X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Остеопороз: причини, симптоми, лікування

Остеопороз — це стан, що характеризується підвищеною крихкістю кісткової тканини, яке викликане вимиванням кальцію з кістки. Кістки стають настільки крихкими, що ламаються під вагою пацієнта. За даними ВООЗ, близько 35 % переломів у жінок і 20 % у чоловіків викликані не травмами, а остеопорозом. З проблемою остеопорозу вже зіткнулися близько 75 млн жителів Європи, США і Японії. Коли говорять про це захворювання, найчастіше мають на увазі остеопороз, що починає розвиватися у жінок у період менопаузи. І дійсно, в Європі пацієнтки у віці старше 45 років проводять в лікарнях з наслідками остеопорозу більше часу, ніж з приводу цукрового діабету, інфаркту міокарда та раку молочної залози. Але остеопороз нерідко вражає не лише зрілих пані, але і молодих чоловіків і жінок, а іноді й маленьких дітей. Про причини, симптоми, діагностику, методи лікування і профілактику цього підступного захворювання розповідає Олексій Присмицький, лікар-ортопед-травматолог КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради.

 

— Олексію Миколайовичу, які основні причини розвитку остеопорозу?

 

 — Остеопороз може бути посттравматичним, а може бути викликаний порушенням кальцієвого обміну внаслідок гормонального дисбалансу, захворювань шлунково-кишкового тракту, нирок, недостатнього кровопостачання кісткових тканин. І уявлення про остеопороз тільки, як про хворобу літніх жінок, не зовсім вірно.

Причиною посттравматичного остеопорозу є масивні травми. Як лікар-травматолог, можу сказати, що посттравматичні ускладнення у вигляді остеопорозу зустрічаються дуже часто. Чим довше триває іммобілізація при переломах, тим інтенсивніше відбувається процес вимивання кальцію з кістки. На жаль, це неминуче і відбувається у пацієнтів різного віку як у жінок, так і у чоловіків. Іноді буває, що після 3 місяців у гіпсовому лангеті, коли ми робимо пацієнтові контрольний знімок, його кістки виглядають майже прозорими й практично зливаються з фоном. Але людина починає рухатися, покращується кровопостачання цієї ділянки кістки, і поступово вміст кальцію в кістковій тканині повністю або частково відновлюється. Звичайно, вимивання кальцію менш помітне, а відновлення йде швидше у молодих, фізично розвинених людей. У літніх — травма може стати пусковим механізмом прискорення безповоротних і природних вікових процесів.

Коли у жінки настає менопауза, починається неминучий природний процес вимивання кальцію з кістки. У деяких жінок це відбувається дуже інтенсивно, у деяких йде плавно в міру старіння організму. Кальцій не відразу вимивається, але за 5 років остеопороз може дати дуже загрозливу картину. Є фізіологічна норма цього процесу. Якщо швидкість вимивання кальцію вища, можна говорити про патологію. У жінок буває післяопераційний остеопороз, коли видаляються яєчники. До речі, у чоловіків теж є андропауза, і в цей час остеопороз підстерігає і сильну стать.

 

Причина остеопорозу в період мено — і андропаузи — зміна гормонального фону. Взагалі, будь-які гормональні збої можуть стати причиною виникнення остеопорозу. Наш організм настільки збалансована система, що практично усі гормони впливають на кальцієвий обмін. Хоча укорінилася думка, що остеопороз виникає тільки через нестачу жіночих статевих гормонів. Дуже часто вимивання кальцію відбувається при різних патологіях щитоподібної залози. При її повній резекції дуже страждають кістки. І при гіпо-, і при гіпертиреозі також відбувається порушення кальцієвого обміну, тобто остеопороз виникає і при гіпофункції щитоподібної залози, коли в організмі відчувається недолік її гормонів, і при її гіперфункції, тобто при надлишку цих гормонів. Пацієнтів, у яких остеопороз є наслідком захворювань щитоподібної залози, зараз дуже багато. На жаль, серед них є і маленькі діти. У таких пацієнтів в крові може бути досить високий рівень кальцію. Але насправді вимивання його з кісток йде дуже інтенсивно, і остеопороз ми бачимо навіть на рентгенівських знімках.

