X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізаціюВведіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Дерматокосметика ATOPI MED – дбайливий догляд за атопічною шкірою!

Шкіра — це дзеркало нашого організму, яке, як індикатор, попереджає про багато захворювань внутрішніх органів. Тільки здорова шкіра може ефективно виконувати свої функції й мати чудовий зовнішній вигляд. Для того, щоб вона була чиста і здорова, необхідно навчитися правильно за нею доглядати. Особливого догляду потребує шкіра у людей з атопією.

 

Атопічний дерматит (АД) — це хронічне рецидивуюче захворювання шкіри алергічної природи, що виявляється як у дорослих, так і у дітей раннього віку [1].

 

Це цікаво!
В 1923 році Coca і Cooke вперше запропонували термін «atopia» (з грец. — дивина, незвичайність) для визначення стану гіперчутливості при полінозі, астмі, «атопічній екземі», яка пізніше в 1933 році була перейменована Wize і Sulzberger в «атопічний дерматит». З того часу ця назва стала загальноприйнятою [2].

 

Атопічний дерматит є найбільш поширеним шкірним захворюванням. Згідно численним епі­деміологічним дослідженням, хвороба вражає переважно дітей. У всьому світі хворіє близько
30–50 % дітей та близько 5 % дорослих людей [3–5].

Зростання рівня захворюваності в останні десятиліття пов’язано з поширеним використанням хімічних речовин в побуті та промисловості, погіршенням екологічної ситуації, урбанізацією, безконтрольним застосуванням лікарських препаратів тощо [6].

 

Які симптоми атопічного дерматиту?

Найпоширеніші симптоми АД включають [7]:

 • Ксероз (сухість шкіри);
 • Ліхеніфікацію (потовщення шкіри та надмірне посилення шкірного малюнка);
 • Екзематозні ураження (запалення шкіри);
 • Сильний свербіж, який часто посилюється вночі.

 

Деякі дані показують, що більш ніж 85 % людей із цим захворюванням щодня відчувають такий неприємний симптом, як свербіж. Хвороблива або болюча шкіра та поганий сон, викликані свербежем, значно погіршують якість життя пацієнтів [8].

У дорослих висип, як правило, виникає на шиї та в зоні декольте, на внутрішній поверхні ліктів і колін, на руках і ступнях ніг, а також на обличчі та шкірі голови. У дітей молодшого віку симптоми та місце ураження можуть дещо відрізнятися.

Які є можливі причини та фактори, що сприяють розвитку атопічного дерматиту?

Хвороба не виникає без причини! Атопічний дерматит виникає на фоні спадкової схильності під впливом провокуючих чинників, серед яких [9]:

Клімат / зовнішнє середовище. Холодний клімат підвищує ризик розвитку атопічного дерматиту, так само як і проживання в забрудненому середовищі.

 

Це цікаво!
Задокументовано, що чорношкірі діти, привезені в Лондон, мають в два рази вищий ризик розвитку атопічного дерматиту, ніж ті, хто живе в Карибському регіоні [10].

 

Стать. Жінки більше схильні до атопічного дерматиту, ніж чоловіки.

Вік матері під час пологів. Діти які народились від матерів старшого віку, мають більшу схильність до проявів АД.

Вигодовування дитини. Грудне вигодовування зменшує ризик виникнення АД.

 

Чому важливо правильно доглядати за атопічною шкірою?

В основі механізму розвитку АД лежить поєднання генетично зумовленого дефекту бар’єрної функції шкіри, особливостей імунної системи, з одного боку, та навколишнього середовища, інфекційних агентів і супутніх захворювань — з іншого.

Основною функцією шкіри є захист організму від зовнішнього агресивного середовища. У хворих на АД через дефект епідермального бар’єру спостерігається підвищена втрата вологи через епідерміс. У свою чергу, роговий шар не здатний утримувати рідину внаслідок кількісного і якісного дефіциту ліпідів — церамідів, холестеролу та жирних кислот. В атопічній шкірі виявляють зниження кількості церамідів — основних молекул, що затримують рідину в позаклітинному просторі. Ці зміни клінічно проявляються помітною сухістю шкіри, яка сприяє проникненню антигенів в шкіру (мікробів, вірусів, грибів та ін.), особливо під час розчухування.

