X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


КАТАРІЯ – швидка допомога при циститі

Жодна людина у світі не застрахована від хвороб, однак інколи вони застають нас у найбільш непідходящий момент. Особливо це стосується такого поширеного серед жінок захворювання, як запалення сечового міхура (цистит). Хоч даний стан і не загрожує життю, але неприємні симптоми у вигляді болю, різей і позивів до сечовипускання значно порушують звичний ритм життя та потребують невідкладного лікування.

 

Більше половини жінок на нашій планеті відчувають симптоми циститу хоча б раз у житті, при чому кожна третя у віці до 24 років [1].

 

Чому виникає цистит?

Наш організм являється домом для мільярда бактерій. В знак подяки вони не викликають захворювань, а навпаки захищають наше тіло від інфекцій, виробляють важливі для життєдіяльності вітаміни і допомагають засвоювати їжу. Тим не менш, деякі наші органи повинні залишатися повністю стерильними, тобто вільними від бактерій. Це стосується і сечової системи. При попаданні бактерій в сечовий міхур він запалюється, що і викликає симптоми циститу [2].

 

В організмі людини в стані симбіозу проживає від 10 до 100 трильйонів мікроорганізмів, що перевищує число власних людських клітин майже в 10 разів [3].

 

Кишкова паличка є найбільш поширеним збудником інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) у жінок, у тому числі і циститу та відповідає за 75 %–95 % захворювань. Інші збудники включають види сімейства Enterobacteriaceae, такі як Proteus mirabilis та Klebsiella pneumoniae та інші бактерії, наприклад Staphylococcus saprophyticus [4–8].

Не дивлячись на те, що більшість випадків циститу викликані саме бактеріями, в деяких випадках причини бувають іншими. По-перше, збудниками циститу можуть виступати віруси, частіше вірус герпесу 1 і 2 типів — ті самі, які викликають характерну висипку на губах. Запалення сечового міхура також можуть викликати гриби (Blastomyces dermatitidis, Candida) і навіть паразити шистосоми [9].

По-друге, причини циститу і зовсім можуть бути неінфекційними. У пацієнтів, які лікують рак сечостатевої системи або тазу за допомогою променевої терапії, часто виникає радіаційний цистит [10]. Те ж стосується і хіміотерапії: циклофосфамід, який використовують для лікування раку, виводиться з організму з сечею і може викликати хімічний цистит [11]. Важливо пам’ятати і про те, що цистит може виникати через аутоімунні захворювання, коли наш власний організм починає сприймати тканини сечового міхура, як чужорідний об’єкт, який потрібно знищити. Це спостерігається при системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті, хворобі Крона [12]. Всі ці види циститу не мають характерних симптомів і часто не відповідають на стандартне лікування.

 

У кого цистит виникає частіше?

Жінки більш схильні до даного захворювання, ніж чоловіки через особливості будови сечової системи. Сеча потрапляє назовні з сечового міхура через уретру. У жінок вона коротша і ширша, ніж у чоловіків, не має вигинів і розташована близько до піхви і заднього проходу. Все це сприяє потраплянню бактерій в сечовий міхур [13, 14].

 

Ризик виникнення циститу підвищує:

  • катетеризація сечового міхура;
  • статевий акт, особливо при зміні статевого партнера;
  • використання з метою попередження вагітності речовин, які руйнують сперму (сперміцидів) та діафрагм;
  • проведення гінекологічного огляду та гінекологічних процедур;
  • цукровий діабет.

 

Цистит у матері або перенесений цистит в дитинстві також збільшує ризик запалення сечового міхура у старшому віці [15, 16].

Причиною циститу у чоловіків найчастіше є бактеріальна інфекція передміхурової залози, яка досить важко піддається лікуванню. Крім того, запалення сечового міхура у чоловіків зумовлене порушенням нормального відтоку сечі, які можуть бути викликані пухлиною або каменем. Дуже важливо при симптомах циститу у чоловіків переконатися у відсутності цих серйозних захворювань [17].

 

 

 

Як запідозрити цистит?

Найбільш частими скаргами при циститі є [1, 18]:

  • ріжучий біль внизу живота і при сечовипусканні;
  • часте сечовипускання;
  • позиви до сечовипускання вночі.
  • Температура тіла при циститі, як правило, не підвищується.

 

Які бувають види циститу?

