X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Як підтримати імунітет дитини в період застуди?

З настанням холодів більшість батьків занепокоєні щодо частих захворювань на ГРВІ у своїх дітей. Здається, що боротьба з застудою нескінченна. Як тільки закінчується одна інфекція — починається інша. Будь-які люблячі батьки будуть хвилюватися за стан здоров’я своєї малечі, що призводить до постійних візитів як до лікаря, так і до аптеки.

 

Вивченню стану здоров’я дітей, що часто хворіють, присвячено багато робіт, тому що такі пацієнти найбільш часто зустрічаються в педіатричній практиці. Кількість таких дітей як в Україні в цілому, так і в окремих регіонах коливається в залежності від віку та умов виховання від 15 до 75 % [1]. Найвищі показники захворюваності у дітей до 5 років, які мають приблизно 3–8 вірусних респіраторних захворювань на рік, тоді як підлітки хворіють приблизно 2–4 рази на рік.

Термін «часто хворіючі діти» (ЧХД) з’явився у вітчизняній медичній літературі в першій половині 80-х років ХХ ст. Він не використовується закордонними школами і, відповідно, не входить до Міжнародної класифікації хвороб. Діти, що часто хворіють — це не діагноз, цей термін використовується для виділення категорії дітей в нашій країні для подальшої профілактичної спрямованості.

 

Чому діти часто хворіють?

Найчастіше захворювання у дітей проявляються у вигляді інфекцій верхніх дихальних шляхів (риніти, фарингіти, ларингіти) та нижніх відділів дихального тракту (трахеї-
ти, бронхіти, пневмонія). Основною причиною частих інфекцій у дітей є те, що вони постійно стикаються з новими вірусами. Існує понад 200 вірусів, здатних спровокувати в організмі людини ГРВІ. Серед вірусних збудників найчастіше виділяють віруси грипу, парагрипу, риновіруси, аденовіруси та ін.  Інша причина — це незрілість імунної системи. Під час захворювань організм дитини створює імунітет проти цих вірусів, але для цього потрібен час. Для формування імунітету до вірусів потрібно багато років.

 


Це цікаво!

До 6-місячного віку респіраторні інфекції у дітей зустрічаються рідко, що зумовлено дією трансплацентарного імунітету. У крові дитини ще присутні материнські антитіла, що забезпечують захист від широкого спектра інфекцій, імунітет яких виробився у матері протягом життя. У міру дорослішання дитини цей механізм захисту слабшає і починається напрацювання власних імунних реакцій.


 

Тому діти, які відвідують дитячий садок або дошкільний заклад, та ті, які мають старших братів чи сестер, є в групі ризику по частим захворюванням на ГРВІ. Взимку частота застудних захворювань збільшується втричі. Це пов’язано з багатьма факторами. З одного боку, тому що вони частіше залишаються в опалювальних, закритих приміщеннях з низькою вологістю і підхоплюють хвороби — наприклад, крапельні інфекції. З іншого боку, тому що наша імунна система слабкіше взимку — ми їмо менше свіжих продуктів, тим самим зменшуючи природне постачання вітамінів. Крім того, взимку ми проводимо менше часу на свіжому повітрі. До кінця зими запас вітаміну D виснажується, тому що нашій шкірі важко синтезувати новий через недостатню кількість сонячного світла. Крім того, наша імунна система природним чином піддається впливу холодних температур, снігу і дощу.

Враховуючи це одним з основних методів профілактики ГРВІ, є додаткова суплементація (призначення альтернативних джерел нутрієнтів) у дітей даної групи.

Тому саме вітамінні комплекси можна розглянути як додаткове джерело мікронутрієнтів. Доппельгерц Кіндер Мультивітамінний комплекс від компанії Queisser Pharma ефективно відновить потребу організму в необхідних вітамінах та мінералах, які підтримують імунну систему дитини та забезпечують опірність організму до інфекцій.

