittock, J.; Brown, K.; Cork, M.J. Effect of olive and sunflower seed oil on the adult skin barrier: Implications for neonatal skin care. Pediatr. Dermatol. 2013, 30, 42–50.
  5. Darmstadt, G.L.; Mao-Qiang, M.; Chi, E.; Saha, S.K.; Ziboh, V.A.; Black, R.E.; Santosham, M.; Elias, P.M. Impact of topical oils on the skin barrier: Possible implications for neonatal health in developing countries. Acta Paediatr. 2002, 91, 546–554.
  6. Das S, Horváth B, Šafranko S, Jokić S, Széchenyi A, Kőszegi T. Antimicrobial Activity of Chamomile Essential Oil: Effect of Different Formulations. Molecules. 2019 Nov 26;24(23):4321. doi: 10.3390/molecules24234321.
  7. Eichenfield LF, Fowler JF Jr, Rigel DS, Taylor SC. Natural advances in eczema care. Cutis. 2007 Dec;80(6 Suppl):2-16. PMID: 18277662.
  8. El-Salamouni NS, Ali MM, Abdelhady SA, Kandil LS, Elbatouti GA, Farid RM. Evaluation of chamomile oil and nanoemulgels as a promising treatment option for atopic dermatitis induced in rats. Expert Opin Drug Deliv. 2020 Jan;17(1):111-122. doi: 10.1080/17425247.2020.1699054.
  9. Ferreira EB, Ciol MA, de Meneses AG, Bontempo PSM, Hoffman JM, Reis PEDD. Chamomile Gel versus Urea Cream to Prevent Acute Radiation Dermatitis in Head and Neck Cancer Patients: Results from a Preliminary Clinical Trial. Integr Cancer Ther. 2020 Jan-Dec;19:1534735420962174. doi: 10.1177/1534735420962174.
  10. Hajhashemi, M.; Rafieian, M.; Rouhi Boroujeni, H.A.; Miraj, S.; Memarian, S.; Keivani, A.; Haghollahi, F. The effect of Aloe vera gel and sweet almond oil on striae gravidarum in nulliparous women. J. Matern. Fetal Neonatal Med. 2017, 1–6.
  11. Hon, K.L.; Tsang, Y.C.; Pong, N.H.; Lee, V.W.; Luk, N.M.; Chow, C.M.; Leung, T.F. Patient acceptability, efficacy, and skin biophysiology of a cream and cleanser containing lipid complex with shea butter extract versus a ceramide product for eczema. Hong Kong Med. J. 2015, 21, 417–425. 
  12. Honfo F, Hell K, Akissoé N, et al. Effect of storage conditions on microbiological and physicochemical quality of shea butter. Journal of Food Science and Technology. 2011 Jun;48(3):274-279. DOI: 10.1007/s13197-010-0150-x.
  13. Honfo FG, Akissoe N, Linnemann AR, Soumanou M, Van Boekel MA. Nutritional composition of shea products and chemical properties of shea butter: a review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2014 ;54(5):673-686. DOI: 10.1080/10408398.2011.604142.
  14. Kapadia, G.J.; Azuine, M.A.; Tokuda, H.; Takasaki, M.; Mukainaka, T.; Konoshima, T.; Nishino, H. Chemopreventive effect of resveratrol, sesamol, sesame oil and sunflower oil in the Epstein-Barr virus early antigen activation assay and the mouse skin two-stage carcinogenesis. Pharmacol. Res. 2002, 45, 499–505.
  15. Kusari A, Han AM, Virgen CA, Matiz C, Rasmussen M, Friedlander SF, Eichenfield DZ. Evidence-based skin care in preterm infants. Pediatr Dermatol. 2019 Jan;36(1):16-23. doi: 10.1111/pde.13725.
  16. Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 27;19(1):70. doi: 10.3390/ijms19010070.
  17. LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012–. Chamomile. 2017 Jan 23. PMID: 31643492.
  18. Maghsoudi, H.; Gabraely, N. Epidemiology and outcome of 121 cases of chemical burn in East Azarbaijan province, Iran. Injury 2008, 39, 1042–1046.
  19. Maranz, S.; Kpikpi, W.; Wiesman, Z.; Sauveur, A.D.; Chapagain, B. Nutritional values and indigenous preferences for shea fruits (Vitellaria paradoxa CF Gaertn. f.) in African agroforestry parklands. Econ. Bot. 2004, 58, 588–600.
  20. Maranz, S.; Wiesman, Z. Influence of climate on the tocopherol content of shea butter. J. Agric. Food Chem. 2004, 52, 2934–2937.
  21. Micali G, Paternò V, Cannarella R, Dinotta F, Lacarrubba F. Evidence-based treatment of atopic dermatitis with topical moisturizers. G Ital Dermatol Venereol. 2018 Jun;153(3):396-402. doi: 10.23736/S0392-0488.18.05898-4.
