X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Актуальні питання декларування оптово-відпускних цін

11 квітня 2013 року фахівцями юридичної компанії «Правовий Альянс» був організований та проведений семінар на тему «Актуальні питання декларування оптово-відпускних цін».

Під час цього заходу доповідачами, серед яких партнер Дмитро Алешко та старший юрист Наталія Лавренова, були зроблені основні акценти, зокрема, на таких питаннях як: порядок декларування оптово-відпускних цін, проблемні аспекти участі в державних закупівлях, роль митних органів, а також питання, пов’язані з контролем та відповідальністю за недотримання законодавства про ціноутворення.

 Щодо декларування оптово-відпускних цін наголошувалося на тому, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін без урахування мита та податку на додану вартість на:
  • лікарські засоби, включені до переліку лікарських засобів затверджений постановою КМУ від 05.09.1996 р. № 1071;
  • вироби медичного призначення, крім медичної техніки.

Були визначені основні критерії для декларування оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення. Такими для лікарських засобів визначені наступні критерії: МНН включена до переліку лікарських засобів національного та іноземного виробництва, (див. Постанову КМУ № 1071):

  • Однокомпонентний склад
  • Комбінація (Альбумін (монопрепарат та його комбінації); L03A X **)
  • Антидоти.

Також звернули увагу на зміни, які були внесені до Постанови КМУ № 1071 11 лютого 2013 року. Зокрема, деякі позиції переліку були викладені в новій редакції, а сам перелік доповнений новими міжнародними непатентованими та загальноприйнятими назвами діючих речовини. Також до Постанови КМУ № 1071 потрапили антидоти, які не мають коду АТХ, а тому треба звертати на них особливу увагу під час декларування оптово-відпускних цін. У свою чергу для виробів медичного призначення критерієм було визначено наявність виробу медичного призначення в державному переліку медичної техніки та виробів медичного призначення, крім медичної техніки.

declarasia Спільним критерієм є те, що і лікарські засоби, і вироби медичного призначення повинні купуватися установами охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Доповідачі звернули окрему увагу на ситуацію, яка склалась навколо декларування (реєстрації) оптово-відпускних цін для медичної техніки у 2011 році. Зокрема, були розглянуті наслідки державного регулювання цін на медичну техніку у 2011 році. Зверталася доповідачами увага і на особливості документів, які подаються для проведення декларування оптово-відпускних цін. Зокрема, для проведення процедури декларування заявнику необхідно подати такі документи:
  • заява встановленої форми;
  • копія реєстраційного свідоцтва на лікарський засіб або свідоцтва про державну реєстрацію виробу медичного призначення;
  • довіреність на уповноваженого представника.

Щодо останнього пункту цього переліку, то увага акцентувалась на тому, що довіреність має бути видана саме на декларування оптово-відпускних цін, містити чітко визначені та деталізовані повноваження представника. Також розглянуто приклад такої довіреності та особу, яка таку довіреність видає. Незважаючи на те, що відомості про задекларовану оптово-відпускну ціну діють протягом терміну дії реєстраційного сві-доцтва на лікарський засіб або свідоцтва про державну реєстрацію виробу медичного призначення, з метою мінімізації ризиків представники ЮК «Правовий Альянс» рекомендували проводити декларування (підтвердження задекларованої ціни) не рідше одного разу на два роки, як це передбачено Постановою КМУ.

Окреме обговорення стосувалось ролі митних органів у формуванні оптово-відпускної ціни. Зокрема був наведений приклад перегляду митної вартості під час митного оформлення лікарських засобів, підстав та наслідків зміни митної вартості та, як наслідок, зміни задекларованої оптово-відпускної ціни. Також на семінарі розглядалось питання участі у державних закупівлях та надання документів, які підтверджують задекларовану оптово-відпускну ціну. Звернули доповідачі також увагу і на питання відповідальності за порушення законодавства в сфері ціноутворення. У відповідності до чинного законодавства України за порушення в цій сфері передбачається адміністративно-господарська, адміністративна та кримінальна відповідальність. Так, Законом України «Про ціни і ціноутворення» передбачена, серед іншого, санкція за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Таке порушення карається вилученням необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штрафом у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. Або ж неправомірні дії в сфері ціноутворення можуть бути кваліфіковані за статтею 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». У цьому випадку санкція статті передбачає покарання у вигляді або штрафу до 50 н.м.д.г., або виправних робіт — до 2 років, або позбавлення волі — до 12 років, або позбавлення права обіймати певні посади — до 3 років, а також конфіскацію майна. На семінарі прийняли участь представники ринків лікарських засобів та виробів медичного призначення. Обговорення теми семінару викликало жваву дискусію серед її учасників. Від правників ЮК «Правовий Альянс» аудиторія отримати корисні та практичні поради і відповіді на поставлені питання. Проявлений інтерес до семінару свідчить про актуальність та важ-ливість державного цінового регулювання в Україні. Прес-реліз надано компанією «Правовий Альянс».