X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


НАВЕЛА – відповідальний підхід до планування вагітності

Вагітність — це чудове, але в той же час відповідальне рішення в житті кожної, без винятку, жінки. В той самий час її планування — це ще більш відповідальний крок, до якого молода сім’я повинна підходити з чуйністю і великою увагою. Але що робити, якщо доля сама вносить корективи в життя молодої пари? Що робити, якщо вагітність може стати дуже великим сюрпризом? Спробуємо разом розібратися, як уникнути небажаних новин і при цьому не завдати шкоди жіночому здоров’ю.

 

Олександр Кислов,

співробітник кафедри біохімії ХНМУ

 

У світовій медичній практиці препарати, що містять в своєму складі левоноргестрел, вже протягом тривалого часу використовуються багатьма фахівцями для  запобігання небажаної вагітності. Дана діюча речовина відома своєю високою ефективністю  та   мінімальними   ризиками при застосуванні. У рекомендованих дозах (1,5 мг) левоноргестрел викликає зміни в ендометрії, які запобігають імплантації заплідненої яйцеклітини, підвищує в’язкість секрету шийки матки, що перешкоджає просуванню сперматозоїдів. Високі концентрації левоноргестрелу в ендометрії сприяють зниженню чутливості його естрогенових і прогестеронових рецепторів, роблячи ендометрій несприйнятливим до естрадіолу і надаючи сильну антипроліферативну дію. З іншого боку, левоноргестрел неефективний, якщо імплантація вже сталася.

Клінічні дослідження показали, що при двократному пероральному  прийомі  даної  діючої речовини в дозуванні 0,75 мг дозволяє запобігти 85 % очікуваних вагітностей. Імовірно, ефективність препарату знижується зі збільшенням часу, який пройшов після статевого акту (95  % — протягом 24  годин, 85 % — при застосуванні  через 24–48 годин, 58 % — при застосуванні через 48–72 години). Крім того, такі  результати  додатково пояснюються і характером прийому препарату, а саме інтервалом між прийомом двох таблеток. Якщо жінка прийме необхідну дозу (1,5 мг) протягом 24 годин, то ймовірність ефективного запобігання вагітності складає 90 %. Якщо ж інтервал між прийомом двох таблеток по 0,75 мг склав від 24 до 48 годин, то вірогідність настання вагітності збільшується до 75–80 %. А у випадках, коли жінка припустилась паузи між прийомами від 48 до 72 годин, ризик настання вагітності зростає до 50–60 %. Все перераховане вище може як побічно, так і прямо вказувати на правильність вживання діючої речовини одноразово, в дозуванні 1,5 мг.


ЦЕ ЦІКАВО!

Левоноргестрел – звичайний жіночий статевий гормон, що запобігає розвитку вагітності шляхом затримки дозрівання яйцеклітини чи перешкодження овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника), а отже і перешкоджає заплідненню яйцеклітини.


У досвідчених фахівців відразу виникне питан ня: чи не принесе шкоди зменшення кратності прийому препарату і, відповідно, одномоментне збільшення концентрації діючої речовини здоров’ю жінки?

Клінічні випробування, які проводилися за участю жінок різного віку, продемонстрували, що при одноразовому прийомі 1,5 мг левоноргестрел не приносить абсолютно ніякої шкоди перебігу фізіологічних процесів в організмі жінки. Препарат не впливає на згортаємість крові, її біохімічний склад, обмін білків, жирів і вуглеводів. На етапі фармакокінетичних досліджень левоноргестрел показав, що при пероральному прийомі він швидко і повністю всмоктується.  Період  напіввиведення у даної діючої речовини варіюється від 24 до 32 годин.

Також клінічні випробування довели перевагу одноразового застосування препарату за ознакою досягнення максимальної концентрації дію чої речовини в плазмі крові. Так, при одномоментному прийомі левоноргестрела через 2–2,5 години Сmax = 18,5 нг/мл, що свідчить про більшу ефективність даної схеми застосування, оскільки при двократному прийомі такого результату отримати не вдалося, а максимальна концентрація діючої речовини не перевищувала 14,1 нг / мл. Що стосується біотрансформації, то вона проходить за типовим для всіх статевих гормонів метаболічним шляхом. У печінці відбувається гідроксилювання левоноргестрелу, після чого він виводиться з організму у складі глюкуронових кон’югатів. Фармакологічно активні метаболіти левоноргестрелу достеменно невідомі. Левоноргестрел вступає у зв’язок з альбуміном і глобуліном крові, 1,5– 2 % від загальної кількості в плазмі крові знаходиться у формі вільної діючої речовини, в той час як 65 % специфічно зв’язані з глобулінами плазми. Варто зазначити, що абсолютна біодоступність левоноргестрелу рівняється 100 %, але слід бути уважним при годуванні груддю, оскільки до 0,1 % плазмової концентрації може потрапити до організму дитини з молоком матері.