 

Доппельгерц Кіндер Мультивітамінний комплекс вражає своїм складом. Він містить 13 компонентів. Завдяки спеціально підібраній оптимальній формі ці компоненти забезпечують найкраще всмоктування та біодоступність і задовольняють добову потребу організму в основних мікроелементах. Слід відмітити, що даний вітамінний комплекс випускається у формі смачних желейних пастилок у вигляді ведмедиків, які дуже полюбляють діти. Без штучних барвників, консервантів, глютену та лактози.

До складу Доппельгерц Кіндер Мультивітамінний комплекс входять вітамін А, вітаміни групи В (В6, В12, фолієва кислота, пантотенова кислота, холін та ніацин), аскорбінова кислота, вітамін D, вітамін Е, біотин та мінерали — йод та цинк.

 

Вітамін А — це натуральний антиоксидант, який допомагає боротись з раковими клітинами, стимулює вироблення білих кров’яних тілець та антитіл, які захищають організм від інфекцій. Він допомагає лейкоцитам ефективніше боротись зі збудниками захворювань.

 

Вітамін С відіграє важливу роль у контролі інфекцій та є потужним антиоксидантом: нейтралізує вільні радикали і бере участь у виробленні колагену, необхідного для здоров’я кісток, зубів і кровоносних судин. Також він допомагає організму боротися з багатьма запальними та інфекційними процесами. Вітамін С стимулює вироблення білих кров’яних тілець, які захищають організм від інфекцій [2]. В 2019 р. був опублікований метааналіз, в якому оцінювалась ефективність використання вітаміну С для профілактики ГРВІ у дітей. Автори дійшли висновку, що прийом вітаміну С скорочує тривалість ГРВІ на 14 % і додавання цього препарату до схеми лікування ГРВІ у дітей є виправданим [3].

 

Схожим по функціям з вітаміном С є вітамін Е, який також є потужним антиоксидантом, що запобігає руйнуванню клітин під впливом вільних радикалів. Його рекомендують як для підвищення імунітету, так і для уповільнення розвитку хронічних захворювань.

 

Вітаміни групи В — це комплекс вітамінів, який допомагає перетворювати їжу в енергію, посилюючи захисні функції організму і сприяючи зміцненню імунітету. Також вони приймають участь у процесах метаболізму, в енергетичному обміні (перетворюють вуглеводи і жири в енергію), збереженні функцій мозку і печінки.

 

Цинк один з елементів із великою кількістю функцій в нашому організмі. Адекватне надходження цинку має велике значення для належної роботи багатьох органів та систем. Крім того, відомо, що цинк модулює противірусний та антибактеріальний імунітет та регулює запальну реакцію. Поліпшення противірусного імунітету за допомогою цинку може відбуватися завдяки стимуляції продукції інтерферону α та підвищенню його противірусної активності. Цинк виявляє протизапальну активність та модулює функції Т-клітин, що може обмежити масштаби «цитокінового шторму». Покращений статус щодо цинку може також знизити ризик розвитку бактеріальної коінфекції. Цинк може мати захисний ефект як профілактична та допоміжна терапія при респіраторних вірусних інфекціях за рахунок зменшення вираженості запалення, поліпшення мукоциліарного кліренсу, профілактики ураження легень, модуляції противірусного та антибактеріального імунітету [4].

 

Вітамін D необхідний не тільки для здоров’я кісток, але і для здоров’я імунної системи. Він активізує нашу імунну систему і виконує ключові функції в управлінні нею.

Ліквідація дефіциту йоду — одна з найважливіших проблем людства, яку намагаються вирішити протягом багатьох десятиліть, але вона залишається актуальною і сьогодні, особливо в таких екологічно небезпечних регіонах, як більша частина України після чорнобильської аварії. Йод повинен надходити в організм людини постійно протягом всього життя. Основні функції йоду в організмі:

  • зміцнення імунної системи;
  • зниження ризику розвитку ракових захворювань;
  • зменшення концентрації в організмі важких металів і радіонуклідів;
  • регуляція розумового розвитку у дітей;
  • регуляція температурного режиму організму;
  • організація всіх життєво важливих процесів в організмі людини.

