X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Протоколи провізора та процес реімбурсації у фармації

Сьогодні в Україні активно діє та набирає обертів програма  реімбурсації лікарських засобів, все більше українців і аптек беруть у ній участь. У 2021 р. кількість аптек, які долучились до участі у програмі «Доступні ліки», перевищила 10 тисяч аптек. Це означає, що збільшується кількість місць (аптек), де можна придбати лікарські засоби за електронним рецептом, та пацієнту на придбання лікарських засобів необхідно менше часу.

 

У першому півріччі 2021 року 19 % усіх відпущених рецептів (це понад 1 млн рецептів)  відпускалося протягом першої години після виписування рецепту лікарем.

За півроку 2021 р. до програми вперше приєдналися понад 401 тис.  пацієнтів. Сьогодні, загалом, в програмі  реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» вже взяло участь 2 мільйони 940 тисяч українців.  З них понад 1,6 млн — віком старше 65 років. У 2020 році лікарі первинної медичної допомоги виписали своїм пацієнтам понад 12 млн електронних рецептів, з них майже 63 % — для пацієнтів старше 65 років.

Національна служба здоров’я України чітко виконує умови співпраці з аптеками та вчасно і повністю виплачує усі кошти. У 2021 році Національна служба здоров’я України відшкодувала аптекам майже 35 млн грн. За час дії програми було відшкодовано аптекам понад 1 млрд гривень [1].

 

Перелік лікарських засобів, що беруть участь у програмі  реімбурсації,  сформований у Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Реєстр щороку оновлються та розширюються. Оновлений Реєстр затверджений Наказом МОЗ України від 10.08.2021 № 1705 «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом на 05 серпня 2021 року» [2]. До оновленого Реєстру увійшли 293 лікарських засобів, що на 4 позиції менше, ніж у попередньому. Вартість 70 лікарських засобів відшкодовується повністю, що на 23 позиції менше, ніж раніше; інші — з незначною доплатою.

Лікарські препарати з Реєстру програми «Доступні ліки» можна отримати винятково за електронним рецептом. Без рецепту відвідувач аптеки повинен оплатити повну вартість лікарських засобів.

 

У щоденній праці  фармацевт та провізор керується протоколами провізора (фармацевта), які затверджені Наказом МОЗ України від 11.10.2013 № 875 з доповненнями та оновленнями [3, 4]. Протоколи провізора (фармацевта) включають протокол, що регулює особливості відпуску лікарських засобів за рецептом для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (реімбурсації)  [3].

 

 

Інформаційно-просвітня діяльність провізора при відпуску антигіпертензивних лікарських засобів включає:

  • Інформування населення щодо артеріальної гіпертензії, яка є небезпечним захворюванням, що скорочує тривалість життя та призводить до інвалідності, необхідності профілактики, своєчасного виявлення і лікування артеріальної гіпертензії. Роз’яснювати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятись і не впливати на самопочуття та водночас підвищений артеріальний тиск запускає каскад патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам’яті, cну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту міокарда та інсульту.
  • Участь у заходах, спрямованих на боротьбу з артеріальною гіпертензією та її наслідками, а також популяризувати інформаційні програми для пацієнтів та фахівців, такі як Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією (проводиться щорічно у другу суботу травня)
    тощо.
  • Роз’яснення про можливий розвиток артеріальної гіпертензії, особливо у осіб із факторами ризику, та про необхідність своєчасного звернення до лікаря за консультацією та призначенням належного лікування.

 


Артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) —  небезпечне захворювання, що скорочує тривалість життя та призводить до інвалідизації населення. Це захворювання потребує профілактики, своєчасного виявлення і обов’язкового лікування.


 

Факторами ризику артеріальної гіпертензії є:

  • тютюнопаління (це доведений фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань);
  • гіперхолестеринемія (рівень загального холестерину не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л);
  • ожиріння (індекс маси тіла не повинен перевищувати 25 кг/м2; об’єм талії у жінок не більше 88 см, у чоловіків — 102 см);
  • недостатня фізична активність;
  • зловживання алкоголем.

Надзвичайно важливим є рання діагностика підвищеного артеріального тиску, що досягається постійним періодичним вимірюванням. Показники артеріального тиску вище 140/90 мм рт.ст. (для хворих на цукровий діабет — вище 130/80 мм рт.ст) є обов’язковою причиною звернення до лікаря. Самолікування гіпертонії є небезпечним, його наслідком може стати серцево-судинна катастрофа (інсульт або інфаркт).

 

Важливо пам’ятати, що пацієнти з артеріальною гіпертензією повинні змінити свій спосіб життя:

  • відмовитися від паління;
  • харчування повинно включати достатню кількістю фруктів та овочів, продуктів із цільних злаків, знежирені молочні продукти, жирну морську рибу, обмежити споживання кухонної солі (1/2 чайної ложки солі на добу);
  • зменшити споживання жирів тваринного походження, трансжирів, цукру та солодощів;
  • поступово знижувати масу тіла;
  • займатися спортом;
  • уникати стресових ситуацій;
  • мати повноцінний відпочинок та сон (не менше 8–9 годин).

 

Алгоритм дій провізора при відпуску рецептурних лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою:

  1. Перевірити правильність виписування рецепту.
  2. Перевірити відповідність призначеної дози віку пацієнта.
  3. Надати інформацію пацієнту щодо вартості лікарських засобів, в тому числі, за найнижчою ціною.
  4. Після вибору пацієнтом відпустити препарат безкоштовно чи з незначною доплатою.
  5. Надати інформацію пацієнту щодо необхідності обов’язкового періодичного звернення до лікаря.

Сучасна фармацевтична діяльність та сукупність державних механізмів регулювання фармацевтичного сектора в Україні вимагають від провізора (фармацевта) сучасних знань та ефективного надання фармацевтичних послуг. До нормативно-правових документів належать і Протоколи провізора (фармацевта) з останніми доповненнями, досконале знання яких дозволяє провізору (фармацевту) надавати високоякісні фармацевтичні послуги та оптимізувати витрати пацієнта на фармакотерапію.

 

Використана література

  1. «Доступні ліки»-2021: як реалізується рограма реімбурсації. — [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://nszu.gov.ua/novini/dostupni-liki-2021-yak-realizuyetsya-programa-reimbursaciyi-574
  2. Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. — [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://moz.gov.ua/uploads/6/32322-dn_1705_10_08_2021_dod.pd
  3. Протоколи провізора (фармацевта). — [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://www.dec.gov.ua/mtd/protokoly-provizora-farmaczevta/
  4. Протоколи провізора (фармацевта) — важлива складова системи стандартизації медичної допомоги / І. А. Зупанець, О. М. Ліщишина, О. О. Шилкіна,Н. В. Бездітко, В. Є. Доброва // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. — 2015. — № 3. — С. 12-17.