  22. Milam EC, Rieder EA. An Approach to Cosmeceuticals. J Drugs Dermatol. 2016 Apr;15(4):452-6. PMID: 27050700.
  23. Mullany, L.C.; Darmstadt, G.L.; Khatry, S.K.; Tielsch, J.M. Traditional massage of newborns in Nepal: Implications for trials of improved practice. J. Trop. Pediatr. 2005, 51, 82–86.
  24. Norlen, L. Is Oil a Balsam for Baby Skin? Acta Derm. Venereol. 2016, 96, 291.
  25. Rafii F, Ameri F, Haghani H, Ghobadi A. The effect of aromatherapy massage with lavender and chamomile oil on anxiety and sleep quality of patients with burns. Burns. 2020 Feb;46(1):164-171. doi: 10.1016/j.burns.2019.02.017.
  26. Reick S, Hubenthal N, Zimmermann M, Hering T. Lokale Barrierecremes zur Hautpflege bei Neugeborenen, Säuglingen und Kleinkindern mit Inkontinenz-assoziierter Dermatitis (IAD) — Eine narrative Literaturübersicht [Local barrier creams for skin care in newborns, infants and toddlers with incontinence-associated dermatitis (IAD) — Narrative Review]. Pflege. 2017;30(3):117-128. German. doi: 10.1024/1012-5302/a000522.
  27. Rosenthal A, Israilevich R, Moy R. Management of acute radiation dermatitis: A review of the literature and proposal for treatment algorithm. J Am Acad Dermatol. 2019 Aug;81(2):558-567. doi: 10.1016/j.jaad.2019.02.047.
  28. Sarruf FD, Sauce R, Candido TM, Oliveira CA, Rosado C, Velasco MVR, Baby AR. Butyrospermum parkii butter increased the photostability and in vivo SPF of a molded sunscreen system. J Cosmet Dermatol. 2020 Dec;19(12):3296-3301. doi: 10.1111/jocd.13429.
  29. Sultana, Y.; Kohli, K.; Athar, M.; Khar, R.K.; Aqil, M. Effect of pre-treatment of almond oil on ultraviolet B-induced cutaneous photoaging in mice. J. Cosmet. Dermatol. 2007, 6, 14–19.
  30. Summers A, Visscher MO, Khatry SK, Sherchand JB, LeClerq SC, Katz J, Tielsch JM, Mullany LC. Impact of sunflower seed oil versus mustard seed oil on skin barrier function in newborns: a community-based, cluster-randomized trial. BMC Pediatr. 2019 Dec 23;19(1):512. doi: 10.1186/s12887-019-1871-2.
  31. Taheri PA, Goudarzi Z, Shariat M, Nariman S, Matin EN. The effect of a short course of moderate pressure sunflower oil massage on the weight gain velocity and length of NICU stay in preterm infants. Infant Behav Dev. 2018 Feb;50:22-27. doi: 10.1016/j.infbeh.2017.11.002.
  32. Theoharides TC, Stewart JM, Tsilioni I. Tolerability and benefit of a tetramethoxyluteolin-containing skin lotion. Int J Immunopathol Pharmacol. 2017 Jun;30(2):146-151. doi: 10.1177/0394632017707610.
  33. Timur Tashan, S.; Kafkasli, A. The effect of bitter almond oil and massaging on striae gravidarum in primiparaous women. J. Clin. Nurs. 2012, 21, 1570–1576.
  34. Ugwu-Dike P, Nambudiri VE. A review of ethnomedicinal uses of shea butter for dermatoses in Sub-Saharan Africa. Dermatologic Therapy. 2021 Jan:e14786. DOI: 10.1111/dth.14786.
  35. Verma, N.; Chakrabarti, R.; Das, R.H.; Gautam, H.K. Anti-inflammatory effects of shea butter through inhibition of iNOS, COX-2, and cytokines via the Nf-kappaB pathway in LPS-activated J774 macrophage cells. J. Complement. Integr. Med. 2012, 9. Article 4.
  36. Марушко Ю.В.: концепція і дизайн дослідження, збір матеріалу.
  37. Хомич О.В.: написання тексту, редагування.
  38. Електронна адреса для листування з авторами: Марушко Юрій Володимирович Тел.: (050) 3853875 , email: iurii.marushko@gmail.com
  39. Відомості про авторів:
  40. Марушко Юрій Володимирович, д-р мед.наук, професор, завідувач кафедри педіатрії післядипломної освіти, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, Україна. ORCID ID:0000-0001-8066-9369, iurii.marushko@gmail.com, 01601, м. Київ, бульвар Т.Шевченка,13, (044) 234-40-62.
  41. Хомич Ольга Вікторівна, асистент кафедри педіатрії післядипломної освіти, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, Україна. ORCID ID:0000-0001-9272-7159, khomychov@gmail.com, 01601, м. Київ, бульвар Т.Шевченка,13, (044) 234-40-62.

 

Марушко Ю.В., Хомич О.В.