X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


З фармацією в серці: до 10-річного ювілею Громадської організації «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део»

13 серпня 2024 року Громадській організації «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део» виповнилось десять років. Журналісти редакції поспілкувалися із Головою правління, Заслуженим працівником фармації України, членом громадської Ради при Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, членом громадської ради при Вінницькій обласній раді Ларисою ПРОСЯНИК.

Шановна Ларисо Федорівно, розкажіть будь-ласка, з чого все починалось?


В фармації я працюю більше тридцяти років, пройшла професійний шлях як говорять з низу, через усі практичні щаблинки. Від фармацевтичного училища і роботи в аптеці в асистентській — до здобуття вищої фармацевтичної освіти у Національному фармацевтичному університеті і роботі завідувачкою аптеки. Згодом здобула другу вищу освіту в рідній alma mater, яка впевнено, протягом багатьох років є флагманом вітчизняної фармацевтичної науки. Я ніколи не пожалкувала про вибір своєї професії, і в цьому завдячую флагману вітчизняної фармацевтичної освіти — Національному фармацевтичному університету. Мені двічі пощастило, адже в роки мого навчання тут працював дуже яскравий професорсько-викладацький склад на чолі з ректором Валентином Петровичем Черних. А зараз на чолі з Аллою Анатоліївною Котвіцькою у НФаУ — нова потужна хвиля професорів, генераторів ідей, відданих своїй справі. З Національним фармацевтичним університетом нас об’єднують не тільки професійні, але й дружні стосунки. Через усе професійне життя я іду з фармацією в серці.
Отримавши певний професійний і життєвий досвід, я зрозуміла, що не можна зупинятись на досягнутому, потрібно передавати свій досвід молодому поколінню, удосконалювати практичну діяльність фармацевтів, орієнтуватись на нові досягнення в фармації, вивчати кращі практики європейського досвіду, впроваджувати безперервний професійний розвиток, ініціювати фармацевтичне самоврядування тощо. Так виникла ідея створення громадської фармацевтичної асоціації, яку підтримали мої колеги.
Громадський діяч — це не професія, а поклик серця і душі. Крім професіоналізму, тут важливі ще такі якості, як лідерство, ініціатива, вболівання за престижність професії, відданість своїй справі, небайдужість до проблем і питань, що, на жаль, мають місце у сучасній фармації.
А це можна зробити, тільки об’єднавши професійні зусилля колег, представників органів влади, науковців, виробничників. Так і народилася наша Асоціація, якій сьогодні уже десять років.

 

Не дивлячись на те, що Ваша Асоціація обласна, про неї знає вся фармацевтична спільнота України, представники аптечних мереж, виробників ліків, фармацевтичних навчальних закладів, громадських фармацевтичних асоціацій, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування. Як вдалося досягти такого визнання?


З початку нашої діяльності ми разом з членами правління визначили алгоритм наших основних завдань. Їх суть зводиться до наступного: нас знають, нас розуміють, до нас дослухаються.
Фактично протягом десяти років ми системно й наполегливо працювали над тим, щоб про нас знали колеги-фармацевти — хто ми, для чого створені, які наші основні завдання, що дасть участь в роботі асоціації, як асоціація може захистити права, надати консультацію, допомогти фармацевту.
І тільки тоді коли колеги зрозуміли, а ми відчули, що приносимо користь людям і наша діяльність їх потрібна, ми відчули позитивну оцінку і повагу до асоціації. А зараз ми з впевненістю наголошуємо, що до нас дослухаються.
Ми співпрацюємо з колегами, громадськими організаціями інших областей, закладами фармацевтичної освіти, аптечними мережами й аптеками, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, депутатами всіх рівнів, громадською радою при Держлікслужбі України та її територіальними органами. З багатьма із них ми підписали меморандуми про співпрацю. Нас запрошують до участі в роботі форумів, самітів, з’їздів, конференцій, семінарів, круглих столів, екзаменаційних комісій, обговорення освітніх програм.
Асоціація фармацевтів «Кум Део» стала відома у фармацевтичному середовищі всіх областей України. Про нас також знають колеги з Індії, Польщі, Республіки Молдова, Швейцарії. Наші коментарі та інтерв’ю опубліковані як у галузевих, так і загальних ЗМІ, а пропозиції організації враховуються при ухваленні фармацевтичного законодавства України.

