АБРОЛ® – дихайте легко та вільно!
“Tussis est animi perturbation” — Кашель — занепокоєння душі
За даними сучасних епідеміологічних досліджень, кашель — найчастіший симптом, з приводу якого пацієнти звертаються не лише за амбулаторною медичною допомогою, а й приходять до фармацевтів. Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, щорічно на гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) в світі страждає понад 500 млн. осіб, і загальновідомо, що кожен дорослий в середньому 2–4 рази на рік хворіє на гострі респіраторні захворювання. Очевидно, що одним із основних симптомів, що супроводжує ГРЗ. є кашель, тому його розповсюдженість, без всяких сумнівів, є глобальною медичною проблемою.
Кашель — це рефлекторна захисна реакція організму, спрямована на виведення з дихальних шляхів секрету та чужорідних елементів.
Виділяють понад 50 різних захворювань (патологічних станів), що протікають з кашлем. Серед них: захворювання органів дихання, серцево-судинної системи, ЛОР-органів, шлунково-кишкового тракту, побічна дія лікарських препаратів, психогенний, невротичний кашель.
Класифікація кашлю [3]:
- За характером: продуктивний (вологий) або непродуктивний (сухий).
- За тривалістю: епізодичний, короткочасний, нападоподібний і постійний.
- За перебігом: гострий — до 3 тижнів, підгострий — від 3 до 8 тижнів і хронічний — понад 8 тижнів.
Продуктивність або непродуктивність кашлю залежить від багатьох причин: фазності перебігу захворювання, локалізації процесу тощо.
При продуктивному (вологому) кашлі важливими є кількісні та якісні характеристики мокротиння. Колір та характер мокротиння найчастіше є специфічними для певного захворювання [3]:
Характер мокротиння |
Ймовірна причина |
Слизисте (білувате, прозоре) |
Гострі респіраторні вірусні інфекції |
Гнійне (жовто-зелене, містить багато лейкоцитів) |
Бактеріальні інфекції дихальних шляхів |
Тягуче, склоподібне |
Бронхіальна астма |
Іржавого кольору |
Серцева недостатність |
З прожилками крові |
Пневмонія, рак легені, туберкульоз |
Рожеве, пінисте |
Набряк легені |
Гнійне, з інтенсивним запахом, у великій кількості |
Абсцес легені, бронхоектази |
При лікуванні кашлю фармацевт повинен звернути увагу на низку важливих аспектів. Серед основних питань, які варто дізнатися [4, 11]:
- як почався кашель та як довго він триває;
- чи пов’язаний кашель із недавньою гострою вірусною інфекцією;
- чи кашель супроводжується виділенням мокротиння (колір, консистенція, кількість);
- чи був контакт із хворими на туберкульоз;
- як змінюється кашель упродовж доби;
- чи змінюється кашель при зміні положення тіла;
- чи пов’язаний кашель із прийомом їжі;
- чи є додаткові симптоми: лихоманка, біль в грудях, задишка тощо.
Алгоритм ефективного та безпечного фармакотерапевтичного підходу до лікування кашлю включає [4]:
- етіотропний підхід, що передбачає усунення причини розвитку кашля;
- оцінку продуктивності, давності та інтенсивності кашлю;
- оцінку характеру бронхіального секрету (слизовий чи гнійний, ступінь в’язкості, рухливості, кількість тощо), констатацію наявності чи відсутності бронхоспазму.
Лікування кашлю може здійснюватися за допомогою лікарських препаратів, що мають різні ефекти: розрідження бронхіального секрету, стимуляція відхаркування, зменшення внутрішньоклітинного утворення слизу, стимуляція виділення слизу (транспорт), посилення продукції сурфактанту, підвищення активності циліарних клітин. Іноді використовуються протеолітичні ферменти, антигістамінні, бронходилятатори та засоби, що впливають на центральні та периферичні рівні кашльового рефлексу.
ЦЕ ВАЖЛИВО!