 

 

Таким чином, виникає «замкнуте коло», що призводить до активації імунної системи і підтримці хронічного запалення, що ще більше посилює дефект бар’єру. Останнім часом порушення бар’єрної функції шкіри розглядають як один з важливих фенотипових ознак АД, який призводить до сухості шкіри і зниженні вмісту антимікробних пептидів в шкірі [12, 13].

 

Напрямки лікування атопічного дерматиту

Сучасні підходи лікування АД грунтуються на проведенні зовнішньої терапії, спрямованої на усунення запалення шкіри та сухості шкірних покривів, протиалергічної терапії. При проведенні зовнішньої терапії враховуються характер і локалізація запального процесу, його стадія, поширеність, анамнестичні дані про переносимість і ефективність раніше використаних зовнішніх засобів [14, 15].

 

Шкіра хворих на АД характеризується підвищеною сухістю та зниженою бар’єрною функцією шкірних покривів. У зв’язку з цим виникає необхідність у достатньому зволоженні епідермісу та додатковому насиченню ліпідами шкіри [16, 17]. Лікування хворого АД має бути індивідуальним, що направлене на досягнення наступних ефектів [18]:

 • протисвербіжний ефект;
 • протизапальна дія;
 • антимікробна і антимікотична дія;
 • відновлення бар’єрної функції шкіри;
 • пролонгування ремісій;
 • лікування супутньої патології.

 

 

Дерматокосметика ATOPI MED — дбайливий догляд за атопічною шкірою!

Як під час загострення, так і під час ремісії захворювання базовою терапією залишається застосування зволожуючих засобів для відновлення бар’єрної функції шкіри. Ця позиція також зафіксована як провідна і обов’язкова в сучасних міжнародних і національних рекомендаціях
по терапії АД [19, 20].

 

Дерматокосметологи польської компанії Elfa Pharm розробили спеціальну серію засобів ATOPI MED на основі натуральних і екологічних компонентів для догляду за сухою, чутливою атопічною шкірою. Засоби ATOPI MED на ринку України представлені в наступних формах:

 • Пом’якшуючий крем (ATOPI MEDEMOLLIENT CREAM);
 • Пом’якшуюче молочко (ATOPI MED EMOLLIENT LOTION);
 • Ніжний очищуючий гель для душу (ATOPI MED GENTLE CLEANSING GEL);
 • Пом’якшуючий засіб для ванн (ATOPI MED EMOLLIENT BATH).

 

Засоби цієї серії містять активні компоненти, які сприяють відновленню бар’єру верхнього шару шкіри. Одночасно з цим вони:

 • гарантують тривале зволоження (сечовина утримує молекули води);
 • забезпечують трофіку шкіри (омега-кислоти каноли, оливок, ши);
 • усувають лущення шкіри (протизапальний та протисвербіжний ефект ніацинаміду та токоферолу);
 • не містять барвників та ароматизаторів (запобігають прояву алергічних реакцій);
 • підходять для дітей.

 

Пом’якшуючий крем (ATOPI MED EMOLLIENT CREAM)

Пом’якшуючий крем серії ATOPI MED призначений для щоденного догляду за дуже сухою і атопічною шкірою дітей і дорослих. Надовго зволожує, живить і пом’якшує, зменшує лущення. Завдяки своїм активним компонентам крем відновлює природний захисний бар’єр шкіри, зменшує свербіж. Підходить для людей з чутливою і ніжною шкірою, схильної до запалень і алергічних реакцій. Легка текстура крему сприяє миттєвому поглинанню компонентів та не залишає жирного блиску [21].