 

Певну роль в омолодженні остеопорозу, на мою думку, грає й несприятлива екологічна ситуація, зокрема, наслідки Чорнобильської аварії.

Ще одна причина розвитку остеопорозу — захворювання шлунково-кишкового тракту: гастрити, ентероколіти й інші запальні захворювання. Вони перешкоджають нормальному засвоєнню кальцію з їжі. Кальцій також не засвоюється і коли в організм не потрапляє достатня кількість вітаміну Д.

Є ще і генетична схильність. Якщо у когось з близьких були переломи шийки стегна, особливо по жіночій лінії, то можна сказати, що вже є схильність до порушення кальцієвого обміну і виникнення остеопорозу. Із-за зчеплення рецесивних генів остеопороз може проявитися навіть у дитини.

Остеопороз також може бути пов’язаний з прийомом деяких лікарських препаратів (протисудомні препарати, гепарин, діуретики, тиреоїдні гормони, антациди).

 

— А чи може спровокувати остеопороз неправильне харчування?

 

— Так, звичайно. У моїй практиці був випадок, коли до мене звернувся 20-річний хлопець, який скаржився на біль у хребті. Зробили йому рентгенівські знімки і виявили у нього остеопороз. Причому у занедбаному стані, кальцій вимивається вже з хребта, розвалені суглобові поверхні. Спочатку я думав, що щось переплутали та принесли знімки як мінімум 70-річної людини. Виявилось, що проблема в неправильному харчуванні. Юнак замість борщів, каш, овочів, м’яса і молока вживав приблизно з 10 років тільки чипси, сухарики, колу, а потім додав у своє меню ще слабоалкогольні напої та всілякі енергетики. Така доза канцерогенних речовин, важких металів, що містяться в смакових добавках і консервантах, вдарила у нього в першу чергу по опорно-руховому апарату і призвела до виникнення цілого букета супутніх захворювань. Приходять дівчатка з ураженими остеопорозом кістками й суглобами. Вони зараз хочуть бути худими, як моделі, і дотримуються дивних дієт, плюс вживають ті ж слабоалкогольні напої. У результаті отримують остеопороз, порушення кровообігу і захворювання шлунково-кишкового тракту, тобто усі ті хвороби, яких в цьому віці бути не повинно.

Нестача продуктів та води під час облоги, переохолодження, численні травми, постійний стрес під час активних бойових дій і теж дуже негативно вплинув на стан здоров’я чернігівців. І навіть у молодих пацієнтів я бачу прояви остеопорозу.

 

 — А які основні симптоми остеопорозу?

 

 — Першим проявом остеопорозу може бути деякий біль у кістках, суглобах і хребті, часто пов’язаний зі зміною погоди. Лікар відправить такого пацієнта на рентген. По рентгенівським знімкам ми можемо попередньо діагностувати остеопороз по білих плямах, які означають, що в цьому місці вже прозора кістка.

Особливо небезпечно, коли остеопороз протікає взагалі без симптомів, і пацієнт приходить до лікаря вже з ускладненнями. Людина, наприклад, підіймає руку, і у неї ламається кістка. Дуже часте ускладнення — клиновидна деформація хребців під власною вагою, тобто патологічний перелом на тлі остеопорозу. Це, власне, і є компресійний перелом хребта. При цьому людина не падала, не отримувала яких-небудь травм. Сів або обернувся — і відчув біль. А іноді людина навіть не пам’ятає, після чого у неї почала боліти спина. Часто такий пацієнт йде навіть не до травматолога, а до невропатолога.