Таким чином, одноразовий прийом левоноргестрелу у дозуванні 1,5 мг дозволяє ефективно та безпечно попередити небажану вагітність та знизити ризик її настання у зв’язку з паузою між прийомом двох доз у разі застосування 0,75 мг на прийом. В даному контексті особливої уваги заслуговує препарат НАВЕЛА, кожна таблетка якого містить 1,5 мг левоноргестрелу. 

 

Марина Остапець,

кандидат медичних наук, асистент кафедри патологічної фізіології НФаУ

 

Однією із актуальних проблем сучасної гінекології є збереження репродуктивного здоров’я жінки. Аналіз особливостей реалізації репродуктивної функції свідчить про те, що 56,4 % вагітностей закінчуються розродженням, 42,8 % — абортами та 0,8  % — позаматковою вагітністю.

Вкрай негативний вплив на репродуктивну функцію жінки обумовлюють  ранні та пізні ускладнення аборту, які че рез  декілька   років  можуть  стати   причиною тяжкої патології (безпліддя в тому числі). В даній ситуації поряд з методами планової тривалої контрацепції особливе значення набувають методи екстреної контрацепції, які в будь-якій віковій групі дозволяють попередити настання небажаної вагітності.

Відповідно до універсального керівництва з планування сім’ї, розробленого за участі відділу охорони репродуктивного здоров’я та наукових досліджень ВООЗ, Агенції міжнародного  розвитку  США та Інституту охорони здоров’я ім. Джонса Хопкінса Блюмберга, використання препаратів екстреної контрацепції, при їх правильному застосуванні, не представляє небезпеки для здоров’я жінки.

В останні роки з метою екстреної контрацепції застосовуються прогестин (левоноргестрел), улипристал, антигестаген (міфепристон) чи комбінація прогестину та естрогену (так звані  комбіновані оральні контрацептиви). Широке застосування саме гестагенних препаратів, насамперед, пов’язано з тим, що таблетки для екстреної  контрацепції на основі левоноргестрелу рідше, аніж комбіновані оральні контрацептиви, викликають побічні ефекти (нудоту, блювоту), а також гестагени мають більшу ефективність в порівнянні з естрогенвмістними препаратами для екстреної контрацепції.


НА ЗАМІТКУ!

За даними ВООЗ підвищення дози левоноргестрелу до 1,5 мг не призводить до збільшення кількості побічних ефектів порівняно з двократним прийомом дозою 0,75 мг. Доза левоноргестрелу 1,5 мг рекомендована ВООЗ як ефективна та безпечна доза препарату для екстреної контрацепції.


Препарати для екстреної контрацепції,  до  скла ду яких входить левоноргестрел, добре вивчені, а їх ефективність та безпечність доведена не лише в ході багатьох досліджень, але і безпосереднім практичним застосуванням в різних країнах та на різних континентах. Саме тому препарати для екстреної контрацепції з левоноргестрелом є «золотим стандартом». При широкому застосуванні методу екстреної контрацепції можна було б попередити декілька мільйонів незапланованих вагітностей. Крім цього, невідкладна контрацепція більш економічна, аніж подальше штучне переривання вагітності.

До екстреної контрацепції слід вдаватися при:

  • незахищеному статевому акті, коли плановий метод контрацепції за будь-яких причин не використовувався;
  • дефективності бар’єрних методів контрацепції (наприклад, при порушенні цілісності презервативу);
  • порушення правил прийому гормональних таблеток (пропуск прийому 1 таблетки та більше);
  • згвалтування (особливо підлітків).

За даними Департаменту репродуктивного здоров’я та досліджень ВООЗ, кількість активного гормону в одному курсі таблеток левоноргестрелу 1,5 мг для екстреної контрацепції складає менше половини дози, розрахованої на 1 менструальний цикл застосування найбільш розповсюджених таблеток для планової контрацепції.

