10 вересня 2021 р. відбулися урочистості з нагоди 100-річного ювілею Національного фармацевтичного університету
Організаторами свята виступили Міністерство охорони здоров’я України, Національний фармацевтичний університет, ГО «Харківська обласна асоціація фармацевтичних працівників», ГС «Фармацевтична ліга України».
Офіційна церемонія свята пройшла в Premier Palace Hotel Kharkiv.
Церемонія розпочалася з виконання Гімну України хором Національної опери «Схід оpеra» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Олексія Чернікіна та вітального листа Президента України Володимира Зеленського.
Академічну спільноту і гостей свята привітала ректор НФаУ Алла Котвіцька. Символом свята стала лікарська рослина алое деревоподібний. «І це не випадково, — відзначила ректор НФаУ. — Алое тисячоліттями використовується у терапії різноманітних захворювань. Це неймовірно багата корисними складовими рослина, що містить мікроелементи, мінерали, вітаміни: А, В1, В2, В3, В6, B9, С, антиоксиданти, амінокислоти, дубильні сполуки, флавоноїди... І це далеко не повний перелік! Вважається, що якщо у людини вдома є алое, вона проживе цілий вік. Саме тому ми даруємо сьогодні нашим партнерам на довге життя цю цілющу рослину».
Алла Котвіцька презентувала спільноті генетичний код Національного фармацевтичного університету. «Дві третини нашого колективу — це випускники Національного фармацевтичного університету, — підкреслила вона. — Ми — єдина фармацевтична родина — сильна, розумна, авторитетна, для якої не існує нездоланних завдань. Ми живемо фармацією, вона у наших серцях, вона — спосіб життя, а не професія! Фармація закладена у нас генетично! Саме тому ми згенерували й дослідили генетичний код Національного фармацевтичного університету. Суто біологічно, генетичний код — це послідовність нуклеотидів, що формують ДНК, яка є носієм генетичної інформації для передачі наступним поколінням. Якщо спроєктувати це біологічне поняття на університет, то генетичний код НФаУ, на нашу думку, можна визначити, як непорушні правила, що кодують нашу діяльність, забезпечують якість освіти і науки. Генетичний код транслює світові наші корпоративні цінності, традиції і стратегію розвитку».
На урочистості з нагоди 100-річчя НФаУ завітали представники урядових установ, адміністрації Харківської області й міста, фармацевтичних виробництв, аптечної мережі, інформаційного поля, самоврядування, колеги-освітяни, партнери університету з України та зарубіжжя.
Колектив університету-ювіляра привітали заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Михайло Черняк, перший заступник голови Харківської обласної ради Альберт Кононенко, заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан, народний депутат України Сергій Кузьміних, перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Комаріда, заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексій Соловйов, голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Роман Ісаєнко, голова Північно-східного наукового центру Національної академії наук та Міністерства освіти і науки України, академік НАН України Володимир Семиноженко, керівник Північно-Східного наукового центру Національної Академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров’я України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік Національної академії медичних наук України Олександр Біловол, голова Обласного Комітету Харківської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Альона Благовіщенська, голова правління Всеукраїнської фармацевтичної палати Олег Клімов, президент Марокканської асоціації випускників українських університетів Радуан Дахмі, випускник Національного фармацевтичного університету 1990 року Аміне Лахмірі, ректор Ташкентського фармацевтичного інституту, доктор медичних наук Камал Різаєв.
Привітання на адресу НФаУ надійшли від Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, а також відеозвернення — від ректора Університету Вітовта Великого, академіка Юозаса Авгутіса (Литва) та Міжнародної федерації фармацевтів.
Колектив Національного фармацевтичного університету був нагороджений Почесною грамотою обласної державної адміністрації та обласної ради — за вагомі досягнення у розбудові та зміцненні фармації, фармацевтичної освіти і науки та з нагоди 100-річчя від дня заснування; Почесною грамотою Національної академії наук України — за вагомий особистий внесок у справу забезпечення галузі охорони здоров’я та фармацевтичного сектора, національної економіки кваліфікованими фахівцями, тісну співпрацю з установами Національної академії наук України, активне сприяння інноваціному розвитку регіону та з нагоди 100-річчя від дня заснування.