 

 

Взагалі прояви остеопорозу дуже різноманітні. У своїй практиці я зіткнувся з таким цікавим випадком. У дівчинки 9 років почали кришитися зуби. Рівень кальцію в крові виявився в межах норми. Стоматолог попередньо діагностував флюороз. Це захворювання, пов’язане з надмірною кількістю фтору в організмі, при якому відбувається ураження емалі зубів. Призначене лікування не дало результатів. Я порадив матері зробити дитині денситометрію. Це зараз  найновіший і найбільш точний спосіб визначення вмісту кальцію в кістковій тканині та діагностування остеопорозу. Обладнання для цього дослідження досить дороге, воно є тільки у великих клініках і науково-дослідних інститутах. В Інституті геронтології ім. Д.Ф.Чеботарьова НАМН України була зроблена денситометрія нижньощелепних кісток, і був виявлений їх остеопороз. Там же на кафедрі стоматології і щелепно-лицьової хірургії провели консультацію і призначили лікування, у результаті якого у дівчинки покращився стан здоров’я. 

 

 — А яке лікування призначається при остеопорозі?

 

 — Це залежить від причини виникнення захворювання. Раніше усім хворим з остеопорозом призначали препарати кальцію та дієту, багату  на кальцій. Це виправдана міра, якщо з продуктами харчування людина вживає недостатню кількість кальцію.  Бо найчастіше повсякденний раціон сучасної людини містить недостатню кількість цього хімічного елементу. Крім того, кальцій не засвоюється при нестачі вітаміну Д. Є препарати, які містять тільки кальцій, у склад інших входить і кальцій, і вітамін Д. Препарати кальцію розраховані на різні вікові категорії. Якщо препарат призначений для дітей, то при переломах вистачає застосування кальцію в чистому вигляді. Вітамін Д у дітей синтезується і так. Але для літніх людей потрібні препарати з вітаміном Д, тому що його все одно буде недостатньо, оскільки з віком він гірше синтезується в організмі. Є комплексні  препарати, які містять усі необхідні мінерали.

Але бувають випадки, коли  в організмі кальцію достатньо, але він не може потрапити у кісткову тканину із-за порушення кальцієвого обміну. Якщо біохімічний аналіз крові показує, що вміст кальцію в крові в межах норми, застосування препаратів кальцію може зашкодити людині.  Бо скільки б ми кальцію не вживали, в кістках його буде недостатньо, зате з’являться камені у нирках і зубний камінь. Люди п’ють препарати кальцію по 3 місяці, але поліпшення не настає.

Є препарати, які замінюють кальцій, зокрема препарати стронцію. Стронцій проходить в кісткову тканину і створює міцну основу.

При лікуванні остеопорозу також застосовуються бісфосфонати. Це препарати, які просто зміцнюють кісткову структуру. Але з ними треба одночасно вживати препарати кальцію. Бісфосфонати є свого роду провідниками кальцію, водночас зміцнюють кістки, збільшуючи їх мінеральну щільність. Зараз вже існує багато препаратів цієї групи, і продовжують розробляти багато нових препаратів.

Якщо остеопороз викликаний гормональним розладом, захворюванням шлунково-кишкового тракту або нирок, слід лікувати основне захворювання. Лікування остеопорозу має бути комплексним, їм займається не лише ортопед-травматолог, але й ендокринолог, гастроентеролог, гінеколог або андролог.

Наприклад, вікове вимивання кальцію з кісток у жінок допоможе попередити замісна гормональна терапія, яку призначить гінеколог.

 

 — Пане Олексію, а чи можна запобігати розвитку остеопорозу?