 

Мінерально-вітамінний комплекс Доппельгерц Кіндер Мультивітамінний комплекс показаний всім дітям:

  • при дефіциті на фоні незбалансованого харчування;
  • при порушенні всмоктування та засвоєння вітамінів та мінералів;
  • при підвищеній потребі у вітамінах та мінералах (значні фізичні та розумові навантаження, захворювання, травми, післяопераційні стани, рецидивні інфекційні захворювання, ГРВІ).

 

Також терапевтичний ефект полівітамінів має інтегральний характер: покращується самопочуття, нормалізується сон, підвищується фізична та розумова працездатність, посилюється детоксикуюча, зовнішньосекреторна та білоксинтезуюча функція печінки. Отже, підвищується ще й неспецифічна резистентність організму, нормалізується імунний статус [5].

Тому Доппельгерц Кіндер Мультивітамінний комплекс можна сміливо рекомендувати всім дітям дошкільного та шкільного віку для збагачення щоденного раціону:

  • дітям від 3 до 7 років по 1 жувальній пастилці 1 раз на добу;
  • дітям старше 7 років по 1 жувальній пастилці 2 рази на добу.

 

Яка роль вітаміну D в підтримці імунітету?

Вітамін D — це жиророзчинний вітамін, який природним чином присутній у дуже малій кількості продуктів і доступний як дієтична добавка. Він також виробляється ендогенно, коли ультрафіолетові промені сонячного світла потрапляють на шкіру і запускають його синтез.

Дані досліджень свідчать, що значний відсоток осіб у популяції мають дефіцит або недостатність вітаміну D. Причому їхня частота серед дітей та дорослих молодого і середнього віку однаково висока у всьому світі, і навіть високорозвинені країни не є винятком [6].

Хоча досліджень, у яких оцінювали рівень вмісту вітаміну D в організмі та поширеність його дефіциту, не дуже багато, проте вони переконливо доводять, що дефіцит вітаміну D може бути наявний у значного відсотка дітей і підлітків у Європі. Так, низький рівень вітаміну D у крові виявляється у 30–50 % дітей і підлітків [7]. Подібною є ситуація у США та інших країнах.

Добре відомо, що вітамін D необхідний для нормального росту скелета й мінералізації кісток, а його недостатність спричинює рахіт. Це захворювання досить часто виявляється у дітей першого року життя. І профілактика рахіту за допомогою призначення вітаміну D є одним із пріоритетних напрямків охорони дитячого здоров’я у всьому світі. Проте часи, коли вітамін D пов’язували тільки з рахітом, відійшли в історію. Дослідженнями підтверджено, що, крім здоров’я кісткової системи, вітамін D відповідає ще за низку ефектів в організмі. Вітамін D запускає модуляцію росту клітин, нервово-м’язової та імунної функції та зменшує активності запальних процесів. Багато генів, що кодують білки, які регулюють проліферацію клітин, диференціювання та апоптоз, частково модулюються вітаміном D. Зокрема, у немовлят, дітей і підлітків він запобігає таким станам/захворюванням [7]:

  • м’язова слабкість;
  • інфекційні захворювання респіраторного тракту;
  • алергічна патологія;
  • цукровий діабет 1 типу;
  • серцево-судинні захворювання.

 

 

Також вітамін D здатний індукувати продукцію антимікробних пептидів — низькомолекулярних захисних пептидів з активністю широкого спектра дії проти бактерій, вірусів та грибів. Кателіцидин та дефензин — це дві основні групи епідермальних антимікробних пептидів, які, як повідомляється, індукуються вітаміном D в імунних клітинах та в багатьох інших клітинах поза імунною системою.

Клінічні дослідження показали, що додатковий прийом вітаміну D знижує ризик розвитку гострих респіраторних інфекцій, при цьому, що не дивно, найбільший ефект від його застосування виявлено в осіб із дефіцитом вітаміну D [8]. Доведено, що вітамін D виявляє імуномодулюючий ефект, впливає на функціонування ряду клітин імунної системи, а також, що дуже важливо, знижує рівень секреції прозапальних цитокінів [9].