 

Активні компоненти:

 • сечовина і алантоїн — зволожують і пом’якшують шкіру, сприяють загоєнню;
 • потрійний ліпідний комплекс (олії ши, каноли та оливи) — відновлює гідроліпідний бар’єр
  шкіри;
 • токоферол, тригліцериди і жирні кислоти — заспокоюють подразнену шкіру та зменшують свербіж.

 

В літературі описані випадки розвитку алергічного контактного дерматиту під час лікування хронічних дерматозів, тому засоби по догляду за шкірою від Elfa Pharm ретельно досліджувалися. За результатами цього дослідження засіб ATOPI MED Пом’якшуючий крем відповідає вимогам тесту на сумісність з атопічною і чутливою шкірою та відповідає вимогам косметичних засобів, які називаються «гіпоалергенними» [21].

Також в ході дослідження було підтверджено, що продукт під назвою ATOPI MED Пом’якшуючий крем захищає шкіру від надмірної втрати води та висушування протягом 5 годин після застосування [21]. Маючи насичену і комфортну текстуру, крем забезпечує повноцінний догляд навіть за дуже сухою шкірою.

 

Пом’якшуюче молочко (ATOPI MED EMOLLIENT LOTION)

Пом’якшувальне молочко серії ATOPI MED належить до універсальних продуктів, що підходить як жінкам, так і чоловікам. Легка консистенція сприяє глибокому проникненню в глибокі шари епідермісу, роблячи шкіру більш еластичною і пружною. Має легку консистенцію, швидко вбирається, не залишаючи відчуття липкості.

Прекрасний засіб для підготовки шкіри обличчя або тіла для подальшого догляду. Завдяки ретельному підбору активних компонентів молочко відновлює природний захисний бар’єр шкіри, забезпечує тривале зволоження та зменшує свербіж. Засіб гіпоалергенний, тому підходить для людей з чутливою і ніжною шкірою, схильної до запалень і алергічних реакцій [22].

Після ретельного дослідження встановлено, що засіб під назвою ATOPI MED Пом’якшуюче молочко захищає шкіру від надмірної втрати води та висушування протягом 3 годин після нанесення [22].

 

Ніжний очищуючий гель для душу (ATOPI MED GENTLE CLEANSING GEL)

Ніжний гель для душу не містить агресивних для шкіри компонентів: мила, спирту, ПАРів. Зі складу виключені барвники, ароматизатори і будь-які потенційні алергени. Крім того, до складу гелю входять наступні активні речовини [23]:

 • вітамін Е — природний антиоксидант, який має протизапальну дію;
 • алантоїн — підвищує регенеруючу функцію шкіри та
  сприяє швидкому загоєнню;
 • лецитин — природний фосфолипид глибоко зволожує, усуває почервоніння і дискомфорт шкіри;
 • сечовина та м’яка миюча основа — зволожують і пом’якшують шкіру;
 • олія оливи — усуває лущення та забезпечує шкіру необхідними ліпідами.

 

Ніжний очищуючий гель для душу ATOPI MED не завдає шкірі шкоди, дбайливо очищаючи її і зберігаючи оптимальний рівень Ph. Він містить виключно м’які миючі компоненти, які не пошкоджують захисну плівку шкіри. Ніжний очищуючий гель для душу ATOPI MED протестований на атопічний шкірі. Цей препарат гарантовано не викликає алергічних реакцій [23].

Гель ATOPI MED підходить для щоденного використання і рекомендується застосовувати як підготовчий етап перед нанесенням пом’якшуючого молочка або крему ATOPI MED.

 

Пом’якшуючий засіб для ванн (ATOPI MED EMOLLIENT BATH)

Пом’якшуючий засіб для ванн оберігає шкіру від пересушування. Засіб серії ATOPI MED рекомендований для прийняття ванн у людей з дуже сухою і атопічною шкірою та підходить для щоденного застосування. Після прийняття ванни з додаванням засобу на поверхні шкіри утворюється захисний шар, що зберігає її зволоженою тривалий час. Завдяки ретельному підбору активних компонентів засіб для ванн інтенсивно пом’якшує і зменшує свербіж. Підходить для людей з чутливою і ніжною шкірою, схильної до запалень і алергічних реакцій [24].

