X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Всеукраїнська програма ментального здоров’я – ТИ ЯК?

 

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я —  це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. За статистикою кожна восьма людина у світі живе з психічними розладами, які  впливають на фізичне та моральне здоров’я. 

 

Ментальний стан залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних. В умовах війни та у післявоєнний час ментальне здоров’я людей знаходиться під загрозою. Сьогодні, за деякими розрахунками спеціалістів, 90 % українців мають ті чи інші прояви психічних розладів через війну. 

В Україні 9 з 10 осіб мають психічні розлади, які спричинені постійним стресом — війною. 

За ініціативою першої леді Олени Зеленської було створено Всеукраїнську програму ментального здоров’я «ТИ ЯК?». Основна мета проєкту — покращення ментального здоров’я українців, допомога в спробах залишатися стійкішими і зберегти сили для перемоги.

Війна торкнулася кожного, кожен з нас долає життєві труднощі, через що стрес є складовою нашого сьогодення. На жаль медичні та фармацевтичні працівники входять до категорії найбільш вразливих до стресу. Медична спеціальність відноситься до представників професій системи «людина – людина». Формування і протікання синдрому «вигорання» в різних професійних групах показало, що це явище найбільш часто зустрічається і найбільш різко виражене саме у цій системі. До звичного вигорання додається щоденний провокуючий фактор війна, що призводить до синергізму стресу. 

 

Загрозливими симптомами стресу є:

Зміни у тілі

  • стан хронічної втоми або постійного напруження;
  • фіброміалгія (хронічний біль в тілі та підвищена болісна чутливість до натиснення)
  • панічні атаки, які супроводжуються порушенням дихання;
  • розлад харчового інстинкту та/або порушення травлення.

Зміни у поведінці

  • симптоми неврастенії (порушення сну, плаксивість, дратівливість, апатія)
  • симптоми генералізованого тривожного розладу (страх, тривога, тощо)
  • зловживання алкоголем, нікотином, кавою або наркотичними речовинами.

Зміни у думках

  • відсутність мотивації щось робити. Включаючи те, що раніше приносило задоволення;
  • неможливість сконцентруватися на будь-якій справі;
  • важко приймати будь-які рішення.

 

Піклування про ментальне здоров’я допоможе уникнути саморуйнування. Гніватись, боятися, хотіти розтрощити все навколо — це не слабкість, а нормальна реакція на ненормальний стан речей. Медикам та фармацевтам слід навчитися переживати емоційні бурі та рухатись далі, піклуючись і про ментальне здоров’я своїх близьких та пацієнтів. 

На сайті програми можна знайти так звану «Аптечку психологічної самодопомоги», в якій зібраний матеріал про стрес та вправи для його подолання. Аптечка була розроблена на основі матеріалів ВООЗ, «Довідника безбар’єрності» та за експертної підтримки Інституту психічного здоров’я Українського Католицького Університету.

Однією з рекомендованих вправ є ведення «щоденника подяки». Суть полягає в наступному: варто щоденно записувати в щоденник людей і три події, яким хочеться подякувати. Наступного дня перечитувати і дописувати ще 3+3.

За даними спеціалістів, в момент коли людина відчуває вдячність, мозок виділяє дофамін, який є гормоном щастя. Як наслідок, покращується настрій, з’являються сили на улюблені справи. Тож добряче дякувати — це не лише про ввічливість. Це користь ментальному й заразом фізичному здоров’ю.

Коли ми втрачаємо контроль над ситуацією, перебуваємо у невизначеності та недоотримуємо соціальної підтримки, важливо вміти справлятися зі стресом та не доводити стан до виснаження, який згодом переросте в клінічну депресію. Депресія — одне з найпоширеніших психічних захворювань у світі. За думкою спеціалістів, кожен третій українець може зіткнутися з епізодом депресивного розладу. Реалії сьогодення в рази підвищують ризик виникнення депресії. 

Наш організм має певний механізм відповіді на стрес: під час страху та тривоги мозок дає сигнал наднирникам активізувати вироблення гормонів стресу (глюкокортикостероїдів, зокрема кортизолу). Кортизол посилює дію інших гормонів стресу - адреналіну і норадреналіну, завдяки чому організм ліпше дає раду з так званими стресорами. Крім цього, підвищується рівень глюкози в крові для кращого енергообміну. У певний момент ресурси організму виснажуються, компенсаторний механізм дає збій. Наслідком такої нейробіології є те, що стрес послідовно деформує наші рішення і ми стаємо більш імпульсивними і менш рефлексивними. До того ж, саме в цей період існує найбільший ризик виникнення депресивного розладу, який характеризується почуттям провини, тривогою, дратівливістю, порушенням сну, розладом харчової поведінки, появою суїцидальних думок. Впоратися з депресією самостійно майже неможливо, тому покращення ментального здоров’я є наразі обов’язковим. 

 

 

Ментальне здоров’я — це не лише відсутність розладів чи стресу, а й відчуття задоволення від життя попри обставини, змога жити повноцінно.

Спробуйте відповісти на прості питання:

  • Ви пишаєтесь маленькими перемогами?
  • Не ігноруєте свої почуття?
  • Дослухаєтесь до потреб організму?
  • Ви у спокої? А навіть, якщо стає тривожно, Ви знаєте, як приборкати емоції?
  • Ви усвідомлюєте, що погані дні трапляються, але минають?
  • Ви приймаєте і любите себе такими, як Ви є?
  • Ви помічаєте позитивні сторони навіть у складник ситуаціях?

Чим більше плюсиків, тим в кращому стані ваша менталочка

 

Підготовлено за матеріалами www.howareu.com

 

Поділитися статтею з друзями