Від хімічної школи до Коледжу НФаУ
03 травня 2016 року у Коледжі Національного фармацевтичного університету відбулися урочистості з нагоди 70-річного ювілею цього навчального закладу.
Коледж Національного фармацевтичного університету — один із найстаріших навчальних закладів Харкова, який знаходиться неподалік від центру міста.
«Коріння» коледжу як навчального закладу сягає далекого 1881 року. Саме тоді в Харкові на честь Святого Олександра Невського був зведений храм, і при ньому одразу ж почала функціонувати приходська школа. За змістом навчання школа відповідала вимогам гімназії та входила до числа кращих церковно-приходських шкіл Харківщини кінця XIX–початку XX років. До речі, будівля приходської школи, хоч і дещо змінена, досі існує і служить за призначенням.
Історичні дані свідчать, що у 1926 році у приміщенні колишньої церковно-приходської школи при Олександро-Невському храмі була відкрита професійна хімічна школа з підготовки фахівців із хімічних спеціальностей. В 1937 році хімічна школа перетворилася на хімічний технікум основної та спеціальної хімії, який був підпорядкований Народному комісаріату промисловості СРСР. Навчальний заклад здійснював підготовку зі спеціальностей «Аналітика неорганічних та органічних виробництв» (випускники мали кваліфікацію технік – хімік) та «Спеціальні хімічні виробництва» (кваліфікація технік).
За часи свого існування освітній заклад неодноразово змінював статус, в залежності від потреб держави змінювалися напрямки підготовки фахівців, перелік спеціальностей. Єдине, що залишалося незмінним — хімічний напрям освіти.
Технікум, як і зараз коледж, був інтернаціональним навчальним закладом. У різні часи тут готували фахівців для 22 країн Африки, Латинської Америки, Південно-Східної Азії та Близького сходу. На той час іноземці навчалися в спільних групах із місцевими студентами. Особливою завзятістю до навчання відрізнялися кубинці, яких у 70-ті роки минулого століття серед іноземних студентів було найбільше. Навчалися вони за спеціальністю «Електрохімічні покриття».
Після того, як у 1991 році Україна набула самостійності, потреба в спеціалістах для хіміко-фармацевтичної галузі незалежної держави стала гострішою. Хіміко-механічний технікум, який мав розвинену хімічну та матеріально-технічну бази, перепрофілювали в хіміко-фармацевтичний технікум, перевели на його базу фармацевтичного відділення з Харківського медичного училища № 1, а разом із ним перейшли досвідчені викладачі. Згідно з ліцензіями на проведення освітньої діяльності, тут почали готувати молодших спеціалістів за трьома напрямками: фармацевтичним, хімічним, механічним.
Остання зміна статусу навчального закладу відбулася у 2005-му році; тоді технікум став Коледжем НФаУ, започаткувавши підготовку бакалаврів фармації.
Сьогодні Коледж НФаУ є єдиним вищим навчальним закладом на Україні, який здійснює підготовку молодших спеціалістів для всієї фармацевтичної галузі. Затребуваність Коледжу НФаУ, всупереч тому, що цей заклад не має жодного бюджетного місця, пояснюється насамперед потребою фармацевтичного ринку Харківщини та України у кваліфікованих фармацевтичних кадрах та високим рівнем підготовки фахівців.
Коледж готує фахівців за освітніми програмами «Фармація», «Аналітичний контроль якості хімічних лікарських сполук», «Виробництво фармацевтичних препаратів».
Кожна спеціальність має свою специфіку, тож вибір абітурієнта залежить від того, що йому більше подобається і яким він бачить власне майбутнє. За освітньою програмою «Аналітичний контроль якості хімічних лікарських сполук» коледж готує техніків-лаборантів, які можуть проводити хімічні дослідження та працювати в будь-яких хімічних лабораторіях підприємств та установ. «Виробництво фармацевтичних препаратів» — це техніки-технологи для фармацевтичних підприємств. Сучасні фармацевтичні виробництва працюють за міжнародними стандартами, а це зумовлює необхідність знати технології виготовлення ліків, обладнання галузі, стандарти якості. Спеціальність є затребуваною на виробництві — роботодавці пропонують студентам робочі місця ще у період практики. І нарешті, найбільш розповсюджена серед абітурієнтів спеціальність — «Фармація». Випускники коледжу поряд із випускниками університету можуть надавати фармацевтичні послуги та деякі консультації відвідувачам аптек.
Коледж орієнтований на підготовку конкуренто спроможного на ринку праці фахівця. Саме тому тут впроваджена практика проведення досліджень серед роботодавців стосовно якості та компетенцій фахівців. Навчання у коледжі проводиться відповідно до складових галузевих стандартів вищої освіти України, розробниками яких були викладачі Коледжу НФаУ. Стандарти створені на єдиній методологічній основі із застосуванням компетентісного підходу.