 

Фармакокінетичні та фармакодинамічні характеристики левоноргестрелу (елімінується із організму протягом декількох днів, не має ефекту накопичення та потенціювання дози, не обумовлює токсичного впливу) забезпечують:

  • високу ефективність (попередження небажаної вагітності) протягом 72 годин після незахищеного статевого акту;
  • хорошу переносимість;
  • відсутність ризику передозування;
  • при прийомі левоноргестрелу більше 1 разу протягом 1 менструального циклу не викликає серйозних побічних ефектів;
  • відсутність зв’язку між прийомом левоноргестрелу та підвищенням ризику розвитку раку;
  • необхідність складних підрахунків та звіряння з календарем при застосуванні екстреної контрацепції;
  • низький ризик ектопічної вагітності (запліднена яйцеклітина імплантується поза маткою);
  • відсутність змін характеру менструального циклу;
  • відсутність впливу на здатність до запліднення в майбутньому;
  • застосування в період лактації;
  • відсутність негативного впливу на плід, що вже розвивається, якщо помилково препарат застосовували у випадку вагітності, що вже наступила.

Левоноргестрел не є абортивним препаратом та не перериває вагітність, що вже розвивається, що особливо важливо для жінок зі стійкими релігійними поглядами.

Механізм дії левоноргестрелу полягає у порушенні процесів овуляції, запобіганні запліднення, нідації (імплантації) заплідненої яйцеклітини та подальшому розвитку ембріону. В кожному окремому випадку дія препарату залежить від фази менструального циклу, під час якого має місце незахищений статевий акт, а також від часу прийому препарату. Зокрема, вжитий в різні періоди фолікулінової фази циклу, левоноргестрел:

  • пригнічує чи затримує пік ЛГ;
  • пригнічує чи затримує розрив фолікулу;
  • перешкоджає формуванню жовтого тіла.

Якщо препарат застосовується в лютеїновій фазі циклу, то через декілька днів по мірі припинення дії гестагену відбувається різке зниження рівня прогестагенів, що викликає децидуальні перетворення в ендометрії з наступною кровотечею.

В ендометрії на фоні прийому препарату гістологічні зміни характеризуються зникненням мікроворсинок, ущільненням циліндричного епітелію, дилатацією субепітеліальних судин.

 


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Однократне застосування левоноргестрелу дозою 1,5 мг з практичної точки зору має перевагу над його застосуванням двічі на добу по 0,75 мг. Адже при двократному прийомі існує вірогідність, що за будь-яких причин жінка не зможе прийняти другу таблетку, що значно знизить вірогідність досягнення необхідного контрацептивного ефекту.


НАВЕЛА — розумне рішення в екстреній ситуації, оскільки висока ефективність та сприятливий профіль безпеки  левоноргестрелвмісних  препаратів доведені результатами досліджень ВООЗ. Однак варто пам’ятати, що екстрена контрацепція не може замінити методи планової контрацепції!

 

Олександр Міщенко,

психолог, кандидат медичних наук, доцент

 

В житті практично кожної жінки виникають ситуації, за яких може виникнути необхідність використання методів так званої екстреної  контрацепції задля попередження небажаної вагітності. Через свою специфічність екстрену контрацепцію ще називають невідкладною, аварійною, негайною, терміновою тощо. Не викликає сумнівів і те, що небажана вагітність є серйозною проблемою сучасного суспільства. Таким чином, екстрена контрацепція повинна застосовуватися при ризику виникнення небажаної вагітності через відсутності нехтування плановими методами попередження вагітності або невдачі при їх використанні (ушкодження презервативу, випадіння внутрішньоматкової спіралі, пропуск прийому оральних контрацептивів та інше). Варто зазначити, що за деяких вкрай негативних подій (зґвалтування, примушування до статевого контакту, розрив стосунків із партнером тощо) екстрена контрацепція є методом запобігання не лише небажаної вагітності, але і психічної травми, пов’язаної з нею. В таких випадках заходи попередження небажаної вагітності повинні здійснюватися без жодного зволікання (чим раніше після незахищеного статевого акту використати екстрену контрацепцію, тим вище її ефективність).

Окрім цього, значна частина сучасних психологічних проблем жінок, які ведуть активне статеве життя, пов’язана із значним острахом і небажанням вагітності в незручний для них час (робота, сімейні обставини, матеріальне становище, кар’єра тощо). В таких випадках ефективне запобігання небажаної вагітності (а як наслідок й аборту) є визначним чинником збереження репродуктивного жіночого здоров’я.