 

 

Яка основна мета і завдання Асоціації?


В умовах відсутності професійних спілок і монополізації приватного бізнесу у фармації, особливої актуальності набуває діяльність громадської професійної організації фармацевтів.
Мета і завдання нашої Асоціації чітко прописані у Статуті. Основними з них є соціально-правовий захист фармацевтичних працівників, сприяння і допомога у навчанні і участь в безперервному професійному розвитку, підвищенні професійних компетенцій, впровадження принципів етики, виконання етичного кодексу фармацевтів України, залучення членів Асоціації до активної участі в роботі, міжнародна співпраця, удосконалення нормативно-правової бази.

 

У назві Асоціації є словосполучення «Кум Део», що стало своєрідним унікальним брендом. Чому саме така назва і з чим це пов’язано?


«Кум Део» — це латинський вислів, що означає «З богом!». Але зміст його набагато ширший, оскільки саме з такими словами у давнину аптекарі й монахи при монастирях безкоштовно видавали нужденним ліки, які готували власноруч. До того ж, на тогочасних рецептах лікарі розділяли назви призначених ліків такою собі решіточкою #, що зберіглась до нашого часу і є стилізованим поєднанням перших букв двох слів «Cum Deo!». Отже, історія «Кум Део» йде з давніх часів, і носити цю назву ми маємо за честь!
А логотипом нашої Асоціації є крислате дерево, міцне коріння якого сягає углиб віків, а верхів’я тягнеться до нового, завтрашнього дня. Наш бренд — «єдина фармацевтична родина», бо де, як не у колі професійної сім’ї тебе зрозуміють, захистять, навчать і допоможуть.

 

Які основні досягнення, заходи, проєкти Вами ініційовані і впроваджені?


У межах одного інтерв’ю важко розповісти про роботу, яка проведена нашою Асоціацією за десятирічний період, тому назву лише основні.
Перш за все, це ініціатива, напрацювання і впровадження таких професійних, практичних проєктів, як: «Вінниччина фармацевтична — від давнини до сучасності», «Навчання впродовж всього життя», «Професійна школа фармацевта», «Фармацевти за чисте довкілля» та інші. Хочу наголосити, що це не одноразові події, а системно і комплексно продумані багаторічні заходи, які продовжуються і сьогодні і мають право на продовження, оскільки мають запит у фармацевтичної спільноти, користуються попитом і авторитетом. В рамках цих проєктів активну участь як спікери і стейкхолдери беруть науковці Національного фармацевтичного університету, Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації, інших закладів медичної і фармацевтичної освіти, представники органів влади і місцевого самоврядування, аптечних мереж, досвідчені фармацевти, юристи.
Щорічно до Дня фармацевтичного працівника України ми проводимо урочисті засідання фармацевтів. За нашим поданням нагороджується почесними грамотами, грамотами Обласної військової адміністрації та Обласної Ради, департаменту охорони здоров’я ОВА, міської Ради велика кількість кращих фахівців фармації.
Ми провели «Перший форум фармацевтів Вінниччини» з міжнародною участю в якому взяли участь більше п’ятисот фармацевтів.
Наша Асоціація є членом громадської ради при Держлікслужбі України, громадської ради при Вінницькій обласній раді.
Ми опублікували біля сорока статей, інтерв’ю, дописів у професійних виданнях на актуальні професійні теми і питання, що сьогодні найбільше турбують фармацевтів. Провели десятки круглих столів, серед яких «Якість ліків — запорука здоров’я нації», «Якість, право та етика у фармації», «Фармацевт семи зірок», «Безперервний професійний розвиток — об’єктивна необхідність підвищення професійних компетенцій фармацевта» та багато інших. У рамках проєкту «Навчання впродовж всього життя» активно працює Професійна школа фармацевта, де регулярно проводяться вебінари на професійно-практичні теми, обрані за побажаннями та пропозиціями фармацевтів.
Навчання відбувається через залучення фармацевтів, асистентів фармацевтів до участі у науково-практичних і навчальних конференціях, семінарах, тренінгах, майстер-класах. Це відбувається систематично, і є реальною можливістю підвищити рівень професійних знань та отримати практичні поради щодо їх застосування в повсякденній роботі.
Особливо хочу наголосити на діяльності Асоціації у період російсько-української війни. Члени нашої Асоціації гідно виконують свою місію на фармацевтичному фронті — донатять, волонтерять, надають фармацевтичну допомогу, співпрацюють з органами влади, військовими формуваннями, товариством Червоного Хреста, фондами, благодійними організаціями.
Наша Асоціація ініціювала в області і підтримувала на рівні держави, особливо в прифронтових територіях і сільській місцевості ідею створення мобільних аптечних пунктів. Із залученням органів державної влади, представників територіальних громад, аптечних мереж, фармацевтів, і широкої громадськості ми провели круглий стіл про актуальність і необхідність забезпечення населення лікарськими засобами на цих територіях саме через мобільні аптечні пункти. Фармацевти Вінниччини гідно представляли шостий, сьомий і восьмий з’їзди фармацевтів України.