Деякі супутні захворювання або стани можуть вплинути на перебіг захворювання і спровокувати ускладнення циститу. Залежно від наявності або відсутності цих факторів виділяють [19]:

неускладнений цистит;

Неускладненим називають цистит у невагітних жінок без супутніх захворювань і порушень в будові сечовивідних шляхів.

ускладнений цистит.

До ускладнюючих чинників відносять супутній цукровий діабет, ниркову недостатність, порушення будови або роботи сечовивідних шляхів, зниження імунітету, а також початок лікування через 7 днів і більше після початку захворювання.

 

Як обстежують пацієнтів з підозрою на цистит?

Для постановки діагнозу достатньо характерних скарг і відсутність виділень з піхви, які б могли вказувати на запалення статевої, а не сечової системи. Інколи при виникненні сумнівів призначають додаткові аналізи, зокрема [1, 2, 19]:

 

Загальний аналіз сечі.

При циститі сеча може бути каламутною або навіть червоною (при попаданні в неї крові), спостерігається підвищена кількість лейкоцитів (більше 10).

Для отримання точного результату важливо правильно збирати сечу на аналіз. Це обов’язково потрібно робити в стерильний контейнер, виданий в лабораторії або куплений в аптеці. Найкраще здавати ранкову порцію сечі. Спочатку потрібно провести туалет статевих органів. Жінкам потрібно розвести статеві губи і протерти їх спереду назад мильним або змоченим повідон-йодом тампоном. Перші кілька мілілітрів сечі потрібно спустити в унітаз, а потім, не перериваючи струмінь, підставити контейнер. Якщо у жінки менструація або інші виділення з піхви, перед здачею аналізу потрібно використати тампон.

 

Тест-смужки для експрес-аналізу сечі.

Ці смужки прості у використанні і дозволяють протягом декількох хвилин виявити наявність і кількість у сечі цукру (глюкози), білка, крові, нітритів і лейкоцитів.

Нітрити виробляються бактеріями, тому їх поява в сечі вказує на інфекцію сечового міхура.

 

Посів сечі з метою визначення збудника.

Даний аналіз проводять рідко, зазвичай, коли симптоми не минають протягом тижня або повторюються протягом чотирьох тижнів після завершення лікування у невагітних жінок або ж у вагітних і жінок з незвичайними симптомами. При цьому діагноз підтверджує кількість бактерій більше 1000 (103) КУО/мл [1].

 

Як лікувати цистит?

Лікування циститу включає:

  • знешкодження збудника захворювання (бактерій, рідше  вірусів та найпростіших);
  • зменшення симптомів захворювання.

 

Для лікування причин циститу використовують антибактеріальні засоби, в першу чергу — фосфоміцину трометамол або нітрофурантоїн [20–23]. Якщо ці препарати не можна призначати через непереносимість або неефективність, призначають триметоприм в поєднанні з сульфануламідом [25, 26].

Так як цистит у чоловіків частіше виникає на тлі простатиту, потрібно призначати антибіотики, які пронікають в тканину передміхурової залози. Для цього використовують триметоприм в поєднанні з сульфануламідом або фторхінолони, наприклад, левофлоксацин [17].

Раніше для лікування циститу успішно використовували амінопеніциліни, проте в останні роки E. coli стала нечутливою до цих антибіотиків [27, 28].

На жаль, навіть правильно підібраний антибіотик відразу не зменшує вираженість та тяжкість таких симптомів циститу як біль, позиви та різі при сечовипусканні. З цією метою у ряді країн світу використовують препарати цитрату натрію, який сьогодні доступний і в Україні під торговою назвою КАТАРІЯ.

 

Як діє КАТАРІЯ?

Ймовірно, що більшість неприємних відчуттів при циститі зумовлені впливом кислої сечі на чутливі нервові волокна в сечовому міхурі. Ряд досліджень виявив, що підвищення рН сечі, тобто її «залуження» зменшує вираженість больового синдрому та покращує якість життя пацієнтів з циститом. Натрію цитрат, який є діючою речовиною препарату КАТАРІЯ, при потраплянні в організм перетворюється у бікарбонат, який сприяє зменшенню симптомів циститу, зменшує кислотність сечі, спричиняючи підлужування [29].