Основним джерелом вітаміну D для більшості людей будь-якого віку є його утворення під впливом на шкіру сонячних променів, як правило, протягом 1000–1500 годин навесні, влітку і восени. Зміна зенітного кута сонця залежно від географічної широти, пори року або часу доби суттєво впливає на синтез вітаміну D. У місцевостях з широтою вище і нижче 33° вироблення вітаміну D в шкірі відбувається з дуже низькою інтенсивністю, а пізньої осені та взимку практично не відбувається.

Іншим джерелом вітаміну D є харчові продукти. Проте слід відзначити, що цей вітамін містять не так вже й багато природних продуктів. З огляду на те, що сонячне світло та природні харчові продукти переважно не забезпечують повною мірою організм вітаміном D, доцільним є його додатковий прийом.

 


Це цікаво!

У США і Канаді вітаміном D збагачують молоко, а також деякі хлібобулочні вироби, апельсиновий сік, крупи, йогурти, сири. У більшості країн Європи молоко не збагачують вітаміном D, оскільки в 1950 р. стався спалах інтоксикації вітаміном D у дітей раннього віку, внаслідок безконтрольного споживання цих продуктів. Тому були прийняті закони, що забороняють збагачення продуктів харчування вітаміном D.


 

Тому найоптимальнішим варіантом забезпечення достатнього вмісту вітаміну D є вживання спеціальних препаратів, які є на фармацевтичному ринку.  Завдяки унікальній формі вітамінів Доппельгерц, у вигляді желейних пастилок зі смаком зеленого яблука, прийом вітамину D3 став простішим та приємнішим для дітей. Прийом Доппельгерц актив Kinder Вітамін D3 здатний задовольнити потреби дитячого організму в вітаміні D. З метою профілактики дефіциту вітаміну рекомендовано приймати Доппельгерц актив Kinder Вітамін D3 всім дітям дошкільного та шкільного віку для збагачення щоденного раціону:

  • дітям від 3 до 7 років по 1 жувальній пастилці 1 раз на добу;
  • дітям старше 7 років по 1 жувальній пастилці 2 рази на добу.

 

 

Вплив омега-3 на дитячий організм

Омега-3 абсолютно незамінні для нормального функціонування організму. Традиційно вони відомі завдяки істотному впливу на систему гемостазу. Завдяки основоположній ролі омега-3 статус за цими кислотами у матері і дитини є важливим фактором, що визначає здоров’я дитини в період раннього дитинства і в подальшому житті.

Омега-3 виявляють багато різних клінічних ефектів. Так, відомо, що достатня забезпеченість омега-3 є обов’язковою умовою для інтелектуального розвитку дитини. Омега-3 поглинаються мембранами нейронів, забезпечуючи передачу імпульсів між ними, і покращують функціонування рецепторів, розташованих на мембранах нейронів. Саме тому омега-3 вкрай необхідні для розвитку головного мозку плода і в ранньому дитячому віці.

 

Слід зазначити, що позитивний вплив омега-3 при синдромі гіперактивності та дефіциту уваги особливо важливий для нормального розвитку когнітивних здібностей дитини, оскільки збереження уваги є обов’язковою умовою для підтримки процесів мислення [11]. Дефіцит уваги і гіперактивність впливають на здатність дитини до навчання.

 

До складу Омега-3 входять три важливі поліненасичені жирні кислоти, а саме:

Альфа-лінолева кислота (АЛК). Вона міститься в рослинній їжі, наприклад, в насінні чіа та льону, а також таких рослинних оліях як конопляна, обліпихова, гірчична.

Докозагексаєнова кислота (ДГК). Ця речовина є одним з основних елементів ліпідів. ДГК міститься в мембрані клітин мозку, сітківки ока та відіграє важливу роль для зорової функції та у когнітивному розвитку. Деякі вчені називають її найціннішою із трьох поліненасичених кислот Омега-3. Основна група продуктів, в якій вона є — риба жирних сортів.

Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК). Споживання її знижує ризик розвитку захворювань судин та серця, наприклад, гіпертензії, ішемічної хвороби. Крім того, ЕПК сприяє зниженню кількості шкідливого холестерину в організмі. Ейкозапентаєновою кислотою багате м’ясо холодноводних риб (палтус, лосось, оселедець, скумбрія).