«Червоні прапорці при кашлі» [4]:
- кровохаркання — наявність домішок крові в мокротинні;
- курець віком > 45 років з кашлем, що вперше виник, зміна кашлю або поєднання з порушенням голосу;
- задишка, особливо у спокої чи вночі;
- захриплість;
- системні симптоми: гарячка, втрата ваги, периферичні набряки;
- порушення ковтання твердої чи рідкої їжі;
- блювота;
- повторні епізоди пневмонії;
- патологічні результати респіраторних досліджень або зміни на рентгенограмі, що збігаються з тривалістю кашлю.
ЦЕ ЦІКАВО! Абсурдні методи лікування кашлю в давнину
Равликовий сироп для лікування кашлю довгі десятиліття використовували в Німеччині. Не нехтують цими «чарівними ліками» і зараз. Його все ще можна купити як безрецептурний відхаркувальний засіб у німецьких аптеках.
Брудні шкарпетки. Існує думка, що ця «геніальна» ідея виникла в Англії. Для лікування кашлю пропонувалося змастити шию салом або курячим жиром, а потім добре замотати її шкарпетками «не першої свіжості». Вважалося, що таке лікування викликає підвищене потовиділення, яке нібито позбавляє від мікроорганізмів.
Мариновані сливи. У Японії кашель вважали за краще лікувати кислими маринованими сливами — умебосі. Сливи додавали до гарячого напою, як лимон або імбир. Однак антибактеріальні властивості маринованих слив не підтвердило жодне сучасне наукове дослідження.
Компрес із сала — засіб для справжніх ковбоїв! Хоча вважається, що цей метод з’явився завдяки змішанню африканських та європейських «наукових» знань, традиційно компрес із сала застосовували у Техасі (США) для лікування кашлю та профілактики пневмонії.
На фармацевтичному ринку України представлена велика кількість препаратів, які застосовують з метою патогенетично обґрунтованого лікування кашлю. Серед них особливу увагу привертає лікарський засіб АБРОЛ®. Виробляє цей препарат компанія ТОВ «КУСУМ ФАРМ». Активним компонентом даного препарату є амброксол, що має потужну доказову базу та сприятливий профіль безпеки.
---------------------------------------------------------
ЦЕ ЦІКАВО!
Амброксол — унікальний восьмий метаболіт бромгексину, який має виражений вплив на мукоциліарний кліренс та сурфактант. В даний час амброксол можна розглядати як «лікарський мультитул» — препарат, що поєднує в собі множинні механізми дії при гострих респіраторних захворюваннях з гіперсекрецією (наприклад, гострий бронхіт), при загостреннях хронічного бронхіту та хронічної обструктивної хвороби легень, у пацієнтів з муковісцидозом, при терапії гострого респіраторного дистрес-синдрому, у хворих на бронхіальну астму, при антиоксидантній терапії, для попередження бронхолегеневих ускладнень після торакальних втручань, при легеневих альвеолярних протеїнозах. На сьогодні в експериментальних дослідженнях вивчаються можливості застосування амброксолу для зменшення та фіброзу легень.
---------------------------------------------------------
Основні фармакологічні ефекти амброксолу (АБРОЛУ®):
Стимуляція мукоциліарної активності: в експериментальних дослідженнях встановлено виражене посилення частоти циліарних скорочень у клітинах трахеї. При дії амброксолу (АБРОЛУ®) in situ встановлено дозозалежний ефект — посилення кліренсу трахеобронхіального слизу, що об’єктивно свідчить про високу мукоциліарну активність, особливо при інтрабронхіальному введенні [5].
Стимуляція синтезу легеневого сурфактанту: амброксол (АБРОЛ®) здатний активувати легеневий сурфактант — поверхнево-активну речовину, здатну блокувати прилипання слизу до стінок бронхіального дерева та посилювати механізми захисту від вірусів (наприклад, грипу А). Амброксол (АБРОЛ®) є єдиним муколітиком, здатним активно впливати на продукцію сурфактанту альвеолоцитами II типу та клітинами Клара [6].
Антиоксидантна та протизапальна активність. Встановлено дію амброксолу (АБРОЛУ®) щодо захисту легеневої системи від оксидативного стресу. Реактивні форми кисню (вільні радикали), які утворюються при вдиханні тютюнового диму чи інгаляції токсичних речовин, безпосередньо пошкоджують клітини епітелію дихальних шляхів, виликаючи запалення. Амброксол (АБРОЛ) стабілізує клітинні мембрани та посилює активність ендогенних антиоксидантних систем [7].