З 1997 року очолює Коледж НФаУ Тіна Сулейманівна Прокопенко — кандидат фармацевтичних наук, доцент, заслужений працівник фармації України. У коледжі працюють дев'ять циклових комісій: фармацевтичної хімії та фармакогнозії; медико-біологічних дисциплін; технології ліків та організації і економіки фармації; загальної хімії; спеціальних хімічних дисциплін; промислової фармації; мови та літератури; суспільних та загальноосвітніх дисциплін; фізичного виховання.
Особливі вимоги стоять перед цикловими комісіями, які можна назвати випусковими: фармацевтичної хімії та фармакогнозії, технології ліків та організації і економіки фармації, медико-біологічних дисциплін, спеціальних хімічних дисциплін, промислової фармації. Колективи цих комісій відповідальні за компетенції фахівців, за забезпеченість навчально-методичною літературою, організацію практичного навчання, матеріально-технічне оснащення кабінетів та лабораторій.
Оскільки коледж, а раніше технікум, мав потужні хімічну підготовку й базу, тут завжди працювали досвідчені викладачі хімії. Невипадково саме на його базі знаходилося Обласне методичне об'єднання викладачів хімії, а зараз — Обласне методичне об'єднання викладачів хімії та біології. Активна позиція викладачів циклової комісії «Мови та літератури» сприяла організації на базі коледжу Обласного методичного об'єднання викладачів іноземної мови.
Приблизно 70 % студентів Коледжу НФаУ неповнолітні: до коледжу вступає багато дітей після 9-го класу — це 14–16 річні підлітки. Індивідуальний підхід до кожного студента — основний елемент роботи колективу коледжу. Викладачі багато уваги приділяють різноманітним виховним заходам, допомагають планувати дозвілля студентів. Стало традицією проводити свята: Посвята у студенти, День фармацевтичного працівника та День педагогічних працівників, Міжнародний день студента, День Святого Миколая, Новий рік, весняні свята, випускні вечори тощо. Конкурси, олімпіади, вікторини, конференції, змагання, зустрічі, походи, екскурсії, театри — це все допомагає розвивати особистість, виявляти талант, отримувати правову, культурну підготовку, залучати до фізичної культури.
Хто створює імідж навчального закладу? Безумовно, студенти і випускники. Вони навчаючись, беручи участь у різноманітних заходах, проектують досягнення та успіхи колективу викладачів на власні досягнення. Коли закінчують навчання, реалізуються у обраній професії. А потім... Потім приводять дітей та онуків навчатися в рідні аудиторії, до своїх викладачів — шанованих, улюблених і водночас вимогливих, справедливих. Таких викладачів не забувають, колишні студенти приходять зустрітися з ними через 20, 30, 50 років, з глибокою вдячністю вимовляючи ці імена: Борисенко Л.О., Момот В.О., Малихіна О.В., Потапова Л.І., Буданова В.Є., Дюканова Г.О., Лебедєва Н.М., Матушкіна Є.М., Руда-кова О.І., Рижих В.І., Зарудко Т.П., Коломієць І.В., Цибульник Л.О.
У стінах технікуму, а потом і коледжу останні 66 років існує зворушлива традиція: зустріч випускників, дата та час якої були призначені раз і назавжди — кожного 3 травня о шостій годині вечора. Започаткували її випускники 1950 року — «діти» Другої світової війни, діти, чиєю улюбленою кінострічкою був радянський фільм «В шесть часов после войны». Обов’язково зустрітися, незважаючи на життєві обставини, — головна ідея фільму стала гаслом не одного покоління романтиків.
До цьогорічної зустрічі випускників адміністрація Коледжу НФаУ приурочила святкування з нагоди 70-річчя самого навчального закладу. Зустрітися зі студентською юністю, зайти в знайомі аудиторії, побачити улюблених викладачів та разом із коледжем відзначити поважну дату його біографії зібралися понад 700 гостей. У рамках заходу вони мали нагоду відвідати презентації гурткової роботи студентів. Учасники клубів та гуртків «Еврика», «Ерудит», «Quantum satis», «Пасифлора», «Експериментальна хімія» вправно демонстрували цікаві досліди, збираючи навкруг глядачів.
Виставка творчих робіт студентів та викладачів коледжу дивувала майстерністю авторів у найрізноманітніших жанрах: від живопису та фоторобіт до вишивки та виробів у техніці декупажу. Тих, кому близька викладацька робота, зацікавила виставка методичних розробок коледжу, поціновувачі історії залишили захопливі відгуки про роботу історичної секції «Сторінками історії коледжу».
Варто відзначити, що в рамках проведених урочистостей за участі нинішніх студентів коледжу відбулася благодійна акція, адресована маленьким пацієнтам Харківської міської дитячої лікарні №16. Кошти від проведення благодійної акції були використані на придбання ліків для пацієнтів гематологічного відділення.
У коледжі НФаУ завжди панувала і панує юність — час пошуків, час метаморфоз. Тут навчається гарна молодь — небайдужа, талановита, цілеспрямована. Тут працює відповідальний, дружній колектив професіоналів. Усім їм — і нині, і завжди — мудрості, натхнення та успіхів.
Яковлєва Олена