 

Зниження рівня дієтарної ДГК пов’язують з порушеннями когнітивних здібностей і поведінки у дітей, особливо якщо недостатнє споживання омега-3 припадає на ранній вік дитини, коли головний мозок активно розвивається.

Омега-3 підвищує імунітет, поліпшує опірність організму вірусних та бактеріальних захворювань, а також негативних впливів навколишнього середовища. Позитивний ефект досягається за рахунок наступних функцій:

  • підвищення активності лейкоцитів в боротьбі з чужорідними клітинами;      
  • участь у формуванні клітинної мембрани;      
  • підвищення захисту дихальних шляхів при попаданні в них хвороботворних мікроорганізмів.      

 

Звичайно, Омега-3 надходить в організм людини з продуктами харчування, жирними видами риб та насінням деяких рослин, проте найчастіше цієї кількості недостатньо. Не кожна людина їсть 2–3 рази на тиждень рибу, а при деяких станах потреба в  комплексі жирних поліненасичених кислот збільшується.

 


Це важливо!

Вчені встановили, що навіть у відносно забезпечених країнах (Франція, Німеччина, інші країни Західної Європи, Австралія) значна частина населення споживають їжу з низьким вмістом найбільш важливих поліненасичених жирних кислот — докозагексаєнової і ейкозапентаєнової.


 

Саме тому Омега-3 рекомендують приймати у формі біологічно активних добавок, які можна придбати у будь-якій аптеці. Тому вітамінно-мінеральний комплекс Доппельгерц Kinder Омега-3, який містить достатню кількість ПНЖК Омега-3 і додатково збагачений вітамінами А, D і Е, важливими для зростання і розвитку дитини.

Може бути рекомендований дітям з 7 років.

 

Основні компоненти Доппельгерц Kinder Омега-3 мають різнонаправлену дію:

  • сприятливо впливають на нервову систему і зір дитини. Омега-3 входить до складу сірої речовини головного мозку. Ці поліненасичені жирні кислоти забезпечують нормальне харчування всіх клітин організму, допомагають у передачі нервових імпульсів, що важливо для правильної роботи всієї нервової системи, в тому числі і для
    зору.
  • покращують здібності до читання та письма і концентрацію уваги. Брак Омега-3 в раціоні може навіть сприяти розвитку у дитини розладом дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ).
  • захищають серцево-судинну систему дитини, сприяють зниженню рівня холестерину (особливо в тих випадках, якщо дієта незбалансована)
  • підвищують імунітет, що особливо важливо в період адаптації до школи і в сезони респіраторних інфекцій.

 

Ще з радянських часів лікарі знали про важливість ПНЖК для укріплення організму дитини. Тому майже всі діти того часу мають неприємні спогади, коли доводилось приймати риб’ячий жир. Часи змінилися, проте не змінилась думка про необхідність додаткового споживання ПНЖК. Капсули  Доппельгерц Kinder Омега-3 вкриті желатиновою капсулою та не мають неприємного смаку, що є неодмінною перевагою для дітей. Доппельгерц Kinder Омега-3 рекомендовано приймати дітям з 7 років по 2 капсули на добу.

Осінньо-зимово-весняний період — це справжнє випробування на міцність для багатьох із нас. І йдеться не лише про погану погоду та традиційне зростання захворюваності на застуду та грип. Нестача вітамінів і мікроелементів є дуже поширеною проблемою в цей період, коли доступність фруктів і овочів знижується. Тому доцільність призначення вітамінно-мінерального комплексу від компанії Queisser Pharma має розглядатися індивідуально при кожному візиті дитини до лікаря або при зверненні до провізора.

 


 

Алгоритм дій провізора:

Доброго дня!  Чим я можу Вам допомогти?

Доброго дня! Моя донька ходить в садочок, але з приходом холодів вона почала дуже часто хворіти. Чи можете Ви порекомендувати якісь дієві вітаміни, щоб укріпити імунітет дитини?

Скільки років Вашій дитині і чи має вона якісь хронічні захворювання?

Їй 4 роки і вона не має хронічних захворювань!