 

 — Профілактика — це дуже важливий момент. Для попередження остеопорозу, особливо вікового і посттравматичного, слід вживати їжу багату на кальцій. Це, передусім, молоко і молочнокислі продукти: кефір, сир, твердий сир у будь-якому вигляді. Там кальцію дуже багато. Абсолютно без обмежень риба у будь-якому вигляді, якщо немає яких-небудь протипоказань із-за інших захворювань. Наприклад, у в’яленій рибі міститься найбільше кальцію в порівнянні з рибою, приготованою іншими способами. У 30 грамах в’яленої риби знаходиться добова доза кальцію. Це може бути будь-яка риба: як морська, так і річкова. Щоб з молоком отримати добову дозу кальцію, його необхідно випити 1,5 літра в добу, а кисломолочного сиру з’їсти цілий кілограм. Ми не завжди можемо з’їсти стільки молочних продуктів. Але, наприклад, у картопляному супі теж міститься трохи кальцію: в картоплі його 30 мг. Слід так скласти свій раціон, щоб з продуктів можна було отримати добову дозу кальцію, тобто не менше 1000 мг, а для жінок після 50 років — не менше 1200 мг. Але тут важливо звернути увагу на засвоюваність кальцію організмом. Якщо вона понижена, дієтою не обійтися.

 

 

З іншого боку вживання продуктів, що містять щавлеву кислоту, навпаки, підвищує ризик розвитку остеопорозу. Вона зв’язує кальцій, утворює оксалати, які відкладаються у нирках. Тому слід бути обережними з чаєм, кавою, щавлем й іншими продуктами, які містять щавлеву кислоту. Особливо це стосується жінок після 50 років і пацієнтів, що перенесли переломи.

Треба повністю відмовитися від тютюнопаління та вживання алкоголю.

Щоб уникнути остеопорозу, потрібна регулярна рухова активність: ходьба, біг, будь-які помірні фізичні вправи. Вони покращують кровообіг кісткової тканини та усі обмінні процеси.

У літньому віці слід проявити обережність. Не можна підіймати важкі предмети, робити різкі рухи. Та вага, яку в молодості людина підіймала з легкістю, після 50 років може привести до травми й викликати остеопороз. На жаль, буває така робота, яка вимагає підняття тяжкості. Але все одно треба максимально берегтися. Також треба бути обережними під час ожеледиці та весняно-польових робіт, щоб не отримати травму. Тому що найменша травма, якщо остеопороз вже є, може привести до перелому костей. Особливо небезпечний у літньому віці перелом шийки стегна.

Тому літнім людям бажано хоч раз на рік проходити обстежування. Як мінімум, необхідно здати загальний аналіз крові. Рентгенівські дослідження суглобів і кісток, звичайно, ніхто не робитиме для профілактики. Але після 60 років я б рекомендував зробити знімок тазостегнового суглоба, якщо є біль в кістках і суглобах, спостерігається м’язова слабкість. Тазостегновий суглоб можна вважати маркером усього процесу вимивання кальцію. Річ у тому, що з віком у людини єдина внутрішня артерія, яка забезпечувала кровопостачання цієї ділянки кісткової тканини, облітерує, тобто закорковується, і кровопостачання припиняється. Це призводить до посиленого вимивання кальцію. Шийка стегна — це та ділянка кісткової тканини, в якій найяскравіше проявляються вікові зміни. Кістка стає крихкою і при щонайменшій травмі ламається. А оскільки немає кровопостачання, шийка стегна у літніх людей не зростається. Та ж проблема може виникнути й у молодої людини, якщо пошкоджена ця артерія.

Для літніх жінок, які найбільш підважені остеопорозу, повинні розроблятися індивідуальні програми фізичних вправ, що включають ходьбу, тренування рівноваги та вправи на збільшення м’язової сили, з метою зниження ризику падінь та підвищення якості життя. Крім того, людям похилого віку для профілактики падінь рекомендуються багатокомпонентні програми, які включають корекцію зору, скасування психотропних медикаментів, лікування супутніх захворювань, навчання стереотипів рухів.

 

Розмовляла Олена Березкіна

 

Поділитися статтею з друзями