Протизапальні властивості амброксолу (АБРОЛУ®) досліджено при оцінці оксидативної та протеолітичної гістотоксичної активності нейтрофілів. Доведено, що амброксол (АБРОЛ®) здатний:
- знижувати продукцію прозапальних інтерлейкінів;
- пригнічувати рівень ліпополісахаридів, що веде до зниження синтезу реактивних форм кисню та оксиду азоту в альвеолярних макрофагах;
- гальмувати активність фосфоліпази А2 — одного;
- з основних ферментів запального процесу;
- підвищувати опсонізацію — процес покриття мікроорганізмів білками сироватки крові або білками сурфактантної системи легень для полегшення фагоцитозу альвеолярними макрофагами [8].
Більш того, амброксол (АБРОЛ®) знижує рівень гістаміну та зменшує вивільнення моноцитами легень, шкіри, кишечника «фактора росту опасистих клітин», що відповідає за розвиток гострої фази гіперчутливості негайного типу з подальшим скороченням гладких м’язів, вазодилатацією та посиленням судинної проникності [9].
Встановлено, що амброксол (АБРОЛ®) зменшує бронхіальну констрикцію шляхом придушення викиду гістаміну та лейкотрієнів [9].
Цікавою властивістю амброксолу (АБРОЛУ®) є потенціювання дії антибактеріальної терапії за рахунок підвищення концентрації антибіотика в альвеолах та слизовій оболонці бронхів [10].
АБРОЛ® РЕКОМЕНДОВАНИЙ в якості муколітичної терапії при гострих та хронічних бронхопульмональних захворюваннях, пов`язаних із порушеннями бронхіальної секреції та ослабленням просування слизу [7].
ПЕРЕВАГИ АБРОЛУ®
- комплексна патогенетична дія розріджує мокротиння та полегшує його виведення;
- швидка дія (терапевтичний ефект розвивається через 30 хвилин) [12];
- зручна форма випуску — сироп для дітей та таблетки для дорослих;
- без рецепту;
- можливість застосування дітям до 2 років (за призначенням лікаря).
Як застосовувати АБРОЛ® [12]?
АБРОЛ® випускається у декількох лікарських формах, кожна з яких створена для зручності прийому у пацієнтів різного віку.
АБРОЛ®, сироп 15 мг/5 мл можна застосовувати у будь-якому віці, однак найбільш підходящим даний засіб є для дітей до 12 років.
Рекомендована схема застосування:
- діти віком до 2 років: 2,5 мл (1/2 чайної ложки) 2 рази на добу (еквівалентно 15 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 2–5 років: 2,5 мл (1/2 чайної ложки) 3 рази на добу (еквівалентно 22,5 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 6–12 років: 5 мл (1 чайна ложка) 2–3 рази на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- дорослі та діти віком від 12 років: доза становить 10 мл (2 чайні ложки) 3 рази на добу (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу) протягом перших 2–3 днів і потім 10 мл (2 чайні ложки) 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих та дітей віком від 12 років може бути посилений збільшенням дози до 20 мл 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду/добу).
АБРОЛ®, сироп 30 мг/5 мл можна застосовувати
- до 2-річного віку — 1,25* мл 2 рази на добу (еквівалентно 15 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 2–5 років: 1,25* мл 3 рази на добу (еквівалентно 22,5 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- діти віком 6–12 років: 2,5 мл до 3 разів на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу);
- дорослі та діти віком від 12 років: звичайна доза становить 5 мл 3 рази на добу (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу) протягом перших 2–3 днів і потім 5 мл 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих та дітей віком від 12 років може бути посилений збільшенням дози до 10 мл 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
*Для відмірювання дози 1,25 мл сиропу застосовувати пластиковий разовий шприц без голки ємністю 2 мл.
АБРОЛ®, таблетки, по 30 мг можна застосовувати з 6-річного віку, особливо дітям, які не можуть приймати сироп.