Тоді можу Вам порекомендувати Доппельгерц Кіндер мультивітамінний комплекс від німецького виробника Queisser Pharma, який містить 13 компонентів. У період адаптації до школи і дитячого садка багато дітей часто хворіє. Нерідко причиною цього стає брак вітамінів. Завдяки спеціально підібраній оптимальній формі ці компоненти забезпечують найкраще всмоктування та біодоступність, задовольняють добову потребу організму в основних мікроелементах, які підтримують імунну систему дитини та забезпечують опірність організму до інфекцій.

Як приймати даний комплекс?

Доппельгерц Кіндер мультивітамінний комплекс дуже зручний у використанні — дітям від 3 до 7 років по 1 жувальній пастилці 1 раз на добу. Слід відмітити, що даний комплекс випускається у вигляді смачних желейних пастилок у формі ведмедика, які так полюбляють діти.

Дякую Вам за рекомендацію! Це те, що нам потрібно!

Гарного дня! Будьте здорові!

 


 

Література:

  1. Макарова З.С. Часто болеющие дети и их реабилитация в условиях детской поликлиники // Поликлиника. – 2005. – № 1. – С. 14-16.
  2. Huijskens MJ, Walczak M, Koller N, et al. Technical advance: ascorbic acid induces development of double-positive T cells from human hematopoietic stem cells in the absence of stromal cells. J Leukoc Biol. 2014;96(6):1165-1175. doi:10.1189/jlb.1TA0214-121RR
  3. Vorilhon P., Arpajou B., Vaillant Roussel H., Merlin É., Pereira B., Cabaillot A. Efficacy of Vitamin C for the Prevention and Treatment of Upper Respiratory Tract Infection. A Meta-Analysis in Children. Eur J Clin Pharmacol. 2019;75(3):303–311. doi: 10.1007/s00228-018-2601-7.
  4. Skalny AV, Rink L, Ajsuvakova OP, Aschner M, Gritsenko VA, Alekseenko SI, Svistunov AA, Petrakis D, Spandidos DA, Aaseth J, Tsatsakis A, Tinkov AA. Zinc and respiratory tract infections: Perspectives for COVID‑19 (Review). Int J Mol Med. 2020 Jul;46(1):17-26. doi: 10.3892/ijmm.2020.4575. Epub 2020 Apr 14. PMID: 32319538; PMCID: PMC7255455.
  5. Максимович Я.Б., Кресюн В.И. Витаминные препараты // Справочник по клинической фармакологии и фармакотерапии / Под ред. И.С. Чекмана и др. — К.: Здоров’я, 1986. — С. 423–448.
  6. Диагностика, лечение и профилактика дефицита витамина D. Рекомендации Американского общества эндокринологов (2011 г.). Дитячий лікар. 2012; 5: 67-76.
  7. Braegger C., Campoy C., Colomb V. et al.; ESPGHAN Committee on Nutrition. Vitamin D in the healthy European paediatric population. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2013; 56 (6): 692-701.
  8. Martineau AR, Jolliffe DA, Hooper RL, et al.. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 2017 Feb 15;356:i6583. doi: 10.1136/bmj.i6583. PMID: 28202713; PMCID: PMC5310969.
  9. Sassi F, Tamone C, D’Amelio P. Vitamin D: Nutrient, Hormone, and Immunomodulator. Nutrients. 2018 Nov 3;10(11):1656. doi: 10.3390/nu10111656. PMID: 30400332; PMCID: PMC6266123.
  10. Arboleda, J. F., Urcuqui-Inchima, S. (2020). Vitamin D Supplementation: A Potential Approach for Coronavirus/COVID-19 Therapeutics? Frontiers in Immunology, 11. doi:10.3389/fimmu.2020.01523
  11. Cheng, Yu-Shian et al. “Supplementation of omega 3 fatty acids may improve hyperactivity, lethargy, and stereotypy in children with autism spectrum disorders: a meta-analysis of randomized controlled trials.” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 13 2531-2543. 4 Oct. 2017, doi:10.2147/NDT.S147305

 

Надія Бойко, лікар загальної практики