Значну роль в підтримці певного рівня психологічного комфорту жінки відіграє спосіб екстреної контрацепції. Одним з найбільш безпечних й ефективних методів такої контрацепції (за критеріями ВООЗ) є комбіновані оральні контрацептиви. При цьому надзвичайно важливою передумовою  збереження психологічного здоров’я жінки в таких ситуаціях визнається кратність прийому засобу екстреної контрацепції. З точки зору психологічної «безпеки» більш сприятливим для жінки є одноразовий прийом порівняно з дворазовим через цілу низку психологічних переживань, що виникають через необхідність очікування «невідомого» порівняно з психологічним «спокоєм» при досягненні очікуваного ефекту вже від одноразового прийому. Такі переживання в деяких випадках навіть можуть призвести до негативних психологічних наслідків через можливість розвитку цілої низки розладів тривожно-депресивного спектру. Все це пов’язане з особистісно-емоційними реакціями очікування можливого негативного результату тієї чи іншої ситуації.

Висока вірогідність розвитку тривожно-депресивних розладів через переживання, пов’язані з очікуванням небажаної вагітності, зумовлена тим, що емоції очікування є одними з найбільш складних і сильних за своєю інтенсивністю емоцій. Очікування є специфічним внутрішнім особистісно-емоційним станом, що пояснюється  необхідністю  передбачення певної події або результатів ймовірнісної ситуації. Психологами відзначається, що емоційні переживання очікування можуть бути пов’язані як з позитивними, так і з негативними подіями в житті людини, але очікування негативних наслідків, безумовно, викликає значно більш «травмуючі» прояви й негативні наслідки. Те, як ми вбачаємо майбутні наслідки значущої події, повною мірою впливає на всю нашу поведінку і певним чином на очікуваний результат. Актуалізація мотиваційного очікування негативного наслідку події відбувається тоді, коли особистість переживає її негативну значимість та формує наміри щодо її запобігання. Наслідками ж актуалізації негативних очікувань тієї чи іншої події є цілковита зміна настрою, емоційного фону, працездатності, міжособистісних стосунків тощо.


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Очікування – все те, що відокремлює нас від майбутнього та являє собою різновид активності людини, протилежний продуктивній діяльності.


Відповідно до сучасних поглядів, психоло ги виокремлюють чотири емоції, що пов’язані з очікуваннями:

  • хвилювання (виражає емоційне спрямування на значущу для людини діяльність);
  • тривога (емоційний стан гострого, невизначеного занепокоєння, яке пов’язане з прогнозуванням небезпеки чи негативного результату події);
  • острах (переживання щодо небезпечної ситуації);
  • відчай (стан крайньої безнадії, що генерує у особистості враження нездоланності прийдешньої небезпеки).

 

В результаті переживання емоцій очікування між прийомами контрацептиву жінки можуть відчувати значне психоемоційне перенапруження. До тих пір, поки ця напруга не перевищує  фізіологічних  рівнів та відповідно може бути нівельована захисними системами організму, активність та дії жінки є енергійними та адекватними, концентрація уваги покращується, поліпшується швидкість розумової діяльності, посилюється мотивація, іншими словами, спостерігається стан стресу. Але в значній кількості випадків в подальшому при продовженні негативного психоемоційного впливу переживань щодо очікування негативного  результату  розвивається  наступна  стадія параекстремального дистресу, що викликає значне зниження продуктивності більшості когнітивних процесів та викликає розвиток негативних реакцій тривожно-депресивного спектру.

При подальшому зростанні напруження може розвинутися екстремальний дистрес, що призводить до значної поведінкової дезорганізації: послаблення активності, появи страхів та боязливості, втрати віри в себе, виникнення імпульсивних вчинків тощо. В подальшому (досить рідко) на фоні значних переживань (особливо у випадках зґвалтування та навмисного примушування до статевого контакту) може розвинутися гіперстрес, який викликає зрив психічної діяльності, виникнення стану афекту і різних психопатологічних реакцій.

 

На щастя, зменшити негативні прояви реакції очікування у випадку загрози виникнення небажаної вагітності можливо завдяки прийому засобів екстреної контрацепції, які передбачають одноразове застосування.


Таким чином, препарат НАВЕЛА, одна таблетка якого містить 1,5 мг левоноргестрелу, дозволяє зменшити кількість прийомів  до 1 разу та значно покращити психологічний стан жінки порівняно з тим, що виникає при необхідності дворазового прийому 0,75 мг левоноргестрелу.