Також під час урочистостей відзнаками різного рівня були нагороджені окремі представники колективу НФаУ, а колектив університету отримав нагороду фестивалю-конкурсу «Вибір України».
У рамках свята відбулася церемонія присвоєння звань «Почесний доктор НФаУ».
Рішенням Вченої ради Національного фармацевтичного університету від 31 серпня 2021 р. за № 9, за значні здобутки в галузі фармації і медицини та з метою ушанування особистих заслуг, заохочення продовження плідної праці для підготовки нових поколінь фахівців фармації, звання «Почесний доктор НФаУ» присвоєно Олександру Біловолу, академіку Національної академії медичних наук України, Члену Президії Національної Академії медичних наук України, доктору медичних наук, професору, Заслуженому діячу науки і техніки України, Заслуженому лікарю України, Керівнику Північно-Східного наукового центру Національної Академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров’я України, лауреату Державні премії України в галузі науки і техніки, Почесному громадянину Харківської області, випускнику Національного фармацевтичного університету; Михайлу Пасічнику, генеральному директору Публічного акціонерного товариства «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод», Президенту Громадської спілки «Фармацевтична Ліга України», кандидату фармацевтичних наук, випускнику Національного фармацевтичного університету; Володимиру Семиноженку, академіку Національної академії наук України, члену Президії Національної академії наук України, доктору фізико-математичних наук, професору, Заслуженому діячу науки і техніки України, Голові Північно-Східного наукового центру Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України, голові Ради директорів Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалiв» Національної академії наук України, лауреату трьох державних премій в галузі науки і техніки та за розроблення і впровадження інноваційних технологій; Сейфаддіну Гурбанову, скульптору, Народному художнику України, Заслуженому художнику Азербайджану, завідувачу кафедри скульптури Харківської державної академії дизайну і мистецтв, професору, почесному громадянину Харківської області, засновнику Азербайджанського культурно-інформаційного центру, автору багатьох скульптурних композицій у місті Харків та інших містах України, у тому числі, скульптурного комплексу у Національному фармацевтичному університеті «Фармація у віках» (триптих), «Особистості фармації», «Феномен наук про здоров’я»; Ігорю Крячку, головному редактору «Щотижневика АПТЕКА», директору «МОРІОН» та «Proxima Research International»; Еміну Наджафлі, Почесному консулу Республіки Казахстан у Харківській, Полтавській та Сумській областях, Президенту Харківського дипломатичного клубу, члену Харківської Торгово-промислової палати та Торгово-промислової палати України, кандидату юридичних наук.
У рамках урочистостей була реалізована ініціатива НФаУ щодо підтримки кращих студентів — проєкт «Іменні стипендії від роботодавців».
Іменні стипендії від Аптечної мережі «9-1-1», АТ «Фармак», фармацевтичної компанії «Юрія-фарм», «Хімфармзаводу «Червона зірка», «Фармацевтичної компанії «Здоров’я», компанії «Моріон» отримали 20 студентів-старшокурсників університету.
Під час свята відбулася презентація ювілейної медалі «До 100-річчя НФаУ», виготовленої Національним банком України.
Медаль виготовлена на Банкнотно-монетному дворі Національного банку України, є символом державності та багатим джерелом інформації про важливі вікові події, традиції, культуру. Пам’ятна ювілейна медаль має художню цінність. Її виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування — «спеціальний анциркулейтед», маса — 16,5 г, діаметр — 35,0 мм, наклад — 20 000 штук. Гурт монети — рифлений.
На аверсі медалі розміщено: угорі — напис УКРАЇНА та малий Державний Герб України, під яким рік карбування — 2021; будівлю університету; півколом написи: Національний фармацевтичний університет; логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсі медалі на дзеркальному тлі розміщено логотип університету; аптекарська ступка; написи: Освіта з традиціями / 100/ НФаУ.
Перші примірники ювілейної медалі ректор НФаУ Алла Котвіцька вручила почесному ректору НФаУ Валентину Черних та студентці-першокурсниці ювілейного 2021 року Дар’ї Клочко.