 

Що значить для Вас бути лідером фармацевтичної спільноти? І як Ви прокоментуєте свій вислів: «Громадський діяч — це не професія, а поклик серця і душі»?


У будь-якій громадській організації має бути лідер, команда, ідея, мета, завдання і структура. Оскільки колеги довірили мені цю складну й відповідальну місію, я намагаюсь виправдати їхню довіру. Без високих слів хочу сказати, що потрібно просто любити свою професію, розуміти і підтримувати колег, не бути байдужим до справи, якій присвятив своє життя, бути ініціативним, творчим, відповідальним і розуміти, що від твоєї роботи залежить здоров’я людей. Наша Асоціація — це неприбуткова організація, робота здійснюється на громадських засадах та ентузіазмі, а це і є поклик серця і душі. Бажання передати свої знання колегам, підняти рівень, престижність, роль і значення професії фармацевта у суспільстві і є головними мотиваторами нашої діяльності.

 

Відомо, що Асоціація проводить активну роботу з удосконалення нормативно-правової бази фармацевтичної діяльності. Які її основні напрацювання і пропозиції?


Дійсно, фармація надзвичайно швидко змінюється. Нові технології і лікарські засоби, нові форми господарювання, ліцензійні умови і вимоги належної аптечної практики, фармацевтичної опіки, доступності, безбар’єрності та ін. потребують змін і нових підходів до нормативно-правової бази. Але, в силу нашого бюрократизму й монополізації фармацевтичного ринку зміни відбуваються не так швидко й ефективно, як цього вимагає життя.
Тому приходиться ініціювати пропозиції щодо змін нормативно-правової бази, підштовхувати відповідні органи і структури, що є одним із завдань громадської організації.
Ми вносили пропозиції до Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров’я України, Держлікслужби України, громадської Ради при Держлікслужбі України стосовно змін до ліцензійних умов, заміни терміну «провізор» на «фармацевт» у відповідних документах, працевлаштування клінічних фармацевтів в медичних закладах тощо.
Для завідувачів аптек і фармацевтів, які обслуговують відвідувачів аптек, ми підготували посібник-довідник з питань актуальної нормативно-правової бази. Це свого роду настільна «Фармацевтична Біблія» для організації практичної роботи в аптеці, яка допоможе рядовому фармацевту, що працює по 10–12 годин в день, зорієнтуватись у великому потоці постанов, наказів і розпоряджень.

 

 

Останні роки в Україні активно культивується тема фармацевтичного самоврядування. Як Ви і Ваша Асоціація ставитесь до цього питання?