Під час дослідження встановлено, що Пом’якшуючий засіб для ванн ATOPI MED добре переноситься шкірою, оскільки в тестованій групі добровольців не було ніяких подразнень і алергічних реакцій [24].

 

Як застосовувати засоби ATOPI MED?

Людям з сухою шкірою та схильністю до атопії рекомендовано комплексне застосування засобів
ATOPI MED від Elfa Pharm для підтримання зволоженості та відновлення захисної функції шкіри.
Лікарі дерматологи та алергологи рекомендують використовувати зволожуючі засоби для щоденного догляду за шкірою:

Пом’якшуючий засіб для ванн ATOPI MED EMOLLIENT BATH: 15–30 мл засобу додавати в воду перед прийняттям ванни. Рекомендований час прийому ванни — 15 хв. Засіб не потребує змивання.

Ніжний очищуючий гель для душу ATOPI MED GENTLE CLEANSING GEL: рекомендовано використовувати під час прийняття ванни або душу.

Пом’якшуючий крем ATOPI MED EMOLLIENT CREAM та/або Пом’якшуюче молочко ATOPI MED EMOLLIENT LOTION наносити на чисту шкіру 2–3 рази в день.

 

Стійкий ефект від застосування засобі ATOPI MED виникає після регулярного, щоденного використання впродовж 2–3 тижнів.

 

Засоби серії ATOPI MED від Elfa Pharm мають певні переваги:

 • гіпоалергенні;
 • натуральні екстракти та олії глибоко проникають в шкіру та зволожують найглибші шари епідермісу;
 • шкіра утримує вологу тривалий час;
 • накопичувальний ефект проявляється вже через кілька тижнів постійного застосування.

 

Таким чином, засоби серії ATOPI MED є ефективними і безпечними та їх можна рекомендувати для широкого використання в якості зовнішньої протизапальної і зволожуючої терапії у хворих на алергічні захворювання шкіри. При щоденному використанні значно підвищують якість життя хворих на АД. Засоби ATOPI MED можуть бути рекомендовані хворим на АД як в період загострення хвороби, так і для підтримки клінічної ремісії.

 

Література:

 1. Кочергин Н.Г., Румянцева Е.Е., Кондрашов Г.В., Траксель Л.В. Пимекролимус при иммунодерматозах. Русский медицинский журнал. 2003; 11(17): 953–56.
 2. Kramer, Owen N.; Strom, Mark A.; Ladizinski, Barry; Lio, Peter A. (2017). The history of atopic dermatitis. Clinics in Dermatology, (), S0738081X17300494–. doi:10.1016/j.clindermatol.2017.03.005 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28709563/
 3. Хаитов Р.М., Игнатьева Г.А., Сидорович И.Г. Иммунология. М.: Медицина; 2000.
 4. Иванов О.Л., Львов А.Н., Миченко А.В. Атопический дерматит: современные представления. Русский медицинский журнал. 2007; 15(19): 1362–6.
 5. Смирнова Г.И. Современные технологии диагностики и лечения тяжелых форм аллергодерматозов у детей. Москва–Тверь: Альба Плюс; 2006.
 6. Аравийская Е.Р., Соколовский Е.В. Барьерные свойства кожи и базовый уход: инновации в теории и практике // Вестник дерматологии и венерологии. — 2010. — № 6. — С. 135–139.
 7. Berth-Jones, J.; Exton, L.S.; Ladoyanni, E.; Mohd Mustapa, M.F.; Tebbs, V.; Yesudian, P.D.; Levell, N.J. (2019). British Association of Dermatologists guidelines for the safe and effective prescribing of oral ciclosporin in dermatology 2018. British Journal of Dermatology, (), –. doi:10.1111/bjd.17587
 8. Franz J. Legat. Itch in Atopic Dermatitis — What Is New? Department of Dermatology, Medical University of Graz, Graz, Austria. Front. Med., 07 May 2021  https://doi.org/10.3389/fmed.2021.644760
 9. Thomsen, Simon Francis (2014). Atopic Dermatitis: Natural History, Diagnosis, and Treatment. ISRN Allergy, 2014(), 1–7. doi:10.1155/2014/354250
 10. H.C Williams; A.C Pembroke; H Forsdyke; G Boodoo; R.J Hay; P.G.J Burney (1995). London-born black caribbean children are at increased risk of atopic dermatitis., 32 (2-part-P1), 0–217. doi:10.1016/0190-9622(95)90128-0
 11. Arikawa J., Ishibashi M., Kawashima M., Takagi Y., Ichikawa Y., Imokawa G. Decreased levels of sphingosine, a natural antimicrobial agent, may be associated with vulnerability of the stratum corneum from patients with atopic dermatitis to colonization by Staphylococcus aureus. J. Invest. Dermatol. 2002; 119(2): 433–9.
 12. Аравийская Е.Р., Соколовский Е.В. Сухость кожи. Причины и механизмы возникновения. Принципы коррекции. Журнал дерматовенерологии и косметологии. 2002; 2: 10–3.
 13. Мордовцева В.В., Масюкова С.А. Роль средств лечебной косметики в уходе за кожей при атопическом дерматите. Consilium medicum. Дерматология. 2011; 4: 4–7.
 14. Orlov E.V., Chaplygina S.I., Bibarsova G.I., Korsunskaya I.M. The role of modern emollients in complex treatment of atopic dermatitis in children. Clinical dermatology and venereology, 2010, no. 6, pр. 115–119.
 15. Revyakina V.A. Position of modern skin care products in the complex treatment of atopic dermatitis in children. Pediatrics, 2010, no. 1, pp. 25–29.
 16. Korotkiy N.G., Gamayunov B.N., Tikhomirov A.A. The practice of applying new external agents in the treatment of atopic dermatitis. Clinical dermatology and venereology, 2010, no. 1, pp. 61–6.
 17. Khlebnikova A.N. Moistening agents in the treatment of chronic dermatoses. Сlinical dermatology and venereology, 2010, no. 4, pp. 32–34.
 18. Akdis C., Akdis M., Bieber T., Bindslev-Jensen C., Boguniewicz M., Eigenmann P., et al.; European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: Europen Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. J. Allergy Clin. Immunol. 2006; 118(1): 152–69.
 19. Мордовцева В.В., Масюкова С.А. Роль средств лечебной косметики в уходе за кожей при атопическом дерматите. Consilium medicum. Дерматология. 2011; 4: 4–7.
 20. Короткий Н.Г., Тихомиров А.А., Гамаюнов Б.Н. Современные средства лечебно-косметического ухода и специфической гигиены в лечении атопического дерматита у детей. Клиническая дерматология и венерология. 2008; 4: 67–71.
 21. Olga Czernicka, Małgorzata Kowalewska. Report of use test and instrumental test under supervision of dermatologist. Atopi Med emollient cream. AMC 106/15/15.01.16. J.S. HAMILTON POLAND S.A. — рp. 8-19.
 22. Olga Czernicka, Małgorzata Kowalewska. Report of use test and instrumental test under supervision of dermatologist. Atopi Med emollient lotion. 57/14/17.11.15/ J.S. HAMILTON POLAND S.A. — рp. 8-19.
 23. Olga Czernicka, Małgorzata Kowalewska. Report of use test and instrumental test under supervision of dermatologist. Atopi Med gentle cleansing gel. AMG 105/13/18.01.16/ J.S. HAMILTON POLAND S.A. — рp. 5-19.
 24. Olga Czernicka, Małgorzata Kowalewska. Report of use test and instrumental test under supervision of dermatologist. Atopi Med emollient bath. AMB 107/20/13.01.16. J.S. HAMILTON POLAND S.A. — рp. 7-15.


Марина Остапець,
кандидат медичних наук,
доцент кафедри нормальної та патологічної

фізіології НФаУ