Спільнота університету та гості свята стали свідками презентації ювілейних марки та конверта, виготовлених Укрпоштою, а також церемонії спецпогашення Власної марки.
Марка містить текстове повідомлення, виконане авторським шрифтом — «100 років. Національний фармацевтичний університет. 10 вересня 2021 року. Відкриваємо нове століття». Наклад марки — 1 400 примірників.
На конверті зображено будівлю головного корпусу університету та зазначено тезу закладу «Освіта з традиціями». Наклад конверту — 1 000 примірників.
В урочистій церемонії спецпогашення конверту з маркою за проєктом «Власна марка» взяли участь ректор НФаУ Алла Котвіцька, директор філії Харківської дирекції АТ Укрпошта Юрій Савченко, студенти першого курсу, які вступили до університету в ювілейний рік — Анна Самсоненко (освітня програма «Фармація») та Назар Калінович (освітня програма «Клінічна фармація»).
До 100-річчя НФаУ колективом університету було створено низку ювілейних видань: монографія «Альма матер — історія століття», за загальною редакцією академіка Національної академії наук України Валентина Черних; фотоальбом «Архітектурні формули фармації» та монографію «Національний фармацевтичний університет крізь століття: історико-архітектурний нарис»; монографію «Мистецтво фармацевтичної справи: від витоків до сьогодення»; монографію «Наукові школи Національного фармацевтичного університету».
Ці унікальні видання, що поєднали історію та майбутнє єдиного в Україні фармацевтичного університету, з’явилися за підтримки партнерів Національного фармацевтичного університету — компанії «Фармак», компанії «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод», «Хімфармзаводу «Червона зірка».
Урочистості в Premier Palace Hotel Kharkiv завершили вручення подяк партнерам університету, які долучилися до проведення свята. Пам’ятні відзнаки отримали: генеральний партнер фармацевтична компанія Аnanta medicare, генеральний інформаційний партнер ТОВ «Моріон», щотижневик «Аптека», АТ «Фармак», АТ «Київський вітамінний завод», «Фармацевтична компанія «Здоров’я», «Науково-виробничий центр «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод», фармацевтична компанія ACINO в Україні, Аптечна мережа «9-1-1», Харківська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я України, компанія «Біонорика», АТ «Стома», Хімфармзавод «Червона зірка», компанія «Валартін Фарма», компанія «ІНТЕРХІМ», «Інноваційний науково-виробничий клініко-фармацевтичний центр «Сінергія», компанія «Кусум Фарм», Торговельно-промислова компанія «Ергоком», компанія «Медхауз свіс», компанія «Ключі здоров’я», ТОВ підприємство з іноземними інвестиціями «ЕКОНІЯ».
По завершенні урочистостей в Premier Palace Hotel Kharkiv відбувся науковий семінар для представників практичної фармації та медицини «Упровадження сучасних досягнень фармації і медицини в діяльність фармацевтів та практичних лікарів», на якому учасникам були запропоновані доповіді опініон-лідерів партнерів заходу від компаній Sanofi Aventis, АТ «Київський вітамінний завод», компанії «Біонорика».
Протягом дня у холі Premier Palace Hotel Kharkiv працювала Міжнародна виставка досягнень фармацевтичного виробництва «Фармація об’єднує: партнерство крізь роки».
Паралельно ювілейні заходи продовжилися у найбільшому навчальному корпусі НФаУ — хіміко-технологічному. Спільнота університету та гості свята взяли участь у презентації ювілейного торта, взяли участь у еко-флешмобі «Посади дерево: символ процвітання і духовної культури людства», висадивши на території університету два дуба червоних, а також відвідали ретро-виставку колекції рідкісних і цінних видань «Перлини наукової спадщини університету», виставку видань «Наукові школи університету».
Фінальним акордом заходів на базі НФаУ став науково-практичний семінар «Якість як традиція», організатором якого виступила фармацевтична компанія ACINO в Україні.
Ювілейний день завершився фармацевтичним балом, концертом симфонічного оркестру Prime Orchestra та святковим феєерверком на головній площі Харкова.