 

КАТАРІЯ — ефективність підтверджена дослідженнями

У одному з досліджень оцінювали ефективність та безпеку цитрату натрію (КАТАРІЯ) у 205 жінок у віці від 18 до 60 років із симптомами циститу, у яких не було чітких клінічних ознак бактеріальної інфекції. Цитрат натрію призначався в по 4 г 3 р/д протягом 48 годин. В результаті важкість та вираженість симптомів циститу у пацієнтів з початковою абактерійурією зменшувалися у 80% випадків. Був зроблений висновок, що 48-годинний курс цитрату натрію може забезпечити хороше симптоматичне полегшення для більшості жінок з циститом [30].

Цитрат натрію, що є активною діючою речовиною препарату КАТАРІЯ, не лише зменшує симптоми циститу, але й впливає на швидкість знищення основних збудників циститу, Так, у дослідженні Gargan R.A. та співавторів оцінювали вплив цитрату натрію та збільшення споживання рідини на швидкість знищення бактерій, що викликають цистит. Для цього оцінювали рівень рН сечі та кількість бактерій (кишкової палички та Staphylococcus saprophyticus) і поліморфно-ядерних нейтрофілів (клітин, які знищують бактерії) у жінок. В результаті було встановлено, що прийом цитрату натрію (КАТАРІЯ) в середньому підвищував рН сечі на 1, що ,  разом з водним режимом, сприяло підвищенню активності поліморфно-ядерних нейтрофілів (> або = 88 %) та загибеллю 55–69 % бактерій. Таким чином, підвищення рН та зниження осмолярності сечі збільшує здатність нейтрофілів знищувати інфекційні організми, а цитрат натрію може використовуватися з цією метою [31].

 

Як приймати КАТАРІЯ?

КАТАРІЮ рекомендується приймати внутрішньо по 1 саше 3 рази на добу протягом 48 годин. Вміст одного саше слід розчинити у 1 склянці води; приготовлений розчин необхідно використати одразу.

 

 