Дійсно, упродовж останніх п’яти років в Україні широко обговорюється питання самоврядування у сфері охорони здоров’я. Наша асоціація не стоїть осторонь. Ми активно включилися у вивчення й обговорення законопроєктів, що були оприлюднені на сайтах Кабінету Міністрів України, МОЗ, таких було щонайменше п’ять. Ми провели три круглих столи, один спільно з Національним фармацевтичним університетом, опрацювали свої зауваження й пропозиції і надіслали до відповідних органів. Наша Асоціація в регіоні стала ініціатором й організатором обговорення цього питання. Ми долучали Громадську Раду при Вінницькій обласній військовій адміністрації, інші громадські організації, медиків, стоматологів, фармацевтів, юристів, депутатів місцевих рад.
Крім цього, ми висловили свою позицію стосовно цих законопроєктів на сторінках «Щотижневика Аптека» у статтях «Фармацевтичне самоврядування — панацея, чи об’єктивна необхідність часу», «І знову про фармацевтичне самоврядування».
Наша позиція однозначна: фармацевтичному самоврядуванню в Україні бути, і ми всіляко підтримуємо його розвиток. Адже у передових країнах Європи і світу, наприклад у Німеччині, Великій Британії і Польщі, вже давно впроваджене фармацевтичне самоврядування.
Попри те, що процес впровадження фармацевтичного самоврядування в Україні складний і довготривалий, він дасть змогу кардинально змінити ситуацію в фармації на краще. Фахівці-фармацевти будуть мати змогу самостійно вирішувати багато професійних питань. Зокрема, допуск до професії, реєстр, ліцензування, навчання, соціальний захист, етичний кодекс фармацевта, відповідальність. А головне — покращити якість фармацевтичного забезпечення населення, підняти престижність, роль, місце і значення професії фармацевта у суспільстві, сформувати ставлення до аптеки не як до торгової точки, а як до повноцінного закладу охорони здоров’я, а до фармацевта — не як до продавця, а як до висококваліфікованого професіонала, який виконує свою основну місію — належної аптечної практики, фармацевтичної опіки, фармацевтичної послуги.

 

Багато заходів Ви проводите з міжнародною участю. Розкажіть, будь-ласка, з якою метою Ви долучаєте фахівців з інших країн?


Україна обрала шлях в Євросоюз, тому ми як фармацевти повинні орієнтуватися на кращі досягнення в галузі фармації, кращі технології, сучасні ефективні лікарські засоби, кращі практики організації роботи аптек і обслуговування населення, розвиток фармацевтичного самоврядування тощо.
Відомий вислів нашого класика — «Свого не цурайтесь і чужому навчайтесь» — досить актуальний і сьогодні. Для виконання наших статутних завдань важлива міжнародна співпраця з колегами, обмін досвідом, запрошення іноземних учасників на заходи, які ми організовуємо, - форуми, конференції, семінари, круглі столи. А нещодавно на запрошення Національної Ради асоціації фармацевтів Республіки Молдова наша делегація відвідала колег з дружнім професійним робочим візитом. Ми обмінялись досвідом роботи фармацевтичних асоціацій, відвідали Державний університет медицини та фармації імені Миколи Тестеміцану у місті Кишинів, ознайомилися з системою підготовки фармацевтичних кадрів. Така співпраця збагачує нас досвідом та розкриває нові перспективи співробітництва у сфері фармацевтичної діяльності.

 

 

Асоціація уже досягла певних здобутків, має визнання серед колег і фармацевтичної спільноти. А які подальші плани, наміри на майбутнє?


Єдиним мірилом нашої діяльності є визнання колег, і працюємо ми не для слави, а для людей. Дійсно, на сьогодні нас підтримують, розуміють і допомагають. «Фармацевти та провізори — ми потрібні людям!» — саме з таким гаслом на початку нашої діяльності ми звернулися до фармацевтів через статтю в «Щотижневику Аптека». Це і є відповідь на питання, хто ми, для чого і для кого ми працюємо. Ми не думаємо зупинятись на досягнутому, попереду багато планів і завдань.
Наприклад, до Дня фармацевтичного працівника України ми організували Міжрегіональний форум фармацевтів з міжнародною участю та конкурс фармацевтів «Фармацевт — звучить гордо!» у п’яти номінаціях: кращий фармацевт, кращий асистент фармацевта, кращий клінічний фармацевт, кращий завідувач аптеки, кращий студент фармацевтичного навчального закладу. Плануємо системно проводити заходи у рамках наших проєктів, розширювати географію міжнародної співпраці, брати участь у професійних форумах, самітах, що організовують наші колеги, системно взаємодіяти з центральними і місцевими органами влади.

 

Ларисо Федорівно, що Ви побажаєте фармацевтам напередодні їх професійного свята?


Перш за все, бажаю всім фармацевтам витримки, миру і закінчення війни. Від щирого серця хочу привітати колег, всю фармацевтичну спільноту з нашим професійним святом! Бажаю, щоб кожен фармацевт відчув себе Фармацевтом з великої літери, високим професіоналом, фармацевтом «семи зірок», потрібним людям! Зичу кожному фармацевту та їхнім родинам гармонії в серці і душі, міцного здоров’я, любові до ближнього, довгих, щасливих років життя, матеріального благополуччя, Божого благословіння!


Поділитися статтею з друзями