Рекомендоване дозування:
- Діти віком від 6 до 12 років: доза становить 1/2 таблетки 2–3 рази на добу (еквівалентно 30–45 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
- Дорослі та діти віком від 12 років: доза становить 1 таблетку 3 рази на добу протягом перших 2–3 днів (еквівалентно 90 мг амброксолу гідрохлориду на добу). Лікування продовжувати застосуванням 1 таблетки 2 рази на добу (еквівалентно 60 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
У разі необхідності терапевтичний ефект для дорослих та дітей віком від 12 років може бути посилений застосуванням 2 таблеток 2 рази на добу (еквівалентно 120 мг амброксолу гідрохлориду на добу).
АБРОЛ® SR, таблетки пролонгованої дії по 75 мг є найзручнішими для застосування у дітей старше 12 років та дорослих, так як для лікування необхідна всього одна таблетка на добу. Таблетки слід приймати вранці або увечері після їди цілими, запиваючи достатньою кількістю води. У пацієнтів старше 12 років та дорослих, які мають проблеми з проковтуванням таблеток, слід застосовувати АБРОЛ, сироп 30 мг/5 мл.
СКАЖИ КАШЛЮ — «СТОП» З АБРОЛОМ®.
АБРОЛ® – ДІЄВЕ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ КАШЛЮ!
Cитуація [11]:
- відвідувач аптеки скаржиться на нежить, свербіння у носі, біль у горлі та кашель із вологим мокротинням, які тривають 2 дні;
- жінка запитує про безрецептурний ефективний лікарський засіб для лікування кашлю, що супроводжується ускладненим виділенням мокротиння;
- відвідувачка аптеки скаржиться на вологий кашель та просить порекомендувати муколітичний засіб в зручній лікарській формі з прийомом 1 таблетки на добу;
- стурбовані батьки стали помічати, що у їх дитини 6 років на тлі застуди виникають напади кашлю (особливо вночі), які супроводжуються незначним відходженням мокротиння, та просять порекомендувати смачний та ефективний сироп для їх малюка;
- відвідувач аптеки запитує щодо ефективного засобу для комплексної терапії хронічного бронхіту, який характеризується виділенням незначної кількості мокротиння.
Дієве рішення:
АБРОЛ® — подвійне рішення проблеми кашлю за рахунок комплексної дії на утворення мокротиння — його розрідження та полегшення виведення.
Для дорослих рекомендовано АБРОЛ® таблетки по 30 мг по 1 таблетці тричі на добу протягом перших 2–3 діб, потім — по 1 таблетці двічі на добу або АБРОЛ® SR таблетки пролонгованої дії — для дорослих та дітей з 12 років всього одну таблетку на добу.
Сиропи АБРОЛ® не містять алкоголю. Можна застосовувати незалежно від вживання їжі. Підходять для застосування пацієнтам, хворим на цукровий діабет. Сиропи АБРОЛ® 15 мг/5 мл та З0 мг/5 мл до 2 років застосовувати за призначенням лікаря. Від 2 років зігдно інструкції.
Література:
- Zhang J., Perret J. L., Chang A. B. et al. Risk factors for chronic cough in adults: A systematic review and meta-analysis. Respirology (Carlton, Vic.). 2022. Vol.27(1). P. 36–47.
- MoriceA. H., Millqvist E., Bieksiene K. et al. ERS guidelines on the diagnosis and treatment of chronic cough in adults and children. The European respiratoryjournal. 2020. Vol. 55 (1). e1901136.
- Хіміон Л.В., Ященко О.Б., Данилюк С.В., Ситюк Т.О. Тактика дій лікаря загальної практики – сімейного лікаря при захворюваннях органів дихання (методичні рекомендації). К., 2015, 172 с.
- Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги «Кашель у дорослих». Наказ МОЗ України від 8 червня 2015 р. № 327
- Bossi R, Braga PC, Allegra L. Ambroxol and mucociliary transport. Arch Monaldi. 1984;39(3):227-33.
- Wirtz HR. Effect of ambroxol on surfactant secretion and synthesis in isolated type II alveolar cells. Pneumologie. 2000;54(7):278-83.
Mistretta A, Crimi N, Palermo F, Oliveri R, Vancheri C