Джерела літератури

  1. European Association of Urology. EAU Guidelines on Urological Infections, 2019.
  2. John L. Brusch. Urinary Tract Infection (UTI) and Cystitis (Bladder Infection) in Females.
  3. Горелов А.В., Каннер Е.В., Максимов M.Л., Ермолаева А.С., Вознесенская А.А., Дадашева К.Н. Lactobacillus rhamnosus GG: клинические аспекты применения с позиций доказательной медицины. Медицинский Совет. 2018;(17):66-73.
  4. Byron JK. Urinary Tract Infection. Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2019 Mar;49(2):211-221.
  5. Karamali M, Shafabakhsh R, Ghanbari Z, Eftekhar T, Asemi Z. Molecular pathogenesis of interstitial cystitis/bladder pain syndrome based on gene expression. J Cell Physiol. 2019 Aug;234(8):12301-12308.
  6. Rank EL, Lodise T, Avery L, Bankert E, Dobson E, Dumyati G, Hassett S, Keller M, Pearsall M, Lubowski T, Carreno JJ. Antimicrobial Susceptibility Trends Observed in Urinary Pathogens Obtained From New York State. Open Forum Infect Dis. 2018 Nov;5(11):ofy297.
  7. Talan DA, Takhar SS, Krishnadasan A, Abrahamian FM, Mower WR, Moran GJ., EMERGEncy ID Net Study Group. Fluoroquinolone-Resistant and Extended-Spectrum β-Lactamase-Producing Escherichia coli Infections in Patients with Pyelonephritis, United States(1). Emerg Infect Dis. 2016 Sep;22(9)
  8. Colpan A, Johnston B, Porter S, Clabots C, Anway R, Thao L, Kuskowski MA, Tchesnokova V, Sokurenko EV, Johnson JR., VICTORY (Veterans Influence of Clonal Types on Resistance: Year 2011) Investigators. Escherichia coli sequence type 131 (ST131) subclone H30 as an emergent multidrug-resistant pathogen among US veterans. Clin Infect Dis. 2013 Nov;57(9):1256-65.
  9. Lynda A. Frassetto. Nonbacterial and Noninfectious Cystitis.
  10. Perez CA, Lee HK, Georgiou A, Lockett MA. Technical factors affecting morbidity in definitive irradiation for localized carcinoma of the prostate. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 1994 Mar 1. 28(4):811-9.
  11. Martin-Suarez I, D’Cruz D, Mansoor M, Fernandes AP, Khamashta MA, Hughes GR. Immunosuppressive treatment in severe connective tissue diseases: effects of low dose intravenous cyclophosphamide. Ann Rheum Dis. 1997 Aug. 56(8):481-7
  12. Teegavarapu PS, Sahai A, Chandra A, Dasgupta P, Khan MS. Eosinophilic cystitis and its management. Int J Clin Pract. 2005 Mar. 59(3):356-60.
  13. [Guideline] Hooton TM, Bradley SF, Cardenas DD, et al. Diagnosis, prevention, and treatment of catheter-associated urinary tract infection in adults: 2009 International Clinical Practice Guidelines from the Infectious Diseases Society of America. Clin Infect Dis. 2010 Mar 1. 50(5):625-63.
  14. Tiemstra JD, Chico PD, Pela E. Genitourinary infections after a routine pelvic exam. J Am Board Fam Med. 2011 May-Jun. 24(3):296-303.
  15. Foxman, B. Epidemiology of urinary tract infections: incidence, morbidity, and economic costs. Dis Mon, 2003. 49: 53.
  16. Naber, K.G., et al. Surveillance study in Europe and Brazil on clinical aspects and Antimicrobial Resistance Epidemiology in Females with Cystitis (ARESC): implications for empiric therapy. Eur Urol, 2008. 54: 1164.
  17. Wagenlehner, F.M., et al. Antimicrobials in urogenital infections. Int J Antimicrob Agents, 2011. 38 Suppl: 3.
  18. Li R, Leslie SW. Cystitis. [Updated 2021 Jul 9]. In: StatPearls . Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan
  19. Richard Colgan, Mozella Williams. Diagnosis and Treatment of Acute Uncomplicated Cystitis. Am Fam Physician. 2011 Oct 1;84(7):771-776.
  20. Gupta, K., et al. Short-course nitrofurantoin for the treatment of acute uncomplicated cystitis in women. Arch Intern Med, 2007. 167: 2207.
  21. Lecomte, F., et al. Single-dose treatment of cystitis with fosfomycin trometamol (Monuril): analysis of 15 comparative trials on 2,048 patients. Giorn It Ost Gin, 1997. 19: 399.
  22. Nicolle, L.E. Pivmecillinam in the treatment of urinary tract infections. J Antimicrob Chemother, 2000. 46 Suppl 1: 35.
  23. Huttner, A., et al. Nitrofurantoin revisited: a systematic review and meta-analysis of controlled trials. J Antimicrob Chemother, 2015. 70: 2456.
  24. Gupta, K., et al. Outcomes associated with trimethoprim/sulphamethoxazole (TMP/SMX) therapy in
  25. TMP/SMX resistant community-acquired UTI. Int J Antimicrob Agents, 2002. 19: 554.
  26. Warren, J.W., et al. Guidelines for antimicrobial treatment of uncomplicated acute bacterial cystitis and acute pyelonephritis in women. Infectious Diseases Society of America (IDSA). Clin Infect Dis, 1999. 29: 745.
  27. Hooton, T.M., et al. Cefpodoxime vs ciprofloxacin for short-course treatment of acute uncomplicated cystitis: a randomized trial. JAMA, 2012. 307: 583.
  28. Hooton, T.M., et al. Amoxicillin-clavulanate vs ciprofloxacin for the treatment of uncomplicated cystitis in women: a randomized trial. Jama, 2005. 293: 949.
  29. Ueda T, Yoshida T, Tanoue H, Ito M, Tamaki M, Ito Y, Yoshimura N. Urine alkalization improves the problems of pain and sleep in hypersensitive bladder syndrome. Int J Urol. 2014 May;21(5):512-7. doi: 10.1111/iju.12324. Epub 2013 Nov 13. PMID: 24224617.
  30. Spooner JB. Alkalinisation in the management of cystitis. J Int Med Res. 1984;12(1):30-4. doi: 10.1177/030006058401200105. PMID: 6692966.
  31. Gargan RA, Hamilton-Miller JM, Brumfitt W. Effect of alkalinisation and increased fluid intake on bacterial phagocytosis and killing in urine. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. 1993 Jul;12(7):534-9. doi: 10.1007/BF01970959. PMID: 8404914.

 

Ганна Кирпач, лікар загальної практики